Czym jest tasiemiec i jak można się nim zarazić? - rodzaje, objawy, leczenie

Tasiemiec i jak można się nim zarazić? - rodzaje, objawy, leczenie - zdjęcie

Tasiemczyca to choroba wywoływana przez obecność pasożytów w organizmie człowieka. Objawy mogą być niewidoczne latami, jednak w wielu przypadkach choroba może doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym są pasożyty, 
 • jakie są różnice między tasiemcem uzbrojonym a nieuzbrojonym,
 • jakie są przyczyny, objawy i powikłania choroby, 
 • jakie są rodzaje tasiemca, 
 • jak zapobiegać tasiemczycy. 

Zobacz także artykuł: Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach - objawy, przyczyny i leczenie

Czym jest pasożyt?

Według definicji pasożyt jest to organizm zwierzęcy i roślinny, który żyje i rozwija się na innym organizmie lub wewnątrz jego ciała. Pasożytnictwo to oddziaływanie wzajemne między osobnikami pochodzącymi z różnych gatunków. Pasożyt, bytując na ciele lub wewnątrz ciała żywiciela, żyje jego kosztem. Obecność pasożytów wielokrotnie nie daje żadnych objawów, jednak może wywoływać różne choroby, które mogą doprowadzić żywiciela nawet do śmierci. Spośród wielu pasożytów, możemy wyróżnić aż kilka tysięcy pasożytów wewnętrznych np.:

 • pierwotniaki - lambie;
 • obleńce - glisty, włosień i owsiki;
 • płazińce - tasiemce i przywry. 

Istnieją również pasożyty zewnętrzne, które żyją na powierzchni ciała żywiciela, są to np. wszy, komary, kleszcze i świerzbowce. 

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony - różnice

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to dwa gatunki pasożyta butującego w organizmie człowieka. Tasiemiec uzbrojony do układu pokarmowego człowieka dostaje się, poprzez żywiciela pośredniego, którym jest świnia. Zbudowany jest z około 800 proglodytów i skoleksu, z przyssawkami i haczykami. Tasiemiec uzbrojony osiąga długość około 4 metrów. Z kolei tasiemiec nieuzbrojony może osiągnąć długość nawet 12 metrów. Rozmnaża się i rozwija w organizmie człowieka oraz bydła. Bytuje w jelicie cienkim. 

Człowiek najczęściej choruje na tasiemczycę wywołaną przez tasiemca nieuzbrojonego (tasiemiec ludzki). 

Przyczyny zachorowania na tasiemczycę

Tasiemczyca to choroba odzwierzęca. Oznacza to, że do zakażenia pasożytem dochodzi drogą pokarmową człowieka, poprzez zjedzenie surowego mięsa (tatar wołowy), w którym znajdują się tzw. postacie przetrwalnikowe, czyli wągry tasiemca. Dlatego przed spożyciem mięsa konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy nie znajdują się w nim larwy tasiemca. Przypominają one wyglądem pestki ogórka. Choroba ta występuje na całym świecie, a szczególnie w miejscach hodowli bydła i trzody chlewnej. Rozwojowi najczęściej sprzyjają złe warunki sanitarne, a także spożywanie mięsa i innych produktów skażonych jajami tego pasożyta. Należy pamiętać, że larwy tasiemca mogą znajdować się również na warzywach i owocach. Okazuje się jednak,  że tasiemcem karłowatym możemy zarazić się poprzez spożycie skażonej wody czy poprzez brudne ręce. Tasiemiec bruzdogłowy najczęściej występuje w rybach, np. łososiu, pstrągu i szczupaku.

Objawy wywołane przez zarażenie tasiemcem - jak można zarazić się tasiemcem?

Tasiemiec to pasożyt, który rozprzestrzeniony jest na całym świecie. Zarazić się nim można poprzez zjedzenie surowego mięsa czy innych produktów, na których znajdują się larwy tasiemca. Jego rozwojowi sprzyja również brak odpowiedniej higieny, styczność z produktami mięsnymi, owocami i warzywami. Tasiemczyca wiąże się z szeregiem różnorodnych objawów. 

Tasiemiec objawy:

 • biegunki i zaparcia, 
 • nudności i wymioty, 
 • bóle brzucha i kolki, 
 • przelewanie w brzuchu,
 • mały apetyt, 
 • spadek wagi,
 • niedokrwistość związana z niedoborem witaminy B12,
 • reakcje skórne związane z produktami metabolizmu tasiemca, 
 • zauważalne gołym okiem człony tasiemca, 
 • rozdrażnienie i niepokój, zauważalne szczególnie u dzieci. 

Kiedy larwa tasiemca umiejscowi się w oku, może spowodować zaburzenia widzenia, odwarstwienie się siatkówki, a także zapalenie naczyniówki i siatkówki. 

Tasiemiec objawy skórne

Tasiemiec bytując w jelitach, prowokuje powstawanie bąbli pokrzywkowych i innych zmian skórnych o charakterze alergicznym. Są to zmiany przewlekłe o uporczywym świądzie. Zdarza się także, że powstają zmiany rumieniowe w okolicach odbytu z przesoczami. 

Rozpoznanie tasiemczycy - rodzaje tasiemców

Tasiemczyca wywoływana może zostać przez wiele rodzajów tasiemca:

 • tasiemiec uzbrojony, który wywołuje wągrzyce;
 • tasiemiec nieuzbrojony;
 • tasiemiec karłowaty;
 • tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki;
 • tasiemiec bąblowcowy, wywołujący bąblownice.

Tasiemiec uzbrojony jest jednym z najgroźniejszych odmian tego pasożyta. Wywołuje chorobę nazywaną wągrzycą, która umiejscawia się w tkankach, układzie nerwowym i oku. Choroba może być bardzo groźna dla zdrowia i wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów. Do zarażenia tasiemcem uzbrojonym dochodzi na skutek spożywania pokarmów i napojów zanieczyszczonych odchodami ludzkimi z jajami pasożyta. Najczęściej przenoszony jest za pomocą much i innych owadów. Czasami może być przeniesiony poprzez zabrudzone kałem ręce, co zdarza się w przypadku dzieci. Zdarza się, że do zarażenia dochodzi poprzez autoinwazję, czyli ruchy antyperystaltyczne, poprzez które cofnięta zostaje treść jelitowa do żołądka, a z nią jaja tasiemca. 

Tasiemiec nieuzbrojony rozmnaża się jedynie w organizmie człowieka. Do zarażenia tą odmianą dochodzi poprzez spożycie zakażonego mięsa, warzyw i owoców. Nieuzbrojony tasiemiec może żyć w jelicie cienkim człowieka, tak długo, jak żyje jego żywiciel i osiągnąć długość nawet 12 metrów. 

Tasiemiec karłowaty nie potrzebuje żywiciela pośredniego w swoim cyklu rozwojowym. Dojrzały osobnik może osiągnąć kilka centymetrów, a w organizmie człowieka może bytować wiele tasiemców karłowatych. Jego przebieg zazwyczaj jest bezobjawowy, jednak w postaci objawowej mogą wystąpić wymioty, brak apetytu, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, spadek masy ciała, niepokój, zaburzenia snu, rozdrażnienie, świąd skóry wokół odbytu.

Tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki pasożytuje w jelicie cienkim i jest jednym z największych odmian tasiemca. Larwy tasiemca charakteryzują się małą odpornością na sól i temperaturę. Ta odmiana tasiemca najczęściej występuje w rybach. 

Tasiemiec bąblowcowy wywołuje chorobę nazywaną bąblownicą. To bardzo groźna odmiana tasiemca, która rozsiewa się po całym organizmie, tworząc bąble. To bardzo mała odmiana pasożyta, która może przetrwać w organizmie nawet 50 lat. Powoduje szereg ciężkich objawów, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Najczęściej przenoszona jest przez zwierzęta psowate oraz poprzez jedzenie nieumytych owoców leśnych jak jagody, maliny czy jeżyny. 

Najpoważniejsze powikłanie tasiemczycy związanej z zarażeniem tasiemcem

Jednym z najpoważniejszych powikłań związanych z tasiemczycą jest rozwój wągrzycy, na drodze autoinwazji. Choroba może przebiegać w wielu różnych postaciach, w zależności od rozmieszczenia wągrów. Wiele przypadków przebiega bezobjawowo, a choroba może być okresowo zaostrzona bądź znajdować się w remisji. Pasożyty mogą znajdować się pod skórą, gdzie wyczuwalne mogą być małe zgrubienia. Czasami może zlokalizować się w mózgu, oku, mięśniach szkieletowych, w sercu, a także w układzie nerwowym. Może doprowadzić do drgawek, wodogłowia, zaburzeń psychicznych, omamów, demencji, amnezji, nadmiernego ciśnienia śródczaszkowego. 

Zapobieganie tasiemczycom - przestrzeganie zasad higieny osobistej

Aby zapobiegać tasiemczycy warto w wyszukiwarce sprawdzić, jak na schemacie pokazano sposób zarażenia się człowieka tasiemcem nieuzbrojonym, warto wpisać także jaja tasiemca w kale zdjęcia, tak aby wiedzieć jak przebiega wydalanie tasiemca z organizmu. Tylko uważna obserwacja pozwoli sprawdzić, czy w naszym organizmie nie znajdują się larwy tasiemca uzbrojonego czy inne. Warto wiedzieć czym różni się tasiemiec uzbrojony a nieuzbrojony, jakie są objawy tasiemczycy. Wiele osób zastanawia się, jak uniknąć zarażenia tasiemcem uzbrojonym oraz czego nie lubi tasiemiec. Okazuje się, że bardzo ważne jest zachowanie podstawowej higieny, zarówno jeśli chodzi o mycie rąk i całego ciała oraz częstą zmianę bielizny. Organizm można wesprzeć czosnkiem niedźwiedzim, który posiada właściwości niszczenia wielu pasożytów, wirusów i bakterii. 

Warto stosować się do kilku zasad:

 • Myć ręce po każdej wizycie w toalecie, po zabawie ze zwierzętami oraz przed każdym posiłkiem.
 • Nie jeść owoców i warzyw, które nie zostały umyte. 
 • Nie pić wody, która nie została poddana obróbce termicznej.
 • Wystrzegać się surowego mięsa. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.