Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć? - zdjęcie

Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga diagnostyki, ponieważ zaburzenia tętna mogą być objawem chorób układu krążenia i nie wolno ich lekceważyć. Tętno zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku.

Jaki jest prawidłowy puls i normy tętna?

Prawidłowy puls u dorosłego, zdrowego człowieka powinien mieścić się w zakresie między 60, a 100 uderzeń na minutę. Jeśli jest zbyt niski, nosi nazwę bradykardii, gdy zaś przekracza 100 uderzeń na minutę, oznacza tachykardię, inaczej częstoskurcz. Ogólne normy tętna obejmują różne grupy wiekowe i jak podają źródła, wynoszą:

  • u płodu: 110-115 uderzeń na minutę,
  • u niemowląt: ok. 130 uderzeń na minutę,
  • u dzieci: ok. 100 uderzeń na minutę,
  • u młodzieży: ok. 85 uderzeń na minutę,
  • u dorosłych: ok. 70 uderzeń na minutę,
  • u osób w podeszłym wieku: ok. 60 uderzeń na minutę.

Na wartość tętna ma wpływ nie tylko wiek, ale również stan zdrowia i styl życia. Częstotliwość pulsu nie jest jedynym wskaźnikiem decydującym o stanie zdrowia pacjenta. Przy prawidłowej wartości tętna mogą występować różne zaburzenia pulsu, uzależnione od skurczów serca i sprężystości tętnic. Puls może być niemiarowy (mogą występować różne odstępy pomiędzy skurczami serca i siłą uderzeń), może mieć różne napięcie (puls miękki i twardy), może być też różna wysokość fali tętna (puls wysoki, mały, nierówny, nitkowaty, naprzemienny), a także niesymetryczny, czyli jego wartość może być inna po lewej i po prawej stronie ciała. O tym, czy puls jest prawidłowy dla danego pacjenta, powinien oceniać lekarz, który się nim opiekuje. Zaburzenia tętna diagnozuje się za pomocą badania EKG (elektrokardiogram). Dzięki niemu monitoruje się przebieg pracy serca, a wynik otrzymuje się w postaci wydruku. Nie zawsze jednak badanie to może zostać przeprowadzone. Jeśli zmiana rytmu serca występuje napadowo i epizodycznie, stosuje się zapis Holtera EKG, który polega na 24-godzinnym rejestrowaniu pracy serca. Jeśli napady mają przebieg groźny dla zdrowia i kończą się np. omdleniami, stosuje się także metody stałej rejestracji. Mogą one obejmować nawet kilka miesięcy, dzięki wszczepionym do ciała pacjenta rejestratorom pętlowym. W razie potrzeby można też wykonać echo serca. Diagnozę przeprowadza się na podstawie wyników badań serca oraz pełnej morfologii krwi, ponieważ dosyć często tachykardia spowodowana jest niedoborem witamin i minerałów lub anemią.

Jak prawidłowo zmierzyć tętno?

Zanim poznamy sposoby, jak obniżyć tętno warto dowiedzieć się, jak je prawidłowo zmierzyć. Tętno można zmierzyć dłonią na tętnicy promieniowej, czyli jednej z większych tętnic przedramienia. Znacznie wygodniej jest jednak skorzystać z aparatu do mierzenia ciśnienia tętniczego. Pomiar najlepiej wykonać w domu, rano, niedługo po przebudzeniu, kiedy organizm jest wypoczęty i nie znajduje się w stanie silnych emocji, ani też po wysiłku fizycznym, ponieważ sytuacje takie wpływają na znaczne podniesienie tętna. Najwygodniejsze są aparaty automatyczne. Nie zawsze jednak sprawdzają się ciśnieniomierze nadgarstkowe, ponieważ są mało dokładne. Zarówno tętno, jak i ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej, po kilkuminutowym odpoczynku. Ręka powinna być swobodnie (bez napinania mięśni) oparta na stole, a ramię znajdować się na wysokości serca. Mankiet aparatu musi być założony ok. 3 cm nad zgięciem łokciowym. Po włączeniu ciśnieniomierza odczytujemy wyniki pomiarów na wyświetlaczu. Warto po kilku minutach pomiar powtórzyć. Aby zmierzyć tętno ręcznie, należy ucisnąć palcami tętnicę pod nadgarstkiem lub w zagłębieniu na szyi pod żuchwą, aby wyczuć puls. Wtedy zliczamy uderzenia serca, patrząc na sekundnik zegarka, przez 10 sekund i wynik mnożymy przez 6. Można również liczyć przez 15 sek. i wynik pomnożyć przez 4. Pomiar można ponadto wykonać na tętnicy ramieniowej, udowej, podkolanowej lub grzbietowej stopy.

Kiedy występuje wysoki puls?

Zdarzają się sytuacje, w których u zdrowego człowieka puls staje się wysoki. Należą do nich np.: wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu, kawy, zielonej herbaty, emocje lub stres. Tętno może wtedy osiągnąć wartość nawet 180-200 uderzeń na minutę. Jest to naturalna i prawidłowa reakcja organizmu, która wynika z zapotrzebowania metabolicznego. Nosi ona nazwę tachykardii zatokowej. Za wysoki puls może jednak odpowiadać choroba układowa.

Wysoki puls – jakie są przyczyny?

Na wysoki puls może wpłynąć wiele czynników. Specjaliści zaliczają do nich wady serca, niewydolność serca i układu krążenia, zakrzepy i zatory w krążeniu płucnym, niedotlenienie, anemię, nadczynność tarczycy, hipoglikemię, rozedmę płuc, nerwicę oraz czy astmę (dychawica oskrzelowa). Przyspieszone bicie serca może także być spowodowane infekcją, gorączką, odwodnieniem, biegunką, utratą krwi, przewlekłym stresem, paleniem papierosów, stosowaniem używek, czy przedawkowaniem preparatów, obniżających ciśnienie krwi. Podczas tachykardii dochodzi do sytuacji, w której serce pracuje niemiarowo i chaotycznie, co obniża funkcjonalność tego organu oraz jego wydajność (komory nie napełniają się równomiernie krwią). Podczas silnego ataku choroby może dojść do zatrzymania krążenia krwi, a nawet zgonu.

Objawy wysokiego tętna

Przyspieszonemu tętnu często towarzyszy kołatanie serca. Można odczuwać także

duszności, osłabienie, ból i ucisk w okolicy mostka, zawroty głowy, spłycony oddech, uczucie niepokoju oraz zimne poty. Wysoki puls może być pierwszym sygnałem zbliżającej się tachykardii. Jej największym powikłaniem jest udar i migotanie przedsionków serca, dlatego nie wolno nigdy bagatelizować wysokiego tętna.

Jak obniżyć wysokie tętno?

Leczenie zaburzeń tętna powinno być zawsze dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny, która wywołuje tachykardię. Jeśli jest nią stres, warto udać się do psychologa. Podpowie on, jak obniżyć puls, poprzez stosowanie różnych technik relaksacyjnych. Można także zaopatrzyć się w zioła, które działają uspokajająco i odprężająco. Nieraz pomaga również pobyt w ośrodkach uzdrowiskowych. Tachykardia wywołana przez infekcję, gorączkę, odwodnienie, utratę krwi czy biegunkę powinna ustąpić sama, po zlikwidowaniu choroby głównej. Jeśli jednak wynika ze schorzeń układowych, należy przyjmować leki przepisane przez specjalistę. Najczęściej wysokie tętno obniżane jest przez stosowanie leków regulujących pracę serca lub obniżających ciśnienie krwi. Istnieją również domowe sposoby na obniżenie tętna – na przykład zanurzenie twarzy w naczyniu z zimną wodą lub wykonanie masażu zatoki szyjnej, który polega na masowaniu i uciskaniu określonego punktu na szyi. Wywołuje to podrażnienie nerwu błędnego, co prowadzi do odruchowego spowolnienia czynności serca. Można również wykonać tzw. manewr Valsalvy: należy nabrać powietrze do płuc, a następnie próbować wydychać je przez chwilę przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie. Przy wysokim pulsie zaleca się także ograniczenie przyjmowania napojów, które przyspieszają akcję serca, takich, jak kawa, piwo, zielona herbata i napoje energetyczne. Niewskazany jest także duży wysiłek fizyczny, ćwiczenia na siłowni i sport wyczynowy.

Wysoki puls, jeśli występuje chwilowo, jest procesem naturalnym i nie wymaga interwencji. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, może oznaczać różne choroby. Nie należy bagatelizować tego stanu, ale udać się do specjalisty, który określi przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.