Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi? - zdjęcie

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?

W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ze sposobów skontrolowania tego, czy nasz układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo i czy nasz organizm jest odpowiednio dotleniony, jest sprawdzenie tzw. saturacji. Czynność tą wykonuje się za pomocą małego urządzenia zwanego pulsoksymetrem.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Czym jest saturacja krwi,
 • Jak mierzyć saturację,
 • Jakie są prawidłowe wyniki dla saturacji,
 • Jakie grożą Ci skutki wywołane niską saturacją,
 • Jakie są sposoby na podniesienie saturacji,
 • Kiedy sprawdzać saturację i kiedy skontaktować się z lekarzem

Zobacz także: Pulsoksymetr – do czego służy i jak działa? Dlaczego pulsoksymetr jest przydatny w walce z COVID-19?

Saturacja krwi - co to jest?

Saturacją krwi nazywamy nasycenie krwi tlenem. Innymi słowy, jest to wskaźnik, który pokazuje nam poziom dotlenienia organizmu. Poziom saturacji podawany jest w procentach oraz oznaczany jest symbolem SpO2 (albo alternatywnie SaO2). Saturacja jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych obok temperatury ciała, tętna, czy też ciśnienia tętniczego, które również można kontrolować za pomocą odpowiedniego sprzętu medycznego.

Jak przebiega pomiar saturacji krwi pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr napalcowy, zbudowany w formie rozchylanej klamry, należy nałożyć na:

 • Palec dłoni lub ręki
 • Czubek nosa
 • Małżowinę uszną

W urządzeniu znajduje się odpowiedni czujnik emitujący promieniowanie, wchłaniane przez krew, która przepływa przez naczynia krwionośne. Fotodetektor, który jest wmontowany w urządzenie, mierzy sygnały zwrotne. Krew utlenowana ma inne właściwości niż krew odtlenowana.

Mierzenie saturacji za pomocą pulsoksymetru jest nieinwazyjne i bardzo miarodajne, ale trzeba mieć na uwadze, że czynniki takie jak lakier albo zmiany grzybicze na paznokciu mogą sfałszować wartości. Wynik należy odczytać po ok. 2 minutach od nałożenia pulsoksymetru na palec, ponieważ wynik tuż po założeniu narzędzia nie jest miarodajny.

Jakie są prawidłowe normy saturacji krwi?

1% do 100% - to zakres wartości dla saturacji, którą wskazuje pulsoksymetr. Jaki wynik jest prawidłowy? Norma SpO2 dla zdrowego człowieka to 95%-100%, ale u starszych ludzi norma zaczyna się od poziomu tlenu we krwi wynoszącego 93%. Ponadto, palacze też mają z reguły niższą saturację. Jak prawidłowo zinterpretować wynik saturacji? Przykładowo, wynik wynoszący 98% oznacza, że 98% hemoglobiny w momencie badania przenosi tlen do komórek organizmu.

Niska saturacja krwi – jakie są skutki?

Na zbyt niską saturację krwi przyczyniają się z reguły choroby związane z funkcjonowaniem układu oddechowego:

 • Astma
 • Infekcje układu oddechowego
 • Wady serca
 • Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)

Skutkiem niskiej saturacji są objawy, które mogą świadczyć o niedotlenieniu, czyli m.in.:

 • Ból głowy
 • Zawroty głowy
 • Nadmierna senność
 • Duszność
 • Złe samopoczucie
 • Kaszel

Takie objawy w połączeniu ze sprawdzoną niską saturacją są wskazówką do bezwzględnego wezwania lekarza, aby uchronić się przed skutkami, które mogą być tragiczne. Skutkiem niskiej saturacji jest tzw. hipoksja, czyli niedotlenienie organizmu. Przewlekłe niedotlenienie organizmu niesie za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych, do których najgorsze stanowią trwałe uszkodzenie nerek oraz zgon wywołany niedotlenieniem mózgu. 

Co może podnieść saturację krwi?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, kiedy okaże się, że mamy zbyt niską saturację, jest kontakt z lekarzem, który zajmie się szczegółową diagnostyką w celu włączenia odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak istnieją także domowe sposoby na podniesienie saturacji krwi, a należą do nich:

 1. Oddychanie wargami - Jest to skuteczne rozwiązane m.in. w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. W sytuacji, kiedy mamy POChP, powinniśmy wykonywać wdechy przez nos, a wydechy przez lekko zaciśnięte usta przy zachowaniu zasady, że wydech musi być trochę dłuższy od wdechu. Odpowiednio zaciśnięte usta niosą za sobą następującą korzyść: obniżenie poziomu dwutlenku węgla co powoduje wydajniejsze oddychanie oraz redukuje objawy duszności. Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku śródmiąższowej choroby płuc. Warto też dodać, że taką technikę oddychania nie trzeba stosować tylko w sytuacji, gdy chorujemy na którąś z wyżej wymienionych chorób. Takie ćwiczenie jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wspinamy się po górach i niższa saturacja jest poniekąd oczywistym efektem przebywania na coraz większej wysokości - im wyżej, tym mniejszą zawartość tlenu w powietrzu.
 2. Oddychanie przeponą - Często dużym problemem przy oddychaniu jest jego nieprawidłowe wykonanie. Osoby chore na płuca mają tendencję do nieprawidłowego oddychania górną częścią klatki piersiowej. Prawidłowe oddychanie powinno być wykonywane powoli, z wykorzystaniem przepony oraz nosa.  
 3. Aktywność fizyczna - Ćwiczenia aerobowe (chód, bieganie, pływanie) mają znakomity wpływ na nasz układ krążenia. Wystarczy 30 minut dziennie spaceru, aby miało to wpływ na m.in. usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemian.
 4. Zmiana diety - Dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze, które poprawiają przyswajanie tlenu w trakcie trawienia. Produktami bogatymi w przeciwutleniacze są: awokado, granat, kakao, oliwa z oliwek Ponadto istotne jest zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się m.in. w orzechach włoskich, soi oraz siemieniu lnianym, a także żelaza, które znajduje się np. w mięsie, rybach oraz roślinach strączkowych. Warto też wyeliminować sól ze swojej diety, ponieważ może ona doprowadzić do zmniejszenia utlenowania organizmu przez nerki oraz krew.
 5. Wietrzenie pomieszczeń - to rozwiązanie umożliwia utrzymanie powietrza wysokiej jakości, co przy okazji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób płuc. Badania pokazują, że przyczyną takich chorób jest często powietrze niskiej jakości. W sytuacji, gdy Twoje miasto ma duże problemy ze smogiem i wietrzenie może być kiepskim pomysłem, możesz zainstalować w domu filtry powietrza. Warto kupić także rośliny - zamieniają dwutlenek węgla na tlen.
 6. Właściwe nawodnienie - nasze ciało składa się głównie z wody. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dotlenienie komórkom. Mężczyźni powinni pić ok. 3 litry wody dziennie, kobiety natomiast 2 litry. Filtrowana woda zapewnia nam wysoki poziom nawodnienia, a zarazem dotlenienia na poziomie komórek. Warto dodać, że spożywanie napojów zawierających kofeinę, alkohol oraz sól przyczynia się do odwodnienia organizmu, co może wpłynąć negatywnie na dotlenienie organizmu.

Dzięki wprowadzeniu powyższych technik w życie jest wielce prawdopodobne, że uda Ci się spowodować, że saturacja będzie w normie.

Kiedy ze złymi wynikami saturacji krwi należy udać się do lekarza?

Prawda jest taka, że jeśli saturacja spadnie poniżej normy, tj. mniej niż 95% to jest to sygnał, żeby wezwać lekarza, ponieważ może to już być oznaka niedotlenienia organizmu. Tym bardziej, jeśli spadkowi saturacji towarzyszą wspomniane już wcześniej objawy zdrowotne.

Saturacja wynosząca poniżej 90% (np. kiedy nasza saturacja wynosi 85%) jest bezwzględnym wskazaniem do podłączenia do tlenu. Ewentualne zaniedbanie tej kwestii, w szczególności w przypadku zakażenia koronawirusem, może zakończyć się poważnymi skutkami ubocznymi.

W jakich sytuacjach badać saturację krwi?

Saturację krwi należy przede wszystkim regularnie sprawdzać w sytuacji, kiedy cierpimy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, a ponadto, kiedy dostrzegamy u siebie pierwsze objawy niewydolności oddechowej, które zostały już wcześniej wymienione. Oprócz tego, dodatkowym symptomem, który powinien nas skłonić ku sprawdzeniu saturacji, jest utrata węchu i smaku, jako że jest to jeden z objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem. W sytuacji zakażenia wirusem SARS-COV-2  saturację warto badać 2-3 razy dziennie, nawet w przypadku braku poważnych objawów ze strony układu oddechowego.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.