zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

Inhalacje na katar i przeziębienie

 inhalacje na przeziębienie

Katar to typowy objaw przeziębienia, który znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania. Z tego powodu warto zastosować inhalacje na katar i zatkany nos. Skuteczne działanie wykazują parówki z zastosowaniem ziół i olejków eterycznych. Inhalacje na katar to domowy sposób na uciążliwy katar, ale można je stosować również przy problemach z zatokami i w przebiegu przeziębienia. Jak stosować inhalacje? Z czego robić inhalacje parowe na katar i przeziębienie? Jakie inhalacje są najbardziej skuteczne? Co jest dobre na katar i przeziębienie?

Jak zrobić inhalację?

Inhalację można przygotować przy użyciu specjalnego urządzenia – inhalatora. Ma on zastosowanie w przypadku choroby o przebiegu przewlekłym (np. przy alergii) bądź ciężkim (np. przy ciężkiej astmie). Wówczas konieczne jest przyjmowanie specjalistycznych leków, warto wtedy zastosować inhalacje przy użyciu kieszonkowego inhalatora. Są one łatwe w obsłudze i pozwalają na inhalowanie się zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Alternatywą są domowe inhalacje, które w prosty sposób można przygotować samemu. Wystarczy nalać do naczynia gorącej wody i zaparzyć w niej zakupione w aptece suszone zioła, np. rumianek czy szałwię lekarską. Zamiast ziół można dodać olejki eteryczne – olejek eukaliptusowy bądź rozmarynowy. Po przygotowaniu naparu należy nachylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać kilka minut, podczas której należy wdychać parę nosem a wydychać ustami. Parówki działają odkażająco, dodatkowo rozrzedzają zaległą w nosie wydzielinę, przyczyniając się do udrożnienia dróg oddechowych.

Inhalacje na katar i przeziębienie z olejkami eterycznymi

Inhalacje parowe to skuteczny sposób na udrożnienie nosa i zatok, ale również na skrócenie przeziębienia i towarzyszące mu dolegliwości w postaci kaszlu i bólu gardła.  Niemniej jednak, aby wykazywały pozytywne działanie, warto wzbogacić je o olejki eteryczne. W tym znaczeniu warto stosować inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, które są powszechnie stosowane w leczeniu przeziębienia, kataru i zatok, a także kaszlu i anginy. Olejek eukaliptusowy ma właściwości napotne, a dodatkowo udrożnia zatkany nos i zatoki ułatwiając oddychanie. Warto również wskazać, że olejek eukaliptusowy ma także działanie dezynfekujące. Podobne rezultaty przyniesie inhalacja olejkiem tymiankowym, która wskazana jest przy katarze, ale również chorych zatokach, kaszlu, zapaleniu migdałków i przeziębieniu. Do gorącej wody należy dodać kilka kropli olejku eterycznego i głęboko wdychać przez kilka minut. Stosowanie inhalacji parowych z olejkiem tymiankowym pozytywnie wpływa na zatoki, „zapchany nos” oraz skraca czas przeziębienia. Co ważne, nebulizacji z olejkiem tymiankowym nie powinny stosować kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem.

Pozytywne działanie na drogi oddechowe ma inhalacja przygotowana z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Do gorącej wody należy dodać kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego i wdychać opary przez około 5 minut. Parówek nie powinny stosować małe dzieci, a także kobiety w ciąży i alergicy. Skuteczna w leczeniu kataru, zatok oraz bólu gardła i przeziębienia jest inhalacja olejkiem sosnowym. Wykazuje ona bowiem działanie wykrztuśne oraz antyseptyczne, dodatkowo udrożnia drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Warto wskazać, że nebulizacje z olejkiem sosnowym warto stosować około trzy razy dziennie do momentu wyleczenia przeziębienia. Co ważne, działanie olejku sosnowego wzmacnia olejek eukaliptusowy – właściwości ich się uzupełniają. Dlatego też, do wody można dodawać krople obu olejków. 

Inhalacja z soli kuchennej i soli fizjologicznej na katar i przeziębienie

Inhalacja z soli kuchennej zalecana jest głównie na katar dla dorosłych. Parówki z zastosowaniem soli rozrzedzają wydzieliny błon śluzowych oraz skutecznie oczyszczają drogi oddechowe. Inhalację z solą w łatwy sposób można przygotować domowymi sposobami, podobnie jak inhalacje z olejkiem czy z naparem z ziół. Do naczynia z gorącą wodą wystarczy wsypać łyżkę soli i wdychać parę przez 10-15 minut bądź do ostygnięcia wody. Warto jednak wskazać, że nie należy przesadzać z ilością soli, gdyż zbyt duża jej ilość może podrażnić śluzówki nosa. Co ważne, w celach profilaktycznych (uniknięcia kataru i kaszlu) inhalację z soli warto stosować 1-2 razy dziennie w okresie zwiększonej zachorowalności.

W przypadku dzieci warto zastosować inhalację solą fizjologiczną. Niemniej jednak, aby przygotować taką inhalację, konieczne jest specjalne urządzenie – nebulizator. Urządzenie to zamienia wlaną do niego sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę. Jak inhalować solą fizjologiczną? Wdychanie odbywa się przez maseczkę inhalującą, którą należy przyłożyć do dróg oddechowych dziecka. Regularne stosowanie nebulizacji z solą fizjologiczną skraca czas trwania infekcji i udrożnia zatkany nos, ułatwiając oddychanie przy katarze. Warto wskazać, ze zbyt suche powietrze przyczynia się do podrażnienia śluzówki nosa, co sprzyja infekcjom. Stosowanie inhalacji z solą fizjologiczną nawilża nos, dzięki temu zapobiega namnażaniu się bakterii. Warto wskazać, że równie skuteczne jest stosowanie nebulizacji z użyciem roztworu soli hipertonicznej.

Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie

Amol to ponadczasowy, ziołowy lek, który ma wszechstronne zastosowanie. Można używać go do nacierania ciała, dodawać do kąpieli, zażywać, ale również dodawać do inhalacji. Parówki z dodatkiem amolu stosowane są przy przeziębieniu, ale również zwalczaniu kataru (udrożnia drogi oddechowe), gorączki i bólu gardła. Jak przygotować inhalację z amolem? Do 1 litra gorącej wody należy dodać łyżkę amolu i wdychać pod przykryciem ręcznika. Kilkuminutowa inhalacja udrożni drogi oddechowe i poprawi nawilżenie nosa i gardła, przynosząc ulgę. Niemniej jednak należy wskazać, że nebulizacji z amolem nie powinny stosować osoby, które są uczulone na którykolwiek składnik leku (m.in.: goździki, mentol, miętę pieprzową, lawendę czy korę cynamonową).

Katar to dolegliwość, która znacznie utrudnia oddychanie (zapchany nos) i obniża komfort codziennego funkcjonowania. Wydzielina szczególnie uciążliwa jest przy zapaleniu zatok – uporczywa i długotrwała. Dlatego też w celu udrożnienia nosa i skrócenia czasu trwania dolegliwości warto stosować odpowiednie inhalacje na katar. Są to m.in. płyny, krople, roztwory i mgiełki (np. solankowo-jodowe, z soli i sody). Dzięki zastosowaniu inhalacji z olejków eterycznych i naparów z ziół kanały nosowe zostają udrożnione poprzez upłynnienie wydzieliny w nich zalegającej, a dodatkowo nawilżeniu ulega błona śluzowa. Warto wskazać, że odpowiednio dobrane środki do inhalacji mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, a także przez kobiety w ciąży. Niemniej jednak warto zapytać farmaceutę, czym należy inhalować dziecko i co wlewać do inhalatora, by efekty były możliwie jak najlepsze.Prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak

Profesor zwyczajny, obecnie Kierownik Zakładu Farmacji Aptecznej oraz Kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.