zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Właściwe żywienie niemowląt

Prawidłowe żywienie niemowląt oraz małych dzieci ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Mleko matki jest naturalne, bezcenne, jednak wraz ze zmieniającymi się potrzebami rozwojowymi dziecka warto zadbać o prawidłowe zasady żywienia już od samego początku.

 

Karmienie naturalne

W pierwszym miesiącu życia niemowlaka jest zauważalny najbardziej intensywny i wzmożony rozwój, kiedy to wykorzystywane są rezerwy nagromadzone w życiu płodowym. Później maluch jest coraz bardziej uzależniony od dostarczenia składników odżywczych wraz z pożywieniem. Aktualnie zalecenia, które dotyczą karmienia niemowląt, wskazują karmienie piersią jako podstawę ich żywienia. Pokarm matki jest bardzo korzystny w ich rozwoju. W pełni pokrywa on zapotrzebowanie rosnącego dziecka. Według WHO, karmienie piersią powinno być wyłączne i kontynuowane przynajmniej do 6 miesiąca życia niemowlaka. Wówczas nie należy dokarmiać dziecka mieszankami mlekozastępczymi czy dopajać herbatkami. Należy jedynie uzupełniać witaminę D3 w ilości 400 j.m. Niemowlę powinno być przystawiane do piersi tyle razy ile tego zechce. Najkorzystniej dla dziecka jest karmienie go piersią do 12 miesiąca życia, gdyż pokarm matki:

·         Jest najbardziej dostosowany do trawienia, przyswajania oraz metabolizowania przez ustrój niemowlaka

·         Zawiera on wszystkie potrzebne składniki odżywcze o korzystnym składzie oraz odpowiednich ilościach, jakie są potrzebne maluchowi

·         Nie obciąża on przewodu pokarmowego malca

·         Zapewnia on malcowi komfort psychiczny oraz fizyczny, daje uczucie bezpieczeństwa oraz pogłębia więź dziecka z matką

·         Wzmacnia odporność dziecka na czynniki zewnętrzne

·         Jest wolny od alergenów, zanieczyszczeń oraz bakterii chorobotwórczych

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Niestety, nie każda matka ma możliwość karmienia swojego dziecka piersią. Niekiedy przyczyną takiego stanu rzeczy są: stan zdrowia matki, zanik pokarmu, rozszczepienie podniebienia dziecka czy brak odruchu ssania. Wówczas pozostaje podawanie mleka modyfikowanego butelką. Modyfikowane mleka oparte są na mleku krowim, które przez różne zabiegi upodobnione składowo jest do pokarmu kobiecego. Obecnie te mleka modyfikowane zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz dodatki witamin, które są potrzebne do właściwego rozwoju niemowlaków, np.: aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki, witaminę D3. Są to produkty spożywcze przeznaczone dla dzieci i niemowląt, które produkowane są według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, a także oparte o Normy Europejskie.

W przypadku karmienia niemowląt i dzieci mlekiem modyfikowanym należy przestrzegać pewnych zasad:

·         Ze względu na ogromny asortyment produktów mlekozastępczych wybór tego właściwego powinien być skonsultowany z pediatrą

·         Skład diety winien być odpowiednio wyliczony jakościowo oraz ilościowo w zakresie wody, podstawowych składników odżywczych i energii indywidualnie do potrzeb niemowlęcia

·         Powinno dbać się o właściwą higienę przygotowywania tych produktów oraz wody

Rozszerzenie diety niemowlaka po 6 miesiącu życia

Gdy dziecko skończy pół roku, należy do jego codziennego karmienia piersią wprowadzić dodatkowe pokarmy. Zalecane jest by posiłki uzupełniające były zawsze podawane łyżeczką, aby powoli odzwyczajać dziecko od smoczka oraz karmienia piersią. Posiłki należy wprowadzać stopniowo do codziennej diety oraz w niewielkich ilościach. Dzięki temu będziemy mogli obserwować reakcję malucha na dane składniki oraz wychwycić ewentualną alergią na dany składnik pokarmu. Kolejne składniki powinno się wprowadzać po upływie około tygodnia od poprzedniego. Posiłki dla małych dzieci powyżej pierwszego roku życia powinny zawierać zdrowe i pełnowartościowe produkty. W diecie powinny znaleźć się takie składniki jak: owoce i warzywa, produkty bogate w witaminy, białko, wapń oraz potas. Rozszerzanie codziennego żywienia małego dziecka warto rozpocząć od wprowadzenia na samym początku warzyw (marchewka, dynia), następnie owoców, jak jabłko, morele, banany, później chudego mięsa, następnie produktów mlecznych, a na koniec produktów zbożowych. Dzięki temu od samego początku uczymy dziecko zdrowo się odżywiać.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.