Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować? - zdjęcie

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?

Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i uznawanej często za pospolity chwast. Glistnik jaskółcze ziele polecany jest w leczeniu kurzajek i brodawek, a także działa przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo i przeciwalergicznie. Okazuje się, że pomimo swoich właściwości leczniczych, stosowany w nadmiarze, może działać toksycznie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda glistnik i gdzie występuje;
 • jakie są właściwości glistnika i na co go stosować;
 • dlaczego warto stosować glistnik jaskółcze ziele na kurzajki i brodawki;
 • glistnik jaskółcze ziele na oczy - jak pomaga;
 • czy leczy trądzik i wypryski; 
 • na co pomaga maść z glistnika;
 • jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.

Zobacz również nasz inny artykuł: Egzema, wyprysk kontaktowy - jak leczyć, przyczyny i objawy egzemy

Jak wygląda glistnik jaskółcze ziele i gdzie występuje?

Jak wygląda jaskółcze ziele? Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do około 50 cm. Zdarza się jednak, że pojedyncze egzemplarze mogą osiągnąć wysokość nawet 1 metra. Łodyga glistnika jest owłosiona i rozgałęziona. Posiada duże, karbowane i pierzaste liście o jasnozielonym kolorze. Kwiaty glistnika są małe, żółte, a owoce przyjmują postać niewielkich strączków. Co istotne, roślina ta rozsiewana jest głównie przez mrówki, gdyż pewne części nasion są chętnie zjadane przez mrówki, a reszta z nich zostaje rozsiewana. Korzeń glistnika jest ciemnobrunatny, a po przełamaniu żółtoczerwony. Działanie lecznicze zawdzięcza się młodym pędom, które zbierane są w okresie kwitnienia, najczęściej w maju oraz w czerwcu. Co istotne, łodyga glistnika po przełamaniu wydziela żółty sok, który z powodzeniem stosuje się w leczeniu kurzajek i brodawek. 

Co istotne, roślina ta spotykana jest w wielu miejscach, gdzie uznaje się ją za chwast. Rośnie przy drogach, pod krzewami i drzewami, w rowach, zaroślach, parkach i ogrodach, najczęściej w miejscach wilgotnych i lekko zacienionych. Należy pamiętać, aby podczas zbioru sok z łodyg glistnika nie dostał się do oczu. Najlepiej do zbiorów używać jednorazowych rękawiczek.  

Właściwości lecznicze jaskółczego ziela - na co stosować glistnik?

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną, która wykazuje korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Nie wiele osób wie, że ziele to wykorzystywano już w starożytnej Grecji w leczeniu wielu dolegliwości. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo, a dodatkowo stosowany jest w leczeniu wielu problemów skórnych. Jest znany jako lecznicza roślina na kurzajki. Jaskółcze ziele pomaga również na brodawki. Niewiele osób wie, że w składzie glistnika znajdziemy cenne alkaloidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. To chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i koptyzyna. Roślina ta stosowana jest nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie poprzez spożycie naparu z liści, który pobudza wydzielanie żółci i reguluje pracę układu pokarmowego, także w przypadku biegunki wywołanej przez pałeczki Escherichia coli, a także w sytuacji zaparć. Dzięki swojemu przeciwgrzybiczemu działaniu pozwala leczyć zakażenia wywołane wieloma grzybami. Dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na nadciśnienie tętnicze i napięcie emocjonalne. Wykazuje również działanie hamujące rozwój wiciowca, który wywołuje rzęsistkowicę.  

Jaskółcze ziele na kurzajki - skuteczna walka z brodawkami

Jaskółcze ziele to polecana roślina w walce z kurzajkami i brodawkami. Jej skuteczność związana jest z działaniem bakteriobójczym i wirusobójczym. Skutecznie usuwa kurzajki i brodawki, które najczęściej są wynikiem zakażenia wirusem HPV. Stosowanie tej rośliny pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych zmian. Co istotne, w aptekach znajdziemy wiele maści i preparatów na skórę dostępnych bez recepty opartych o ziele glistnika, które cechują się wysoką skutecznością i naturalnym składem. 

Glistnik jaskółcze ziele na oczy - w jakich schorzeniach stosować?

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat działania glistnika na schorzenia oczu. Kiedyś za jego pomocą leczono zaćmę, a także wiele innych problemów, takich jak: odklejanie się siatkówki, zmętnienie rogówki czy krwawienia do siatkówki. Co istotne, w tym celu stosuje się liście glistnika, a dokładnie ich sok. W przypadku łodyg należy uważać, aby ich sok mleczny nie dostał się do oczu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy glistnik jest bezpieczny w stosowaniu na schorzenia oczu, dlatego przed jego użyciem warto skonsultować się z lekarzem okulistą. 

Olejek z glistnika w walce z trądzikiem i wypryskami

Glistnik jaskółcze ziele wykazuje korzystne działanie na wiele problemów skórnych. W tym celu stosuje się olejek z glistnika lub maść. Poleca się go na trądzik różowaty , a także inne dolegliwości. Jego skuteczność związana jest z działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także gojącym i przeciwalergicznym. Co istotne, wykazuje działanie oczyszczające skórę, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się nowych nieestetycznych zmian skórnych. 

Glistnik jaskółcze ziele: maść na egzemę, łuszczycę i inne problemy skórne

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, którą stosuje się również w leczeniu egzemy i łuszczycy, a nawet grzybicy skórnej. Związane jest to z zawartością alkaloidów, które przyśpieszają regenerację skóry w przebiegu łuszczycy, egzemy i grzybicy. Dodatkowo, karotenoidy, a także flawonoidy, olejki eteryczne i związki mineralne działają antyalergicznie. Jak wiadomo, egzema jest często wynikiem alergii skórnej, dlatego stosowanie glistnika pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów kuracji. Kwasy, które znajdują się w składzie glistnika działają także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu chronią skórę przed wnikaniem niekorzystnych drobnoustrojów prowadzących do zaostrzenia problemów skórnych. 

Przeciwskazania: w jakich przypadkach nie należy stosować glistnika?

Pomimo iż glistnik jaskółcze ziele wykazuje działanie lecznicze, jest także rośliną trującą. Oczywiście jego stosowanie zewnętrzne w postaci maści czy olejku zgodnie z zaleceniami na opakowaniu nie wyrządzi szkód, jednak jego spożycie może prowadzić do przedawkowania, dlatego przed zastosowaniem najlepiej się skonsultować z lekarzem.

 Przeciwwskazaniem do stosowania glistnika jest:

 • jednoczesne przyjmowanie innych leków;
 • jaskra;
 • choroba wrzodowa;
 • ciąża;
 • karmienie piersią.

Dodatkowo podczas stosowania mogą wystąpić reakcję niepożądane, takie jak:

 • zapalenie wątroby;
 • biegunka;
 • nudności;
 • bóle brzucha;
 • senność;
 • nadmierne wydzielanie śliny;
 • pieczenie w jamie ustnej;
 • nietrzymanie moczu;
 • zaburzenia świadomości.

Jako że glistnik stosowany w nadmiarze jest rośliną trującą, jego przedawkowanie może powodować ciężkie zatrucia, które objawiają się:

 • bólami głowy i jej zawrotami;
 • zaburzeniami świadomości;
 • śpiączką lub sennością;
 • spadkiem ciśnienie tętniczego krwi;
 • tachykardią. 

Pomimo świetnego działania glistnika na wiele schorzeń, może on negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego zaleca się, aby zachować umiar w jego stosowaniu.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.