Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy i leczenie skazy białkowej

Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy i leczenie skazy białkowej - zdjęcie

Alergia pokarmowa to różnorodne objawy, zarówno skórne, jak i immunologiczne wynikające ze spożycia różnych pokarmów. Najczęściej jej występowanie związane jest z dziedziczeniem po rodzicach. Nieleczona alergia pokarmowa może przyczynić się do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych. Jest również przyczyną wielu dolegliwości zarówno bólowych, jak i skórnych.

 W artykule omówimy kwestie:

  • skaza białkowa objawy skórne,
  • alergia pokarmowa u dzieci i dorosłych - objawy;
  • przyczyny skazy białkowej i jej leczenie;
  • prawidłowa dieta i alergia na inne mleka;
  • testy alergiczne;
  • pakiety badań na alergie.

Przeczytaj także artykuł: Uczulenie na laktozę - objawy i leczenie nietolerancji laktozy 

Alergia pokarmowa u dzieci i dorosłych - podstawowe objawy

Alergie pokarmowe można określić mianem nadwrażliwości układu pokarmowego. W przeciwieństwie do nietolerancji pokarmowych angażują układ immunologiczny. Bardzo częstym przejawem alergii pokarmowych jest skaza białkowa. Objawy alergii pokarmowej u dorosłych i dzieci mogą mieć charakter wielonarządowy i są różne dla wieku pacjenta. Trudność w ich zdiagnozowaniu jest związana z różnorodnymi symptomami, które mogą być związane nie tylko z układem pokarmowym czy skórą, ale także z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym i układem nerwowym. W wielu przypadkach można nie odróżnić alergii pokarmowej od zwykłego przeziębienia

  • Alergia pokarmowa u niemowlaka objawy - refluks żołądkowo-przełykowy, ulewanie, zwracanie pokarmu, enteropatia, kolka jelitowa, zapalenie jelita grubego.
  • Alergia pokarmowa u dzieci objawy - atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, zespół alergii jamy ustnej, obrzęk naczynioruchowy, wymioty i nudności, zaparcia, biegunka, celiaka, bóle brzuch.
  • Alergia pokarmowa u dorosłych objawy - obrzęk i pokrzywka, nieżyt nosa, ucha i krtani, astma, migrena, alergiczne zapalenie jamy ustnej, afty, refluks przełykowy, bóle nadbrzusza, nudności, wymioty, biegunki, przewlekła reakcja alergiczna dwunastnicy i żołądka, zaburzenia jelitowe, rumienie, bąble pokrzywkowe, wstrząs anafilaktyczny, atopowe zapalenie skóry, zespół przewlekłego zmęczenia, obrzęk stawów, stop oraz dłoni, zaburzenia snu. 

Nietrudno zauważyć, że większość z tych objawów zupełnie nie pasuje do reakcji wywołanej spożyciem jakiegoś posiłku. Właśnie taka jest alergia pokarmowa. Bardzo często zdarza się, że wystąpienie pierwszych objawów wynosi kilka sekund, minut czy godzin. Jednak zdarzają się przypadki, ze pierwsze objawy pojawiają się po upływie 4 dni. Dlatego tak trudno diagnozuje się alergie pokarmowe.  

Przyczyny skazy białkowej

Skaza białkowa u dorosłych i dzieci to traktowanie przez organizm białka konkretnego pochodzenia jako wirusa czy bakterie. Właśnie wtedy uruchamiają się mechanizmy obronne, które mają ochronić organizm przed zagrażającym substancjami, rozwija się stan zapalny. Skaza występuje najczęściej u dzieci alergików oraz u niemowląt, może mieć charakter wrodzony, z powodu niedoboru laktazy. Bardzo często niedobór ten wynika z uszkodzenia przez stan zapalny nabłonka jelitowego, np. przy celiakii, alergiach na inne pokarmy czy zapaleniach nieswoistych jelit oraz po infekcji przewodu pokarmowego. 

Alergia pokarmowa - leczenie skazy białkowej

Podstawowym badanem, które decyduje o leczeniu, jest oznaczenie antygenowo poziomu swoistych przeciwciał klasy IgE na białko krowiego mleka. Na początku koniecznie jest wprowadzenie diety bezmlecznej w celu wyeliminowania alergenu z diety dziecka na około 4 tygodnie. Kiedy stan dziecka na to pozwala, wykonuje się próbę prowokacyjną, która polega na podaniu białka mleka krowiego. Jeśli wynik potwierdza alergię na białko mleka krowiego, dziecko musi pozostać na diecie bezmlecznej aż do ukończenia 1. roku życia. Kiedy jednak dziecko toleruje mleko w daniach bądź przetwory z mleka, wskazane jest ich podawanie około 3 razy w tygodniu, w ilości, która jest akceptowana przez organizm. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie tolerancji na białko mleka krowiego. 

Często zdarza się, że lekarze w ramach leczenia skazy białkowej zapisują leki przeciwhistaminowe, czasami konieczne jest także stosowanie sterydów. Kiedy jednak alergia daje mocne objawy i zagraża wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, konieczne jest posiadanie adrenaliny. 

Skaza białkowa a prawidłowa dieta

Kiedy skaza białkowa zostanie wykryta u dzieci karmionych piersią, matka musi wykluczyć ze swojej diety, nie tylko mleko, ale także produkty zawierające mleko. Bardzo ważne jest, aby zgłębić zagadnienie skaza białkowa dieta. Czasami konieczne jest wykluczenie nie tylko mleka krowiego, ale także mleka owczego i koziego. Mama karmiąca nie może spożywać mleka, maślanki, mleka skondensowanego i zagęszczonego, koktajli mlecznych, masła, margaryny, serów, serków i jogurtów, mleka w proszku, śmietany, lodów i wielu innych produktów z udziałem mleka. Konieczne jest wykluczenie produktów, które na etykiecie zawierają: laktozę, kazeinę zwykłą i hydrolizowaną, kazeiniany, masę mleczną, laktoglobulinę, serwatkę. Są również produkty, które wbrew pozorom nie powinny zawierać białka mleka krowiego w swoim składzie, jednak czasami można znaleźć je w: gotowych daniach, zupach, pizzy, makaronach, sosach, przekąskach, naleśnikach, bułkach i chlebach, puree ziemniaczanym, ciastkach, batonach, czekoladzie i budyniu. Dlatego konieczne jest stałe monitorowanie etykiet spożywanych produktów. Czasami konieczna może okazać się suplementacja witaminy D i wapnia. 

Kiedy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, konieczne jest skonsultowanie z lekarzem rodzaju mleka. Najczęściej zalecana jest mieszanka ekstensywnie zhydrolizowana, która zawiera mleko krowie w małych cząstkach. Kiedy jednak ona również nie jest tolerowana przez dziecko, lekarz może zalecić formułę aminokwasową opartą o soję. 

Czasami jednak przy niewielkiej skazie białkowej trafne może okazać się podawanie mieszanki na bazie mleka koziego. Co więcej, z koziego mleka tworzy się już suplementy dla dorosłych i starszych dzieci, które mogą wspomagać odporność, redukować zmęczenie i dodawać energii, ale także poprawiać kondycję psychiczną i fizyczną.  

Skaza białkowa i alergia na mleko sojowe, ryżowe i migdałowe

Może zdarzyć się także, że przechodząc z jednego mleka na drugie dziecko lub osoba dorosła dostanie alergii również na nie. Soja jest jednym z najbardziej alergizujących zbóż. Taka sama sytuacja może zdarzyć się w przypadku zastąpienia mleka krowiego mlekiem migdałowym. W końcu należą one do grupy orzechów, a te są jednymi z największych alergenów. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej jest przy mleku ryżowym, dlatego warto wypróbować je jako alternatywę dla mleka krowiego, owczego, koziego, migdałowego i sojowego. 

Testy alergiczne - jak zdiagnozować przyczynę alergii?

Diagnozując alergie, można wykonać testy z krwi, które polegają na pomiarach przeciwciał IgE. Jednak jednym z najczęściej stosowanych metod diagnozowania alergii, są testy skórne wykonywane w poradni alergicznej. Podczas badania na przedramiona nakładane są krople alergenów oraz sól jako kontrola ujemna i roztwór histaminy jako kontrola dodatnia. Każda z kropli zostaje nakłuta w skórę, a wynik odczytuje się po około 20 minutach. Po nałożeniu histaminy powinien pojawić się rumień wraz z bąblem, zaś po soli skóra powinna zostać niezmieniona. Kiedy stwierdza się uczulenie? W momencie, gdy rumień przekroczy średnicę reakcji w próbie z histaminą. 

Pakiet badań alergicznych - jakie należy wykonać?

W zależności od oferty laboratorium, można skorzystać z oferowanych pakietów badań alergicznych.  Wykonywane są one na podstawie pomiarów przeciwciał IgE i analizie krwi. Badania wskazują przyczynę alergii przy analizie jakości i ilości płytek krwi, krwinek białych i czerwonych, przy badaniu przeciwciał, których obecność świadczy o rozwoju energii oraz podczas analizy 28 alergenów, które najczęściej przyczyniają się do występowania reakcji alergicznych. Dzięki temu możliwe jest szybkie ustalenie, które z alergenów negatywnie wpływają na zdrowie i wywołują niepożądane reakcje.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.