zdjecie zdjecie
Kategoria Przeziębienie i grypa

Znowu przeziębienie – jak poradzić sobie z uporczywym katarem

Nadeszła zima, a z nią czas przeziębień i grypy. Coraz więcej osób boryka się z różnymi dolegliwościami przeziębienia. Jednym z nich, najbardziej uciążliwym jest katar. Powoduje on szczególnie niedotlenienie, które skutkuje zmęczeniem, bólami głowy oraz obniżoną sprawnością intelektualną. Sprawdźmy jak sobie z nim poradzić.


Katar - co to takiego

Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa. Jest to choroba, która polega na zapaleniu błon śluzowych nosa. Pojawienie się śluzowej bądź wodnistej wydzieliny z nosa świadczy o reakcji obronnej naszego układu odpornościowego. Katar głównie jest spowodowany wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Rzadziej może on być również następstwem zakażenia bakteryjnego. Objawia się głównie:

·         Wydzieliną z nosa: wodnisto-śluzową w trakcie infekcji wirusowej, natomiast śluzowo-ropną przy katarze bakteryjnym

·         Zatkanym, obrzękniętym nosem

·         Drapaniem w gardle

·         Bólem głowy

·         Uczuciem ogólnego rozbicia

W trakcie infekcji kataralnej, współczesna nauka wyróżnia trzy fazy jej przebiegu. Pierwsza – naczyniowa, trwająca zwykle 3 do 5 dni. Wówczas wirusy atakują nasz organizm, który zaczyna się bronić. Pojawiają się wtedy osłabienie, wyciek z nosa, czasami gorączka. Następnie infekcja przechodzi w drugą fazę – komórkową. W tej fazie zmienia się gęstość śluzu z wodnistego na bardziej gęsty. Coraz bardziej pogarsza się nasze samopoczucie, nos jest bardziej obrzęknięty oraz zatkany, co powoduje, że gorzej oddychamy. Z czasem tracą drożność także ujścia zatok oraz trąbek słuchowych, z czym się wiąże pogorszenie słuchu. Ostatnią fazą jest wtórne zakażenie bakteryjne. W tej fazie następują kolejne zmiany wydzieliny z nosa, nasila się gorączka, organizm jest bardzo osłabiony.

Domowe sposoby na katar

Zarówno te domowe sposoby jak również niektóre leki dostępne w aptece nie wyleczą kataru. Ich zadaniem jest głównie przyniesienie ulgi w nieżycie nosa. Oto kilka przykładów:

·         Woda morska – jest to preparat, który umożliwi nam nawilżenie błony śluzowej. Oprócz tego rozrzedzi wydzielinę oraz wspomoże pracę rzęsek. Zmniejsza również obrzęk nosa.

·         Ziołowe inhalacje – działają one przeciwzapalnie, odkażająco oraz pomagają udrożnić nos. Do tworzenia takich inhalacji nadają się: tymianek, lipa, szałwia oraz rumianek

·         Witamina C oraz rutyna – substancje te skracają okres kataru poprzez uszczelnienie naczyń krwionośnych, co zapobiega wnikaniu wirusów

·         Aromaterapia – bardzo dużą ulgę w nieżycie nosa przynoszą olejki eteryczne, np. sosnowy, eukaliptusowy, miętowy czy lawendowy. W aptece można nabyć również ich mieszanki (Aroma oil lub Olbas oil). Upłynniają one wydzielinę, działają przeciwbakteryjnie oraz zmniejszają obrzęk

·         Nawilżanie powietrza – powietrze w mieszkaniu należy jak najczęściej wietrzyć, by powietrze w nim nie było zbyt suche, gdyż podrażnia ono obrzmiałą i przekrwioną śluzówkę nosa. Bardzo dobrze sprawdzą się tu również nawilżacze powietrza

·         Wydmuchiwanie nosa – należy pamiętać by często wydmuchiwać wydzielinę z nosa do higienicznych chusteczek. Regularne siąkanie nosa umożliwia usuwanie wydzieliny z nosa, pozbywanie się wirusów oraz ułatwi oddychanie

·         Leki z apteki – W walce z uporczywym katarem mogą pomóc preparaty na przeziębienie, które w swoim składzie zawierają ibuprofen bądź kwas acetylosalicylowy, ponieważ one zwalczają stan zapalny w organizmie. W celu udrożnienia nosa można nabyć krople do nosa, które obkurczą naczynia krwionośne oraz zmniejszą obrzęk. Również dostępne są medykamenty w postaci tabletek, które głównie zawierają pseudoefedrynę. Bardzo dobrze jest zastosować preparaty, które mają ogólne działanie na przeziębienie. Wspomogą one nie tylko przy uporczywym katarze, ale i również przy gorączce, dreszczach, bólu głowy czy gardła.

Każdy z nas wie jak bardzo uciążliwy jest zatkany nos przez katar. Nie da się prawidłowo funkcjonować czy to w pracy czy w domu. Jesteśmy rozbici, nieskoncentrowani i myślimy tylko by jak najszybciej znaleźć się w łóżku. Pamiętajmy, że jeżeli szybko zareagujemy na początkowe objawy to możemy skrócić czas infekcji.
Znowu przeziębienie – jak poradzić sobie z uporczywym katarem -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Wapteka

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.