Atak paniki – czym się objawiają oraz jak sobie z nimi radzić? Co zrobić podczas ataku paniki?

Atak paniki – czym się objawiają oraz jak sobie z nimi radzić? Co zrobić podczas ataku paniki? - zdjęcie

Statystyki pokazują, że ataki paniki obok depresji należą do najczęściej występujących zaburzeń emocjonalnych. Dotykają około 9% społeczeństwa i co ciekawe, występują dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Atak paniki – czym jest?

Atak paniki określa się jako nagłe, napadowe wystąpienie bardzo silnego, nieuzasadnionego lęku. Często towarzyszy mu uczucie duszności, łomotanie serca, zimny pot, ból głowy lub brzucha oraz zawroty głowy. Specjaliści zaliczają go do zaburzeń natury psychologicznej. Ataki paniki trwają od kilku do kilkunastu minut i pojawiają się nagle, bez żadnego wyraźnego powodu. Są nawracające i często bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Stanowią dla człowieka tak duży szok, że chociaż trwają krótko, mogą wywołać nieustającą obawę i strach przed nawrotem. Niestety, ataków paniki nie można przewidzieć, co sprawia, że osoba, która często doświadcza napadów lęku, żyje w ciągłym stresie.

Czym objawiają się ataki paniki?

Napady paniki pojawiają się nagle i w bardzo krótkim czasie osiągają apogeum. Podczas ataku człowiek jest sparaliżowany od strachu i boi się o swoje życie. Nie myśli racjonalnie. Odczuwa potrzebę ucieczki i schowania się w bezpiecznym miejscu. Na filmach katastroficznych można zobaczyć, jak wyglądają ataki paniki w tłumie – napędzani strachem ludzie strachem uciekają na oślep, często tratując się wzajemnie.

Atak paniki – objawy somatyczne

Podczas ataku paniki silnie wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, oddech staje się przyspieszony, znacznie wzrasta tętno, a serce zaczyna kołatać. Osoba chora odczuwa ucisk w klatce piersiowej, szum w uszach, zawroty głowy. Ma problemy z oddychaniem i silnie się poci. Jej umysł często traci kontakt z rzeczywistością – pojawia się uczucie odrealnienia i osamotnienia.

Co może powodować ataki paniki?

Nagłe napady lęku mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi i środowiskowymi. Często związane są z negatywnymi, traumatycznymi zdarzeniami lub sytuacjami z przeszłości, w których człowiek sobie nie radził. Mogą to być na przykład: zdrada, rozwód, utrata potomstwa, utrata przyjaciela, stres w pracy, nieradzenie sobie z zadaniami, zwolnienie z pracy lub przejście na emeryturę, egzaminy, a także problemy mieszkaniowe czy finansowe. Specjaliści wyróżniają trzy przyczyny, które bezpośrednio mogą wywołać atak paniki:

  • katastroficzne myślenie,
  • negatywne skojarzenia,
  • tzw. automatyczne myśli dotyczące śmierci (polegają one na interpretowaniu niektórych doznań cielesnych jako zwiastuna śmierci lub strasznego urazu).

Jak poradzić sobie z atakami paniki?

Osoby, które doświadczają ataków paniki, muszą nauczyć się skutecznych metod pozwalających opanować negatywne emocje i przywrócić racjonalne myślenie. Aby powstrzymać napady lęku, można zastosować techniki relaksacyjne, które doskonale sprawdzają się także w leczeniu napadu nerwicy. Polegają one na „świadomym oddychaniu” przez nos, powolnym liczeniu do dziesięciu, stosowaniu wizualizacji itd.

W walce z atakami paniki pomaga również aktywność fizyczna. Ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, wywiera zbawienny wpływ na samopoczucie, odpręża fizycznie i psychicznie, a ponadto potrafi skutecznie rozładować napięcie. Kiedy naukowcy odkryli, że ataki paniki mogą być związane z lękową interpretacją własnych negatywnych doznań cielesnych, która powoduje, że przerażające myśli nasilają lęk, wprowadzili leczenie psychologiczne. Osoby, które często zmagają się z napadami paniki, powinny skorzystać z fachowej pomocy specjalisty, który może pomóc zredukować objawy paniki. Często zdarza się, że terapia ułatwia odnalezienie i sprecyzowanie problemów, które stanowią podłoże lęków. Ich „przepracowanie” może przynieść stałą poprawę. Aby powstrzymać atak paniki, psychoterapeuci proponują następujące rozwiązania:

  • należy powoli i głęboko oddychać (przeciwdziała to również hiperwentylacji, która wywołuje podczas ataku zawroty głowy),
  • trzeba starać się zapanować nad strachem, np. poprzez zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie sytuacji bezpiecznej,
  • należy skoncentrować się na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa (usiąść, położyć się, odpocząć itp.),
  • dobrze jest poszukać wsparcia bliskiej osoby (wziąć ją za rękę, porozmawiać), która pomoże rozładować napięcie i lęk.

Czy trzeba i jak leczyć ataki paniki?

Nieleczone ataki paniki często prowadzą do zaburzenia o nazwie agorafobia (tzw. lęk przed lękiem). Polega ono na tym, że człowiek zaczyna bać się, że w każdej chwili może znowu doświadczyć napadu paniki i żyje w ciągłym strachu. W związku z tym unika miejsc oraz sytuacji, w których wcześniej dochodziło do ataków. Stopniowo zmienia się również jego osobowość. Zaczyna koncentrować się w trakcie codziennego życia na wyszukiwaniu potencjalnych czynników mogących wywołać atak oraz nabiera trwałych nawyków pozwalających odwrócić jego uwagę od napadów lęku. Wymaga stałej obecności osób bliskich, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. W leczeniu ataków paniki psychoterapeuci często stosują metodę modyfikowania skojarzeń. Polega ona na racjonalnym wytłumaczeniu pacjentowi przyczyny występowania wszystkich niepokojących objawów, takich jak kołatanie serca, przyspieszony oddech, zawroty głowy itd., które występują w trakcie ataków paniki. Dzięki temu zaczyna on zmieniać sposób ich postrzegania jako wynik lęku, a nie jego przyczynę. Ta prosta zmiana rozumienia własnych sensacji cielesnych i racjonalne podejście do występujących objawów powoduje, że pacjent coraz rzadziej doznaje nawrotów paniki, aż w końcu zostaną one zupełnie wyeliminowane. Nieraz wystarczają nawet 3-4 sesje bez stosowania leków. Skuteczność terapii psychologicznej szacuje się na około 90%.

U pozostałych pacjentów ataki paniki leczy się środkami farmakologicznymi. Badania naukowe wykazały, że napady paniki związane są z zaburzeniem równowagi chemicznej w obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za przeżywanie lęku (tzw. miejsce sinawe). Prawidłowe funkcjonowanie mózgu przywraca się przez stosowanie odpowiednich leków. Niestety, po ich odstawieniu często dochodzi do nawrotów ataków paniki. Leki bez recepty, ogólnie dostępne w każdej aptece, można bezpiecznie stosować w lżejszych przypadkach. Mają one działanie uspokajające i odprężające.

Co zrobić, gdy jesteś świadkiem ataku paniki?

Obecnie społeczeństwo staje się coraz bardziej obojętne wobec przykrości, jakich doznają inni ludzie – na przykład osobę leżącą na chodniku czy trawie postrzega się, jako pijaną. A przecież może to być zawał serca lub zasłabnięcie spowodowane cukrzycą – w tym przypadku tylko natychmiastowa pomoc może uratować życie. Jeśli u kogoś wystąpi atak paniki, nie wolno nam pozostawić takiej osoby samej sobie. Pomyślmy, że może to w każdej chwili spotkać kogoś z naszych bliskich, a nawet nas samych.

Atak paniki – jak pomóc?

Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie. Nie wolno poddać się lękowi ani samemu wpadać w panikę, chociaż sytuacja może wydawać się bardzo groźna. Należy jak najszybciej przekierować myśli osoby chorej (skupionej na swoim własnym organizmie) na inne tory i ją uspokoić. Najlepiej złapać ją za ramiona i nakazać oddychać głęboko i spokojnie, razem z nami. Można zapytać, jak się nazywa, jaki mamy dzień tygodnia, co tu robi itp., odpytać ją z tabliczki mnożenia, spytać, jaka jest pogoda itp. Chodzi o to, aby się uspokoiła. Wówczas wszystkie inne parametry życiowe wrócą do normy i atak minie.


Zobacz: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/johimbina-na-odchudzanie-dzialanie-zastosowanie-przeciwwskazania

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem