Masaż - zmysłowy i leczniczy sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia

Masaż leczniczy - zdjęcie

Masaż - zmysłowy i leczniczy sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia

Klasyczny, relaksacyjny, tajski, ciążowy… — masaż to jeden z wielu zabiegów, z jakim można się spotkać chociażby w gabinecie fizjoterapeutycznym czy kosmetycznym. W zależności od rodzaju, staje się on sposobem na złagodzenie pojawiających się dolegliwości bólowych, rozluźnienie napiętych mięśni, ukojenie i uspokojenie zmysłów czy na przykład pielęgnację skóry oraz ciała.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

 • jakie są najpopularniejsze rodzaje masażu i co je odróżnia,
 • kiedy warto zdecydować się na zabieg i jakie korzyści przynosi jego wykonanie,
 • jakie istnieją przeciwskazania do wykonania masażu,
 • jak samodzielnie wykonać masaż klasyczny

oraz wiele innych. Sprawdź także: Fizjoterapeuta – kim jest i w czym może pomóc? Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty?

Kiedy masaż jest najbardziej potrzebny i wskazany?

Masaż nie tylko pozwala wprowadzić w stan błogiego relaksu, ale także niweluje ból i wspomaga rehabilitację, na przykład po urazach kręgosłupa. Podczas wizyty w gabinecie, masażysta oddziałuje na ciało pacjenta za pomocą odpowiednich ruchów oraz chwytów, a wszystko po to, by pobudzić do pracy układ krążenia i oddychania. Masowanie niesie za sobą szereg korzyści dla całego organizmu — zarówno układu nerwowego, jak i skóry, aparatu ruchu czy na przykład tkanki tłuszczowej. Co więcej, za pomocą intensywnego uciskania i ugniatania określonych punktów na ciele, oprócz leczenia, można również zapobiegać pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości, czego przykładem jest masaż profilaktyczny. Tego rodzaju zabieg zapobiegawczy to sposób na to, by utrzymać pełną sprawność fizyczną i jednocześnie dobrą kondycję psychiczną.

Zabieg masażu może mieć charakter częściowy i obejmować określoną partię ciała, jak chociażby plecy. Uciążliwe bóle związane z siedzącym trybem życia lub wadami postawy, częste przeciążenia czy zaburzenia napięcia mięśniowego — na te problemy doskonałym rozwiązaniem jest masaż kręgosłupa. Przeciwskazania, o których należy pamiętać i które uniemożliwiają jego wykonanie, to na przykład stany zapalane, krwiaki, zaawansowana osteoporoza czy miażdżyca. Obok zabiegu częściowego, wyróżnia się także masaż całościowy. Co obejmuje? Jak wskazuje jego nazwa — całe ciało, poczynając od stóp, aż po sam kark.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegów masażu ciała

Jakie są wskazania do masażu? Na tego rodzaju terapię warto zdecydować się między innymi w przypadku dolegliwości ze strony układu ruchowego, takich jak nadmierne napięcie mięśni, przykurcze czy zmiany przeciążeniowe, a także przy problemach z układem oddechowym, w tym z przewlekłym nieżytem oskrzeli, rozedmie lub na przykład niedodmie płuc. Co więcej, masaż sprawdzi się również w sytuacjach wzmożonego stresu, bezsenności, braku energii czy chronicznego zmęczenia. Lista wskazań jest długa, jednak przed przystąpieniem do zabiegu, należy także zapoznać się z szeregiem czynników, które stanowczo wykluczają masaż. Przeciwskazania bezwzględne do jego wykonania to:

 • stany gorączkowe (powyżej 38°C)
 • ostre stany zapalane, na przykład w obrębie stawów, ścięgien oraz mięśni
 • infekcje bakteryjne i świeże urazy, w tym zwichnięcia, złamania czy skręcenia
 • choroby zakaźne
 • choroby nowotworowe
 • zapalenie oraz zakrzepica żył
 • żylaki i tętniaki
 • nadciśnienie tętnicze
 • osteoporoza
 • epilepsja

Jakie techniki stosuje się podczas leczniczego masaż klasycznego?

Jednym z wielu zabiegów wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych, jest masaż leczniczy, który staje się doskonałym uzupełnieniem procesu rehabilitacji. Warto się na niego zdecydować w przypadku:

 • bólowych zespołów kręgosłupa
 • przeciążenia mięśni i stawów
 • nerwobóli
 • wad postawy
 • porażeń i niedowładów
 • obrzęków limfatycznych

Masaż leczniczy wykorzystuje aż osiem technik masowania, a każda z nich w inny sposób oddziałuje na tkanki. Co więcej, w zależności od tempa masażysty oraz dobranej siły nacisku, efekt zabiegu może być rozluźniający lub pobudzający. Wśród stosowanych technik wyróżnia się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wibrację, a także roztrząsanie oraz wałkowanie.

Od typu schorzenia, stanu zdrowia czy także wieku pacjenta, zależy zastosowany rodzaj masażu leczniczego. Wymienia się między innymi masaż segmentarny, który sprawdza się chociażby w przypadku leczenia chorób narządów wewnętrznych, masaż centryfugalny, inaczej zwany stawowym, a także redukujący obrzęki drenaż limfatyczny czy masaż lodem, wykonywany w celu uśmierzenia bólu.

Masaż klasyczny - co daje regularne korzystanie z zabiegów?

Najbardziej podstawową i uniwersalną formą masażu jest masaż klasyczny. Jego systematyczne stosowanie przekłada się na lepsze ukrwienie tkanek, oczyszczenie organizmu z toksyn, zwiększenie ruchomości stawów, zredukowanie dolegliwości bólowych czy usprawnienie pracy układu pokarmowego. Na uwagę zasługują także jego właściwości kosmetyczne — regularne korzystanie z zabiegów to sposób na wymodelowanie sylwetki, zmniejszenie cellulitu oraz ujędrnienie ciała. Aby wzmocnić dobroczynne działanie masażu na skórę, po wykonanym zabiegu warto sięgnąć po dedykowane kosmetyki pielęgnacyjne.

Kiedy należy go wykonać? Wskazania do masażu klasycznego to między innymi zmęczenie fizyczne oraz psychiczne, odczuwalne napięcie mięśniowe, bóle kręgosłupa oraz głowy, obrzęki, a także obrażenia ortopedyczne. Co więcej, również w sytuacjach obniżonego nastroju czy zmagania się z przewlekłym stresem i bezsennością, doskonałym rozwiązaniem na występujące problemy będzie właśnie masaż klasyczny. Przeciwskazania do jego wykonania to z kolei podwyższona temperatura ciała, menstruacja, zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków, zmiany dermatologiczne oraz zakażenia skóry. 

Masaż klasyczny wprowadza w relaks i uwalnia napięcia w ciele - jak go wykonywać?

Odpowiednio przeprowadzony masaż klasyczny to rozwiązanie na wiele dolegliwości. W gabinecie wykonuje się go na przystosowanym do zabiegu stole, z wykorzystaniem odpowiednich środków poślizgowych, takich jak chociażby olejek z nagietka. Masowanie można przeprowadzić na wiele sposobów oraz z wykorzystaniem różnorodnych technik, wśród których wyróżnia się między innymi głaskanie i ugniatanie. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do zabiegu, dokładnie przeanalizować przeciwskazania do masażu klasycznego.

Techniki masażu - jak samemu wykonać masaż klasyczny?

Chcąc zagwarantować sobie chwilę odprężenia w domowym zaciszu, można zdecydować się na samodzielne wykonanie masażu karku. W tym celu należy dokładnie rozgrzać dłonie, przyłożyć nadgarstki do boku szyi i przesuwając dłońmi w kierunku do ramion, ściskać palcami kark. Pierwsze ruchy powinny opierać się na delikatnym głaskaniu, następne kolejno na rozcieraniu i ugniataniu.

Masaż kosmetyczny - utrzymaj skórę i mięśnie w jak najlepszym stanie

Jak już było wcześniej wspomniane, masaż to także doskonały sposób na pielęgnację ciała. W widoczny sposób ujędrniona i uelastyczniona skóra twarzy, szyi czy dekoltu to efekty, jakich można się spodziewać po serii zabiegów. Co więcej, wykonany masaż sprawia, że wszelkie substancje aktywne obecne w kosmetykach pielęgnacyjnych, sprawniej przenikają w głąb skóry, dzięki czemu ich działanie jest znacznie skuteczniejsze.

Masaż relaksacyjny a masaż leczniczy - różnice

Masaż może być relaksacyjny lub leczniczy. Pierwszy wykazuje działanie odprężające, umożliwia wyciszenie organizmu, zredukowanie stresu oraz zniwelowanie napięcia mięśniowego, drugi z kolei to między innymi sposób na złagodzenie, a nawet eliminację dolegliwości bólowych, obrzęków czy na przykład poprawę pracy układu krążenia. Przykładem zabiegu relaksacyjnego jest chociażby masaż gorącymi kamieniami.

Główne atuty i rodzaje hydromasażu

Jedną z form masażu jest także zabieg, który opiera się na masowaniu strumieniem wody, znajdującym się pod odpowiednim ciśnieniem. Hydromasaż, bo o nim mowa, pozwala zmniejszyć występujący ból oraz napięcie nerwowe, a także zredukować tkankę tłuszczową, zniwelować cellulit i poprawić ogólną kondycję skóry. Wyróżnia się jego kilka rodzajów — masaż klasyczny, wirowy oraz podwodny natrysk biczowy.

Czym są powięzie i jak wykonywać masaż sportowy na tkankach głębokich?

Mięśnie, kości oraz narządy organizmu otacza tkanka miękka, jaką jest powięź. Odpowiada ona za ich stabilizację oraz właściwe położenie, pełni funkcje ochronne, a także bierze udział w wykonywaniu ruchu. Regularne masowanie powięzi przekłada się na większą elastyczność ciała i sprawność aparatu ruchowego, dlatego coraz większą popularnością cieszy się masaż tkanek głębokich, którego celem jest rozluźnienie układu mięśniowo-powięziowego. Podczas zabiegu, masażysta stosuje ruchy wydłużające, poprzeczne oraz uniesienia, a jego narzędziem pracy stają się palce, przedramiona i łokcie. Co więcej, nie korzysta przy tym z środków poślizgowych.

Specyfika masażu shiatsu, tajskiego i ciążowego

Wśród wielu rodzajów masażu, na uwagę zasługuje wywodząca się z kultury japońskiej terapia shiatsu, która łączy w sobie rozciąganie mięśni, akupresurę oraz techniki relaksacyjne. Zabieg ten opiera się na uciskaniu konkretnych punktów ciała, w celu poprawy kondycji psychicznej i fizycznej pacjenta. Ciekawą odmianą jest również masaż tajski, stanowiący połączenie głębokiej akupresury z elementami pasywnej jogi, co pozwala na zniwelowanie wszelkich napięć oraz zwiększenie ruchomości. Warto także wspomnieć o masażu ciążowym, który stosuje się w celu zniwelowania obrzęków i bólów kręgosłupa oraz poprawy samopoczucia ciężarnej. Co więcej, by przygotować ciało do porodu, warto również pomyśleć o masażu krocza, który uelastycznia jego tkanki i zmniejsza ból. Do jego przeprowadzenia stosuje się odpowiednie olejki.

5 partii ciała, na których warto się skupić

Jakie partie ciała warto obdarować masażem? Pierwsze na liście są plecy — siedzący tryb życia z pewnością im nie sprzyja, dlatego by zadbać o ich kondycję, dobrym pomysłem jest wizyta w gabinecie. Chcąc zatrzymać oznaki starzenia się skóry, powinno się z kolei wybrać się na masaż twarzy, szyi oraz dekoltu. W domowy zaciszu warto natomiast postawić na masowanie nóg, do którego idealnie sprawdzi się szczotka do masażu na sucho czy specjalna szczotka do mycia ciała z miękkim włóknem. Aby zniwelować nieprzyjemne napięcie głowy po całym dniu, dobrym rozwiązaniem będzie z kolei skupienie się na masażu jej czubka, a także szyi.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.