Co to jest łuszczyca? Przyczyny i objawy

Co to jest łuszczyca? Przyczyny i objawy - zdjęcie

Łuszczyca to przewlekła choroba objawiająca się charakterystycznymi zmianami na skórze. Za jej rozwój odpowiedzialne są czynniki genetyczne oraz immunologiczne, choć lekarze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co ją powoduje. Jakie są objawy łuszczycy? Jak ją leczyć? Czy możliwe jest całkowite wyzdrowienie?

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba ogólnoustrojowa. Charakteryzuje się specyficznymi zmianami na skórze – łuskami, występującymi jako skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Szacuje się, że łuszczyca skóry dotyczy około 2% populacji w Polsce. Choroba ma charakter nawrotowy, ale nie jest zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy łuszczycy:

  • typ I łuszczycy, który rozpoczyna się zwykle przed 40. rokiem życia,
  • typ II, mający swój początek między 50. a 70. rokiem życia.

Jak wygląda łuszczyca?

Pierwotny wykwit łuszczycy przypomina grudkę barwy czerwonobrunatnej, która złuszcza się drobnymi płatami i wyraźnie odgranicza się od otoczenia. Wczesne zmiany mają wielkość od 1 mm do 1-2 cm i występują na rozległych przestrzeniach na skórze. Często pojawiają się po przebytej infekcji, np. anginie.

W pełni rozwinięte wykwity osiągają wielkość kilku centymetrów i są pokryte mocno przylegającymi blaszkami łuszczycowymi, czyli łuskami skóry o srebrzystym odcieniu. Zmiany mogą być umiejscowione w rozmaitych obszarach ciała, najczęściej w okolicy kolan, łokci i skóry głowy. Łuszczyca paznokci może współistnieć ze zmianami na skóry, ale może być jedynym objawem choroby. W niektórych przypadkach łuszczyca obejmuje stawy (łuszczyca stawowa) – są to jedyne narządy wewnętrzne, które choroba może zaatakować.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Przyczyny łuszczycy nie są w pełni wyjaśnione, mimo szeroko zakrojonych badań. Wiadomo, że rolę odgrywają podłoże genetyczne (choroba występuje często w obrębie rodziny, choć sposób jej dziedziczenia nie jest w pełni wyjaśniony) oraz podłoże immunologiczne. Wskazuje się również czynniki środowiskowe, tj. przebyte infekcje, farmakoterapia, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, stres i urazy w przeszłości (Zobacz, jak radzić sobie ze stresem). Przyczyną mogą być również schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca typu 2 i dna moczanowa.

Łuszczyca – typowe objawy

  • Zdrapanie charakterystycznych łusek zmienia wygląd skóry – staje się ona gładka i błyszcząca. Stan ten jest nazywany objawem świecy stearynowej.
  • Symptomem łuszczycy może być też objaw Auspitza – potarcie skóry po zdrapanych łuskach powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwawienie.
  • Objaw Kobnera jest stanem pojawiającym się w aktywnej postaci łuszczycy. Po urazie skóry (np. zadrapaniu lub cięciu chirurgicznym) w czasie 6-12 dni rozwijają się nowe, charakterystyczne dla choroby zmiany.
  • Łuszczyca głowy pojawia się w obrębie owłosionej skóry głowy. Zmiany, podobnie jak w przypadku innych części ciała, mają postać grudek i srebrzystych łusek. Czasem występują też poniżej linii włosów, na czole – swoista opaska zwana jest koroną łuszczycową. Co ciekawe, często chorobie towarzyszą bujne i zdrowo wyglądające włosy.
  • Dwa najbardziej charakterystyczne objawy łuszczycy paznokci to objaw naparstkowy (na płytce są widoczne charakterystyczne zgłębienia) oraz objaw plamy olejowej (żółte przebarwienia na paznokciach, które w rzeczywistości są zmianami pod paznokciem). Poza tym na powierzchni płytki mogą pojawiać się bruzdy i zgrubienia. Paznokcie mogą być też kruche i matowe. Łuszczyca paznokci może współwystępować ze zmianami na skórze lub być jedynym objawem choroby.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca skóry zwyczajna

Charakterystyczne zmiany skórne są zlokalizowane w obrębie kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy.

Łuszczyca krostkowa

Objawia się krostkowymi wykwitami rumieniowymi i złuszczającymi. Są one wyraźnie odznaczone od otoczenia i pojawiają się na bocznych powierzchniach stóp i dłoni.

Łuszczyca uogólniona (erytrodermia)

Często ma ciężki przebieg, towarzyszy jej wysoka gorączka, zaburzenia wodno-elektrolityczne, zakażenia wtórne.

Łuszczyca stawowa

Procesem chorobowym objęte są stawy. W ich obrębie występują stany zapalne, powodujące poranną sztywność. W wielu przypadkach wywołują zniekształcenia, co w konsekwencji może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Typ reumatoidalny łuszczycy stawowej, zwany łuszczycowym zapaleniem stawów, jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów. Zmiany są często asymetryczne i obejmujące kręgosłup, wywołując zniekształcające zapalenie stawów kręgosłupa.

Łuszczyca odwrócona

Zmiany chorobowe pojawiają się w nietypowych dla łuszczycy miejscach, np. na twarzy, tułowiu, w fałdach skóry.

Jak leczyć łuszczycę?

W razie wystąpienia niepokojących zmian należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi rozpoznanie łuszczycy na podstawie objawów, czyli wykwitów i charakterystycznych ognisk w typowych lokalizacjach: na łokciach, kolanach czy owłosionej skórze głowy. Rozróżni wykwity od objawów innych chorób objawiających się zmianami skórnymi, tj. półpasiec, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli będzie miał wątpliwość, może pobrać biopsję ze zmianami do oceny histopatologicznej.

W przypadkach pacjentów, u których łuszczyca obejmuje mniej niż 10 procent powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe:

  • preparaty keratolityczne, takie jak kwas salicylowy i mocznik – powodują zmniejszenie ilości łusek, poprawiając przenikanie innych środków;
  • dziegcie – używane były dawniej w postaci past i maści na łuszczycę. Obecnie nie są rekomendowane jako terapia pierwszoplanowa;
  • cygnolina – uważana za skuteczną, stosowana we wzrastających stężeniach od 0,1 do 2-3 procent;
  • pochodne witaminy D (kalcypotriol, takalcytol) – cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa i potwierdzoną skutecznością;
  • glikosteroidy miejscowe – mają właściwości przeciwzapalne i powodują istotną poprawę, jednak ich długotrwałe stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia trwałych powikłań miejscowych, takich jak zaniki skóry;
  • inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) – maści na łuszczycę, które stosuje się na skórę twarzy.

W cięższych przypadkach łuszczycy lekarz, oprócz leczenia miejscowego, może wprowadzić również leczenie ogólne – jest to terapia skojarzona, która obejmuje:

  • fototerapię – polega na ekspozycji ciała na światło UV wytwarzane przez specjalne lampy;
  • fotochemioterapię (PUVA), będącą połączeniem leku światłouwrażliwiającego i promieni UVA. Metodę stosuje się u pacjentów z łuszczycą oporną na leczenie miejscowe;
  • metotreksat – lek cytostatyczny – przed jego zastosowaniem pacjent musi wykonać szereg badań laboratoryjnych i lekarskich;
  • cyklosporynę – silny lek immunosupresyjny, stosowany w szczególnie rozległej łuszczycy;
  • retinoidy (tazaroten) – używane do leczenia łuszczycy krostkowej, mają dość wysoką cenę i mogą podrażniać skórę;
  • leki biologiczne (ustekinumab, adalimumab, etanercept, infiksymab) – nowa klasa preparatów dla chorych z ciężką postacią łuszczycy.

U chorych z łuszczycą istotną rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków, dostępnych jedynie w aptekach. Duże znaczenie ma również dieta oraz aktywność fizyczna – liczy się jakość, ilość i częstość spożywanych posiłków i nawodnienie organizmu. W okresie remisji zmian chorobowych należy unikać czynników mogących zaostrzyć zmiany (alkoholu, tytoniu, przeziębień, stresu, niektórych leków).

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która nawraca. Nie ma na ten moment możliwości całkowitego jej wyleczenia. Jednak zachowanie odpowiedniego trybu życia, stosowanie diety, maści na łuszczycę i właściwej pielęgnacji skóry może znacząco przedłużyć remisję choroby.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem