Co to jest łuszczyca? Przyczyny i objawy

Co to jest łuszczyca? Przyczyny i objawy - zdjęcie

Co to jest łuszczyca? Przyczyny i objawy

Łuszczyca to przewlekła choroba objawiająca się charakterystycznymi zmianami na skórze. Za jej rozwój odpowiedzialne są czynniki genetyczne oraz immunologiczne, choć lekarze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co ją powoduje. Jakie są objawy łuszczycy? Jak ją leczyć? Czy możliwe jest całkowite wyzdrowienie?

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba ogólnoustrojowa. Charakteryzuje się specyficznymi zmianami na skórze – łuskami, występującymi jako skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Szacuje się, że łuszczyca skóry dotyczy około 2% populacji w Polsce. Choroba ma charakter nawrotowy, ale nie jest zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy łuszczycy:

 • typ I łuszczycy, który rozpoczyna się zwykle przed 40. rokiem życia,
 • typ II, mający swój początek między 50. a 70. rokiem życia.

Jak wygląda łuszczyca?

Pierwotny wykwit łuszczycy przypomina grudkę barwy czerwonobrunatnej, która złuszcza się drobnymi płatami i wyraźnie odgranicza się od otoczenia. Wczesne zmiany mają wielkość od 1 mm do 1-2 cm i występują na rozległych przestrzeniach na skórze. Często pojawiają się po przebytej infekcji, np. anginie.

W pełni rozwinięte wykwity osiągają wielkość kilku centymetrów i są pokryte mocno przylegającymi blaszkami łuszczycowymi, czyli łuskami skóry o srebrzystym odcieniu. Zmiany mogą być umiejscowione w rozmaitych obszarach ciała, najczęściej w okolicy kolan, łokci i skóry głowy. Łuszczyca paznokci może współistnieć ze zmianami na skóry, ale może być jedynym objawem choroby. W niektórych przypadkach łuszczyca obejmuje stawy (łuszczyca stawowa) – są to jedyne narządy wewnętrzne, które choroba może zaatakować.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Przyczyny łuszczycy nie są w pełni wyjaśnione, mimo szeroko zakrojonych badań. Wiadomo, że rolę odgrywają podłoże genetyczne (choroba występuje często w obrębie rodziny, choć sposób jej dziedziczenia nie jest w pełni wyjaśniony) oraz podłoże immunologiczne. Wskazuje się również czynniki środowiskowe, tj. przebyte infekcje, farmakoterapia, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, stres i urazy w przeszłości (Zobacz, jak radzić sobie ze stresem). Przyczyną mogą być również schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca typu 2 i dna moczanowa.

Łuszczyca – typowe objawy

 • Zdrapanie charakterystycznych łusek zmienia wygląd skóry – staje się ona gładka i błyszcząca. Stan ten jest nazywany objawem świecy stearynowej.
 • Symptomem łuszczycy może być też objaw Auspitza – potarcie skóry po zdrapanych łuskach powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwawienie.
 • Objaw Kobnera jest stanem pojawiającym się w aktywnej postaci łuszczycy. Po urazie skóry (np. zadrapaniu lub cięciu chirurgicznym) w czasie 6-12 dni rozwijają się nowe, charakterystyczne dla choroby zmiany.
 • Łuszczyca głowy pojawia się w obrębie owłosionej skóry głowy. Zmiany, podobnie jak w przypadku innych części ciała, mają postać grudek i srebrzystych łusek. Czasem występują też poniżej linii włosów, na czole – swoista opaska zwana jest koroną łuszczycową. Co ciekawe, często chorobie towarzyszą bujne i zdrowo wyglądające włosy.
 • Dwa najbardziej charakterystyczne objawy łuszczycy paznokci to objaw naparstkowy (na płytce są widoczne charakterystyczne zgłębienia) oraz objaw plamy olejowej (żółte przebarwienia na paznokciach, które w rzeczywistości są zmianami pod paznokciem). Poza tym na powierzchni płytki mogą pojawiać się bruzdy i zgrubienia. Paznokcie mogą być też kruche i matowe. Łuszczyca paznokci może współwystępować ze zmianami na skórze lub być jedynym objawem choroby.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca skóry zwyczajna

Charakterystyczne zmiany skórne są zlokalizowane w obrębie kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy.

Łuszczyca krostkowa

Objawia się krostkowymi wykwitami rumieniowymi i złuszczającymi. Są one wyraźnie odznaczone od otoczenia i pojawiają się na bocznych powierzchniach stóp i dłoni.

Łuszczyca uogólniona (erytrodermia)

Często ma ciężki przebieg, towarzyszy jej wysoka gorączka, zaburzenia wodno-elektrolityczne, zakażenia wtórne.

Łuszczyca stawowa

Procesem chorobowym objęte są stawy. W ich obrębie występują stany zapalne, powodujące poranną sztywność. W wielu przypadkach wywołują zniekształcenia, co w konsekwencji może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Typ reumatoidalny łuszczycy stawowej, zwany łuszczycowym zapaleniem stawów, jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów. Zmiany są często asymetryczne i obejmujące kręgosłup, wywołując zniekształcające zapalenie stawów kręgosłupa.

Łuszczyca odwrócona

Zmiany chorobowe pojawiają się w nietypowych dla łuszczycy miejscach, np. na twarzy, tułowiu, w fałdach skóry.

Jak leczyć łuszczycę?

W razie wystąpienia niepokojących zmian należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi rozpoznanie łuszczycy na podstawie objawów, czyli wykwitów i charakterystycznych ognisk w typowych lokalizacjach: na łokciach, kolanach czy owłosionej skórze głowy. Rozróżni wykwity od objawów innych chorób objawiających się zmianami skórnymi, tj. półpasiec, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli będzie miał wątpliwość, może pobrać biopsję ze zmianami do oceny histopatologicznej.

W przypadkach pacjentów, u których łuszczyca obejmuje mniej niż 10 procent powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe:

 • preparaty keratolityczne, takie jak kwas salicylowy i mocznik – powodują zmniejszenie ilości łusek, poprawiając przenikanie innych środków;
 • dziegcie – używane były dawniej w postaci past i maści na łuszczycę. Obecnie nie są rekomendowane jako terapia pierwszoplanowa;
 • cygnolina – uważana za skuteczną, stosowana we wzrastających stężeniach od 0,1 do 2-3 procent;
 • pochodne witaminy D (kalcypotriol, takalcytol) – cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa i potwierdzoną skutecznością;
 • glikosteroidy miejscowe – mają właściwości przeciwzapalne i powodują istotną poprawę, jednak ich długotrwałe stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia trwałych powikłań miejscowych, takich jak zaniki skóry;
 • inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) – maści na łuszczycę, które stosuje się na skórę twarzy.

W cięższych przypadkach łuszczycy lekarz, oprócz leczenia miejscowego, może wprowadzić również leczenie ogólne – jest to terapia skojarzona, która obejmuje:

 • fototerapię – polega na ekspozycji ciała na światło UV wytwarzane przez specjalne lampy;
 • fotochemioterapię (PUVA), będącą połączeniem leku światłouwrażliwiającego i promieni UVA. Metodę stosuje się u pacjentów z łuszczycą oporną na leczenie miejscowe;
 • metotreksat – lek cytostatyczny – przed jego zastosowaniem pacjent musi wykonać szereg badań laboratoryjnych i lekarskich;
 • cyklosporynę – silny lek immunosupresyjny, stosowany w szczególnie rozległej łuszczycy;
 • retinoidy (tazaroten) – używane do leczenia łuszczycy krostkowej, mają dość wysoką cenę i mogą podrażniać skórę;
 • leki biologiczne (ustekinumab, adalimumab, etanercept, infiksymab) – nowa klasa preparatów dla chorych z ciężką postacią łuszczycy.

U chorych z łuszczycą istotną rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków, dostępnych jedynie w aptekach. Duże znaczenie ma również dieta oraz aktywność fizyczna – liczy się jakość, ilość i częstość spożywanych posiłków i nawodnienie organizmu. W okresie remisji zmian chorobowych należy unikać czynników mogących zaostrzyć zmiany (alkoholu, tytoniu, przeziębień, stresu, niektórych leków).

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która nawraca. Nie ma na ten moment możliwości całkowitego jej wyleczenia. Jednak zachowanie odpowiedniego trybu życia, stosowanie diety, maści na łuszczycę i właściwej pielęgnacji skóry może znacząco przedłużyć remisję choroby.


Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.