zdjecie zdjecie
Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Sport i fitness

Obliczanie wskaźnika BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała

 Wskaźnik BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI często pojawia się w kontekście utrzymywania odpowiedniej wagi i prawidłowej masy ciała, a także odnośnie stosowania diet i prowadzenia zdrowego stylu życia. Czym konkretnie jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć i co należy mieć na uwadze? W niniejszym artykule przedstawione zostaną wszelkie istotne informacje na temat tego wskaźnika. Do czego przyda się omawiany wskaźnik i dlaczego znajduje on zastosowanie tylko odnośnie osób dorosłych?

W artykule tym przedstawione zostaną przydatne informacje na temat tego:

  • czym jest wskaźnik BMI,
  • jak go prawidłowo obliczyć,
  • normy związane z tym wskaźnikiem,
  • podczas jakich schorzeń i dolegliwości warto kontrolować BMI,
  • jakie inne wskaźniki dietetyczne należy mieć na uwadze.

Wskaźnik BMI jest w stanie ukazać więcej na temat zdrowia i stanu organizmu, niż może się wydawać. Zobacz także artykuł: Brak miesiączki - jakie mogą być tego przyczyny?

Czym jest wskaźnik masy ciała, czyli Body Mass Index (BMI)

BMI - co to takiego? Wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index to nic innego, jak wskaźnik masy ciała określający prawidłowość posiadanej masy ciała. Nazywany jest on także wskaźnikiem Queteleta. Dzięki niemu można dowiedzieć się o niedowadze, nadwadze, czy otyłości, a każdy z tych stanów świadczy o niedoborze, lub nadmiarze masy ciała. Opisuje on w pośredni sposób ilość tkanki tłuszczowej w ciele człowieka w oparciu, o stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu określanego w metrach. Geneza tego wskaźnika jest dość ciekawa, ponieważ stworzono go po to, by określać stopień ryzyka wystąpienia chorób i zgonów wśród społeczeństwa. Z początkowych obserwacji wynikało, iż osoby, które znajdują się w grupie niedowagi, albo nadwagi i otyłości, były bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż osoby, które wskaźnik BMI mają na prawidłowym poziomie. BMI to nic innego jak wskaźnik, który określa, jaka jest prawidłowa waga do wzrostu i wieku. Odpowiedni poziom BMI to jednak nie wszystko. Warto dbać przede wszystkim o odpowiednią dietę i właściwą suplementację, co pozwoli na utrzymanie wskaźnika na właściwym poziomie. 

Jak prawidłowo obliczyć wskaźnik masy ciała BMI

Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie: BMI - jak obliczyć? Warto wspomnieć przede wszystkim, jak można obliczać omawiany wskaźnik BMI, co na pewno będzie przydatne. Jak obliczyć BMI - wzór, który się przyda, zostanie przedstawiony w tym artykule. Wystarczy wstawić w niego swoje dane, by uzyskać wskaźnik. Oblicz BMI i dowiedz się, na jakim jest poziomie. Obliczenie BMI jest bardzo proste, a wystarczy do wzoru podstawić tylko dwie informacje - swoją wagę, oraz wzrost wyrażony w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco: należy podzielić swoją wagę przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Oczywiście w sieci dostępne są kalkulatory wagi, które umożliwiają obliczenie wskaźnika za pomocą kilku kliknięć. Najczęściej wprowadza się tam wspomniane wcześniej dane. Kalkulator BMI, a wiek osoby, która wskaźnik ten oblicza, czasami również jest brany pod uwagę przy obliczeniach. Z wiekiem bowiem wiąże się blisko kwestia metabolizmu organizmu. Dlatego BMI kalkulator, wiek często uwzględnia jako jeden z czynników przy obliczaniu. 

Wskaźnik BMI a normy z nim związane

Posiadając już obliczony wskaźnik BMI, warto wiedzieć przede wszystkim, jakie są normy z nim związane i jak ten wynik interpretować. Normy BMI prezentują się następująco: 

  • poniżej 18,5 mamy do czynienia z niedowagą,
  • pomiędzy 18,5 a 24,99 prawidłowe BMI - waga jest w normie,
  • powyżej 24,99 występuje nadwaga.

Niektóre źródła podają również klasyfikację rozszerzoną, która pozwala na określenie bardziej precyzyjnych danych. Poniżej wskaźnika 16 występuje wygłodzenie, od 16 do 16,99 jest do wychudzenie, a od 17 do 18,49 występuje niedowaga właściwa. Pomiędzy 18,5 a 24,99 mamy do czynienia z prawidłową wagą. Wskaźnik znajdujący się między 25, a 29,99 to nadwaga, a 30 do 34,99 oznacza otyłość I stopnia. Otyłość II stopnia, określana jako kliniczna występuje pomiędzy 35, a 39,99. Powyżej 40 to zaawansowana otyłość III stopnia.

BMI płeć, masa mięśniowa, masa kości a wiek

Istnieje kilka czynników, które również należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika BMI, tak, by uzyskać możliwie najbardziej miarodajne rezultaty. Wśród nich występują, takie jak: płeć, masa mięśniowa, wiek, czy też masa kości. BMI mężczyzn może być nieco inne niż u kobiet ze względu na różnice w tych czynnikach. Należy pamiętać, że genetycznie kobiety posiadają większe predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej, z drugiej strony także mniejsze tendencje do wzrostu masy mięśniowej. U mężczyzn na ogół wygląda to zupełnie na odwrót, a tkanka jeśli się gromadzi, to w innych miejscach, niż u kobiet. Dwa wspomniane wskaźniki - masa kości i wiek, podobnie jak masa mięśniowa, nie będą realnie odzwierciedlane przez obliczenie wskaźnika BMI. Kulturysta może uzyskać wynik na poziomie nadwagi, lub otyłości, ze względu na wysoki poziom masy mięśniowej. Dane te powinny być analizowane szczegółowo i indywidualnie. Przy utrzymywaniu odpowiedniej wagi i wskaźnika BMI, należy przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu zdrowej diety, nawadnianiu i odpowiedniej suplementacji.

Dlaczego BMI tylko dla dorosłych?

Często podkreśla się fakt, że wskaźnik BMI, dedykowany jest tylko dla dorosłych. Dlaczego? BMI dziecka może być niemiarodajne i nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji. Należy pamiętać, że dzieci i osoby w okresie dojrzewania przechodzą przez wiele etapów rozwojowych. Rosną, dojrzewają, ich wzrost i waga mogą zmieniać się w szybkim tempie i jest to zupełnie normalne. Do tego dochodzą również hormony, które mogą wpływać nie wiele innych czynników, a wskaźnik BMI może wychodzić wówczas zakłamany. Oczywiście kalkulator BMI dla dzieci również jest dostępny, powinien on jednak uwzględniać wspomniane wcześniej czynniki. Powszechnie uważa się, że może być on nie do końca miarodajny i w określaniem wskaźnika BMI lepiej poczekać do zakończenia etapu dojrzewania. Kalkulator BMI dzieci jest skonstruowany podobnie do tego dla dorosłych, jednak interpretacja otrzymanych wyników może być nieco bardziej skomplikowana.

BMI – kontrola otyłości i element profilaktyki nowotworowej

Wskaźnik BMI pozwala na określenie podatności naszego organizmu do odkładania tkanki tłuszczowej, a także ryzyka występowania chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Wśród nich wskazać należy nowotwory, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę, jak również problemy w układzie kostno - szkieletowym i krwionośnym. Dzięki niemu można wykonywać kontrolę otyłości i to w warunkach domowych. Wielu lekarzy i specjalistów wciąż wykorzystuje tę metodę, by określać ogólny stan zdrowia pacjenta i określić, czy jego waga ciała jest na właściwym poziomie. Indeks masy ciała pozwala więc na kontrolę swojego stanu zdrowia. Należy oczywiście włączyć do tego regularną profilaktykę zdrowotną i dostarczanie do swojego organizmu odpowiednich witamin i minerałów.

Wskaźnik dobrego stanu zdrowia inne wskaźniki dietetyczne

Wskaźnik BMI określić można jako wskaźnik dobrego zdrowia. Jak wspomniano, powstał on po to, by móc określać, w jakiej kondycji zdrowotnej jest społeczeństwo. Każdy stan wybiegający poza normę BMI, czyli prawidłową masę ciała, może oznaczać, że w organizmie zachodzą zmiany niekoniecznie pożądane. Taki wynik zawsze warto skonsultować również ze swoim lekarzem, a on zleci bardziej szczegółowe badania. Oprócz wskaźnika BMI wskazać można także inne wskaźniki dietetyczne, takie jak: WHR - pomiar obwodu pasa i bioder, AMR, MBR, oraz TER. 

Jak widać, wskaźnik BMI stanowić może wskaźnik dobrego zdrowia. Warto kontrolować go regularnie i dbać o utrzymywanie odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.