Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kategorie

Zawartość alkoholu we krwi – jak obliczyć ilość promili. Jak działa alkohol na nasz organizm?

 Zawartość alkoholu we krwi – jak obliczyć ilość promili?

Alkohol to zdaniem wielu element, bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Jest w tym stwierdzeniu wiele racji, ponieważ środek ten pozwala na rozluźnienie się oraz ułatwia nawiązywanie nowych znajomości. Jak zmierzyć zawartość alkoholu w organizmie? Ilość wypitego alkoholu a promile – jak przedstawia się zależność w tej kwestii? Jeden promil – to ile procent? Butelka wina – ile to promili? Ile promili może mieć kierowca? Kwestie te stają się szczególnie istotne w okresie karnawałowej zabawy czy hucznego świętowania nadchodzącego nowego roku. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Oczywiście, promile oraz czas utrzymywania się alkoholu we krwi to nie jedyne istotne zagadnienie. Zbyt częste, suto zakrapiane alkoholem imprezy znacząco zwiększają ryzyko wpadnięcia w uzależnienie. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jakie są objawy alkoholizmu i w jaki sposób można walczyć z tym problemem, przeczytaj także nasz poradnik: Alkoholizm – symptomy, skutki, przebieg leczenia.

Przelicznik alkoholu – jak obliczyć zawartość alkoholu

Aby obliczyć szacunkowy poziom alkoholu we krwi, nie trzeba wykonywać skomplikowanych obliczeń. Można do tego wykorzystać wirtualny alkomat. Kalkulator ten wymaga wprowadzenia takich informacji jak na przykład: wiek, masa ciała, płeć, ilość i rodzaj wypitego alkoholu.

Oczywiście, dokładniejsze wyniki można uzyskać, kupując jednorazowy test do badania poziomu alkoholu we krwi.

Ile można wypić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – jest ona uzależniona od takich indywidualnych czynników jak na przykład masa ciała, wzrost, wiek, płeć, stan zdrowia oraz tolerancja na alkohol. Zasadniczo jednak już przy zawartości alkoholu we krwi na poziomie 4 promili istnieje ryzyko zapadnięcia w śpiączkę oraz nieodwracalnych skutków dla zdrowia, a 5 stężenie wynoszące promili stwarza ryzyko śmierci.

Na szkodliwość wpływają także takie czynniki jak na przykład:

 • intensywność podczas spożywania alkoholu (im alkohol jest szybciej spożywany, tym większe ryzyko negatywnych konsekwencji, luk w pamięci itd.),
 • to, czy alkohol jest spożywany „na czczo”, czy też stanowi jedynie uzupełnienie dla innych posiłków oraz napojów

oraz wiele innych. Oczywiście, alkohol nie powinien być mieszany z lekami – w przypadku regularnego spożywania medykamentów należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z informacjami znajdującymi się na opakowaniu/ulotce produktu!

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?

Odpowiedź na to pytanie interesuje Cię zapewne, jeśli zamierzasz następnego dnia po spożyciu alkoholu jechać autem do pracy. Alkohol pozostaje w organizmie przez okres od 12 godzin do nawet 2 dni.

Ile promili można mieć, by jechać samochodem?

Poziom stężenia alkoholu we krwi jest liczony w promilach. Zadajesz sobie pytanie: „1 promil – ile to procent alkoholu”? Odpowiedź jest prosta: 1 promil to dziesiąta część procenta. Jeśli wciąż nie wiesz, ile to jest promil, można przedstawić to w inny sposób: 1 promil to 0,5 mg alkoholu na 1 dm(litr) wydychanego powietrza. Aby zobrazować to w bardziej obrazowy sposób, np. poprzez odpowiedź na pytanie: „0,5 promila – ile to piw?”, można powiedzieć, że jest to 1 butelka o pojemności 500 ml.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Jutro będę jechał samochodem – ile mogę wypić?”, to powinieneś koniecznie wiedzieć, że odpowiedź w tej kwestii została ściśle uregulowana przez polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżnia się dwa progi, czyli:

 • stan nietrzeźwości (ponad 0,5 promila alkoholu we krwi). Prowadzenie auta w takim stanie jest w świetle polskiego prawa traktowane jako przestępstwo;
 • stan po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi). Jazda za kierownicą pojazdu jest wówczas uznawana za wykroczenie

Co dzieje się z człowiekiem, który ma 2 promile w wydychanym powietrzu?

2 promile alkoholu we krwi to dość wysoki poziom. Przy tym poziome stężenia substancji alkoholowych w organizmie występują najczęściej takie negatywne objawy jak między innymi:

 • problemy z poprawnym wysławianiem, jąkanie się i przeciąganie wyrazów,
 • zaburzona koordynacja ruchowa i trudność w utrzymaniu równowagi,
 • trudności w logicznym myśleniu,
 • obniżenie samokontroli, nadpobudliwość, a w niektórych przypadkach także agresywne zachowanie.

Ile trzeba wypić, żeby mieć 2 promile? Wbrew pozorom – całkiem niedużo. Może być to „zaledwie” litrowa butelka wina, dwa litry standardowego piwa lub „małpka” wódki. Z kolei trzeba pić, żeby mieć 2,5 promila? Wystarczy kilka dodatkowych łyków wódki, pół szklanki wina lub kolejna butelka piwa, by osiągnąć taki poziom nietrzeźwości. Oczywiście, efektem będzie spotęgowanie wyżej przytoczonych objawów.

Stężenie alkoholu we krwi a zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe to stan, w którym człowiek spożył więcej alkoholu, niż organizm jest go w stanie przetrawić. Zatrucie objawia się m.in. wymiotami, utratą przytomności oraz wolniejszym oddechem i występuje przy ok. 3-4 promilach alkoholu we krwi.

5 sygnałów, że masz problem z alkoholem

Granica pomiędzy „zdrowym” piciem alkoholu a uzależnieniem jest dość płynna. Nie sposób stwierdzić jednoznacznie, od którego momentu zaczyna się nałóg alkoholowy. Jest to indywidualna sprawa w przypadku każdego człowieka, a uzależnienie od alkoholu może objawiać się w różny sposób, w zależności od charakteru i psychiki. Zasadniczo jednak, do najczęściej występujących symptomów uzależnienia od alkoholu należą między innymi takie niepokojące sygnały jak:

 • coraz częstsze picie alkoholu. Jeśli pijesz alkohol na przykład raz na kilka tygodni lub miesięcy, najprawdopodobniej nie masz problemu z alkoholem. Sytuacja wygląda diametralnie inaczej, jeśli zaglądasz do kieliszka parę razy… tygodniowo;
 • traktowanie alkoholu nie jako elementu urozmaicającego spotkanie ze znajomymi, ale sposobu na pocieszenie i odstresowanie np. po każdym zakończonym tygodniu pracy (a z czasem także w środku tygodnia);
 • fakt, że zaczynasz – będąc coraz częściej pod wpływem alkoholu – zaniedbywać obowiązki rodzinne oraz zawodowe. Bierzesz coraz częściej urlop lub nie odbierasz dziecka ze szkoły, chcąc odpocząć po wypitym wczoraj alkoholu? To jedna z oznak pokazujących, że możesz mieć problem ze zbyt częstym spożywaniem alkoholu;
 • moment, wielu ludzi z Twojego otoczenia stwierdza, że masz problem z alkoholem. Jeśli spotkasz się z taką opinią ze strony jednego znajomego – nie musi to jeszcze oznaczać niczego złego. Jeśli jednak Twoja rodzina oraz przyjaciele zgodnie twierdzą, że pijesz zbyt często – oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś na skraju uzależnienia.

Psychiczne i fizyczne objawy alkoholizmu

Generalnie, wyróżnia się dwa rodzaje objawów alkoholu:

 • psychiczne, w tym między innymi agresja, poczucie wstydu, nasilające się stany lękowe oraz silne i częste wahania nastrojów, problemy z koncentracją,
 • fizyczne, czyli: biegunka, nudności, nadciśnienie, bóle żołądka oraz głowy, bezsenność, wzmożona potliwość, słaby apetyt, problemy z erekcją oraz palpitacje serca.

W przypadku problemów z alkoholem u konkretnej osoby mogą pojawić się symptomy z jednej lub drugiej kategorii, aczkolwiek najczęściej objawy te występują łącznie. Oczywiście, występowanie wymienionych powyżej symptomów nie musi oznaczać alkoholizmu – mogą być to oznaki innych typów schorzeń.

Fazy alkoholizmu: objawy poszczególnych etapów

Zazwyczaj wyróżnia się następujące fazy alkoholizmu:

 • wstępną (alkohol jest traktowany jako szczególnie przyjemne doznanie. Trwa usilne poszukiwanie pretekstu do napicia się),
 • ostrzegawczą (picie bez okazji, także w samotności, luki pamięciowe po suto zakrapianym wieczorze),
 • krytyczną (coraz krótsze stany abstynencji, spadek libido, głód alkoholowy),
 • przewlekłą (codzienne spożywanie alkoholu, uszkodzenie systemu nerwowego i wątroby, zaburzenia świadomości oraz niekontrolowane wybuchy agresji).


mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.