Krzywa cukrowa: kiedy należy badać? Wskazania i normy

Krzywa cukrowa - normy, kiedy badać? - zdjęcie

Na karb przemęczenia i stresu kładziemy różne dolegliwości, np. senność, osłabienie, napady głodu, zwiększone pragnienie, przyspieszone bicie serca, częstsze oddawanie moczu, wzrost masy ciała, podatność na infekcje. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Nawet takie błahe z pozoru objawy mogą bowiem wskazywać na poważne kłopoty zdrowotne, np. rozwijającą się cukrzycę. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie każdej choroby znacznie zwiększa szanse na jej wyleczenie.

Kiedy należy się zastanowić nad badaniem krzywej cukrowej?

Cukier jest głównym materiałem energetycznym dla organizmu człowieka. Jego obecność jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz do pracy mięśni szkieletowych. Jego stężenie we krwi powinno się znajdować na określonym poziomie. Jeśli jest go za mało lub za dużo, dochodzi do poważnych zaburzeń metabolicznych i w konsekwencji różnych komplikacji zdrowotnych, jak np. cukrzycy, hipoglikemii i hiperglikemii. Ryzyko pojawienia się którejś z tych chorób jest większe u osób po 45. roku życia i kobiet w ciąży. Do czynników ryzyka specjaliści zaliczają również nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz małą aktywność fizyczną. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach należy wykonać badanie cukru we krwi – w szczególności dotyczy to osób należących do grup ryzyka. W pierwszej kolejności lekarz rodzinny zleca badanie glukozy na czczo. Jeśli wynik odbiega od normy, należy wykonać dodatkowe testy. Są nimi przede wszystkim: krzywa cukrowa i insulinowa (badanie sposobu, w jaki organizm wydziela insulinę oraz metabolizuje cukier). Jeśli lekarz podejrzewa autoimmunologiczne choroby tarczycy, może ponadto zlecić badanie anty-TPO.


Krzywa cukrowa – cena badania

Krzywą cukrową, inaczej doustny test obciążenia glukozą (OGTT), na zlecenie lekarza wykonuje się bezpłatnie. Badanie można także wykonać prywatnie, bez skierowania. Cena krzywej cukrowej dwu-punktowej wynosi ok. 15 złotych, zaś koszt trzy-punktowej krzywej cukrowej to ok. 30 złotych. Pamiętajmy, że wynik sugerujący podwyższony poziom glukozy, nie jest ostatecznym potwierdzeniem choroby. Lekarz prowadzący w tym wypadku może zlecić dodatkowe badania.

Krzywa cukrowa – niskie wyniki

Niska wartość stężenia glukozy, czyli poniżej 70 mg/dl w krzywej cukrowej, może wskazywać na hipoglikemię i początki cukrzycy. Nie jest to jednak jednoznaczne z chorobą. Należy wykonać dodatkowe badania.

Jak przebiega badanie krzywej cukrowej?

Badanie krzywej cukrowej polega na dwu- lub trzykrotnym określeniu stężenia glukozy we krwi: na czczo, a następnie 1 lub 2 razy po wypiciu 300 ml roztworu zawierającego wodę i 75 g glukozy. Ponieważ do badania pobiera się niewielką ilość krwi, nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Po pobraniu krwi przez pielęgniarkę należy w czasie ok. 5 minut wypić małymi łyczkami sporządzony przez nią roztwór glukozy i odczekać dwie godziny (w przypadku krzywej dwupunktowej) w pozycji siedzącej. Nie wolno w tym czasie podejmować żadnego wysiłku fizycznego, przyjmować posiłków, pić napojów, ani palić tytoniu. Po upływie 2 godzin (w przypadku krzywej 2- pkt), pielęgniarka ponownie pobiera krew. W przypadku wykonywania krzywej cukrowej trzypunktowej krew pobierana jest dwukrotnie po wypiciu roztworu glukozy, co 60 minut. Z wynikami należy jak najszybciej udać się do lekarza, który je odpowiednio zinterpretuje i postawi właściwą diagnozę. Może też skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Jak należy się przygotować do badania krzywej cukrowej?

Przy podejrzeniu o nietolerancję glukozy lub cukrzycę należy wykonać podstawowe badania. Glukoza jest wykrywana we krwi nawet w małym stężeniu. Przygotowania do testu OGTT należy rozpocząć kilka dni wcześniej. Dotyczy to w szczególności pacjentów przyjmujących leki moczopędne, sterydowe i stosujących antykoncepcję hormonalną. Powinni oni odstawić te leki na trzy dni przed planowanym badaniem. Pacjenci cierpiący na przeziębienie i inne infekcje powinni odłożyć badanie, aż powrócą do zdrowia. Kobiety w ciąży muszą poinformować o tym fakcie pielęgniarkę, zanim pobierze ona próbkę krwi.

Badanie glukozy – jak się przygotować

Na dobę przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Zaleca się, aby pacjenci nie podejmowali przed badaniem intensywnego wysiłku fizycznego. Przez trzy dni poprzedzające test należy stosować dietę o umiarkowanej zawartości węglowodanów, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. Pacjent przed badaniem powinien być na czczo, po minimum 12. godzinach od ostatniego posiłku. Na diagnostykę należy zgłosić się rano, po przespanej nocy, z kubeczkiem, wodą mineralną i zakupioną wcześniej w aptece glukozą.

Jakie są normy stężenia cukru we krwi? Interpretacja wyników

Jakie możliwe wyniki daje krzywa cukrowa? Norma stężenia glukozy we krwi wynosi od 70 do 99 mg/dl na czczo i ok. 150 mg/dl w ciągu dnia.

Więc analogicznie: na czczo 100-125 mg/dl i po posiłku 140-199 mg/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Natomiast przy 126 mg/dl przed posiłkami oraz powyżej 200 mg/dl w ciągu dnia diagnozowana jest cukrzyca.

Stan przedcukrzycowy bądź cukrzyca – co robić?

Jeśli wyniki badania wskazują na stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, nie wolno wpadać w panikę. Każdy stres wpływa negatywnie na stężenie poziomu cukru we krwi. Właściwą interpretacją wyników powinien zawsze zająć się lekarz prowadzący. Bierze on pod uwagę nie tylko wyniki, ale także ogólny stan zdrowia danego pacjenta, jego kondycję fizyczną i psychiczną, wyniki innych badań, jak np. poziom trójglicerydów we krwi, masę ciała, ciśnienie itd. To on również zleci przeprowadzenie dodatkowych badań i ustali odpowiednią terapię. Niezależnie od przepisanych leków zaleci stosowanie odpowiedniej diety ubogowęglowodanowej, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczną.

Jak dowiodły badania kliniczne, środki te pozwalają utrzymać stężenie glukozy na odpowiednim poziomie, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Posiłki powinny być spożywane częściej (co 2,5-3 godziny), ale w mniejszych ilościach. Dieta dla cukrzyka polega nie tylko na ograniczeniu spożycia cukrów, ale również owoców (do 200-300 g dziennie) i słodzonych napojów. Najlepiej spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, łącząc je z dużą porcją warzyw, co spowalnia proces wchłaniania glukozy do krwi. Ważne jest również, aby unikać potraw smażonych, ponieważ ich spożycie podnosi poziom cukru na wiele godzin po posiłku.

Krzywa cukrowa a kobieta w ciąży

Każda kobieta podczas ciąży narażona jest na tzw. cukrzycę ciążową. Do czynników ryzyka specjaliści zaliczają: wiek powyżej 35. roku życia, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz zespół policystycznych jajników. Pierwsze badanie glukozy w ciąży wykonuje się na samym jej początku, w pierwszym trymestrze (ok. 9-10 tydzień ciąży). Cukrzycę ciążową rozpoznaje się dopiero pomiędzy 24. a 28. tygodniem. Dlatego krzywa cukrowa w ciąży stanowi badanie obowiązkowe dla każdej przyszłej mamy, nawet jeśli nie znajduje się ona w grupie ryzyka, ani nie stwierdzono u niej podwyższonego poziomu glukozy we krwi na czczo. Kobiety grupy ryzyka poddawane są dodatkowemu badaniu o nazwie krzywa insulinowa.

Krzywa cukrowa i krzywa insulinowa stanowią podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się celem zdiagnozowania cukrzycy ciążowej. W przypadku jej wystąpienia pacjentka powinna codziennie na czczo, zaraz po przebudzeniu oraz 2 godziny po każdym posiłku, badać poziom cukru we krwi, stosować zalecaną dietę oraz przyjmować przepisane przez specjalistę leki.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem