Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi? - zdjęcie

W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ze sposobów skontrolowania tego, czy nasz układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo i czy nasz organizm jest odpowiednio dotleniony, jest sprawdzenie tzw. saturacji. Czynność tą wykonuje się za pomocą małego urządzenia zwanego pulsoksymetrem.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Czym jest saturacja krwi,
 • Jak mierzyć saturację,
 • Jakie są prawidłowe wyniki dla saturacji,
 • Jakie grożą Ci skutki wywołane niską saturacją,
 • Jakie są sposoby na podniesienie saturacji,
 • Kiedy sprawdzać saturację i kiedy skontaktować się z lekarzem

Zobacz także: Pulsoksymetr – do czego służy i jak działa? Dlaczego pulsoksymetr jest przydatny w walce z COVID-19?

Saturacja krwi - co to jest?

Saturacją krwi nazywamy nasycenie krwi tlenem. Innymi słowy, jest to wskaźnik, który pokazuje nam poziom dotlenienia organizmu. Poziom saturacji podawany jest w procentach oraz oznaczany jest symbolem SpO2 (albo alternatywnie SaO2). Saturacja jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych obok temperatury ciała, tętna, czy też ciśnienia tętniczego, które również można kontrolować za pomocą odpowiedniego sprzętu medycznego.

Jak przebiega pomiar saturacji krwi pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr napalcowy, zbudowany w formie rozchylanej klamry, należy nałożyć na:

 • Palec dłoni lub ręki
 • Czubek nosa
 • Małżowinę uszną

W urządzeniu znajduje się odpowiedni czujnik emitujący promieniowanie, wchłaniane przez krew, która przepływa przez naczynia krwionośne. Fotodetektor, który jest wmontowany w urządzenie, mierzy sygnały zwrotne. Krew utlenowana ma inne właściwości niż krew odtlenowana.

Mierzenie saturacji za pomocą pulsoksymetru jest nieinwazyjne i bardzo miarodajne, ale trzeba mieć na uwadze, że czynniki takie jak lakier albo zmiany grzybicze na paznokciu mogą sfałszować wartości. Wynik należy odczytać po ok. 2 minutach od nałożenia pulsoksymetru na palec, ponieważ wynik tuż po założeniu narzędzia nie jest miarodajny.

Jakie są prawidłowe normy saturacji krwi?

1% do 100% - to zakres wartości dla saturacji, którą wskazuje pulsoksymetr. Jaki wynik jest prawidłowy? Norma SpO2 dla zdrowego człowieka to 95%-100%, ale u starszych ludzi norma zaczyna się od poziomu tlenu we krwi wynoszącego 93%. Ponadto, palacze też mają z reguły niższą saturację. Jak prawidłowo zinterpretować wynik saturacji? Przykładowo, wynik wynoszący 98% oznacza, że 98% hemoglobiny w momencie badania przenosi tlen do komórek organizmu.

Niska saturacja krwi – jakie są skutki?

Na zbyt niską saturację krwi przyczyniają się z reguły choroby związane z funkcjonowaniem układu oddechowego:

 • Astma
 • Infekcje układu oddechowego
 • Wady serca
 • Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)

Skutkiem niskiej saturacji są objawy, które mogą świadczyć o niedotlenieniu, czyli m.in.:

 • Ból głowy
 • Zawroty głowy
 • Nadmierna senność
 • Duszność
 • Złe samopoczucie
 • Kaszel

Takie objawy w połączeniu ze sprawdzoną niską saturacją są wskazówką do bezwzględnego wezwania lekarza, aby uchronić się przed skutkami, które mogą być tragiczne. Skutkiem niskiej saturacji jest tzw. hipoksja, czyli niedotlenienie organizmu. Przewlekłe niedotlenienie organizmu niesie za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych, do których najgorsze stanowią trwałe uszkodzenie nerek oraz zgon wywołany niedotlenieniem mózgu. 

Co może podnieść saturację krwi?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, kiedy okaże się, że mamy zbyt niską saturację, jest kontakt z lekarzem, który zajmie się szczegółową diagnostyką w celu włączenia odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak istnieją także domowe sposoby na podniesienie saturacji krwi, a należą do nich:

 1. Oddychanie wargami - Jest to skuteczne rozwiązane m.in. w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. W sytuacji, kiedy mamy POChP, powinniśmy wykonywać wdechy przez nos, a wydechy przez lekko zaciśnięte usta przy zachowaniu zasady, że wydech musi być trochę dłuższy od wdechu. Odpowiednio zaciśnięte usta niosą za sobą następującą korzyść: obniżenie poziomu dwutlenku węgla co powoduje wydajniejsze oddychanie oraz redukuje objawy duszności. Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku śródmiąższowej choroby płuc. Warto też dodać, że taką technikę oddychania nie trzeba stosować tylko w sytuacji, gdy chorujemy na którąś z wyżej wymienionych chorób. Takie ćwiczenie jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wspinamy się po górach i niższa saturacja jest poniekąd oczywistym efektem przebywania na coraz większej wysokości - im wyżej, tym mniejszą zawartość tlenu w powietrzu.

 2. Oddychanie przeponą - Często dużym problemem przy oddychaniu jest jego nieprawidłowe wykonanie. Osoby chore na płuca mają tendencję do nieprawidłowego oddychania górną częścią klatki piersiowej. Prawidłowe oddychanie powinno być wykonywane powoli, z wykorzystaniem przepony oraz nosa.  

 3. Aktywność fizyczna - Ćwiczenia aerobowe (chód, bieganie, pływanie) mają znakomity wpływ na nasz układ krążenia. Wystarczy 30 minut dziennie spaceru, aby miało to wpływ na m.in. usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemian.

 4. Zmiana diety - Dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze, które poprawiają przyswajanie tlenu w trakcie trawienia. Produktami bogatymi w przeciwutleniacze są: awokado, granat, kakao, oliwa z oliwek Ponadto istotne jest zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się m.in. w orzechach włoskich, soi oraz siemieniu lnianym, a także żelaza, które znajduje się np. w mięsie, rybach oraz roślinach strączkowych. Warto też wyeliminować sól ze swojej diety, ponieważ może ona doprowadzić do zmniejszenia utlenowania organizmu przez nerki oraz krew.

 5. Wietrzenie pomieszczeń - to rozwiązanie umożliwia utrzymanie powietrza wysokiej jakości, co przy okazji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób płuc. Badania pokazują, że przyczyną takich chorób jest często powietrze niskiej jakości. W sytuacji, gdy Twoje miasto ma duże problemy ze smogiem i wietrzenie może być kiepskim pomysłem, możesz zainstalować w domu filtry powietrza. Warto kupić także rośliny - zamieniają dwutlenek węgla na tlen.

 6. Właściwe nawodnienie - nasze ciało składa się głównie z wody. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dotlenienie komórkom. Mężczyźni powinni pić ok. 3 litry wody dziennie, kobiety natomiast 2 litry. Filtrowana woda zapewnia nam wysoki poziom nawodnienia, a zarazem dotlenienia na poziomie komórek. Warto dodać, że spożywanie napojów zawierających kofeinę, alkohol oraz sól przyczynia się do odwodnienia organizmu, co może wpłynąć negatywnie na dotlenienie organizmu.

Dzięki wprowadzeniu powyższych technik w życie jest wielce prawdopodobne, że uda Ci się spowodować, że saturacja będzie w normie.

Kiedy ze złymi wynikami saturacji krwi należy udać się do lekarza?

Prawda jest taka, że jeśli saturacja spadnie poniżej normy, tj. mniej niż 95% to jest to sygnał, żeby wezwać lekarza, ponieważ może to już być oznaka niedotlenienia organizmu. Tym bardziej, jeśli spadkowi saturacji towarzyszą wspomniane już wcześniej objawy zdrowotne.

Saturacja wynosząca poniżej 90% (np. kiedy nasza saturacja wynosi 85%) jest bezwzględnym wskazaniem do podłączenia do tlenu. Ewentualne zaniedbanie tej kwestii, w szczególności w przypadku zakażenia koronawirusem, może zakończyć się poważnymi skutkami ubocznymi.

W jakich sytuacjach badać saturację krwi?

Saturację krwi należy przede wszystkim regularnie sprawdzać w sytuacji, kiedy cierpimy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, a ponadto, kiedy dostrzegamy u siebie pierwsze objawy niewydolności oddechowej, które zostały już wcześniej wymienione. Oprócz tego, dodatkowym symptomem, który powinien nas skłonić ku sprawdzeniu saturacji, jest utrata węchu i smaku, jako że jest to jeden z objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem. W sytuacji zakażenia wirusem SARS-COV-2  saturację warto badać 2-3 razy dziennie, nawet w przypadku braku poważnych objawów ze strony układu oddechowego.


Źródło:

- Ziaja D., Biolik G., Orawczyk T. i inni, Dynamika zmian prężności tlenu i dwutlenku węgla u palaczy papierosów, Chirurgia Polska 2008, 10, 2, 67-70.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525974/
- https://www.researchgate.net/publication/331407748_Oxygen_Saturation
- Ateş, Gözde, and Kemal Polat. "Measuring of oxygen saturation using pulse oximeter based on fuzzy logic." 2012 IEEE International Symposium on Medical Measurements and Applications Proceedings. IEEE, 2012.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.