Kakao może wydłużyć życie i poprawia pamięć - 8 właściwości zdrowotnych kakaowca

baner

Kakao może wydłużyć życie i poprawia pamięć - 8 właściwości zdrowotnych kakaowca

Dobra pamięć jest niezbędna szczególnie w przypadku wszystkich tych, którzy wykonują pracę umysłową lub studiują. Można wprawdzie regularnie wykonywać ćwiczenia na poprawę pamięci oraz stosować suplementy diety, ale jednym z najbardzi

Dobra pamięć jest niezbędna szczególnie w przypadku wszystkich tych, którzy wykonują pracę umysłową lub studiują. Można wprawdzie regularnie wykonywać ćwiczenia na poprawę pamięci oraz stosować suplementy diety, ale jednym z najbardziej skutecznych – oraz korzystnych dla organizmów – sposobów pozostaje odpowiednia dieta. Wśród niej powinno znaleźć się przede wszystkim kakao.

Choć zastosowanie kakao w kuchni jest kojarzone głównie z walorami smakowymi, to niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że ma ono bardzo dobry wpływ na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Kakao poprawia nie tylko pamięć, ale między innymi wyrównuje także ciśnienie tętnicze krwi. 

Zobacz także  artykuł: Czekolada to nie tylko przysmak. Dowiedz się, w jaki sposób czekolada wpływa na nasze zdrowie?

Kakao – wszystko, co należy wiedzieć

Kakao to popularne, potocznie stosowane określenie na nasiona z kakaowca właściwego. Kakao było spożywane już przez Azteków i Majów jako nieodłączny element podczas różnego rodzaju obrzędów religijnych. W niektórych mniej zaawansowanych społecznościach kakao było wykorzystywane jako środek płatniczy w ramach tzw. wymiany barterowej.

Kakao jako źródło składników odżywczych oraz witamin

Jeśli jesteś świadomy tego, jak ważna jest odpowiednia, bogata w składniki odżywcze oraz witaminy dieta, z pewności zadowoli Cię informacja, że kakao (nasiona kakaowca właściwego) zawiera znaczne ich ilości. Jakie cenne składniki mineralne znajdziesz w kakao? Są to przede wszystkim takie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej pracy organizmu jak:

 • sód,
 • wapń,
 • potas,
 • ryboflawina,
 • niacyna,
 • magnez,
 • polifenole,
 • żelazo,

oraz wiele innych. Oczywiście, są to nie tylko składniki mineralne, lecz także witaminy, w tym między innymi witamina A, E oraz B.

Kakao chroni organizm przed czynnikami chorobotwórczymi

Regularne spożywanie kakao pomaga również w prewencji nowotworów, szczególnie w przypadku raka jelita grubego. Kakao zapewnia ochronę komórek w ludzkim organizmie przed działaniem mutagennym oraz wolnym rodnikom.

Kakao wydłuża życie

Choć może wydawać się to nieoczywiste, to w rzeczywistości spowalnia proces starzenia się. Zawarta w nim katalaza, koenzym Q oraz wiele innych substancji skutecznie chronią przed negatywnym wpływem takich negatywnych czynników z zewnętrznego otoczenia, jak na przykład zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem tytoniowym.

Kakao – Twój sprzymierzeniec w walce z cukrzycą

Ponadto, bezcukrowa wersja kakao cechuje się niskim indeksem glikemicznym (jest to poziom wynoszący IG = 20). Taki stan rzeczy oznacza, że może być ona wykorzystana jako cenny element diety dla cukrzyków. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę w szczególności na działanie hipoglikemiczne – dzięki temu cukry zawarte w spożywanych pokarmach nie są zbyt szybko wchłaniane przez organizm. Dodatkowo kakao ma duży potencjał antyoksydacyjny (jego regularne spożywania znacząco obniża poziom stresu oksydacyjnego) i skuteczności chroni przed insulinoopornością ludzkiego organizmu (poprawie ulegają funkcje śródbłonka).

Kakao obniża ciśnienie tętnicze krwi

Nie do przecenienia jest rola kakao w zapobieganiu groźnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, w tym między innymi miażdżycy oraz udarowi. Jest to możliwe, ponieważ choroby te to schorzenia, w ramach których uszkodzeniu ulegają komórki śródbłonka naczyń. Tymczasem, kakao zwiększa jakość śródbłonka. Ponadto, w kakao znajdują się takie substancje jak między innymi:

 • epikatechiny,
 • procyjanidyny,
 • katechiny,

oraz wiele innych, które łączy przede wszystkim jeden wspólny element: silne działanie kardioprotekcyjne oraz efekt hipotensyjny (tj. obniżający ciśnienie tętnicze krwi).

Specyficzny skład kakao sprawia także, że jego spożywane – pomimo faktu, że znajdują się w nim także nasycone kwasy tłuszczowe – nie powoduje zwiększenia stężenia cholesterolu. Substancje zawarte w kakao, poprzez redukcję cytokin prozapalnych i cząstek przylegania, umożliwiają także m.in. tworzeniu się skrzepów.

Kakao pobudza i dodaje energii dzięki kofeinie i teobrominie

Kakao – dzięki zawartym w nim takim substancjom jak na przykład kofeina, teofilina czy teobromina – ma właściwości przyśpieszające lipolizę komórkową. Taki stan rzeczy oznacza, że organizm może otrzymywać większe ilości energii. W efekcie, spożywając kakao w regularnych odstępach czasowych, będziesz miał więcej sił do działania w szkole czy pracy.

Hormon anandamid działa jak afrodyzjak

Kakao jako afrodyzjak? Choć może wydawać się to niesłychane połączenie, to w rzeczywistości jest w nim sporo prawdy. Ponieważ takie składniki kakao, jak na przykład tryptofan, w dużym stopniu pobudzają produkcję endorfin, możesz – dzięki regularnemu spożywaniu wyrobów kakaowych – liczyć na poprawę nastroju (podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku czekolady) oraz obniżenie poziomu stresu.

Kakao spala tłuszcz i jest cennym źródłem magnezu

To jeszcze nie jedyne cenne właściwości, jakimi charakteryzuje się kakao. Powinieneś wiedzieć także o tym, że zawiera ono duże ilości magnezu. To właśnie dlatego kakao powinno być spożywane przez osoby cierpiące na jego niedobór (na przykład w wyniku zaburzeń metabolizmu węglowodanów).

Magnez to niezbędny składnik naszego organizmu – zapewnia on prawidłową pracę układu nerwowego, kostnego i sercowo-naczyniowego, a także znacząco poprawia kurczliwość mięśni. Wreszcie, magnez – o ile znajduje się w organizmie w odpowiednich ilościach – umożliwia dostarczanie energii do organizmu i właściwy metabolizm glukozy. Taki stan rzeczy oznacza, że – spożywając kakao – dbasz właściwie o cały swój organizm.

Kakao w kuchni – nie tylko do słodkich wypieków

Jak widzisz, kakao ma bardzo liczne właściwości prozdrowotne. Wpływa ono pozytywnie nie tylko na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serowych, naczyniowych czy nowotworów. Oprócz tego, jego systematyczne spożywanie sprzyja ochronie szkliwa ludzkich zębów trzonowych (jest to zapewnione przez tzw. alkaloid teobrominę). Korzyści dla uzębienia są możliwe do osiągnięcia szczególnie w przypadku spożywania kakao bezcukrowego.

Jednocześnie, na rynku dostępnych jest wiele wersji tego składnika spożywczego. W takiej sytuacji zapewne zastanawiasz się, jakie kakao wybrać? Słusznie – w zależności od ostatecznego wyboru będziesz mógł osiągnąć inne korzyści. Przykładowo, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu to wersja idealna dla tych, którzy dbają o zdrową linię bądź są w trakcie odchudzania. Z kolei tzw. kakao surowe to wersja, której nasiona nie zostały poddane procesowi prażenia oraz palenia. Dzięki temu nasiona te zachowują niezwykle wysoki poziom zawartości cennych składników odżywczych.

Z uwagi na cenne właściwości kakao warto dostarczać je już od pierwszych lat życia dziecka (kakao dla dzieci) – ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie są na przykład kaszki mleczno-ryżowe Nestlé.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.