Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i uznawanej często za pospolity chwast. Glistnik jaskółcze ziele polecany jest w leczeniu kurzajek i brodawek, a także działa przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo i przeciwalergicznie. Okazuje się, że pomimo swoich właściwości leczniczych, stosowany w nadmiarze, może działać toksycznie.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- jak wygląda glistnik i gdzie występuje;
- jakie są właściwości glistnika i na co go stosować;
- dlaczego warto stosować glistnik jaskółcze ziele na kurzajki i brodawki;
- glistnik jaskółcze ziele na oczy - jak pomaga;
- czy leczy trądzik i wypryski;
- na co pomaga maść z glistnika;
- jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.
Zobacz również nasz inny artykuł: Egzema, wyprysk kontaktowy - jak leczyć, przyczyny i objawy egzemy
Jak wygląda glistnik jaskółcze ziele i gdzie występuje?
Jak wygląda jaskółcze ziele? Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do około 50 cm. Zdarza się jednak, że pojedyncze egzemplarze mogą osiągnąć wysokość nawet 1 metra. Łodyga glistnika jest owłosiona i rozgałęziona. Posiada duże, karbowane i pierzaste liście o jasnozielonym kolorze. Kwiaty glistnika są małe, żółte, a owoce przyjmują postać niewielkich strączków. Co istotne, roślina ta rozsiewana jest głównie przez mrówki, gdyż pewne części nasion są chętnie zjadane przez mrówki, a reszta z nich zostaje rozsiewana. Korzeń glistnika jest ciemnobrunatny, a po przełamaniu żółtoczerwony. Działanie lecznicze zawdzięcza się młodym pędom, które zbierane są w okresie kwitnienia, najczęściej w maju oraz w czerwcu. Co istotne, łodyga glistnika po przełamaniu wydziela żółty sok, który z powodzeniem stosuje się w leczeniu kurzajek i brodawek.
Co istotne, roślina ta spotykana jest w wielu miejscach, gdzie uznaje się ją za chwast. Rośnie przy drogach, pod krzewami i drzewami, w rowach, zaroślach, parkach i ogrodach, najczęściej w miejscach wilgotnych i lekko zacienionych. Należy pamiętać, aby podczas zbioru sok z łodyg glistnika nie dostał się do oczu. Najlepiej do zbiorów używać jednorazowych rękawiczek.
Właściwości lecznicze jaskółczego ziela - na co stosować glistnik?
Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną, która wykazuje korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Nie wiele osób wie, że ziele to wykorzystywano już w starożytnej Grecji w leczeniu wielu dolegliwości. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo, a dodatkowo stosowany jest w leczeniu wielu problemów skórnych. Jest znany jako lecznicza roślina na kurzajki. Jaskółcze ziele pomaga również na brodawki. Niewiele osób wie, że w składzie glistnika znajdziemy cenne alkaloidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. To chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i koptyzyna. Roślina ta stosowana jest nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie poprzez spożycie naparu z liści, który pobudza wydzielanie żółci i reguluje pracę układu pokarmowego, także w przypadku biegunki wywołanej przez pałeczki Escherichia coli, a także w sytuacji zaparć. Dzięki swojemu przeciwgrzybiczemu działaniu pozwala leczyć zakażenia wywołane wieloma grzybami. Dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na nadciśnienie tętnicze i napięcie emocjonalne. Wykazuje również działanie hamujące rozwój wiciowca, który wywołuje rzęsistkowicę.
Jaskółcze ziele na kurzajki - skuteczna walka z brodawkami
Jaskółcze ziele to polecana roślina w walce z kurzajkami i brodawkami. Jej skuteczność związana jest z działaniem bakteriobójczym i wirusobójczym. Skutecznie usuwa kurzajki i brodawki, które najczęściej są wynikiem zakażenia wirusem HPV. Stosowanie tej rośliny pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych zmian. Co istotne, w aptekach znajdziemy wiele maści i preparatów na skórę dostępnych bez recepty opartych o ziele glistnika, które cechują się wysoką skutecznością i naturalnym składem.
Glistnik jaskółcze ziele na oczy - w jakich schorzeniach stosować?
W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat działania glistnika na schorzenia oczu. Kiedyś za jego pomocą leczono zaćmę, a także wiele innych problemów, takich jak: odklejanie się siatkówki, zmętnienie rogówki czy krwawienia do siatkówki. Co istotne, w tym celu stosuje się liście glistnika, a dokładnie ich sok. W przypadku łodyg należy uważać, aby ich sok mleczny nie dostał się do oczu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy glistnik jest bezpieczny w stosowaniu na schorzenia oczu, dlatego przed jego użyciem warto skonsultować się z lekarzem okulistą.
Olejek z glistnika w walce z trądzikiem i wypryskami
Glistnik jaskółcze ziele wykazuje korzystne działanie na wiele problemów skórnych. W tym celu stosuje się olejek z glistnika lub maść. Poleca się go na trądzik różowaty , a także inne dolegliwości. Jego skuteczność związana jest z działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także gojącym i przeciwalergicznym. Co istotne, wykazuje działanie oczyszczające skórę, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się nowych nieestetycznych zmian skórnych.
Glistnik jaskółcze ziele: maść na egzemę, łuszczycę i inne problemy skórne
Glistnik jaskółcze ziele to roślina, którą stosuje się również w leczeniu egzemy i łuszczycy, a nawet grzybicy skórnej. Związane jest to z zawartością alkaloidów, które przyśpieszają regenerację skóry w przebiegu łuszczycy, egzemy i grzybicy. Dodatkowo, karotenoidy, a także flawonoidy, olejki eteryczne i związki mineralne działają antyalergicznie. Jak wiadomo, egzema jest często wynikiem alergii skórnej, dlatego stosowanie glistnika pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów kuracji. Kwasy, które znajdują się w składzie glistnika działają także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu chronią skórę przed wnikaniem niekorzystnych drobnoustrojów prowadzących do zaostrzenia problemów skórnych.
Przeciwskazania: w jakich przypadkach nie należy stosować glistnika?
Pomimo iż glistnik jaskółcze ziele wykazuje działanie lecznicze, jest także rośliną trującą. Oczywiście jego stosowanie zewnętrzne w postaci maści czy olejku zgodnie z zaleceniami na opakowaniu nie wyrządzi szkód, jednak jego spożycie może prowadzić do przedawkowania, dlatego przed zastosowaniem najlepiej się skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazaniem do stosowania glistnika jest:
- jednoczesne przyjmowanie innych leków;
- jaskra;
- choroba wrzodowa;
- ciąża;
- karmienie piersią.
Dodatkowo podczas stosowania mogą wystąpić reakcję niepożądane, takie jak:
- zapalenie wątroby;
- biegunka;
- nudności;
- bóle brzucha;
- senność;
- nadmierne wydzielanie śliny;
- pieczenie w jamie ustnej;
- nietrzymanie moczu;
- zaburzenia świadomości.
Jako że glistnik stosowany w nadmiarze jest rośliną trującą, jego przedawkowanie może powodować ciężkie zatrucia, które objawiają się:
- bólami głowy i jej zawrotami;
- zaburzeniami świadomości;
- śpiączką lub sennością;
- spadkiem ciśnienie tętniczego krwi;
- tachykardią.
Pomimo świetnego działania glistnika na wiele schorzeń, może on negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego zaleca się, aby zachować umiar w jego stosowaniu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.