Lecznicze właściwości żyworódki. Zastosowanie soku z żyworódki w gojeniu się ran i leczeniu infekcji

Lecznicze właściwości żyworódki. Zastosowanie soku z żyworódki w gojeniu się ran i leczeniu infekcji - zdjęcie

Matka natura obdarowała nas bogactwem roślin, które nie tylko potrafią ukoić nasze zmysły swoim wyjątkowym zapachem czy wzbudzić zachwyt fantazyjnymi barwami, ale i pomóc uporać się z różnorodnymi dolegliwościami, jak na przykład infekcjami skóry czy przeziębieniem. Wśród tych, które wykazują się leczniczym działaniem, na szczególną uwagę zasługuje między innymi żyworódka. Właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, których nie można jej odmówić sprawiają, że roślina ta od niepamiętnych czasów zajmuje honorowe miejsce w medycynie naturalnej.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak wygląda i na co działa żyworódka,
  • która żyworódka jest lecznicza,
  • jak stosować żyworódkę, aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości,
  • w jaki sposób przygotować zdrowotny sok i nalewkę.

Zobacz także: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/ziola-i-rosliny-na-przeziebienie

Gdzie rośnie lecznicza żyworódka? Jak samodzielnie sadzić i dbać o nią w domu?

Kalanchoe pinnata — pod taką łacińską nazwą kryje się żyworódka pierzasta wywodząca się z bogatej rodziny gruboszowatych. Choć pierwotnie pochodzi z Madagaskaru, za sprawą szybkiego rozprzestrzenienia jej naturalnym środowiskiem stały się także tropikalne strefy Ameryki Środkowej, Azji, Australii czy wysp Oceanu Spokojnego. Do Polski, gdzie z powodzeniem może być uprawiania doniczkowo, trafiła w XX wieku, do czego przyczynił się zachwycony jej wyjątkowymi właściwościami profesor Skupieński.

To jedna z tych roślin, których sadzenie oraz uprawa nie należy do skomplikowanych. Chcąc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu, wystarczy zadbać o dobrze przepuszczalne podłoże, jasne stanowisko, stałą, pokojową temperaturę, a także stosunkowo rzadkie podlewanie — ponieważ zalicza się do grupy sukulentów, doskonale radzi sobie z dłuższymi okresami suszy.

Która żyworódka jest lecznicza? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące leczniczej odmiany

Kalanchoe pinnata, Kalanchoe daigremontiana, Kalanchoe tubiflora — w Polsce popularne są trzy odmiany żyworódki, które nie tylko różnią się między sobą wyglądem, ale i właściwościami oraz zastosowaniem. Najbardziej wartościowa jest pierwsza z nich, czyli pierzasta, którą z powodzeniem wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Zdrowotnym działaniem wykazuje się również Daigremonta, jednak co istotne — może być stosowana jedynie zewnętrznie. Z kolei ostatnia z wymienionych, zwana także wąskolistną, jest gatunkiem trującym, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na to, z jaką odmianą ma się do czynienia.

Jak wygląda żyworódka lecznicza? Rozpoznać ją można po nierozgałęziającej się łodydze, osiągającej wysokość nawet do 200 cm, a także mięsistych, pierzasto podzielonych liściach, które mogą składać się z 3-5 małych owalnych listków o ząbkowanych brzegach.

Lecznicze właściwości żyworódki pierzastej: na jakie schorzenia pomaga?

Nie sposób nie docenić leczniczych właściwości, jakimi wyróżnia się żyworódka. Zastosowanie jej w medycynie naturalnej jest niezwykle szerokie, a wszystko za sprawą bogactwa cennych witamin oraz mikroelementów, które w sobie skrywa. W mięsistych tkankach rośliny nie brakuje chociażby wapnia, żelaza, cynku, potasu, selenu czy dużej dawki witaminy C. Uzyskane z niej preparaty, w tym zarówno gotowe produkty, które można znaleźć na aptecznych półkach, jak i domowe soki czy nalewki, wykorzystuje się między innymi w leczeniu licznych zmian skórnych, na przykład trądziku, blizn, oparzeń, trudno gojących się ran, odleżyn czy łuszczycy. Co więcej, ze względu na przeciwzapalne i regenerujące działanie, żyworódka sprawdza się również w przypadku bolących zębów, krwawiących dziąseł, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto ponadto wspomnieć, że rośliny lecznicze, do których należy Kalanchoe pinnata, pomagają w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych czy łagodzeniu objawów astmy. Lista zastosowań jest naprawdę długa, dlatego też wśród popularnych leków i suplementów bez recepty, w domowej apteczce nie powinno zabraknąć produktów na bazie drogocennej żyworódki.

Zewnętrzne i wewnętrzne zastosowanie żyworódki w medycynie naturalnej

Roślinę można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie — wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. W przypadku leczenia trądziku, łuszczycy czy na przykład egzemy, warto sięgnąć po specjalną maść z żyworódki. Zastosowanie jej bezpośrednio na występujące zmiany skórne pozwoli się z nimi skutecznie rozprawić, co wynika z silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych oraz grzybobójczych, które to przypisuje się tej wyjątkowej roślinie. Oprócz maści, zewnętrznie sprawdzi się również sok z żyworódki, który pomoże między innymi złagodzić bóle głowy czy stawów — aby odczuć znaczną ulgę, wystarczy kilka razy dziennie posmarować nim obolały obszar ciała. Co więcej, będzie także wsparciem w problemach jamy ustnej. Przy bolącym zębie czy krwawiących dziąsłach należy nasączyć sokiem gazę, a następnie przyłożyć ją do miejsca objętego chorobą. A kiedy stosować żyworódkę wewnętrznie? W wypadku takich dolegliwości jak: zgaga, wrzody żołądka, bóle serca, zapalenie oskrzeli czy chociażby w sytuacji podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Sok z żyworódki do picia – w jaki sposób zrobić i jak spożywać?

Jak w domowym zaciszu przygotować sok z żyworódki do picia? Pierwszy krok to obcięcie oraz umycie liści, a następnie ich dokładne osuszenie, owinięcie w papier i włożenie do lodówki na kilka dni. Gdy będą już schłodzone, należy pokroić je w kostkę, przełożyć do naczynia i odpowiednio rozgnieść, aby wycisnąć z nich cały sok. Kolejny krok to umieszczenie otrzymanej miazgi w lodówce — ponownie na kilka dni. Później pozostaje odcedzenie soku przez sitko, przelanie go do butelek i odstawienie ich w ciemne miejsce, gdzie powinny leżakować przez okres jednego tygodnia.

A jak stosować przygotowany specyfik? W przypadku chorób oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak na przykład zapalenia płuc, anginy i kaszlu, należy pić około 30 kropli soku dziennie — podobnie jak i przy wysokim poziomie cukru. Z kolei chcąc uporać się ze wrzodami żołądka czy owrzodzeniem jelit, sok warto spożywać przed posiłkiem, trzy razy w ciągu dnia po 20 kropli.

Prozdrowotne właściwości nalewki z żyworódki – przygotowanie krok po kroku

Sok to nie wszystko — w leczeniu pomocna będzie także nalewka z żyworódki. By ją przygotować, najpierw należy pokroić liście oraz łodygę rośliny, a następnie włożyć je do słoika, zalać 40-procentową wódką, szczelnie zamknąć i pozostawić w zaciemnionym miejscu na okres dwóch tygodni. Po upływie wyznaczonego czasu nalewkę trzeba już tylko przecedzić, przelać do butelki i gotowe. Kiedy po nią sięgać? Jak już było wcześniej wspomniane, rośliny przeciwwirusowe, do których to zalicza się żyworódka, pomagają miedzy innymi przy przeziębieniach — nalewkę warto stosować zarówno w ich leczeniu, jak i profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań.

Maść z żyworódki – skuteczny sposób na trądzik i łuszczycę

Trądzik, łuszczyca, blizny… — problemy skórne to zmartwienie wielu osób. W walce z nimi skutecznym wsparciem może okazać się maść z żyworódki. Dlaczego? Jej bakteriobójcze działanie powoduje, że wszelkie stany zapalne goją się znacznie szybciej, z kolei za sprawą odżywczych właściwości, którymi również się wyróżnia, przy regularnym stosowaniu skóra staje się odpowiednio nawilżona i gładka.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.