Kolonoskopia – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Kolonoskopia – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować? - zdjęcie

Kolonoskopia – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Kolonoskopia nie należy do przyjemnych badań, ale jest ona niezbędna w diagnostyce i terapii schorzeń jelita grubego. Jak wygląda badanie? Jak przygotować się do kolonoskopii? O tym w poniższym artykule.

Do czego potrzebna jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Służy do rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego – jest uznawana za jedno z najskuteczniejszych badań wykrywających wczesne stadia raka jelita grubego. Polega na wprowadzeniu doodbytniczo giętkiej rurki zakończonej kamerą, będącej też źródłem światła. Dzięki temu gastroenterolog lub inny uprawniony do wykonania kolonoskopii lekarz może obejrzeć wnętrze jelita i wykluczyć lub potwierdzić jego choroby już we wczesnym etapie rozwoju.

Kolonoskop wprowadzany do odbytu pełni też funkcję kanału dla narzędzi do pobrania wycinków do badania histopatologicznego i mikrobiologicznego w sytuacji stwierdzenia stanów zapalnych lub nowotworowych, a także do wykonania polipektomii, czyli wycięcia drobnych polipów.

Kolonoskopia – czy boli? Jest nieprzyjemnym i mało komfortowym badaniem, niestety dla większości pacjentów bolesnym. Dlatego przeprowadza się kolonoskopię pod znieczuleniem miejscowym (niekiedy pod pełną narkozą), natomiast u dzieci pod znieczuleniem ogólnym.

Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?

Badanie jest wykonywane w celach diagnostycznych, gdy pojawiają się niepokojące objawy lub kiedy istnieje podejrzenie choroby. Powinna mu się poddać każda osoba po 50. roku życia, a także pacjenci młodsi, u których istnieje podwyższone ryzyko raka ze względu na występowanie nowotworów przewodu pokarmowego u najbliższych krewnych. Wskazaniami do kolonoskopii są także:

 • nasilone biegunki i zaparcia o niezidentyfikowanej przyczynie,
 • zaparcia i biegunki występujące naprzemiennie,
 • zespół jelita drażliwego,
 • ból podczas wypróżniania,
 • obecność krwi i śluzu w kale, krwawienie z odbytu,
 • wykluczenie wczesnej postaci nowotworu,
 • szybka utrata masy ciała bez uzasadnionej przyczyny,
 • anemia o niewyjaśnionej przyczynie,
 • podejrzenia polipów, nowotworu jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna,
 • choroby zapalne jelit i uchyłki jelita grubego.

Kolonoskopię można stosować także w celach terapeutycznych, np. do:

 • pobrania wycinków z jelita,
 • usunięcia polipów,
 • zahamowania krwawienia z owrzodzeń, guzów i wad rozwojowych naczyń,
 • usuwania ciał obcych,
 • poszerzania zwężeń jelita grubego i zmniejszenia ciśnienia w okrężnicy.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Przygotowanie do kolonoskopii jest niezwykle ważnym elementem. Jeśli pacjent jest źle przeczyszczony, badanie będzie nieudane i trzeba je będzie powtórzyć – dlatego zachowanie odpowiedniej diety przed kolonoskopią jest bardzo istotne.

Co jeść przed kolonoskopią?


Uwaga! Gdy dostaniesz skierowanie na badanie, zapoznaj się dokładnie z zaleconymi przez lekarza czynnościami przygotowawczymi, które mogą się różnić od informacji podanych w tabeli.

Na tydzień przed kolonoskopią

Unikaj spożywania pieczywa ziarnistego, wszelkich ziaren, maku, siemienia lnianego, owoców pestkowych i ciężkostrawnych, wzdymających potraw. Odstaw preparaty żelaza. Nie zaleca się jedzenia buraków.

Na 72 do 24 h przed badaniem

Pozostań na diecie płynnej. Nie spożywaj stałych pokarmów (a w szczególności mięsa, pieczywa i ziemniaków), nie pij alkoholu, kawy i napojów gazowanych. Możesz spożywać jogurty, rzadkie zupy typu krem. Pij duże ilości wody niegazowanej.

Dzień poprzedzający kolonoskopię

Jeśli badanie jest zaplanowane na godziny poranne: po południu możesz zjeść ostatni płynny posiłek przed badaniem. Wieczorem przyjmij preparat przeczyszczający, który zaleci Ci osoba kierująca na badanie. Bardzo ważne: po przyjęciu leku przeczyszczającego zaleca się wypicie dużej ilości wody niegazowanej, ok. 2-3 l.

Jeśli badanie jest zaplanowane na godziny popołudniowe: ostatni posiłek możesz zjeść wieczorem w dniu poprzedzającym, a leki przeczyszczające przyjąć w godzinach wczesnoporannych w dniu kolonoskopii.

Uwaga! Środki przeczyszczające niekiedy należy brać wcześniej lub przez cały dzień przed badaniem – to zależy od rodzaju przepisanego środka i decyzji lekarza.

Na 2-3 godziny przed zabiegiem

Około 2 h przed zabiegiem powinno się zakończyć przyjmowanie kolejnej porcji płynu (ok. 2 litrów).

Bezpośrednio przed kolonoskopią

 

Możesz otrzymać leki uspokajające i znieczulenie – niektóre gabinety oferują znieczulenie w pakiecie, w innych za taką możliwość należy dodatkowo zapłacić.

W niektórych placówkach personel dodatkowo wykonuje lewatywę bezpośrednio przed zabiegiem. Warto o te rzeczy zapytać na kilka dni przed planowaną kolonoskopią.

Kolonoskopia – przebieg badania

Pacjent zakłada specjalny fartuch i kładzie się na boku. Lekarz smaruje okolice odbytu pacjenta żelem znieczulającym i wprowadza powoli kolonoskop (cienką, elastyczną rurkę o grubości palca wskazującego), przesuwając się przez całą długość jelita grubego – kolejno do zstępnicy, poprzecznicy i wstępnicy. Oddawane w tym czasie gazy są normalną reakcją organizmu. Gdy aparat przesuwa się po kolejnych zgięciach jelita, można odczuwać parcie, dyskomfort i ból – dlatego w kolonoskopii stosuje się miejscowe znieczulenie.

Dzięki kamerze zamieszczonej na końcu kolonoskopu specjalista może dokładnie obejrzeć całe jelito – obraz wyświetla się na monitorze w czasie rzeczywistym. Lekarz ocenia jego stan fałda po fałdzie. Do okrężnicy wprowadza się też powietrze, konieczne dla uwidocznienia całego światła jelita i ewentualnych zmian patologicznych. Badanie trwa do kilkudziesięciu minut.

Jakie są możliwe powikłania po wykonaniu kolonoskopii?

Po badaniu mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak wzdęcia i gazy. Są one normalnymi i częstymi następstwami badania, ale jeśli się nasilą, skonsultuj się z lekarzem. Natomiast do powikłań po kolonoskopii należą:

 • ból brzucha,
 • krwawienie z odbytu,
 • czarny, smolisty stolec,
 • gorączka i dreszcze,
 • twardy i napięty brzuch.

Bardzo rzadko zdarza się przebicie odcinka przewodu pokarmowego podczas badania. Wszystkie objawy niepożądane wymagają konsultacji lekarskiej.

Co należy wykonać po kolonoskopii?

Po kolonoskopii pacjent powinien skorzystać z toalety – przybranie pozycji jak do oddania stolca ułatwia wydostanie się powietrza z jelit. Jeśli po badaniu utrzymują się wzdęcia, można po konsultacji lekarskiej zażyć środki rozkurczowe. Gdy te nie przyniosą efektu, u pacjenta zakładana jest gumowa rurka, która rozwiera zwieracze odbytu i ułatwia ujście gazów.

Kolonoskopia to nieprzyjemne badanie, ale wszelkie obawy przed nim powinny pójść w zapomnienie w obliczu zagrożenia, jakim jest nowotwór jelita grubego. Choroba może rozwijać się bezobjawowo przez lata, ale jej wczesne wykrycie znacznie ułatwia leczenie. Zachowanie odpowiedniej diety przed kolonoskopią i stosowanie się do zaleceń lekarskich sprawi, że badanie przejdzie szybko i bez komplikacji.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.