zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Kalendarz i kalkulator dni płodnych – jak zajść w ciążę?

 Kalendarz i kalkulator dni płodnych – jak zajść w ciążę?

Podczas starania się o dziecko wyznaczenie dnia owulacji i dni płodnych to podstawa. Kalendarz i kalkulator dni płodnych to skuteczne narzędzia, które pomogą w ustaleniu momentów najbardziej sprzyjających zajściu w ciążę.

Do czego służy Kalendarz Dni Płodnych?

Kalendarz Dni Płodnych pozwala na ustalenie, w jakich dniach cyklu kobieta ma szanse na zajście w ciążę. Jak sama nazwa wskazuje, na podstawie kilku prostych danych możliwe jest wyznaczenie potencjalnych dni płodnych i niepłodnych, a przede wszystkim samej owulacji.

Kalendarz miesiączkowy to nieoceniona pomoc dla par starających się o dziecko. Dzięki niemu wiedzą, w które dni zbliżenie może zaowocować poczęciem. Korzystają z niego także pary pragnące uniknąć ciąży, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcji. Daje natomiast cenną orientację w fazach płodności, pozwala kobiecie lepiej poznać swój organizm i skuteczniej kontrolować własną płodność oraz związane z nią decyzje.

Dni płodne i niepłodne: jak obliczyć?

Prowadzenie Kalendarza Dni Płodnych umożliwia obliczenie dni płodnych i niepłodnych. Pierwszą niezbędną informacją będzie średnia długość cyklu miesiączkowego – należy określić, ile czasu mija zwykle od pierwszego dnia poprzedniej do pierwszego dnia następnej miesiączki. Najczęściej średnia długość cyklu wynosi ok. 28 dni, chociaż jest to kwestia indywidualna. Pamiętajmy, że w przypadku mocno nieregularnych cyklów prawidłowe wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych będzie znacznie utrudnione.

Kalendarz owulacji i dni płodnych opiera się na założeniu, że do jajeczkowania dochodzi ok. 12-16 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Kolejne ważne założenia dotyczą czasu, przez jaki komórka jajowa może ulec zapłodnieniu (od 12 do 24 h po owulacji) i żywotności plemników (2-7 dni). Przyjmuje się, że dni płodne trwają średnio od ok. 4 dni przed owulacją do ok. 2 dni po owulacji.

Faza cyklu miesiączkowego

W dokładnym wyznaczeniu dni płodnych pomoże znajomość faz cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy w dniu poprzedzającym następny okres. Wyróżniamy 3 fazy cyklu menstruacyjnego.

Faza niepłodności względnej

To pierwsza faza cyklu. W tym czasie komórka jajowa dojrzewa. W przypadku kobiet z cyklem trwającym od 28 dni wzwyż jest to czas niepłodny. Jednak przy krótszych cyklach w ostatnich dniach tej fazy możliwe jest już zajście w ciążę.

Faza płodna

Ta faza obejmuje czas okołoowulacyjny. To właśnie teraz dochodzi do uwolnienia komórki jajowej – mamy do czynienia ze szczytową płodnością. Ze względu na żywotność plemników i indywidualne różnice w długości życia komórki jajowej najbezpieczniej jest założyć, że faza płodna może zacząć się już 7 dni przed owulacją i skończyć nawet 4 dni po niej.

Faza niepłodności bezwzględnej

Ostatnia faza cyklu trwa około 14 dni. W tym czasie komórka obumiera, a następnie pojawia się krwawienie menstruacyjne.

Kalkulator dni płodnych – metody obliczania dni płodnych

Samodzielne obliczanie dni płodnych i niepłodnych nie jest trudne, jednak wymaga nieco czasu i skupienia. Obecnie mamy wiele prostych sposobów na to, by uzyskać takie dane szybko i bez wysiłku, eliminując ewentualne błędy w obliczeniach.

Z pomocą przychodzi nam praktyczny kalkulator dni płodnych. Chcesz w kilka sekund sprawdzić swoje dni płodne? Kalkulator dostępny online lub w aplikacji wyliczy je błyskawicznie, korzystając z takich danych jak długość cyklu i data ostatniej miesiączki. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom kobiety nie muszą samodzielnie prowadzić obliczeń – łatwo dostępne kalkulatory wyznaczą nie tylko owulację, ale też np. termin porodu.

Warto pamiętać, że nowoczesna kobieta może skorzystać z czułych testów owulacyjnych do samodzielnego wykonania. Bazują one na badaniu poziomu hormonu luteinizującego lub estrogenów, wystarczy próbka moczu lub śliny.

Co musisz wiedzieć, aby zajść w ciążę?

Wiele par bezskutecznie starających się o dziecko ma problem ze zidentyfikowaniem przyczyny niepowodzeń. Niekoniecznie muszą być to od razu poważne zaburzenia płodności – często wystarczy zmiana trybu życia lub niewielka interwencja medyczna.

  • Jednym z problemów mogą być zaburzenia hormonalne, u kobiet prowadzące m.in. do braku owulacji czy nawet braku miesiączki.
  • Co ciekawe, u mężczyzn problemem może być zbyt częsta masturbacja, wpływająca negatywnie na jakość nasienia.
  • W przypadku niektórych panów problematyczny okazuje się powrót do pełnej płodności po zabiegu wazektomii.
  • Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, istotna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Panowie powinni uważać na niektóre składniki, mogące negatywnie wpływać na potencję (np. nadmiar kreatyny).

Jakie są objawy dni płodnych?

Dni płodne są okresem pełnym charakterystycznych objawów. Dzięki tym symptomom możemy upewnić się, że nadeszła płodna faza cyklu. Zaliczyć do nich można:

  • śluz płodny, czyli przezroczystą, rozciągliwą wydzielinę pochwową,
  • niewielkie podwyższenie temperatury ciała,
  • zazwyczaj wzrost libido,
  • czasami w pobliżu jednego jajnika pojawia się lekki ból owulacyjny.

Wyznaczanie momentu owulacji oraz dni płodnych i niepłodnych pozwala rozpoznać czas możliwego zajścia w ciążę. Dzięki takim narzędziom jak kalkulator dni płodnych możemy dokonywać obliczeń szybko i bez ryzyka popełnienia błędu.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.