Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?

baner

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?

Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze.

Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Znaleźć go można między innymi w preparatach takich jak płyn Lugola i jodyna. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze. W zależności od sposobu zastosowania płyn Lugola daje nieco inne rezultaty.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym jest płyn Lugola
 • płyn Lugola na rany - jak stosować
 • płyn Lugola do picia - co warto wiedzieć
 • czy suplementacja jogu przez skórę ma sens
 • płyn Lugola - zastosowanie kiedyś i dziś
 • czy płyn Lugola jest bezpieczny dla zdrowia
 • płyn Lugola a jodyna - jakie są różnice
 • płyn Lugola przeciwskazania do stosowania
 • płyn Lugola - skutki uboczne, o których należy wiedzieć.

Wszystkie te informacje (i znacznie więcej) znajdziecie w poniższym artykule. Jeśli interesują Was zagadnienia dotyczące zdrowia zaciekawić Was może także artykuł na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

Czym jest płyn Lugola? Najczęstsze zastosowania kiedyś i dziś

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu w jodku potasu, dostępny w trzech stężeniach 1%, 2% oraz 5%. Nazwa preparatu pochodzi od nazwiska jego twórcy, francuskiego lekarza, Jeana Lugola. Ten produkt obecny jest w medycynie już od XIX wieku kiedy to rozpoczęto jego wykorzystywanie w leczeniu wola. Wiele osób z pewnością wciąż pamięta zastosowanie płynu Lugola (i jego charakterystyczny posmak) z powodu awarii reaktora atomowego w Czarnobylu. Jod zdołał ochronić tarczyce milionów Polaków przed radioaktywną chmurą, która już po kilku dobach dotarła do naszego kraju z terenów dzisiejszej Ukrainy.

Dziś płyn Lugola stosowany jest głównie jako środek odkażający i bakteriobójczy przy różnego rodzaju otarciach oraz lekkich skaleczeniach. Wciąż używa się go w leczeniu chorób tarczycy, na kilka dni przed planowaną operacją wycięcia tarczycy oraz podczas badań (badanie scyntygraficzne). Płyn Lugola polecany jest także w stanach zapalnych migdałków oraz jamy ustnej (zabiegi pędzlowania i płukania gardła). Przydaje się też w odkażaniu wody, wspomaga leczenie problemów skórnych np. grzybicy, a w przemyśle wykorzystywany jest do wykrywania... skrobi.

Płyn Lugola a jodyna – podstawowe różnice

Tak naprawdę nie ma wielkich różnic między płynem Lugola a jodyną. Wszystko sprowadza się właściwie do zawartości alkoholu lub jego braku. Płyn Lugola zawiera w swoim składzie poza jodkiem potasu wodę destylowanąJodyna zaś opiera się na alkoholu etylowym i jest stosowana przede wszystkim do dezynfekcji drobnych zadrapań. Płyn Lugola różni od jodyny także to, że może być on stosowany doustnie. Oczywiście najlepiej najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem w celu uniknięcia skutków ubocznych po płynie Lugola i interakcji z przyjmowanymi lekami. Jeżeli zależy komuś wyłącznie na transdermalnym uzupełnianiu niedoborów jodu, (transdermalnie - przez skórę) sprawdzi się zarówno jodyna jak i płyn Lugola.

Kiedy zalecane jest doustne zastosowanie płynu Lugola?

Płyn Lugola do picia zalecany jest przy skażeniu promieniotwórczym, gdyż doskonale chroni tarczycę przed niezwykle groźnym i radioaktywnym izotopem I-131. Preparat ten można także zastosować doustnie (pod opieką lekarza! To bardzo ważne) przy chorobach tarczycy. W przypadku łagodnych niedoborów jodu w zupełności wystarczy dieta opierająca się na rybach i owocach morza, wodorostach (kombu, wakame, nori), regularne wakacje nad morzem i ewentualnie suplementacja jodu przez skórę (organizm przyjmie tyle jodu ile aktualnie potrzebuje, ryzyko przedawkowania w ten sposób praktycznie nie istnieje).

Płyn Lugola na rany – jak poprawnie stosować?

Płyn Lugola na rany stosowany jest już od wieków. Podczas dezynfekowania ran i otarć należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Z założenia płynu Lugola używa się jedynie do odkażania nieuszkodzonej skóry. Można go stosować do oczyszczenia brzegów rany, delikatnych zadrapań oraz niewielkich otarćNie poleca się wykorzystywania tego środka przy jątrzących się, otwartych ranach oraz oparzeniach.

By poprawnie odkazić ranę za pomocą płynu Lugola wystarczy nasączyć nierozcieńczonym produktem jałowy gazik i delikatnie przetrzeć miejsce, które tego wymaga. Warto dodatkowo zabezpieczyć skórę przy użyciu materiałów opatrunkowych, by uniknąć ponownego zanieczyszczenia wrażliwego fragmentu ciała.

Suplementacja jodu przez skórę przy pomocy płynu Lugola – czy to dobry pomysł?

Płyn Lugola zastosowany transdermalnie jest jedną z najpopularniejszych metod uzupełniania niedoborów jodu polecanych zwłaszcza przez osoby zajmujące się naturoterapią. Czy płyn Lugola jest bezpieczny? Przy stosowaniu transdermalnym na małe obszary skóry, jak chociażby zagięcia łokci, ryzyko jest minimalne. Oczywiście osoby nadwrażliwe na jod i posiadające jakiekolwiek przeciwwskazania nie powinny podejmować tego typu prób. Pozostałe osoby mogą spokojnie nałożyć odrobinę płynu Lugola na niewielki fragment skóry. Jeśli charakterystyczny brunatno-żółty ślad zniknie bardzo szybko, oznaczać to będzie spore niedobory jodu. W celu zwiększenia absorbcji, posmarowaną powierzchnię można zakleić plastrem. Suplementacja jodu przez skórę wyraźnie łagodzi trądzik i inne problemy skórne. Takiej terapii nie należy jednak stosować przez bardzo długi czas i jak w przypadku każdej suplementacji, przyjmowaniu leków bez recepty, czy podejmowanych próbach leczenia, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą.

Płyn Lugola i zagrożenie radioaktywne – czy profilaktyczne picie płynu Lugola jest wskazane i bezpieczne?

Aktualna sytuacja geopolityczna sprawia, że wiele osób rozważa profilaktyczne picie płynu Lugola w obawie przed ewentualnym atakiem atomowym lub awarią jednej z wielu elektrowni jądrowych w Europie. Oczywiście warto mieć w swojej domowej apteczce płyn Lugola. Nawet, jeżeli w naszej okolicy nie dojdzie do silnego skażenia radioaktywnego, zawsze możemy go użyć choćby do odkażenia ran. Nie jest jednak wskazane przyjmowanie ogromnych ilości jodku potasu w przypadku, gdy nasza tarczyca nie jest zagrożona przez radioaktywny izotop jodu I-131. W ten sposób można wyrządzić swojemu organizmowi wiele szkód, które trudno będzie później odwrócić. Nie ryzykujcie swoim zdrowiem i nie podejmujcie takich prób na własną rękę! Istnieje wiele znacznie bezpieczniejszych i dużo przyjemniejszych sposobów na uzupełnienie poziomu jodu w organizmie na przykład kuchnia japońska czy naturalne zażywanie jodu podczas długich wędrówek nad morzem. Leczniczych inhalacji można zaznać także w coraz popularniejszych w Polsce grotach solankowych.

Płyn Lugola - przeciwwskazania do stosowania i działania niepożądane

Skutki uboczne płynu Lugola to między innymi:

 • rozregulowanie pracy tarczycy
 • trądzik jodowy
 • gorączka
 • reakcje alergiczne
 • odwodnienie
 • problemy z przewodem pokarmowym (biegunka, wymioty, podrażnienia błony śluzowej żołądka)
 • wysypka i uporczywy świąd
 • powiększone węzły chłonne
 • podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej
 • zapalenie skóry.

Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola to między innymi:

 • ciąża i okres karmienie piersią
 • gruźlica płuc
 • nadwrażliwość na jod
 • choroby nerek
 • nadczynność tarczycy.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Przebarwienia na twarzy: przyczyny i leczenie. Jak szybko się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej....

Układ pokarmowy

Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?
Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.