Obliczanie wskaźnika BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała - zdjęcie

Obliczanie wskaźnika BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI często pojawia się w kontekście utrzymywania odpowiedniej wagi i prawidłowej masy ciała, a także odnośnie stosowania diet i prowadzenia zdrowego stylu życia. Czym konkretnie jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć i co należy mieć na uwadze? W niniejszym artykule przedstawione zostaną wszelkie istotne informacje na temat tego wskaźnika. Do czego przyda się omawiany wskaźnik i dlaczego znajduje on zastosowanie tylko odnośnie osób dorosłych?

W artykule tym przedstawione zostaną przydatne informacje na temat tego:

  • czym jest wskaźnik BMI,
  • jak go prawidłowo obliczyć,
  • normy związane z tym wskaźnikiem,
  • podczas jakich schorzeń i dolegliwości warto kontrolować BMI,
  • jakie inne wskaźniki dietetyczne należy mieć na uwadze.

Wskaźnik BMI jest w stanie ukazać więcej na temat zdrowia i stanu organizmu, niż może się wydawać. Zobacz także artykuł: Brak miesiączki - jakie mogą być tego przyczyny?

Czym jest wskaźnik masy ciała, czyli Body Mass Index (BMI)

BMI - co to takiego? Wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index to nic innego, jak wskaźnik masy ciała określający prawidłowość posiadanej masy ciała. Nazywany jest on także wskaźnikiem Queteleta. Dzięki niemu można dowiedzieć się o niedowadze, nadwadze, czy otyłości, a każdy z tych stanów świadczy o niedoborze, lub nadmiarze masy ciała. Opisuje on w pośredni sposób ilość tkanki tłuszczowej w ciele człowieka w oparciu, o stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu określanego w metrach. Geneza tego wskaźnika jest dość ciekawa, ponieważ stworzono go po to, by określać stopień ryzyka wystąpienia chorób i zgonów wśród społeczeństwa. Z początkowych obserwacji wynikało, iż osoby, które znajdują się w grupie niedowagi, albo nadwagi i otyłości, były bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż osoby, które wskaźnik BMI mają na prawidłowym poziomie. BMI to nic innego jak wskaźnik, który określa, jaka jest prawidłowa waga do wzrostu i wieku. Odpowiedni poziom BMI to jednak nie wszystko. Warto dbać przede wszystkim o odpowiednią dietę i właściwą suplementację, co pozwoli na utrzymanie wskaźnika na właściwym poziomie. 

Jak prawidłowo obliczyć wskaźnik masy ciała BMI

Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie: BMI - jak obliczyć? Warto wspomnieć przede wszystkim, jak można obliczać omawiany wskaźnik BMI, co na pewno będzie przydatne. Jak obliczyć BMI - wzór, który się przyda, zostanie przedstawiony w tym artykule. Wystarczy wstawić w niego swoje dane, by uzyskać wskaźnik. Oblicz BMI i dowiedz się, na jakim jest poziomie. Obliczenie BMI jest bardzo proste, a wystarczy do wzoru podstawić tylko dwie informacje - swoją wagę, oraz wzrost wyrażony w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco: należy podzielić swoją wagę przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Oczywiście w sieci dostępne są kalkulatory wagi, które umożliwiają obliczenie wskaźnika za pomocą kilku kliknięć. Najczęściej wprowadza się tam wspomniane wcześniej dane. Kalkulator BMI, a wiek osoby, która wskaźnik ten oblicza, czasami również jest brany pod uwagę przy obliczeniach. Z wiekiem bowiem wiąże się blisko kwestia metabolizmu organizmu. Dlatego BMI kalkulator, wiek często uwzględnia jako jeden z czynników przy obliczaniu. 

Wskaźnik BMI a normy z nim związane

Posiadając już obliczony wskaźnik BMI, warto wiedzieć przede wszystkim, jakie są normy z nim związane i jak ten wynik interpretować. Normy BMI prezentują się następująco: 

  • poniżej 18,5 mamy do czynienia z niedowagą,
  • pomiędzy 18,5 a 24,99 prawidłowe BMI - waga jest w normie,
  • powyżej 24,99 występuje nadwaga.

Niektóre źródła podają również klasyfikację rozszerzoną, która pozwala na określenie bardziej precyzyjnych danych. Poniżej wskaźnika 16 występuje wygłodzenie, od 16 do 16,99 jest do wychudzenie, a od 17 do 18,49 występuje niedowaga właściwa. Pomiędzy 18,5 a 24,99 mamy do czynienia z prawidłową wagą. Wskaźnik znajdujący się między 25, a 29,99 to nadwaga, a 30 do 34,99 oznacza otyłość I stopnia. Otyłość II stopnia, określana jako kliniczna występuje pomiędzy 35, a 39,99. Powyżej 40 to zaawansowana otyłość III stopnia.

BMI płeć, masa mięśniowa, masa kości a wiek

Istnieje kilka czynników, które również należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika BMI, tak, by uzyskać możliwie najbardziej miarodajne rezultaty. Wśród nich występują, takie jak: płeć, masa mięśniowa, wiek, czy też masa kości. BMI mężczyzn może być nieco inne niż u kobiet ze względu na różnice w tych czynnikach. Należy pamiętać, że genetycznie kobiety posiadają większe predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej, z drugiej strony także mniejsze tendencje do wzrostu masy mięśniowej. U mężczyzn na ogół wygląda to zupełnie na odwrót, a tkanka jeśli się gromadzi, to w innych miejscach, niż u kobiet. Dwa wspomniane wskaźniki - masa kości i wiek, podobnie jak masa mięśniowa, nie będą realnie odzwierciedlane przez obliczenie wskaźnika BMI. Kulturysta może uzyskać wynik na poziomie nadwagi, lub otyłości, ze względu na wysoki poziom masy mięśniowej. Dane te powinny być analizowane szczegółowo i indywidualnie. Przy utrzymywaniu odpowiedniej wagi i wskaźnika BMI, należy przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu zdrowej diety, nawadnianiu i odpowiedniej suplementacji.

Dlaczego BMI tylko dla dorosłych?

Często podkreśla się fakt, że wskaźnik BMI, dedykowany jest tylko dla dorosłych. Dlaczego? BMI dziecka może być niemiarodajne i nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji. Należy pamiętać, że dzieci i osoby w okresie dojrzewania przechodzą przez wiele etapów rozwojowych. Rosną, dojrzewają, ich wzrost i waga mogą zmieniać się w szybkim tempie i jest to zupełnie normalne. Do tego dochodzą również hormony, które mogą wpływać nie wiele innych czynników, a wskaźnik BMI może wychodzić wówczas zakłamany. Oczywiście kalkulator BMI dla dzieci również jest dostępny, powinien on jednak uwzględniać wspomniane wcześniej czynniki. Powszechnie uważa się, że może być on nie do końca miarodajny i w określaniem wskaźnika BMI lepiej poczekać do zakończenia etapu dojrzewania. Kalkulator BMI dzieci jest skonstruowany podobnie do tego dla dorosłych, jednak interpretacja otrzymanych wyników może być nieco bardziej skomplikowana.

BMI – kontrola otyłości i element profilaktyki nowotworowej

Wskaźnik BMI pozwala na określenie podatności naszego organizmu do odkładania tkanki tłuszczowej, a także ryzyka występowania chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Wśród nich wskazać należy nowotwory, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę, jak również problemy w układzie kostno - szkieletowym i krwionośnym. Dzięki niemu można wykonywać kontrolę otyłości i to w warunkach domowych. Wielu lekarzy i specjalistów wciąż wykorzystuje tę metodę, by określać ogólny stan zdrowia pacjenta i określić, czy jego waga ciała jest na właściwym poziomie. Indeks masy ciała pozwala więc na kontrolę swojego stanu zdrowia. Należy oczywiście włączyć do tego regularną profilaktykę zdrowotną i dostarczanie do swojego organizmu odpowiednich witamin i minerałów.

Wskaźnik dobrego stanu zdrowia inne wskaźniki dietetyczne

Wskaźnik BMI określić można jako wskaźnik dobrego zdrowia. Jak wspomniano, powstał on po to, by móc określać, w jakiej kondycji zdrowotnej jest społeczeństwo. Każdy stan wybiegający poza normę BMI, czyli prawidłową masę ciała, może oznaczać, że w organizmie zachodzą zmiany niekoniecznie pożądane. Taki wynik zawsze warto skonsultować również ze swoim lekarzem, a on zleci bardziej szczegółowe badania. Oprócz wskaźnika BMI wskazać można także inne wskaźniki dietetyczne, takie jak: WHR - pomiar obwodu pasa i bioder, AMR, MBR, oraz TER. 

Jak widać, wskaźnik BMI stanowić może wskaźnik dobrego zdrowia. Warto kontrolować go regularnie i dbać o utrzymywanie odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.