Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID?

baner

Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID?

Trudności z oddychaniem to zaburzenia, które potrafią utrudnić nam życie. Zwłaszcza w trakcie trwania pandemii, która zebrała ogromne żniwo. Jak się jednak okazuje, nie zawsze kłopoty z oddychaniem muszą być zwiastunem zarażenia koronaw

Trudności z oddychaniem to zaburzenia, które potrafią utrudnić nam życie. Zwłaszcza w trakcie trwania pandemii, która zebrała ogromne żniwo. Jak się jednak okazuje, nie zawsze kłopoty z oddychaniem muszą być zwiastunem zarażenia koronawirusem.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z jakimi jeszcze chorobami może być związane pojawienie się duszności. Podpowiadamy również, kiedy należy udać się z nimi do lekarza oraz na czym polega leczenie tej dolegliwości. Przygotowaliśmy również listę ćwiczeń, które pomogą we wzmocnieniu przepony.

Zobacz też artykuł, Jakie jeszcze powikłania mogą występować po koronawirusie.

Trudności z oddychaniem – czym się przejawiają?

Duszności, czyli trudności w oddychaniu, wywołują problem z łapaniem tchu bądź nawet i wzięciem głębszego oddechu. Mogą one pojawić się zarówno w trakcie odbywanej aktywności fizycznej, jak i w stanie spoczynku oraz być spowodowane różnymi przyczynami. Pod względem zaawansowania przebiegu dolegliwości można je podzielić na: duszność przewlekłą, podostrą oraz ostrą. Można je również sklasyfikować pod względem czasu i okoliczności ich pojawiania się na: duszności spoczynkowe i wysiłkowe. Do najczęstszych objawów duszności zalicza się:

 • Płytki i przyspieszony oddech;
 • Ruchome skrzydełka nosa;
 • Niemożność wykonania oddechu bez zaangażowania dodatkowych mięśni oddechowych;
 • Towarzyszący oddychaniu świst lub tzw. stridor, czyli szmer krtaniowy.

W przypadku, gdy związane są one również z występowaniem innych chorób (np. płuc), dusznościom towarzyszą również:

 • Kaszel;
 • Bóle w klatce piersiowej,
 • Świst w trakcie oddychania;
 • Gorączka;
 • Obecność wydzieliny ropnej;
 • Plucie krwią.

Jakie mogą być przyczyny problemów z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem oraz ich nasilenie są zależne od tego, czym zostały one spowodowane. Duszności mogą zostać wywołane m.in. chorobami układu krążenia, problemami z ciśnieniem, a także i silnym stresem, na który jesteśmy narażeni. U osób zmagających się ze stresem, zwykle występują również nagłe napady panikiBardzo często problem z oddychaniem spotyka osoby, które cierpią na zaburzenia nerwicowe. Silne duszności dopadają je zazwyczaj w połączeniu z atakami silnych histerii. Ataki te niekiedy dotykają również i kobiety — zwłaszcza tyvch, które mają problemy z oddychaniem w ciąży. Niektóre duszności mogą być również wywołane na skutek urazów, czy w wyniku połknięcia ciała obcego. Jednak najczęściej są one wywołane chorobami układu oddechowego, np. zapaleniem zatok, płuc, astmą, odmą opłucnową,  obrzękiem płuc oraz chorobami nowotworowymi płuc. Rzadziej spowodowane są chorobami układu krążenia — w tym: zawałem, niewydolnością serca, czy zatorowością płucną. Niezwykle sporadycznie mogą być one związane ze schorzeniami takimi jak: zatrucie pokarmowe, niedokrwistość, nadczynność tarczycy oraz zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub gospodarki kwasowo-zasadowej.

Trudności z oddychaniem — kiedy należy udać się do lekarza?

Z powodu istnienia wielu, niezwykle zróżnicowanych przyczyn duszności, w celu ich wyleczenia najlepiej jest udać się do lekarza. Szczególnie w sytuacjach, gdy ich objawy stopniowo się nasilają lub towarzyszą im przewlekłe bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz gorączka. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć duszności ostrych, które mają tendencje do szybkiego pogarszania się na niekorzyść chorego. Mogą one zwiastować występowanie chorób, które poważnie zagrażają życiu. Wyjątkową ostrożność należy również wykazać w sytuacjach dotyczących duszności o charakterze przewlekłym. Zwłaszcza gdy towarzyszą im silne bóle lub powstawanie krwistej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Wizyty u lekarza nie można również odkładać w momencie, gdy problemom z oddychaniem towarzyszy przyspieszony oddech, sinienie ust i kończyn, zaburzenia świadomości lub wydobywanie się z ust stridoru (szmeru).

W jaki sposób leczone są trudności z oddychaniem?

Sposób leczenia trudności z oddychaniem jest uzależniony od przyczyny ich występowania. W przypadku, gdy problem z oddychaniem pojawił się z powodu stanów zapalnych wywołanych bakteriami — konieczne będzie podanie antybiotyku. Jeżeli jednak powstał on w wyniku skurczu oskrzeli — wystarczy jedynie zaaplikować choremu leki rozszerzające. Duszności wywołane zatorowością płucną wymagają natomiast podania leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Osobom, których duszności zostały wywołane nerwobólami, podaje się zazwyczaj leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeżeli jednak problemy z oddychaniem powstają na tle nerwicowo-lękowym — choremu cierpiącemu na duszności zostaną przepisane leki uspokajające. W przypadku, gdy są jednak one wywołane astmą, leczenie schorzenia opiera się na zastosowaniu inhalatorów.

Trudności z oddychaniem a Koronawirus (COVID)

Nie da się ukryć, że na sposób postrzegania problemów z oddychaniem wpłynęły wydarzenia ostatnich miesięcy. Panika wywołana pandemią koronawirusa sprawiła, że znacznie więcej osób zaczęło zwracać uwagę na występowanie trudności z oddychaniem. 

Problemy z oddychaniem — COVID

Trudności z oddychaniem to jedne z najczęściej wymienianych (obok gorączki i kaszlu), objawy COVID-u. Dlatego też nie warto ryzykować i w przypadku, gdy ich występowanie połączone jest z pozostałymi objawami — niezwłocznie wykonać test na obecność koronawirusa.

Koronawirus — problemy z oddychaniem, po odbytej chorobie

Duszności oraz utrata węchu i smaku są częstymi powikłaniami, na które cierpią osoby, które miały do czynienia z wirusem. Do innych z dolegliwości, na jakie narażone są osoby, które przebyły COVID-19, należą:

Co zrobić w przypadku duszności — pomoc

Bardzo często trudności z oddychaniem pojawiają się niepodziewanie. Co zrobić w takim przypadku?

Problemy z oddychaniem — domowe sposoby

W celu pozbycia się lub zminimalizowania objawów duszności warto:

 • Ułożyć się na plecach w wygodnej pozycji, a następnie unieść kolana ku górze (stopy należy ustawić płasko na podłodze). Ręce ułożyć na klatce piersiowej i z zamkniętymi oczami spróbować spokojnie oddychać;
 • Oddychać wolno przez nos — przy jednoczesnej pracy przeponą (bez wykonywania ruchów ramionami). Jednocześnie w trakcie wydechu należy zacisnąć usta i wolno wydychać przez nie powietrze.

Problemy z oddychaniem w nocy

W przypadku występowania nocnych duszności warto skorzystać z urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu. Jego stosowanie poleca się również w przypadku osób cierpiących na: niedotlenienie, niewydolność oddechową, astmę (w tym oskrzelową), płytki oddech, mukowiscydozę, choroby nowotworowe płuc lub ich włóknienie. Urządzenie te ewentualnie można zastąpić również inhalatorem kompresorowo-tłokowym. Te i wiele innych urządzeń, które mogą pomóc w trakcie nocnych duszności — można znaleźć na stronie naszego sklepu internetowego.

Ćwiczenia oddechowe wzmacniające przeponę

W opanowaniu trudności z oddychaniem pomagają ćwiczenia wzmacniające na przeponę. W tym celu warto wykonać kilka ćwiczeń.

Problemy z oddychaniem — co pomaga?

Aby wzmocnić przeponę, połóż się na plecach, a następnie postępuj wedle instrukcji:

 1. Ułóż stopy płasko na ziemi;
 2. Połóż ręce na przeponie;
 3. Weź głęboki oddech i policz do 5 — następnie wypuść powietrze tak, by nie unosić brzucha;
 4. Powtórz ćwiczenie — 2 serie po 10-20 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenie możesz również wykonać w pozycji "na czworaka". W tym celu ustaw dłonie pod ramionami i delikatnie wypnij plecy ku górze (w trakcie wdechu) lub wygnij je ku podłodze (w trakcie wydechu).

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I
Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet o...

Serce i układ krążenia

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?
W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Układ nerwowy

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. To powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignorowana lecz może również zwiastować poważniejszą chorobę....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Suchość w gardle: czym skutecznie nawilżać gardło? Spraye, syropy i domowe sposoby
Nawet 46% Polaków skarży się na suchość nie tylko w gardle, ale także w jamie ustnej. Choć problem ten najczęściej dotyczy seniorów, również młodym ludziom doskwiera suchość w gardle....

Układ oddechowy

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Większość dzieci miewa krwotoki z nosa. Zazwyczaj są to niegroźne i sporadyczne przypadki. Jednak czasami spowodowane są poważniejszymi dolegliwościami. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji i jak uniknąć nawrotów....

Mięśnie i kości

Co Twój wiek metaboliczny naprawdę mówi o Twoim zdrowiu?
Wiek metaboliczny to niezwykle ważny wskaźnik, który informuje o kondycji naszego ciała. Mówi on bowiem o sprawności organizmu i obrazuje, na ile lat czuje się człowiek. Choć wiek metaboliczny w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie,...

Choroby skóry

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki
Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechnie spotykanym problemem skórnym. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany, co doprowadza do jego zagonienia, a następnie przekształca się w stan zapa...

Układ pokarmowy

Krew w kale: objawy, badania i leczenie. Jaką chorobę może zwiastować?
Krew w kale zauważona przez każdą osobę powinna zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Może mieć różne przyczyny od hemoroidów, po raka jelita grubego, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka....

Przeziębienie i grypa

Nawłoć: tajemnica żółtego ziela. Właściwości, działanie i zastosowanie
Pomimo gwałtownego rozwoju medycyny na przestrzeni ostatnich lat, wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Przeczytaj co potrafi nawłoć i jak stosować to ziele....

Układ nerwowy

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?
Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem