Krzywa cukrowa: kiedy należy badać? Wskazania i normy

Krzywa cukrowa - normy, kiedy badać? - zdjęcie

Krzywa cukrowa: kiedy należy badać? Wskazania i normy

Na karb przemęczenia i stresu kładziemy różne dolegliwości, np. senność, osłabienie, napady głodu, zwiększone pragnienie, przyspieszone bicie serca, częstsze oddawanie moczu, wzrost masy ciała, podatność na infekcje. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Nawet takie błahe z pozoru objawy mogą bowiem wskazywać na poważne kłopoty zdrowotne, np. rozwijającą się cukrzycę. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie każdej choroby znacznie zwiększa szanse na jej wyleczenie.

Kiedy należy się zastanowić nad badaniem krzywej cukrowej?

Cukier jest głównym materiałem energetycznym dla organizmu człowieka. Jego obecność jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz do pracy mięśni szkieletowych. Jego stężenie we krwi powinno się znajdować na określonym poziomie. Jeśli jest go za mało lub za dużo, dochodzi do poważnych zaburzeń metabolicznych i w konsekwencji różnych komplikacji zdrowotnych, jak np. cukrzycy, hipoglikemii i hiperglikemii. Ryzyko pojawienia się którejś z tych chorób jest większe u osób po 45. roku życia i kobiet w ciąży. Do czynników ryzyka specjaliści zaliczają również nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz małą aktywność fizyczną. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach należy wykonać badanie cukru we krwi – w szczególności dotyczy to osób należących do grup ryzyka. W pierwszej kolejności lekarz rodzinny zleca badanie glukozy na czczo. Jeśli wynik odbiega od normy, należy wykonać dodatkowe testy. Są nimi przede wszystkim: krzywa cukrowa i insulinowa (badanie sposobu, w jaki organizm wydziela insulinę oraz metabolizuje cukier). Jeśli lekarz podejrzewa autoimmunologiczne choroby tarczycy, może ponadto zlecić badanie anty-TPO.


Krzywa cukrowa – cena badania

Krzywą cukrową, inaczej doustny test obciążenia glukozą (OGTT), na zlecenie lekarza wykonuje się bezpłatnie. Badanie można także wykonać prywatnie, bez skierowania. Cena krzywej cukrowej dwu-punktowej wynosi ok. 15 złotych, zaś koszt trzy-punktowej krzywej cukrowej to ok. 30 złotych. Pamiętajmy, że wynik sugerujący podwyższony poziom glukozy, nie jest ostatecznym potwierdzeniem choroby. Lekarz prowadzący w tym wypadku może zlecić dodatkowe badania.

Krzywa cukrowa – niskie wyniki

Niska wartość stężenia glukozy, czyli poniżej 70 mg/dl w krzywej cukrowej, może wskazywać na hipoglikemię i początki cukrzycy. Nie jest to jednak jednoznaczne z chorobą. Należy wykonać dodatkowe badania.

Jak przebiega badanie krzywej cukrowej?

Badanie krzywej cukrowej polega na dwu- lub trzykrotnym określeniu stężenia glukozy we krwi: na czczo, a następnie 1 lub 2 razy po wypiciu 300 ml roztworu zawierającego wodę i 75 g glukozy. Ponieważ do badania pobiera się niewielką ilość krwi, nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Po pobraniu krwi przez pielęgniarkę należy w czasie ok. 5 minut wypić małymi łyczkami sporządzony przez nią roztwór glukozy i odczekać dwie godziny (w przypadku krzywej dwupunktowej) w pozycji siedzącej. Nie wolno w tym czasie podejmować żadnego wysiłku fizycznego, przyjmować posiłków, pić napojów, ani palić tytoniu. Po upływie 2 godzin (w przypadku krzywej 2- pkt), pielęgniarka ponownie pobiera krew. W przypadku wykonywania krzywej cukrowej trzypunktowej krew pobierana jest dwukrotnie po wypiciu roztworu glukozy, co 60 minut. Z wynikami należy jak najszybciej udać się do lekarza, który je odpowiednio zinterpretuje i postawi właściwą diagnozę. Może też skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Jak należy się przygotować do badania krzywej cukrowej?

Przy podejrzeniu o nietolerancję glukozy lub cukrzycę należy wykonać podstawowe badania. Glukoza jest wykrywana we krwi nawet w małym stężeniu. Przygotowania do testu OGTT należy rozpocząć kilka dni wcześniej. Dotyczy to w szczególności pacjentów przyjmujących leki moczopędne, sterydowe i stosujących antykoncepcję hormonalną. Powinni oni odstawić te leki na trzy dni przed planowanym badaniem. Pacjenci cierpiący na przeziębienie i inne infekcje powinni odłożyć badanie, aż powrócą do zdrowia. Kobiety w ciąży muszą poinformować o tym fakcie pielęgniarkę, zanim pobierze ona próbkę krwi.

Badanie glukozy – jak się przygotować

Na dobę przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Zaleca się, aby pacjenci nie podejmowali przed badaniem intensywnego wysiłku fizycznego. Przez trzy dni poprzedzające test należy stosować dietę o umiarkowanej zawartości węglowodanów, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. Pacjent przed badaniem powinien być na czczo, po minimum 12. godzinach od ostatniego posiłku. Na diagnostykę należy zgłosić się rano, po przespanej nocy, z kubeczkiem, wodą mineralną i zakupioną wcześniej w aptece glukozą.

Jakie są normy stężenia cukru we krwi? Interpretacja wyników

Jakie możliwe wyniki daje krzywa cukrowa? Norma stężenia glukozy we krwi wynosi od 70 do 99 mg/dl na czczo i ok. 150 mg/dl w ciągu dnia.

Więc analogicznie: na czczo 100-125 mg/dl i po posiłku 140-199 mg/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Natomiast przy 126 mg/dl przed posiłkami oraz powyżej 200 mg/dl w ciągu dnia diagnozowana jest cukrzyca.

Stan przedcukrzycowy bądź cukrzyca – co robić?

Jeśli wyniki badania wskazują na stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, nie wolno wpadać w panikę. Każdy stres wpływa negatywnie na stężenie poziomu cukru we krwi. Właściwą interpretacją wyników powinien zawsze zająć się lekarz prowadzący. Bierze on pod uwagę nie tylko wyniki, ale także ogólny stan zdrowia danego pacjenta, jego kondycję fizyczną i psychiczną, wyniki innych badań, jak np. poziom trójglicerydów we krwi, masę ciała, ciśnienie itd. To on również zleci przeprowadzenie dodatkowych badań i ustali odpowiednią terapię. Niezależnie od przepisanych leków zaleci stosowanie odpowiedniej diety ubogowęglowodanowej, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczną.

Jak dowiodły badania kliniczne, środki te pozwalają utrzymać stężenie glukozy na odpowiednim poziomie, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Posiłki powinny być spożywane częściej (co 2,5-3 godziny), ale w mniejszych ilościach. Dieta dla cukrzyka polega nie tylko na ograniczeniu spożycia cukrów, ale również owoców (do 200-300 g dziennie) i słodzonych napojów. Najlepiej spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, łącząc je z dużą porcją warzyw, co spowalnia proces wchłaniania glukozy do krwi. Ważne jest również, aby unikać potraw smażonych, ponieważ ich spożycie podnosi poziom cukru na wiele godzin po posiłku.

Krzywa cukrowa a kobieta w ciąży

Każda kobieta podczas ciąży narażona jest na tzw. cukrzycę ciążową. Do czynników ryzyka specjaliści zaliczają: wiek powyżej 35. roku życia, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz zespół policystycznych jajników. Pierwsze badanie glukozy w ciąży wykonuje się na samym jej początku, w pierwszym trymestrze (ok. 9-10 tydzień ciąży). Cukrzycę ciążową rozpoznaje się dopiero pomiędzy 24. a 28. tygodniem. Dlatego krzywa cukrowa w ciąży stanowi badanie obowiązkowe dla każdej przyszłej mamy, nawet jeśli nie znajduje się ona w grupie ryzyka, ani nie stwierdzono u niej podwyższonego poziomu glukozy we krwi na czczo. Kobiety grupy ryzyka poddawane są dodatkowemu badaniu o nazwie krzywa insulinowa.

Krzywa cukrowa i krzywa insulinowa stanowią podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się celem zdiagnozowania cukrzycy ciążowej. W przypadku jej wystąpienia pacjentka powinna codziennie na czczo, zaraz po przebudzeniu oraz 2 godziny po każdym posiłku, badać poziom cukru we krwi, stosować zalecaną dietę oraz przyjmować przepisane przez specjalistę leki.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.