Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować? - zdjęcie

Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i uznawanej często za pospolity chwast. Glistnik jaskółcze ziele polecany jest w leczeniu kurzajek i brodawek, a także działa przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo i przeciwalergicznie. Okazuje się, że pomimo swoich właściwości leczniczych, stosowany w nadmiarze, może działać toksycznie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda glistnik i gdzie występuje;
 • jakie są właściwości glistnika i na co go stosować;
 • dlaczego warto stosować glistnik jaskółcze ziele na kurzajki i brodawki;
 • glistnik jaskółcze ziele na oczy - jak pomaga;
 • czy leczy trądzik i wypryski; 
 • na co pomaga maść z glistnika;
 • jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.

Zobacz również nasz inny artykuł: Egzema, wyprysk kontaktowy - jak leczyć, przyczyny i objawy egzemy

Jak wygląda glistnik jaskółcze ziele i gdzie występuje?

Jak wygląda jaskółcze ziele? Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do około 50 cm. Zdarza się jednak, że pojedyncze egzemplarze mogą osiągnąć wysokość nawet 1 metra. Łodyga glistnika jest owłosiona i rozgałęziona. Posiada duże, karbowane i pierzaste liście o jasnozielonym kolorze. Kwiaty glistnika są małe, żółte, a owoce przyjmują postać niewielkich strączków. Co istotne, roślina ta rozsiewana jest głównie przez mrówki, gdyż pewne części nasion są chętnie zjadane przez mrówki, a reszta z nich zostaje rozsiewana. Korzeń glistnika jest ciemnobrunatny, a po przełamaniu żółtoczerwony. Działanie lecznicze zawdzięcza się młodym pędom, które zbierane są w okresie kwitnienia, najczęściej w maju oraz w czerwcu. Co istotne, łodyga glistnika po przełamaniu wydziela żółty sok, który z powodzeniem stosuje się w leczeniu kurzajek i brodawek. 

Co istotne, roślina ta spotykana jest w wielu miejscach, gdzie uznaje się ją za chwast. Rośnie przy drogach, pod krzewami i drzewami, w rowach, zaroślach, parkach i ogrodach, najczęściej w miejscach wilgotnych i lekko zacienionych. Należy pamiętać, aby podczas zbioru sok z łodyg glistnika nie dostał się do oczu. Najlepiej do zbiorów używać jednorazowych rękawiczek.  

Właściwości lecznicze jaskółczego ziela - na co stosować glistnik?

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną, która wykazuje korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Nie wiele osób wie, że ziele to wykorzystywano już w starożytnej Grecji w leczeniu wielu dolegliwości. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo, a dodatkowo stosowany jest w leczeniu wielu problemów skórnych. Jest znany jako lecznicza roślina na kurzajki. Jaskółcze ziele pomaga również na brodawki. Niewiele osób wie, że w składzie glistnika znajdziemy cenne alkaloidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. To chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i koptyzyna. Roślina ta stosowana jest nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie poprzez spożycie naparu z liści, który pobudza wydzielanie żółci i reguluje pracę układu pokarmowego, także w przypadku biegunki wywołanej przez pałeczki Escherichia coli, a także w sytuacji zaparć. Dzięki swojemu przeciwgrzybiczemu działaniu pozwala leczyć zakażenia wywołane wieloma grzybami. Dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na nadciśnienie tętnicze i napięcie emocjonalne. Wykazuje również działanie hamujące rozwój wiciowca, który wywołuje rzęsistkowicę.  

Jaskółcze ziele na kurzajki - skuteczna walka z brodawkami

Jaskółcze ziele to polecana roślina w walce z kurzajkami i brodawkami. Jej skuteczność związana jest z działaniem bakteriobójczym i wirusobójczym. Skutecznie usuwa kurzajki i brodawki, które najczęściej są wynikiem zakażenia wirusem HPV. Stosowanie tej rośliny pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych zmian. Co istotne, w aptekach znajdziemy wiele maści i preparatów na skórę dostępnych bez recepty opartych o ziele glistnika, które cechują się wysoką skutecznością i naturalnym składem. 

Glistnik jaskółcze ziele na oczy - w jakich schorzeniach stosować?

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat działania glistnika na schorzenia oczu. Kiedyś za jego pomocą leczono zaćmę, a także wiele innych problemów, takich jak: odklejanie się siatkówki, zmętnienie rogówki czy krwawienia do siatkówki. Co istotne, w tym celu stosuje się liście glistnika, a dokładnie ich sok. W przypadku łodyg należy uważać, aby ich sok mleczny nie dostał się do oczu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy glistnik jest bezpieczny w stosowaniu na schorzenia oczu, dlatego przed jego użyciem warto skonsultować się z lekarzem okulistą. 

Olejek z glistnika w walce z trądzikiem i wypryskami

Glistnik jaskółcze ziele wykazuje korzystne działanie na wiele problemów skórnych. W tym celu stosuje się olejek z glistnika lub maść. Poleca się go na trądzik różowaty , a także inne dolegliwości. Jego skuteczność związana jest z działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także gojącym i przeciwalergicznym. Co istotne, wykazuje działanie oczyszczające skórę, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się nowych nieestetycznych zmian skórnych. 

Glistnik jaskółcze ziele: maść na egzemę, łuszczycę i inne problemy skórne

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, którą stosuje się również w leczeniu egzemy i łuszczycy, a nawet grzybicy skórnej. Związane jest to z zawartością alkaloidów, które przyśpieszają regenerację skóry w przebiegu łuszczycy, egzemy i grzybicy. Dodatkowo, karotenoidy, a także flawonoidy, olejki eteryczne i związki mineralne działają antyalergicznie. Jak wiadomo, egzema jest często wynikiem alergii skórnej, dlatego stosowanie glistnika pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów kuracji. Kwasy, które znajdują się w składzie glistnika działają także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu chronią skórę przed wnikaniem niekorzystnych drobnoustrojów prowadzących do zaostrzenia problemów skórnych. 

Przeciwskazania: w jakich przypadkach nie należy stosować glistnika?

Pomimo iż glistnik jaskółcze ziele wykazuje działanie lecznicze, jest także rośliną trującą. Oczywiście jego stosowanie zewnętrzne w postaci maści czy olejku zgodnie z zaleceniami na opakowaniu nie wyrządzi szkód, jednak jego spożycie może prowadzić do przedawkowania, dlatego przed zastosowaniem najlepiej się skonsultować z lekarzem.

 Przeciwwskazaniem do stosowania glistnika jest:

 • jednoczesne przyjmowanie innych leków;
 • jaskra;
 • choroba wrzodowa;
 • ciąża;
 • karmienie piersią.

Dodatkowo podczas stosowania mogą wystąpić reakcję niepożądane, takie jak:

 • zapalenie wątroby;
 • biegunka;
 • nudności;
 • bóle brzucha;
 • senność;
 • nadmierne wydzielanie śliny;
 • pieczenie w jamie ustnej;
 • nietrzymanie moczu;
 • zaburzenia świadomości.

Jako że glistnik stosowany w nadmiarze jest rośliną trującą, jego przedawkowanie może powodować ciężkie zatrucia, które objawiają się:

 • bólami głowy i jej zawrotami;
 • zaburzeniami świadomości;
 • śpiączką lub sennością;
 • spadkiem ciśnienie tętniczego krwi;
 • tachykardią. 

Pomimo świetnego działania glistnika na wiele schorzeń, może on negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego zaleca się, aby zachować umiar w jego stosowaniu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.