Kalendarz i kalkulator dni płodnych – jak zajść w ciążę?

baner

Kalendarz i kalkulator dni płodnych – jak zajść w ciążę?

Podczas starania się o dziecko wyznaczenie dnia owulacji i dni płodnych to podstawa. Kalendarz i kalkulator dni płodnych to skuteczne narzędzia, które pomogą w ustaleniu momentów najbardziej sprzyjających zajściu w ciążę.Do czego służy

Podczas starania się o dziecko wyznaczenie dnia owulacji i dni płodnych to podstawa. Kalendarz i kalkulator dni płodnych to skuteczne narzędzia, które pomogą w ustaleniu momentów najbardziej sprzyjających zajściu w ciążę.

Do czego służy Kalendarz Dni Płodnych?

Kalendarz Dni Płodnych pozwala na ustalenie, w jakich dniach cyklu kobieta ma szanse na zajście w ciążę. Jak sama nazwa wskazuje, na podstawie kilku prostych danych możliwe jest wyznaczenie potencjalnych dni płodnych i niepłodnych, a przede wszystkim samej owulacji.

Kalendarz miesiączkowy to nieoceniona pomoc dla par starających się o dziecko. Dzięki niemu wiedzą, w które dni zbliżenie może zaowocować poczęciem. Korzystają z niego także pary pragnące uniknąć ciąży, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcji. Daje natomiast cenną orientację w fazach płodności, pozwala kobiecie lepiej poznać swój organizm i skuteczniej kontrolować własną płodność oraz związane z nią decyzje.

Dni płodne i niepłodne: jak obliczyć?

Prowadzenie Kalendarza Dni Płodnych umożliwia obliczenie dni płodnych i niepłodnych. Pierwszą niezbędną informacją będzie średnia długość cyklu miesiączkowego – należy określić, ile czasu mija zwykle od pierwszego dnia poprzedniej do pierwszego dnia następnej miesiączki. Najczęściej średnia długość cyklu wynosi ok. 28 dni, chociaż jest to kwestia indywidualna. Pamiętajmy, że w przypadku mocno nieregularnych cyklów prawidłowe wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych będzie znacznie utrudnione.

Kalendarz owulacji i dni płodnych opiera się na założeniu, że do jajeczkowania dochodzi ok. 12-16 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Kolejne ważne założenia dotyczą czasu, przez jaki komórka jajowa może ulec zapłodnieniu (od 12 do 24 h po owulacji) i żywotności plemników (2-7 dni). Przyjmuje się, że dni płodne trwają średnio od ok. 4 dni przed owulacją do ok. 2 dni po owulacji.

Faza cyklu miesiączkowego

W dokładnym wyznaczeniu dni płodnych pomoże znajomość faz cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy w dniu poprzedzającym następny okres. Wyróżniamy 3 fazy cyklu menstruacyjnego.

Faza niepłodności względnej

To pierwsza faza cyklu. W tym czasie komórka jajowa dojrzewa. W przypadku kobiet z cyklem trwającym od 28 dni wzwyż jest to czas niepłodny. Jednak przy krótszych cyklach w ostatnich dniach tej fazy możliwe jest już zajście w ciążę.

Faza płodna

Ta faza obejmuje czas okołoowulacyjny. To właśnie teraz dochodzi do uwolnienia komórki jajowej – mamy do czynienia ze szczytową płodnością. Ze względu na żywotność plemników i indywidualne różnice w długości życia komórki jajowej najbezpieczniej jest założyć, że faza płodna może zacząć się już 7 dni przed owulacją i skończyć nawet 4 dni po niej.

Faza niepłodności bezwzględnej

Ostatnia faza cyklu trwa około 14 dni. W tym czasie komórka obumiera, a następnie pojawia się krwawienie menstruacyjne.

Kalkulator dni płodnych – metody obliczania dni płodnych

Samodzielne obliczanie dni płodnych i niepłodnych nie jest trudne, jednak wymaga nieco czasu i skupienia. Obecnie mamy wiele prostych sposobów na to, by uzyskać takie dane szybko i bez wysiłku, eliminując ewentualne błędy w obliczeniach.

Z pomocą przychodzi nam praktyczny kalkulator dni płodnych. Chcesz w kilka sekund sprawdzić swoje dni płodne? Kalkulator dostępny online lub w aplikacji wyliczy je błyskawicznie, korzystając z takich danych jak długość cyklu i data ostatniej miesiączki. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom kobiety nie muszą samodzielnie prowadzić obliczeń – łatwo dostępne kalkulatory wyznaczą nie tylko owulację, ale też np. termin porodu.

Warto pamiętać, że nowoczesna kobieta może skorzystać z czułych testów owulacyjnych do samodzielnego wykonania. Bazują one na badaniu poziomu hormonu luteinizującego lub estrogenów, wystarczy próbka moczu lub śliny.

Co musisz wiedzieć, aby zajść w ciążę?

Wiele par bezskutecznie starających się o dziecko ma problem ze zidentyfikowaniem przyczyny niepowodzeń. Niekoniecznie muszą być to od razu poważne zaburzenia płodności – często wystarczy zmiana trybu życia lub niewielka interwencja medyczna.

  • Jednym z problemów mogą być zaburzenia hormonalne, u kobiet prowadzące m.in. do braku owulacji czy nawet braku miesiączki.
  • Co ciekawe, u mężczyzn problemem może być zbyt częsta masturbacja, wpływająca negatywnie na jakość nasienia.
  • W przypadku niektórych panów problematyczny okazuje się powrót do pełnej płodności po zabiegu wazektomii.
  • Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, istotna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Panowie powinni uważać na niektóre składniki, mogące negatywnie wpływać na potencję (np. nadmiar kreatyny).

Jakie są objawy dni płodnych?

Dni płodne są okresem pełnym charakterystycznych objawów. Dzięki tym symptomom możemy upewnić się, że nadeszła płodna faza cyklu. Zaliczyć do nich można:

  • śluz płodny, czyli przezroczystą, rozciągliwą wydzielinę pochwową,
  • niewielkie podwyższenie temperatury ciała,
  • zazwyczaj wzrost libido,
  • czasami w pobliżu jednego jajnika pojawia się lekki ból owulacyjny.

Wyznaczanie momentu owulacji oraz dni płodnych i niepłodnych pozwala rozpoznać czas możliwego zajścia w ciążę. Dzięki takim narzędziom jak kalkulator dni płodnych możemy dokonywać obliczeń szybko i bez ryzyka popełnienia błędu.

autor

mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Dieta i odchudzanie

Prawidłowa suplementacja: jak zidentyfikować niedobory i skutecznie łączyć suplementy diety?
Suplementy diety to rozwiązanie, po które sięga obecnie wielu z nas. Pełen obowiązków zawodowych tryb życia sprawia, że utrzymanie zbilansowanej diety staje się niezwykle trudne. ...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.