zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

Cynk na przeziębienie

 cynk na przeziębienie

Organiczne związki cynku to pierwiastki śladowe, które są niezwykle ważne dla zdrowia, ponieważ biorą udział w wielu reakcjach metabolicznych zachodzących w organizmie. Cynk jest również niezbędny we wzmacnianiu systemu immunologicznego. Powstaje zatem pytanie, jak działa cynk na przeziębienie? Jaka dawka jest skuteczna w zwalczaniu infekcji wirusowych?

Organiczne związki cynku a przeziębienie

Cynk stanowi istotny pierwiastek śladowy, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Z tego powodu odpowiednia suplementacja pierwiastkiem umożliwia wzmocnienie naturalnej odporności organizmu na infekcje wirusowe. Jego działanie bowiem hamuje namnażanie się wirusów. Ponadto, odpowiednia suplementacja cynku umożliwia zatrzymanie proces zasiedlania śluzówki nosa i gardła przez rinowirusy, które są  odpowiedzialne za większość infekcji górnych dróg oddechowych – kataru i kaszlu. W tym znaczeniu cząsteczki cynku wytwarzają niejako wokół wirusa swoistą powłokę, uniemożliwiającą jego wniknięcie przez nabłonek w nosie, dodatkowo zapobiegając jego namnażaniu. Należy podkreślić, że cynk zastosowany na przeziębienie nie tylko wspiera układ immunologiczny w infekcji, ale również osłabia niektóre towarzyszące przeziębieniu nieprzyjemne, dolegliwe reakcje wywołane obecnością wirusa.

Warto wskazać, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami stwierdzono, że u osób, które przyjmowały suplementy cynku, przeziębienie trwało krócej, aniżeli u chorych, którzy nie uzupełniały niedoborów pierwiastka.

Dawka cynku na przeziębienie

W przypadku cynku, dzienna dawka waha się w zakresie 15-30 mg. Niemniej jednak w przypadku zachorowania można zwiększyć suplementację tym pierwiastkiem. Warto wskazać, że cynk nie uchroni w pełni przed wystąpieniem przeziębienia. Niemniej jednak stosowanie cynku przy schorzeniu umożliwia skrócenie czasu trwania dolegliwości. Ponadto, niezwykle istotne jest przyjęcie cynku lub suplementu diety z cynkiem w przeciągu 24 godzin od momentu pojawienia się pierwszych symptomów przeziębienia.  Wówczas można liczyć na jego wysoką skuteczność w zwalczaniu przeziębienia. Należy wskazać, że skrócenie czasu trwania przeziębienia możliwe jest jedynie poprzez przyjęcie wysokich dawek cynku (w badaniach wykorzystywano dawki od 80 do 92 mg). Suplementacja wysokimi dawkami bowiem może skrócić przeziębienie nawet o ponad 40%. 

Podsumowując, suplementacja cynku i odpowiednie jego dawkowanie pomaga zmniejszyć częstotliwość występowania przeziębienia u dzieci i dorosłych oraz skraca czas infekcji. Niemniej jednak, równie istotna jest profilaktyka przed zachorowaniem. Z tego powodu warto wdrożyć odpowiednią, zdrowo zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały oraz dodatkowo przyjmować dostępne w aptece bez recepty suplementy, które uzupełnią niedobry istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków i składników odżywczych. Co ważne cynk ten jest szczególnie ważny dla dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży.
Prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak

Profesor zwyczajny, obecnie Kierownik Zakładu Farmacji Aptecznej oraz Kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.