Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Masaż - zmysłowy i leczniczy sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia

 Masaż leczniczy

Klasyczny, relaksacyjny, tajski, ciążowy… — masaż to jeden z wielu zabiegów, z jakim można się spotkać chociażby w gabinecie fizjoterapeutycznym czy kosmetycznym. W zależności od rodzaju, staje się on sposobem na złagodzenie pojawiających się dolegliwości bólowych, rozluźnienie napiętych mięśni, ukojenie i uspokojenie zmysłów czy na przykład pielęgnację skóry oraz ciała.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

 • jakie są najpopularniejsze rodzaje masażu i co je odróżnia,
 • kiedy warto zdecydować się na zabieg i jakie korzyści przynosi jego wykonanie,
 • jakie istnieją przeciwskazania do wykonania masażu,
 • jak samodzielnie wykonać masaż klasyczny

oraz wiele innych. Sprawdź także: Fizjoterapeuta – kim jest i w czym może pomóc? Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty?

Kiedy masaż jest najbardziej potrzebny i wskazany?

Masaż nie tylko pozwala wprowadzić w stan błogiego relaksu, ale także niweluje ból i wspomaga rehabilitację, na przykład po urazach kręgosłupa. Podczas wizyty w gabinecie, masażysta oddziałuje na ciało pacjenta za pomocą odpowiednich ruchów oraz chwytów, a wszystko po to, by pobudzić do pracy układ krążenia i oddychania. Masowanie niesie za sobą szereg korzyści dla całego organizmu — zarówno układu nerwowego, jak i skóry, aparatu ruchu czy na przykład tkanki tłuszczowej. Co więcej, za pomocą intensywnego uciskania i ugniatania określonych punktów na ciele, oprócz leczenia, można również zapobiegać pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości, czego przykładem jest masaż profilaktyczny. Tego rodzaju zabieg zapobiegawczy to sposób na to, by utrzymać pełną sprawność fizyczną i jednocześnie dobrą kondycję psychiczną.

Zabieg masażu może mieć charakter częściowy i obejmować określoną partię ciała, jak chociażby plecy. Uciążliwe bóle związane z siedzącym trybem życia lub wadami postawy, częste przeciążenia czy zaburzenia napięcia mięśniowego — na te problemy doskonałym rozwiązaniem jest masaż kręgosłupa. Przeciwskazania, o których należy pamiętać i które uniemożliwiają jego wykonanie, to na przykład stany zapalane, krwiaki, zaawansowana osteoporoza czy miażdżyca. Obok zabiegu częściowego, wyróżnia się także masaż całościowy. Co obejmuje? Jak wskazuje jego nazwa — całe ciało, poczynając od stóp, aż po sam kark.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegów masażu ciała

Jakie są wskazania do masażu? Na tego rodzaju terapię warto zdecydować się między innymi w przypadku dolegliwości ze strony układu ruchowego, takich jak nadmierne napięcie mięśni, przykurcze czy zmiany przeciążeniowe, a także przy problemach z układem oddechowym, w tym z przewlekłym nieżytem oskrzeli, rozedmie lub na przykład niedodmie płuc. Co więcej, masaż sprawdzi się również w sytuacjach wzmożonego stresu, bezsenności, braku energii czy chronicznego zmęczenia. Lista wskazań jest długa, jednak przed przystąpieniem do zabiegu, należy także zapoznać się z szeregiem czynników, które stanowczo wykluczają masaż. Przeciwskazania bezwzględne do jego wykonania to:

 • stany gorączkowe (powyżej 38°C)
 • ostre stany zapalane, na przykład w obrębie stawów, ścięgien oraz mięśni
 • infekcje bakteryjne i świeże urazy, w tym zwichnięcia, złamania czy skręcenia
 • choroby zakaźne
 • choroby nowotworowe
 • zapalenie oraz zakrzepica żył
 • żylaki i tętniaki
 • nadciśnienie tętnicze
 • osteoporoza
 • epilepsja

Jakie techniki stosuje się podczas leczniczego masaż klasycznego?

Jednym z wielu zabiegów wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych, jest masaż leczniczy, który staje się doskonałym uzupełnieniem procesu rehabilitacji. Warto się na niego zdecydować w przypadku:

 • bólowych zespołów kręgosłupa
 • przeciążenia mięśni i stawów
 • nerwobóli
 • wad postawy
 • porażeń i niedowładów
 • obrzęków limfatycznych

Masaż leczniczy wykorzystuje aż osiem technik masowania, a każda z nich w inny sposób oddziałuje na tkanki. Co więcej, w zależności od tempa masażysty oraz dobranej siły nacisku, efekt zabiegu może być rozluźniający lub pobudzający. Wśród stosowanych technik wyróżnia się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wibrację, a także roztrząsanie oraz wałkowanie.

Od typu schorzenia, stanu zdrowia czy także wieku pacjenta, zależy zastosowany rodzaj masażu leczniczego. Wymienia się między innymi masaż segmentarny, który sprawdza się chociażby w przypadku leczenia chorób narządów wewnętrznych, masaż centryfugalny, inaczej zwany stawowym, a także redukujący obrzęki drenaż limfatyczny czy masaż lodem, wykonywany w celu uśmierzenia bólu.

Masaż klasyczny - co daje regularne korzystanie z zabiegów?

Najbardziej podstawową i uniwersalną formą masażu jest masaż klasyczny. Jego systematyczne stosowanie przekłada się na lepsze ukrwienie tkanek, oczyszczenie organizmu z toksyn, zwiększenie ruchomości stawów, zredukowanie dolegliwości bólowych czy usprawnienie pracy układu pokarmowego. Na uwagę zasługują także jego właściwości kosmetyczne — regularne korzystanie z zabiegów to sposób na wymodelowanie sylwetki, zmniejszenie cellulitu oraz ujędrnienie ciała. Aby wzmocnić dobroczynne działanie masażu na skórę, po wykonanym zabiegu warto sięgnąć po dedykowane kosmetyki pielęgnacyjne.

Kiedy należy go wykonać? Wskazania do masażu klasycznego to między innymi zmęczenie fizyczne oraz psychiczne, odczuwalne napięcie mięśniowe, bóle kręgosłupa oraz głowy, obrzęki, a także obrażenia ortopedyczne. Co więcej, również w sytuacjach obniżonego nastroju czy zmagania się z przewlekłym stresem i bezsennością, doskonałym rozwiązaniem na występujące problemy będzie właśnie masaż klasyczny. Przeciwskazania do jego wykonania to z kolei podwyższona temperatura ciała, menstruacja, zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków, zmiany dermatologiczne oraz zakażenia skóry. 

Masaż klasyczny wprowadza w relaks i uwalnia napięcia w ciele - jak go wykonywać?

Odpowiednio przeprowadzony masaż klasyczny to rozwiązanie na wiele dolegliwości. W gabinecie wykonuje się go na przystosowanym do zabiegu stole, z wykorzystaniem odpowiednich środków poślizgowych, takich jak chociażby olejek z nagietka. Masowanie można przeprowadzić na wiele sposobów oraz z wykorzystaniem różnorodnych technik, wśród których wyróżnia się między innymi głaskanie i ugniatanie. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do zabiegu, dokładnie przeanalizować przeciwskazania do masażu klasycznego.

Techniki masażu - jak samemu wykonać masaż klasyczny?

Chcąc zagwarantować sobie chwilę odprężenia w domowym zaciszu, można zdecydować się na samodzielne wykonanie masażu karku. W tym celu należy dokładnie rozgrzać dłonie, przyłożyć nadgarstki do boku szyi i przesuwając dłońmi w kierunku do ramion, ściskać palcami kark. Pierwsze ruchy powinny opierać się na delikatnym głaskaniu, następne kolejno na rozcieraniu i ugniataniu.

Masaż kosmetyczny - utrzymaj skórę i mięśnie w jak najlepszym stanie

Jak już było wcześniej wspomniane, masaż to także doskonały sposób na pielęgnację ciała. W widoczny sposób ujędrniona i uelastyczniona skóra twarzy, szyi czy dekoltu to efekty, jakich można się spodziewać po serii zabiegów. Co więcej, wykonany masaż sprawia, że wszelkie substancje aktywne obecne w kosmetykach pielęgnacyjnych, sprawniej przenikają w głąb skóry, dzięki czemu ich działanie jest znacznie skuteczniejsze.

Masaż relaksacyjny a masaż leczniczy - różnice

Masaż może być relaksacyjny lub leczniczy. Pierwszy wykazuje działanie odprężające, umożliwia wyciszenie organizmu, zredukowanie stresu oraz zniwelowanie napięcia mięśniowego, drugi z kolei to między innymi sposób na złagodzenie, a nawet eliminację dolegliwości bólowych, obrzęków czy na przykład poprawę pracy układu krążenia. Przykładem zabiegu relaksacyjnego jest chociażby masaż gorącymi kamieniami.

Główne atuty i rodzaje hydromasażu

Jedną z form masażu jest także zabieg, który opiera się na masowaniu strumieniem wody, znajdującym się pod odpowiednim ciśnieniem. Hydromasaż, bo o nim mowa, pozwala zmniejszyć występujący ból oraz napięcie nerwowe, a także zredukować tkankę tłuszczową, zniwelować cellulit i poprawić ogólną kondycję skóry. Wyróżnia się jego kilka rodzajów — masaż klasyczny, wirowy oraz podwodny natrysk biczowy.

Czym są powięzie i jak wykonywać masaż sportowy na tkankach głębokich?

Mięśnie, kości oraz narządy organizmu otacza tkanka miękka, jaką jest powięź. Odpowiada ona za ich stabilizację oraz właściwe położenie, pełni funkcje ochronne, a także bierze udział w wykonywaniu ruchu. Regularne masowanie powięzi przekłada się na większą elastyczność ciała i sprawność aparatu ruchowego, dlatego coraz większą popularnością cieszy się masaż tkanek głębokich, którego celem jest rozluźnienie układu mięśniowo-powięziowego. Podczas zabiegu, masażysta stosuje ruchy wydłużające, poprzeczne oraz uniesienia, a jego narzędziem pracy stają się palce, przedramiona i łokcie. Co więcej, nie korzysta przy tym z środków poślizgowych.

Specyfika masażu shiatsu, tajskiego i ciążowego

Wśród wielu rodzajów masażu, na uwagę zasługuje wywodząca się z kultury japońskiej terapia shiatsu, która łączy w sobie rozciąganie mięśni, akupresurę oraz techniki relaksacyjne. Zabieg ten opiera się na uciskaniu konkretnych punktów ciała, w celu poprawy kondycji psychicznej i fizycznej pacjenta. Ciekawą odmianą jest również masaż tajski, stanowiący połączenie głębokiej akupresury z elementami pasywnej jogi, co pozwala na zniwelowanie wszelkich napięć oraz zwiększenie ruchomości. Warto także wspomnieć o masażu ciążowym, który stosuje się w celu zniwelowania obrzęków i bólów kręgosłupa oraz poprawy samopoczucia ciężarnej. Co więcej, by przygotować ciało do porodu, warto również pomyśleć o masażu krocza, który uelastycznia jego tkanki i zmniejsza ból. Do jego przeprowadzenia stosuje się odpowiednie olejki.

5 partii ciała, na których warto się skupić

Jakie partie ciała warto obdarować masażem? Pierwsze na liście są plecy — siedzący tryb życia z pewnością im nie sprzyja, dlatego by zadbać o ich kondycję, dobrym pomysłem jest wizyta w gabinecie. Chcąc zatrzymać oznaki starzenia się skóry, powinno się z kolei wybrać się na masaż twarzy, szyi oraz dekoltu. W domowy zaciszu warto natomiast postawić na masowanie nóg, do którego idealnie sprawdzi się szczotka do masażu na sucho czy specjalna szczotka do mycia ciała z miękkim włóknem. Aby zniwelować nieprzyjemne napięcie głowy po całym dniu, dobrym rozwiązaniem będzie z kolei skupienie się na masażu jej czubka, a także szyi.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.