Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?

baner

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?

W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym

W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ze sposobów skontrolowania tego, czy nasz układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo i czy nasz organizm jest odpowiednio dotleniony, jest sprawdzenie tzw. saturacji. Czynność tą wykonuje się za pomocą małego urządzenia zwanego pulsoksymetrem.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Czym jest saturacja krwi,
 • Jak mierzyć saturację,
 • Jakie są prawidłowe wyniki dla saturacji,
 • Jakie grożą Ci skutki wywołane niską saturacją,
 • Jakie są sposoby na podniesienie saturacji,
 • Kiedy sprawdzać saturację i kiedy skontaktować się z lekarzem

Zobacz także: Pulsoksymetr – do czego służy i jak działa? Dlaczego pulsoksymetr jest przydatny w walce z COVID-19?

Saturacja krwi - co to jest?

Saturacją krwi nazywamy nasycenie krwi tlenem. Innymi słowy, jest to wskaźnik, który pokazuje nam poziom dotlenienia organizmu. Poziom saturacji podawany jest w procentach oraz oznaczany jest symbolem SpO2 (albo alternatywnie SaO2). Saturacja jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych obok temperatury ciała, tętna, czy też ciśnienia tętniczego, które również można kontrolować za pomocą odpowiedniego sprzętu medycznego.

Jak przebiega pomiar saturacji krwi pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr napalcowy, zbudowany w formie rozchylanej klamry, należy nałożyć na:

 • Palec dłoni lub ręki
 • Czubek nosa
 • Małżowinę uszną

W urządzeniu znajduje się odpowiedni czujnik emitujący promieniowanie, wchłaniane przez krew, która przepływa przez naczynia krwionośne. Fotodetektor, który jest wmontowany w urządzenie, mierzy sygnały zwrotne. Krew utlenowana ma inne właściwości niż krew odtlenowana.

Mierzenie saturacji za pomocą pulsoksymetru jest nieinwazyjne i bardzo miarodajne, ale trzeba mieć na uwadze, że czynniki takie jak lakier albo zmiany grzybicze na paznokciu mogą sfałszować wartości. Wynik należy odczytać po ok. 2 minutach od nałożenia pulsoksymetru na palec, ponieważ wynik tuż po założeniu narzędzia nie jest miarodajny.

Jakie są prawidłowe normy saturacji krwi?

1% do 100% - to zakres wartości dla saturacji, którą wskazuje pulsoksymetr. Jaki wynik jest prawidłowy? Norma SpO2 dla zdrowego człowieka to 95%-100%, ale u starszych ludzi norma zaczyna się od poziomu tlenu we krwi wynoszącego 93%. Ponadto, palacze też mają z reguły niższą saturację. Jak prawidłowo zinterpretować wynik saturacji? Przykładowo, wynik wynoszący 98% oznacza, że 98% hemoglobiny w momencie badania przenosi tlen do komórek organizmu.

Niska saturacja krwi – jakie są skutki?

Na zbyt niską saturację krwi przyczyniają się z reguły choroby związane z funkcjonowaniem układu oddechowego:

 • Astma
 • Infekcje układu oddechowego
 • Wady serca
 • Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)

Skutkiem niskiej saturacji są objawy, które mogą świadczyć o niedotlenieniu, czyli m.in.:

 • Ból głowy
 • Zawroty głowy
 • Nadmierna senność
 • Duszność
 • Złe samopoczucie
 • Kaszel

Takie objawy w połączeniu ze sprawdzoną niską saturacją są wskazówką do bezwzględnego wezwania lekarza, aby uchronić się przed skutkami, które mogą być tragiczne. Skutkiem niskiej saturacji jest tzw. hipoksja, czyli niedotlenienie organizmu. Przewlekłe niedotlenienie organizmu niesie za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych, do których najgorsze stanowią trwałe uszkodzenie nerek oraz zgon wywołany niedotlenieniem mózgu. 

Co może podnieść saturację krwi?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, kiedy okaże się, że mamy zbyt niską saturację, jest kontakt z lekarzem, który zajmie się szczegółową diagnostyką w celu włączenia odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak istnieją także domowe sposoby na podniesienie saturacji krwi, a należą do nich:

 1. Oddychanie wargami - Jest to skuteczne rozwiązane m.in. w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. W sytuacji, kiedy mamy POChP, powinniśmy wykonywać wdechy przez nos, a wydechy przez lekko zaciśnięte usta przy zachowaniu zasady, że wydech musi być trochę dłuższy od wdechu. Odpowiednio zaciśnięte usta niosą za sobą następującą korzyść: obniżenie poziomu dwutlenku węgla co powoduje wydajniejsze oddychanie oraz redukuje objawy duszności. Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku śródmiąższowej choroby płuc. Warto też dodać, że taką technikę oddychania nie trzeba stosować tylko w sytuacji, gdy chorujemy na którąś z wyżej wymienionych chorób. Takie ćwiczenie jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wspinamy się po górach i niższa saturacja jest poniekąd oczywistym efektem przebywania na coraz większej wysokości - im wyżej, tym mniejszą zawartość tlenu w powietrzu.
 2. Oddychanie przeponą - Często dużym problemem przy oddychaniu jest jego nieprawidłowe wykonanie. Osoby chore na płuca mają tendencję do nieprawidłowego oddychania górną częścią klatki piersiowej. Prawidłowe oddychanie powinno być wykonywane powoli, z wykorzystaniem przepony oraz nosa.  
 3. Aktywność fizyczna - Ćwiczenia aerobowe (chód, bieganie, pływanie) mają znakomity wpływ na nasz układ krążenia. Wystarczy 30 minut dziennie spaceru, aby miało to wpływ na m.in. usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemian.
 4. Zmiana diety - Dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze, które poprawiają przyswajanie tlenu w trakcie trawienia. Produktami bogatymi w przeciwutleniacze są: awokado, granat, kakao, oliwa z oliwek Ponadto istotne jest zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się m.in. w orzechach włoskich, soi oraz siemieniu lnianym, a także żelaza, które znajduje się np. w mięsie, rybach oraz roślinach strączkowych. Warto też wyeliminować sól ze swojej diety, ponieważ może ona doprowadzić do zmniejszenia utlenowania organizmu przez nerki oraz krew.
 5. Wietrzenie pomieszczeń - to rozwiązanie umożliwia utrzymanie powietrza wysokiej jakości, co przy okazji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób płuc. Badania pokazują, że przyczyną takich chorób jest często powietrze niskiej jakości. W sytuacji, gdy Twoje miasto ma duże problemy ze smogiem i wietrzenie może być kiepskim pomysłem, możesz zainstalować w domu filtry powietrza. Warto kupić także rośliny - zamieniają dwutlenek węgla na tlen.
 6. Właściwe nawodnienie - nasze ciało składa się głównie z wody. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dotlenienie komórkom. Mężczyźni powinni pić ok. 3 litry wody dziennie, kobiety natomiast 2 litry. Filtrowana woda zapewnia nam wysoki poziom nawodnienia, a zarazem dotlenienia na poziomie komórek. Warto dodać, że spożywanie napojów zawierających kofeinę, alkohol oraz sól przyczynia się do odwodnienia organizmu, co może wpłynąć negatywnie na dotlenienie organizmu.

Dzięki wprowadzeniu powyższych technik w życie jest wielce prawdopodobne, że uda Ci się spowodować, że saturacja będzie w normie.

Kiedy ze złymi wynikami saturacji krwi należy udać się do lekarza?

Prawda jest taka, że jeśli saturacja spadnie poniżej normy, tj. mniej niż 95% to jest to sygnał, żeby wezwać lekarza, ponieważ może to już być oznaka niedotlenienia organizmu. Tym bardziej, jeśli spadkowi saturacji towarzyszą wspomniane już wcześniej objawy zdrowotne.

Saturacja wynosząca poniżej 90% (np. kiedy nasza saturacja wynosi 85%) jest bezwzględnym wskazaniem do podłączenia do tlenu. Ewentualne zaniedbanie tej kwestii, w szczególności w przypadku zakażenia koronawirusem, może zakończyć się poważnymi skutkami ubocznymi.

W jakich sytuacjach badać saturację krwi?

Saturację krwi należy przede wszystkim regularnie sprawdzać w sytuacji, kiedy cierpimy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, a ponadto, kiedy dostrzegamy u siebie pierwsze objawy niewydolności oddechowej, które zostały już wcześniej wymienione. Oprócz tego, dodatkowym symptomem, który powinien nas skłonić ku sprawdzeniu saturacji, jest utrata węchu i smaku, jako że jest to jeden z objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem. W sytuacji zakażenia wirusem SARS-COV-2  saturację warto badać 2-3 razy dziennie, nawet w przypadku braku poważnych objawów ze strony układu oddechowego.

autor

mgr farm. Cezary Stańczak

Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.