Czym jest tasiemiec i jak można się nim zarazić? - rodzaje, objawy, leczenie

Tasiemiec i jak można się nim zarazić? - rodzaje, objawy, leczenie - zdjęcie

Czym jest tasiemiec i jak można się nim zarazić? - rodzaje, objawy, leczenie

Tasiemczyca to choroba wywoływana przez obecność pasożytów w organizmie człowieka. Objawy mogą być niewidoczne latami, jednak w wielu przypadkach choroba może doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym są pasożyty, 
 • jakie są różnice między tasiemcem uzbrojonym a nieuzbrojonym,
 • jakie są przyczyny, objawy i powikłania choroby, 
 • jakie są rodzaje tasiemca, 
 • jak zapobiegać tasiemczycy. 

Zobacz także artykuł: Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach - objawy, przyczyny i leczenie

Czym jest pasożyt?

Według definicji pasożyt jest to organizm zwierzęcy i roślinny, który żyje i rozwija się na innym organizmie lub wewnątrz jego ciała. Pasożytnictwo to oddziaływanie wzajemne między osobnikami pochodzącymi z różnych gatunków. Pasożyt, bytując na ciele lub wewnątrz ciała żywiciela, żyje jego kosztem. Obecność pasożytów wielokrotnie nie daje żadnych objawów, jednak może wywoływać różne choroby, które mogą doprowadzić żywiciela nawet do śmierci. Spośród wielu pasożytów, możemy wyróżnić aż kilka tysięcy pasożytów wewnętrznych np.:

 • pierwotniaki - lambie;
 • obleńce - glisty, włosień i owsiki;
 • płazińce - tasiemce i przywry. 

Istnieją również pasożyty zewnętrzne, które żyją na powierzchni ciała żywiciela, są to np. wszy, komary, kleszcze i świerzbowce. 

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony - różnice

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to dwa gatunki pasożyta butującego w organizmie człowieka. Tasiemiec uzbrojony do układu pokarmowego człowieka dostaje się, poprzez żywiciela pośredniego, którym jest świnia. Zbudowany jest z około 800 proglodytów i skoleksu, z przyssawkami i haczykami. Tasiemiec uzbrojony osiąga długość około 4 metrów. Z kolei tasiemiec nieuzbrojony może osiągnąć długość nawet 12 metrów. Rozmnaża się i rozwija w organizmie człowieka oraz bydła. Bytuje w jelicie cienkim. 

Człowiek najczęściej choruje na tasiemczycę wywołaną przez tasiemca nieuzbrojonego (tasiemiec ludzki). 

Przyczyny zachorowania na tasiemczycę

Tasiemczyca to choroba odzwierzęca. Oznacza to, że do zakażenia pasożytem dochodzi drogą pokarmową człowieka, poprzez zjedzenie surowego mięsa (tatar wołowy), w którym znajdują się tzw. postacie przetrwalnikowe, czyli wągry tasiemca. Dlatego przed spożyciem mięsa konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy nie znajdują się w nim larwy tasiemca. Przypominają one wyglądem pestki ogórka. Choroba ta występuje na całym świecie, a szczególnie w miejscach hodowli bydła i trzody chlewnej. Rozwojowi najczęściej sprzyjają złe warunki sanitarne, a także spożywanie mięsa i innych produktów skażonych jajami tego pasożyta. Należy pamiętać, że larwy tasiemca mogą znajdować się również na warzywach i owocach. Okazuje się jednak,  że tasiemcem karłowatym możemy zarazić się poprzez spożycie skażonej wody czy poprzez brudne ręce. Tasiemiec bruzdogłowy najczęściej występuje w rybach, np. łososiu, pstrągu i szczupaku.

Objawy wywołane przez zarażenie tasiemcem - jak można zarazić się tasiemcem?

Tasiemiec to pasożyt, który rozprzestrzeniony jest na całym świecie. Zarazić się nim można poprzez zjedzenie surowego mięsa czy innych produktów, na których znajdują się larwy tasiemca. Jego rozwojowi sprzyja również brak odpowiedniej higieny, styczność z produktami mięsnymi, owocami i warzywami. Tasiemczyca wiąże się z szeregiem różnorodnych objawów. 

Tasiemiec objawy:

 • biegunki i zaparcia, 
 • nudności i wymioty, 
 • bóle brzucha i kolki, 
 • przelewanie w brzuchu,
 • mały apetyt, 
 • spadek wagi,
 • niedokrwistość związana z niedoborem witaminy B12,
 • reakcje skórne związane z produktami metabolizmu tasiemca, 
 • zauważalne gołym okiem człony tasiemca, 
 • rozdrażnienie i niepokój, zauważalne szczególnie u dzieci. 

Kiedy larwa tasiemca umiejscowi się w oku, może spowodować zaburzenia widzenia, odwarstwienie się siatkówki, a także zapalenie naczyniówki i siatkówki. 

Tasiemiec objawy skórne

Tasiemiec bytując w jelitach, prowokuje powstawanie bąbli pokrzywkowych i innych zmian skórnych o charakterze alergicznym. Są to zmiany przewlekłe o uporczywym świądzie. Zdarza się także, że powstają zmiany rumieniowe w okolicach odbytu z przesoczami. 

Rozpoznanie tasiemczycy - rodzaje tasiemców

Tasiemczyca wywoływana może zostać przez wiele rodzajów tasiemca:

 • tasiemiec uzbrojony, który wywołuje wągrzyce;
 • tasiemiec nieuzbrojony;
 • tasiemiec karłowaty;
 • tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki;
 • tasiemiec bąblowcowy, wywołujący bąblownice.

Tasiemiec uzbrojony jest jednym z najgroźniejszych odmian tego pasożyta. Wywołuje chorobę nazywaną wągrzycą, która umiejscawia się w tkankach, układzie nerwowym i oku. Choroba może być bardzo groźna dla zdrowia i wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów. Do zarażenia tasiemcem uzbrojonym dochodzi na skutek spożywania pokarmów i napojów zanieczyszczonych odchodami ludzkimi z jajami pasożyta. Najczęściej przenoszony jest za pomocą much i innych owadów. Czasami może być przeniesiony poprzez zabrudzone kałem ręce, co zdarza się w przypadku dzieci. Zdarza się, że do zarażenia dochodzi poprzez autoinwazję, czyli ruchy antyperystaltyczne, poprzez które cofnięta zostaje treść jelitowa do żołądka, a z nią jaja tasiemca. 

Tasiemiec nieuzbrojony rozmnaża się jedynie w organizmie człowieka. Do zarażenia tą odmianą dochodzi poprzez spożycie zakażonego mięsa, warzyw i owoców. Nieuzbrojony tasiemiec może żyć w jelicie cienkim człowieka, tak długo, jak żyje jego żywiciel i osiągnąć długość nawet 12 metrów. 

Tasiemiec karłowaty nie potrzebuje żywiciela pośredniego w swoim cyklu rozwojowym. Dojrzały osobnik może osiągnąć kilka centymetrów, a w organizmie człowieka może bytować wiele tasiemców karłowatych. Jego przebieg zazwyczaj jest bezobjawowy, jednak w postaci objawowej mogą wystąpić wymioty, brak apetytu, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, spadek masy ciała, niepokój, zaburzenia snu, rozdrażnienie, świąd skóry wokół odbytu.

Tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki pasożytuje w jelicie cienkim i jest jednym z największych odmian tasiemca. Larwy tasiemca charakteryzują się małą odpornością na sól i temperaturę. Ta odmiana tasiemca najczęściej występuje w rybach. 

Tasiemiec bąblowcowy wywołuje chorobę nazywaną bąblownicą. To bardzo groźna odmiana tasiemca, która rozsiewa się po całym organizmie, tworząc bąble. To bardzo mała odmiana pasożyta, która może przetrwać w organizmie nawet 50 lat. Powoduje szereg ciężkich objawów, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Najczęściej przenoszona jest przez zwierzęta psowate oraz poprzez jedzenie nieumytych owoców leśnych jak jagody, maliny czy jeżyny. 

Najpoważniejsze powikłanie tasiemczycy związanej z zarażeniem tasiemcem

Jednym z najpoważniejszych powikłań związanych z tasiemczycą jest rozwój wągrzycy, na drodze autoinwazji. Choroba może przebiegać w wielu różnych postaciach, w zależności od rozmieszczenia wągrów. Wiele przypadków przebiega bezobjawowo, a choroba może być okresowo zaostrzona bądź znajdować się w remisji. Pasożyty mogą znajdować się pod skórą, gdzie wyczuwalne mogą być małe zgrubienia. Czasami może zlokalizować się w mózgu, oku, mięśniach szkieletowych, w sercu, a także w układzie nerwowym. Może doprowadzić do drgawek, wodogłowia, zaburzeń psychicznych, omamów, demencji, amnezji, nadmiernego ciśnienia śródczaszkowego. 

Zapobieganie tasiemczycom - przestrzeganie zasad higieny osobistej

Aby zapobiegać tasiemczycy warto w wyszukiwarce sprawdzić, jak na schemacie pokazano sposób zarażenia się człowieka tasiemcem nieuzbrojonym, warto wpisać także jaja tasiemca w kale zdjęcia, tak aby wiedzieć jak przebiega wydalanie tasiemca z organizmu. Tylko uważna obserwacja pozwoli sprawdzić, czy w naszym organizmie nie znajdują się larwy tasiemca uzbrojonego czy inne. Warto wiedzieć czym różni się tasiemiec uzbrojony a nieuzbrojony, jakie są objawy tasiemczycy. Wiele osób zastanawia się, jak uniknąć zarażenia tasiemcem uzbrojonym oraz czego nie lubi tasiemiec. Okazuje się, że bardzo ważne jest zachowanie podstawowej higieny, zarówno jeśli chodzi o mycie rąk i całego ciała oraz częstą zmianę bielizny. Organizm można wesprzeć czosnkiem niedźwiedzim, który posiada właściwości niszczenia wielu pasożytów, wirusów i bakterii. 

Warto stosować się do kilku zasad:

 • Myć ręce po każdej wizycie w toalecie, po zabawie ze zwierzętami oraz przed każdym posiłkiem.
 • Nie jeść owoców i warzyw, które nie zostały umyte. 
 • Nie pić wody, która nie została poddana obróbce termicznej.
 • Wystrzegać się surowego mięsa. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Kosmetyki i uroda

Wcierki do włosów: stosowanie, działanie i efekty. Ranking najlepszych wcierek na zagęszczenie i porost włosów
Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Jest to produkt do pielęgnacji, który cieszy się wyjątkowo długą tradycją. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają poprawić&...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim?
Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim? Na rynku można znaleźć tak wiele różnych preparatów, ale jakie należy wybrać? Znajdziemy takie na wzmocnienie orga...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+
Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+ Wśród wielu preparatów są też takie o różnym działaniu. Mamy więc tabletki na wzmocnienie organizmu, coś na pamięć i koncentra...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.