Kakao może wydłużyć życie i poprawia pamięć - 8 właściwości zdrowotnych kakaowca

Kakao - 8 właściwości zdrowotnych kakaowca - zdjęcie

Dobra pamięć jest niezbędna szczególnie w przypadku wszystkich tych, którzy wykonują pracę umysłową lub studiują. Można wprawdzie regularnie wykonywać ćwiczenia na poprawę pamięci oraz stosować suplementy diety, ale jednym z najbardziej skutecznych – oraz korzystnych dla organizmów – sposobów pozostaje odpowiednia dieta. Wśród niej powinno znaleźć się przede wszystkim kakao.

Choć zastosowanie kakao w kuchni jest kojarzone głównie z walorami smakowymi, to niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że ma ono bardzo dobry wpływ na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Kakao poprawia nie tylko pamięć, ale między innymi wyrównuje także ciśnienie tętnicze krwi. 

Zobacz także  artykuł: Czekolada to nie tylko przysmak. Dowiedz się, w jaki sposób czekolada wpływa na nasze zdrowie?

Kakao – wszystko, co należy wiedzieć

Kakao to popularne, potocznie stosowane określenie na nasiona z kakaowca właściwego. Kakao było spożywane już przez Azteków i Majów jako nieodłączny element podczas różnego rodzaju obrzędów religijnych. W niektórych mniej zaawansowanych społecznościach kakao było wykorzystywane jako środek płatniczy w ramach tzw. wymiany barterowej.

Kakao jako źródło składników odżywczych oraz witamin

Jeśli jesteś świadomy tego, jak ważna jest odpowiednia, bogata w składniki odżywcze oraz witaminy dieta, z pewności zadowoli Cię informacja, że kakao (nasiona kakaowca właściwego) zawiera znaczne ich ilości. Jakie cenne składniki mineralne znajdziesz w kakao? Są to przede wszystkim takie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej pracy organizmu jak:

 • sód,
 • wapń,
 • potas,
 • ryboflawina,
 • niacyna,
 • magnez,
 • polifenole,
 • żelazo,

oraz wiele innych. Oczywiście, są to nie tylko składniki mineralne, lecz także witaminy, w tym między innymi witamina A, E oraz B.

Kakao chroni organizm przed czynnikami chorobotwórczymi

Regularne spożywanie kakao pomaga również w prewencji nowotworów, szczególnie w przypadku raka jelita grubego. Kakao zapewnia ochronę komórek w ludzkim organizmie przed działaniem mutagennym oraz wolnym rodnikom.

Kakao wydłuża życie

Choć może wydawać się to nieoczywiste, to w rzeczywistości spowalnia proces starzenia się. Zawarta w nim katalaza, koenzym Q oraz wiele innych substancji skutecznie chronią przed negatywnym wpływem takich negatywnych czynników z zewnętrznego otoczenia, jak na przykład zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem tytoniowym.

Kakao – Twój sprzymierzeniec w walce z cukrzycą

Ponadto, bezcukrowa wersja kakao cechuje się niskim indeksem glikemicznym (jest to poziom wynoszący IG = 20). Taki stan rzeczy oznacza, że może być ona wykorzystana jako cenny element diety dla cukrzyków. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę w szczególności na działanie hipoglikemiczne – dzięki temu cukry zawarte w spożywanych pokarmach nie są zbyt szybko wchłaniane przez organizm. Dodatkowo kakao ma duży potencjał antyoksydacyjny (jego regularne spożywania znacząco obniża poziom stresu oksydacyjnego) i skuteczności chroni przed insulinoopornością ludzkiego organizmu (poprawie ulegają funkcje śródbłonka).

Kakao obniża ciśnienie tętnicze krwi

Nie do przecenienia jest rola kakao w zapobieganiu groźnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, w tym między innymi miażdżycy oraz udarowi. Jest to możliwe, ponieważ choroby te to schorzenia, w ramach których uszkodzeniu ulegają komórki śródbłonka naczyń. Tymczasem, kakao zwiększa jakość śródbłonka. Ponadto, w kakao znajdują się takie substancje jak między innymi:

 • epikatechiny,
 • procyjanidyny,
 • katechiny,

oraz wiele innych, które łączy przede wszystkim jeden wspólny element: silne działanie kardioprotekcyjne oraz efekt hipotensyjny (tj. obniżający ciśnienie tętnicze krwi).

Specyficzny skład kakao sprawia także, że jego spożywane – pomimo faktu, że znajdują się w nim także nasycone kwasy tłuszczowe – nie powoduje zwiększenia stężenia cholesterolu. Substancje zawarte w kakao, poprzez redukcję cytokin prozapalnych i cząstek przylegania, umożliwiają także m.in. tworzeniu się skrzepów.

Kakao pobudza i dodaje energii dzięki kofeinie i teobrominie

Kakao – dzięki zawartym w nim takim substancjom jak na przykład kofeina, teofilina czy teobromina – ma właściwości przyśpieszające lipolizę komórkową. Taki stan rzeczy oznacza, że organizm może otrzymywać większe ilości energii. W efekcie, spożywając kakao w regularnych odstępach czasowych, będziesz miał więcej sił do działania w szkole czy pracy.

Hormon anandamid działa jak afrodyzjak

Kakao jako afrodyzjak? Choć może wydawać się to niesłychane połączenie, to w rzeczywistości jest w nim sporo prawdy. Ponieważ takie składniki kakao, jak na przykład tryptofan, w dużym stopniu pobudzają produkcję endorfin, możesz – dzięki regularnemu spożywaniu wyrobów kakaowych – liczyć na poprawę nastroju (podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku czekolady) oraz obniżenie poziomu stresu.

Kakao spala tłuszcz i jest cennym źródłem magnezu

To jeszcze nie jedyne cenne właściwości, jakimi charakteryzuje się kakao. Powinieneś wiedzieć także o tym, że zawiera ono duże ilości magnezu. To właśnie dlatego kakao powinno być spożywane przez osoby cierpiące na jego niedobór (na przykład w wyniku zaburzeń metabolizmu węglowodanów).

Magnez to niezbędny składnik naszego organizmu – zapewnia on prawidłową pracę układu nerwowego, kostnego i sercowo-naczyniowego, a także znacząco poprawia kurczliwość mięśni. Wreszcie, magnez – o ile znajduje się w organizmie w odpowiednich ilościach – umożliwia dostarczanie energii do organizmu i właściwy metabolizm glukozy. Taki stan rzeczy oznacza, że – spożywając kakao – dbasz właściwie o cały swój organizm.

Kakao w kuchni – nie tylko do słodkich wypieków

Jak widzisz, kakao ma bardzo liczne właściwości prozdrowotne. Wpływa ono pozytywnie nie tylko na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serowych, naczyniowych czy nowotworów. Oprócz tego, jego systematyczne spożywanie sprzyja ochronie szkliwa ludzkich zębów trzonowych (jest to zapewnione przez tzw. alkaloid teobrominę). Korzyści dla uzębienia są możliwe do osiągnięcia szczególnie w przypadku spożywania kakao bezcukrowego.

Jednocześnie, na rynku dostępnych jest wiele wersji tego składnika spożywczego. W takiej sytuacji zapewne zastanawiasz się, jakie kakao wybrać? Słusznie – w zależności od ostatecznego wyboru będziesz mógł osiągnąć inne korzyści. Przykładowo, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu to wersja idealna dla tych, którzy dbają o zdrową linię bądź są w trakcie odchudzania. Z kolei tzw. kakao surowe to wersja, której nasiona nie zostały poddane procesowi prażenia oraz palenia. Dzięki temu nasiona te zachowują niezwykle wysoki poziom zawartości cennych składników odżywczych.

Z uwagi na cenne właściwości kakao warto dostarczać je już od pierwszych lat życia dziecka (kakao dla dzieci) – ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie są na przykład kaszki mleczno-ryżowe Nestlé.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.