Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?

baner

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?

Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń.

W artykule zostały opisane stany lękowe: ich objawy oraz przyczyny. Ponadto zostały scharakteryzowane różne rodzaje zaburzeń lękowych. W późniejszej części artykułu znajdują się pomocne rady i wskazówki, jak radzić sobie z lękiem - poprzez psychoterapeutyczne narzędzia lub poprzez farmakoterapię. Na koniec podane zostały praktyczne rady dla bliskich osoby dotkniętej zaburzeniem lękowym, depresją czy nerwicą.

Oswoić lęk – czym charakteryzują się stany lękowe i jak je rozpoznać?

Ten artykuł dotyczyć będzie stanów lękowych. W tym temacie warto przeczytać również: "Skąd bierze się nerwica lękowa? Jak się objawia, jak długo może trwać i w jaki sposób z nią walczyć?.

Stany lękowe bez wątpienia pogarszają jakość naszego życia. Może to być lęk uogólniony, czyli ogólny strach przed tym, co ma nastąpić. Osoba odczuwająca taki lęk ma często bardzo pesymistyczne widzenie życia, ciężko jest znaleźć jej odpowiednie rozwiązania danych sytuacji. Może to dotyczyć zarówno pracy czy nauki, jak i życia rodzinnego.

U osoby dotkniętej stanem lękowym występować może napięcie mięśniowe (w okolicy karku czy kręgosłupa). Odczuwane może być także mrowienie w okolicach brzusznych.

Osoba, której dotyczą stany lękowe, jest podatna na bóle głowy. Ponadto jest często poddenerwowana i pobudzona.

Oprócz lęku uogólnionego istnieją także ataki paniki, oznaczające paraliżujący strach w ciele. Objawami ataku paniki są: kołatanie serca, pocenie się, drżenie, uczucie duszenia się, ból w klatce piersiowej, bóle brzucha, nudności, zawroty głowy itp. Towarzyszą temu katastroficzne myśli np. odnośnie własnej śmierci czy zawału. Ataki paniki często zdarzają się pod wpływem depresji czy psychozy.

Jeśli chodzi o podstawowe rodzaje lęków, wyróżnić można lęk społeczny - lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, a także lęk separacyjny - lęk przed oddzieleniem od rodzica czy pantera.

Należy wiedzieć, że rodzaje zaburzeń lękowych mogą być bardzo różne: uogólnione zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), zespół stresu pourazowego (PTSD), zespół ostrego stresu (ASD), a także różnego typu fobie.

Najczęstsze przyczyny stanów lękowych - co wywołuje strach i lęk?

Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju pewnych zaburzeń emocjonalnych. Przewlekły stres ma bardzo zły wpływ na nasze ciało i na naszą psychikę, w tym na układ nerwowy. Stres może powodować właśnie zaburzenia lękowe (nerwice), ale też depresję, uzależnienia czy zaburzenia snu i odżywiania.

Przyczyny lęku mogą być jednak najróżniejsze. Jednym z nich jest po prostu kwestia dziedziczności. Innym powodem mogą być problemy ze zdrowiem fizycznym. Lęk spowodowany może być także zażywaniem środków psychoaktywnych. Również pewne cechy naszej osobowości mogą predysponować nas do nadmiernego odczuwania lęku (np. perfekcjonizm).

Rodzaje zaburzeń lękowych – ich objawy i sposoby radzenia sobie z lękiem

1. Uogólnione zaburzenia lękowe – problem ukryty pod stertą codziennych zmartwień

Z ang. generalized anxiety disorder (w skrócie: GAD). Ten zespół charakteryzuje się tym, że odczuwamy przesadny, wyolbrzymiony, nierealistyczny lęk przed tym, co może nam przynieść przyszłość. Nie ma w tym najczęściej żadnych podstaw logicznych - brak jakiegokolwiek prawdopodobieństwa sytuacji katastrofalnej. GAD sprawia, że nieustannie się martwimy tym, co ma nadejść, zamiast cieszyć się życiem i doceniać chwile. Mamy w głowie wciąż jakieś czarne scenariusze, niekorzystne przewidywania. Często towarzyszą temu objawy somatyczne, takie jak napięcie mięśniowe czy bezsenność. By zdiagnozować GAD, objawy muszą występować co najmniej przez pół roku.

2. Zespół lęku panicznego - narastające objawy pochodzące z ciała i katastroficzne myśli

Zespól lęku panicznego określany jest inaczej napadami paniki czy lękiem napadowym. Jest to stan, w którym odczuwamy bardzo silny lęk. Łączą się z nim różne objawy w ciele, takie jak pocenie się, uczucie duszenia się, kołatanie serca, bóle itp. Mamy wtedy przypływ katastroficznych myśli: boimy się, że coś złego dzieje się w naszym organizmie, możemy też odczuwać lęk w kontekście danej sytuacji społecznej. Czasem paniczny lęk wiąże się ze zjawiskami derealizacji i depersonalizacji.

3. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) - natrętne myśli, niepokojące wyobrażenia i nerwica natręctw

Z ang. obsessive-compulsive disorder (w skrócie: OCD). OCD charakteryzuje powtarzające się występowanie obsesji i kompulsji. Co to znaczy? Obsesje to pewne niechciane, nawracające natrętnie myśli i obrazy. Powodują one spory stres. Przykładem jest nieustające, niedające się zwalczyć poczucie brudu na rękach. Kompulsje zaś są odpowiedziami na obsesje. Są to powtarzające się czynności, do których osoba jest niejako zmuszona. Przykład: mając poczucie brudu na rękach, nieustannie myjemy ręce - mimo że wiemy, że nasze zachowanie jest irracjonalne - jednak wykonywana przez nas czynność nie pomaga nam wcale zwalczyć obsesji. Nerwica natręctw jest zaburzeniem przewlekłym. Może zmagać się z nią nawet 2% całej populacji. Niewykonywanie określonych czynności wywołuje u osoby dotkniętej OCD napięcie i lęk.

4. Zespół stresu pourazowego (PTSD) – choroba osób, które doświadczyły traumy

Z ang. Posttraumatic Stress Disorder (w skrócie: PTSD). PTSD występuje po jakimś traumatycznym wydarzeniu, np. po przeżyciach wojennych, po nagłej stracie ukochanej osoby itp. Symptomy zespołu stresu pourazowego to ciągłe napięcie w ciele, dręczące koszmary senne, trudności w odpoczywaniu, a także nawracające wspomnienia dotyczące wydarzenia, które spowodowało traumę. Choć PTSD nie widać z zewnątrz, osoba dotknięta tym zespołem bardzo cierpi. Należy bez wątpienia w takim wypadku udać się po pomoc do psychologa i psychiatry - tylko profesjonalna pomoc jest w stanie uleczyć osobę z PTSD.

5. Zespół ostrego stresu (ASD) – ostra reakcja na stres

ASD występuje znacznie częściej niż PTSD. Jest to reakcja na wydarzenie generujące traumę. Objawy jego są bardzo mocne i dokuczliwe, na szczęście nie trwa on długo. ASD łączyć należy z takimi objawami jak: przyspieszone bicie serca, trudności w oddychaniu, dezorientacja, utrata przytomności. Odczuwać można też wtedy silne napięcie, lęk, a także można mieć poczucie rozpaczy i beznadziei. ASD jest uznawane za normalną odpowiedź organizmu na wszelkie traumatyczne zdarzenia.

6. Fobie – lęki przed sytuacjami, przedmiotami lub zwierzętami

Fobia to zaburzenie lękowe charakteryzujące się lękiem przed określonym zjawiskiem. Lęk ten jest zupełnie nieproporcjonalny do zagrożenia. W fobii mamy do czynienia z silnym napięciem i narastającym niepokojem. Dokłada się do tego drażliwość, nieumiejętność skupienia uwagi, problemy ze snem i wiele innych negatywnych czynników. Z objawów fizycznych wyróżnić można kołatanie serca czy dolegliwości żołądkowe. Diagnozowane są fobie specyficzne (dotyczące konkretnego obiektu, np. pająków, węży), agorafobia (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni), klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w ciasnej przestrzeni), fobie społeczne (lęk przed różnymi rodzajami kontaktów z innymi ludźmi) czy fobie bliżej nieokreślone.

Radzenie sobie z lękiem – praktyczne ćwiczenia pomagające pozbyć się napięcia z organizmu

Odstresowanie się

Jak pozbyć się lęku z organizmu? Objawy traumy w ciele mogą być bardzo dokuczliwe. Największą korzyść może nam przynieść unikanie stresu i stosowanie technik relaksacyjnych. Te techniki to: ćwiczenia oddechowe, medytacja, a także joga. Ważna jest też aktywność fizyczna (szczególnie w przypadku, gdy nasza praca jest siedząca). W relaksie pomóc może z pewnością muzyka relaksacyjna oraz aromaterapia.

Radzenie sobie z lękiem - ćwiczenia

Pomocny w radzeniu sobie z lękiem może być trening autogenny Schultza. Dzięki niemu w stosunkowo krótkim czasie można poradzić sobie ze stresem. W jego skład wchodzą m.in. następujące etapy: uczucie ciężaru ciała, uczucie ciepła w różnych częściach ciała, regulacja oddychania.

Jak leczy się zaburzenia lękowe? Przegląd najlepszych metod i technik

Najbardziej skutecznymi metodami leczenia zaburzeń lękowych - obok farmakoterapii - jest psychoterapia poznawczo-behawioralna i psychoedukacja. Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na tym, że identyfikuje się i modyfikuje myśli i zachowania osoby, które - gdy wchodzą ze sobą w interakcje - wywołują lęk. Terapeuta pracuje w ten sposób z klientem, iż rozpoznaje, w jaki sposób wzorce myślenia, które możemy określić jako negatywne, wpływają na uczucia i zachowania osoby. Psychoedukacja - czyli dostarczanie klientowi/pacjentowi narzędzi do radzenia sobie z zaburzeniem/chorobą - także jest niezwykle ważna i wpływa bardzo pozytywnie na stan zdrowia danej osoby. Na stres pomagają również przeróżne suplementy diety. Czasem na objawy somatyczne pomogą leki bez recepty.

Farmakoterapia zaburzeń lękowych – rodzaje leków przeciwlękowych i ich działanie

W farmakoterapii zaburzeń lękowych wyróżnić można leki stosowane doraźnie (uspakajające) oraz takie, które mają na celu ustąpienie objawów lękowych. Do leków stosowanych doraźnie zaliczyć można: benzodiazepiny i hydroksyzynę (a także inne leki przeciwhistaminowe oraz β-adrenolityki). Trzeba wiedzieć, że benzodiazepiny działają tylko na objawy, nie na przyczynę lęku, i niestety mogą uzależniać.

Leki pierwszego rzutu, jeśli chodzi o leczenie zaburzeń lękowych, to leki z grupy SSRI i SNRI. Stosowane leki to: cytalopram, escytalopram, fluoksetyna, sertralina, fluwoksamina, paroksetyna, pregabalina, duloksetyna, wenlafaksyna, buspiron, opipramol. A zatem - wybór jest naprawdę duży! Bez wątpienia warto wypróbowywać określone leki, by znaleźć w końcu ten, który pomaga nam rzeczywiście na nasze lęki, nie wywołując przy tym uciążliwych skutków ubocznych.

Co robić, gdy bliska osoba doświadcza lęku? Rodzaje wsparcia, pomoc w wyjściu z nerwicy, lęku i depresji

Najważniejsza jest bliskość - świadomość, że jest ktoś obok nas, gdy akurat jesteśmy w kryzysie, jest ratująca. Z pewnością nie warto bagatelizować problemów danej osoby dotkniętej zaburzeniami lękowymi czy depresją - ważne, by taka osoba czuła się wysłuchana i zaopiekowana. Kryzys psychiczny to czas, w którym nie jesteśmy w pełni samodzielni. Ważne, by rodzina i przyjaciele akceptowali ten stan rzeczy, jednocześnie mając świadomość, ze jest to tylko przejściowe.

A zatem, ważne jest, by bliscy nie odsuwali od siebie problemów osoby dotkniętej depresją/lękiem. Jednak istotne jest także, by nie wchodzili oni w lękowe narracje i nie pogłębiali szkodliwych przekonań osoby z zaburzeniami lękowymi czy depresją. Z pewnością najbardziej szkodliwe jest mówienie osobie z depresją, nerwicą natręctw czy zaburzeniami lękowymi rzeczy typu: nie bój się, nie przejmuj się, nie rób tak - takie komunikaty nic nie zmienią, a pokazują tylko niezrozumienie ze strony bliskich, które może być dla osoby dotkniętej danym problemem bardzo bolesne.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I
Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet o...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?
W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Układ nerwowy

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. To powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignorowana lecz może również zwiastować poważniejszą chorobę....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Suchość w gardle: czym skutecznie nawilżać gardło? Spraye, syropy i domowe sposoby
Nawet 46% Polaków skarży się na suchość nie tylko w gardle, ale także w jamie ustnej. Choć problem ten najczęściej dotyczy seniorów, również młodym ludziom doskwiera suchość w gardle....

Układ oddechowy

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Większość dzieci miewa krwotoki z nosa. Zazwyczaj są to niegroźne i sporadyczne przypadki. Jednak czasami spowodowane są poważniejszymi dolegliwościami. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji i jak uniknąć nawrotów....

Mięśnie i kości

Co Twój wiek metaboliczny naprawdę mówi o Twoim zdrowiu?
Wiek metaboliczny to niezwykle ważny wskaźnik, który informuje o kondycji naszego ciała. Mówi on bowiem o sprawności organizmu i obrazuje, na ile lat czuje się człowiek. Choć wiek metaboliczny w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie,...

Choroby skóry

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki
Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechnie spotykanym problemem skórnym. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany, co doprowadza do jego zagonienia, a następnie przekształca się w stan zapa...

Układ pokarmowy

Krew w kale: objawy, badania i leczenie. Jaką chorobę może zwiastować?
Krew w kale zauważona przez każdą osobę powinna zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Może mieć różne przyczyny od hemoroidów, po raka jelita grubego, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka....

Przeziębienie i grypa

Nawłoć: tajemnica żółtego ziela. Właściwości, działanie i zastosowanie
Pomimo gwałtownego rozwoju medycyny na przestrzeni ostatnich lat, wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Przeczytaj co potrafi nawłoć i jak stosować to ziele....

Układ nerwowy

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?
Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem