Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID?

Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID? - zdjęcie

Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID?

Trudności z oddychaniem to zaburzenia, które potrafią utrudnić nam życie. Zwłaszcza w trakcie trwania pandemii, która zebrała ogromne żniwo. Jak się jednak okazuje, nie zawsze kłopoty z oddychaniem muszą być zwiastunem zarażenia koronawirusem.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z jakimi jeszcze chorobami może być związane pojawienie się duszności. Podpowiadamy również, kiedy należy udać się z nimi do lekarza oraz na czym polega leczenie tej dolegliwości. Przygotowaliśmy również listę ćwiczeń, które pomogą we wzmocnieniu przepony.

Zobacz też artykuł, Jakie jeszcze powikłania mogą występować po koronawirusie.

Trudności z oddychaniem – czym się przejawiają?

Duszności, czyli trudności w oddychaniu, wywołują problem z łapaniem tchu bądź nawet i wzięciem głębszego oddechu. Mogą one pojawić się zarówno w trakcie odbywanej aktywności fizycznej, jak i w stanie spoczynku oraz być spowodowane różnymi przyczynami. Pod względem zaawansowania przebiegu dolegliwości można je podzielić na: duszność przewlekłą, podostrą oraz ostrą. Można je również sklasyfikować pod względem czasu i okoliczności ich pojawiania się na: duszności spoczynkowe i wysiłkowe. Do najczęstszych objawów duszności zalicza się:

 • Płytki i przyspieszony oddech;
 • Ruchome skrzydełka nosa;
 • Niemożność wykonania oddechu bez zaangażowania dodatkowych mięśni oddechowych;
 • Towarzyszący oddychaniu świst lub tzw. stridor, czyli szmer krtaniowy.

W przypadku, gdy związane są one również z występowaniem innych chorób (np. płuc), dusznościom towarzyszą również:

 • Kaszel;
 • Bóle w klatce piersiowej,
 • Świst w trakcie oddychania;
 • Gorączka;
 • Obecność wydzieliny ropnej;
 • Plucie krwią.

Jakie mogą być przyczyny problemów z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem oraz ich nasilenie są zależne od tego, czym zostały one spowodowane. Duszności mogą zostać wywołane m.in. chorobami układu krążenia, problemami z ciśnieniem, a także i silnym stresem, na który jesteśmy narażeni. U osób zmagających się ze stresem, zwykle występują również nagłe napady panikiBardzo często problem z oddychaniem spotyka osoby, które cierpią na zaburzenia nerwicowe. Silne duszności dopadają je zazwyczaj w połączeniu z atakami silnych histerii. Ataki te niekiedy dotykają również i kobiety — zwłaszcza tyvch, które mają problemy z oddychaniem w ciąży. Niektóre duszności mogą być również wywołane na skutek urazów, czy w wyniku połknięcia ciała obcego. Jednak najczęściej są one wywołane chorobami układu oddechowego, np. zapaleniem zatok, płuc, astmą, odmą opłucnową,  obrzękiem płuc oraz chorobami nowotworowymi płuc. Rzadziej spowodowane są chorobami układu krążenia — w tym: zawałem, niewydolnością serca, czy zatorowością płucną. Niezwykle sporadycznie mogą być one związane ze schorzeniami takimi jak: zatrucie pokarmowe, niedokrwistość, nadczynność tarczycy oraz zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub gospodarki kwasowo-zasadowej.

Trudności z oddychaniem — kiedy należy udać się do lekarza?

Z powodu istnienia wielu, niezwykle zróżnicowanych przyczyn duszności, w celu ich wyleczenia najlepiej jest udać się do lekarza. Szczególnie w sytuacjach, gdy ich objawy stopniowo się nasilają lub towarzyszą im przewlekłe bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz gorączka. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć duszności ostrych, które mają tendencje do szybkiego pogarszania się na niekorzyść chorego. Mogą one zwiastować występowanie chorób, które poważnie zagrażają życiu. Wyjątkową ostrożność należy również wykazać w sytuacjach dotyczących duszności o charakterze przewlekłym. Zwłaszcza gdy towarzyszą im silne bóle lub powstawanie krwistej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Wizyty u lekarza nie można również odkładać w momencie, gdy problemom z oddychaniem towarzyszy przyspieszony oddech, sinienie ust i kończyn, zaburzenia świadomości lub wydobywanie się z ust stridoru (szmeru).

W jaki sposób leczone są trudności z oddychaniem?

Sposób leczenia trudności z oddychaniem jest uzależniony od przyczyny ich występowania. W przypadku, gdy problem z oddychaniem pojawił się z powodu stanów zapalnych wywołanych bakteriami — konieczne będzie podanie antybiotyku. Jeżeli jednak powstał on w wyniku skurczu oskrzeli — wystarczy jedynie zaaplikować choremu leki rozszerzające. Duszności wywołane zatorowością płucną wymagają natomiast podania leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Osobom, których duszności zostały wywołane nerwobólami, podaje się zazwyczaj leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeżeli jednak problemy z oddychaniem powstają na tle nerwicowo-lękowym — choremu cierpiącemu na duszności zostaną przepisane leki uspokajające. W przypadku, gdy są jednak one wywołane astmą, leczenie schorzenia opiera się na zastosowaniu inhalatorów.

Trudności z oddychaniem a Koronawirus (COVID)

Nie da się ukryć, że na sposób postrzegania problemów z oddychaniem wpłynęły wydarzenia ostatnich miesięcy. Panika wywołana pandemią koronawirusa sprawiła, że znacznie więcej osób zaczęło zwracać uwagę na występowanie trudności z oddychaniem. 

Problemy z oddychaniem — COVID

Trudności z oddychaniem to jedne z najczęściej wymienianych (obok gorączki i kaszlu), objawy COVID-u. Dlatego też nie warto ryzykować i w przypadku, gdy ich występowanie połączone jest z pozostałymi objawami — niezwłocznie wykonać test na obecność koronawirusa.

Koronawirus — problemy z oddychaniem, po odbytej chorobie

Duszności oraz utrata węchu i smaku są częstymi powikłaniami, na które cierpią osoby, które miały do czynienia z wirusem. Do innych z dolegliwości, na jakie narażone są osoby, które przebyły COVID-19, należą:

Co zrobić w przypadku duszności — pomoc

Bardzo często trudności z oddychaniem pojawiają się niepodziewanie. Co zrobić w takim przypadku?

Problemy z oddychaniem — domowe sposoby

W celu pozbycia się lub zminimalizowania objawów duszności warto:

 • Ułożyć się na plecach w wygodnej pozycji, a następnie unieść kolana ku górze (stopy należy ustawić płasko na podłodze). Ręce ułożyć na klatce piersiowej i z zamkniętymi oczami spróbować spokojnie oddychać;
 • Oddychać wolno przez nos — przy jednoczesnej pracy przeponą (bez wykonywania ruchów ramionami). Jednocześnie w trakcie wydechu należy zacisnąć usta i wolno wydychać przez nie powietrze.

Problemy z oddychaniem w nocy

W przypadku występowania nocnych duszności warto skorzystać z urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu. Jego stosowanie poleca się również w przypadku osób cierpiących na: niedotlenienie, niewydolność oddechową, astmę (w tym oskrzelową), płytki oddech, mukowiscydozę, choroby nowotworowe płuc lub ich włóknienie. Urządzenie te ewentualnie można zastąpić również inhalatorem kompresorowo-tłokowym. Te i wiele innych urządzeń, które mogą pomóc w trakcie nocnych duszności — można znaleźć na stronie naszego sklepu internetowego.

Ćwiczenia oddechowe wzmacniające przeponę

W opanowaniu trudności z oddychaniem pomagają ćwiczenia wzmacniające na przeponę. W tym celu warto wykonać kilka ćwiczeń.

Problemy z oddychaniem — co pomaga?

Aby wzmocnić przeponę, połóż się na plecach, a następnie postępuj wedle instrukcji:

 1. Ułóż stopy płasko na ziemi;
 2. Połóż ręce na przeponie;
 3. Weź głęboki oddech i policz do 5 — następnie wypuść powietrze tak, by nie unosić brzucha;
 4. Powtórz ćwiczenie — 2 serie po 10-20 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenie możesz również wykonać w pozycji "na czworaka". W tym celu ustaw dłonie pod ramionami i delikatnie wypnij plecy ku górze (w trakcie wdechu) lub wygnij je ku podłodze (w trakcie wydechu).

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.