Przebieg zakażenia Omikronem - fakty i mity. Co już wiemy na temat nowego wariantu COVID-19?

Przebieg zakażenia Omikronem - fakty i mity. Co już wiemy na temat nowego wariantu COVID-19? - zdjęcie

Pandemia koronawirusa to wydarzenie, które bez wątpienia przejdzie do historii. Temat Covid-19 już od ponad dwóch lat jest głównym tematem poruszanym w kanałach informacyjnych, mediach społecznościowych oraz na różnego rodzaju panelach dyskusyjnych. Należy mieć na uwadze, że określenie „koronawirus” ma charakter zbiorczy. W rzeczywistości, na świecie istnieje obecnie wiele odmian tej choroby, które różnią się między sobą pod kątem objawów czy wpływu na ludzki organizm. Do szczególnie silnie rozprzestrzenionych odmian należy tzw. omikron.

Jeśli chodzi o wszelkie kwestie związane z pandemią, to wokół poszczególnych zagadnień wyrosło wiele mitów. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. To właśnie dlatego, jeśli interesujesz się tematem koronawirusa, powinieneś przeczytać nasz artykuł poradnikowy. Dzięki niemu poznasz cenne informacje na temat takich aspektów jak:

  • jakie są objawy zarażenia Omikronem?
  • Omikron – objawy choroby Covid w różnych wariantach,
  • Omikron – leczenie,
  • Omikron u dzieci – czy także jest możliwy?
  • Omikron a Delta – jakie są najważniejsze różnice między tymi odmianami?

Musisz jednak pamiętać o tym, że istotny jest nie tylko właściwy przebieg choroby, ale także powikłania pocovidowe. Jak można sobie z nimi radzić? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj także artykuł: Powikłania po koronawirusie – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Polska: Omikron w liczbach

To właśnie statystyki pokazują najlepiej, w jak szybkim tempie rozprzestrzenia się Omikron, który pojawił się w Polsce w grudniu 2021 roku. Wystarczy rzut oka na kilka liczb. Przykładowo, już w styczniu 2022 roku nieco ponad połowa wszystkich zakażeń została wywołana przez wariant Omikronu. W ostatnim tygodniu tego samego miesiąca zakażenia tym wariantem stanowiły więcej niż sześćdziesiąt procent spośród wszystkich zachorowań. Jeśli chodzi o Omikronobjawy występują u dorosłych oraz dzieci (symptomy są podobne w obu przypadkach).

Koronawirus – wariant Omikron: łagodniejszy w objawach, ale bardziej zaraźliwy? Rozwiewamy wątpliwości

Czy opinie, zgodnie z którymi Omikron to szczególnie zaraźliwy wariant koronawirusa? Niestety tak – taki stan rzeczy wynika z faktu, że Omikron szczególnie dobrze wchłania się do ludzkich komórek, przebijając się przez układ immunologiczny (odpornościowy).

Z drugiej jednak strony Omikron nie jest tak groźny, jak ma to miejsce w przypadku innych wariantów, w tym między innymi odmiany typu Gamma (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu). Takie swoiste połączenie, czyli większa zaraźliwość i łagodniejsze objawy, to cecha charakterystyczna spotykana także w przypadku wielu innych chorób.

Objawy zakażenia Omikronem – 5 symptomów, które pojawiają się najczęściej

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia Omikronem? Wariant ten jest czasem określany jako nowy COVIDObjawy są łagodniejsze niż w przypadku innych wariantów, ale także mogą zaszkodzić zdrowiu. Generalnie, na podstawie badań przeprowadzanych na całym świecie można wyróżnić takie symptomy jak między innymi:

  • kaszel (zarówno łagodny, jak i bardziej uporczywy),
  • kater,
  • ból gardła (pieczenie),
  • ból głowy przypominający migrenę,
  • podwyższona temperatura ciała.

Oczywiście, Omikron może objawiać się różnymi symptomami w zależności takich czynników jak na przykład wiek itd. Powyższe przykłady to tylko niektóre spośród wszystkich możliwych objawów Omikronu. Mogą wystąpić także inne rodzaje dolegliwości podczas Covid – wysypka itd. Ponadto, choroba może przebiegać również w sposób bezobjawowy – aby się przekonać o swoim stanie zdrowia, należy wypełnić test na Covid-19. Obecnie, na rynku są dostępne różne rodzaje testów, w tym np. szybki test antygenowy.

Omikron a Delta, Alfa i Gamma – porównanie przebiegu choroby z innymi mutacjami

Jak zapewne wiesz, omikron to mocno rozpowszechniona, ale nie jedyna odmiana koronawirusa. Wirus ten mutuje. Oprócz niej, do głównych odmian należą także przede wszystkim: Delta, Alfa oraz Gamma. Warto mieć świadomość na temat poszczególnych wariantów, ponieważ istotnie różnią się one między innymi pod kątem przebiegu choroby.

Jeśli z kolei chodzi o odmianę Alfa, to wariant ten przede wszystkim szybko się rozprzestrzenia. Jest on nazywany także brytyjskim z uwagi na miejsce jego pierwszej identyfikacji we wrześniu 2020 roku, ale w następnych miesiącach szybko pojawił się także w ponad stu trzydziestu krajach na całym świecie. Z pewnością dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy obawiają się zarażenia odmianą Alfa, stanowi informacja, że zaszczepienie się znacznie obniża ryzyko zgonu w wyniku koronawirusa, a nawet hospitalizacji.

Typowe odmiany wariantu Alfa to przede wszystkim: silny kaszel, uczucie zmęczenia oraz objawy typowe dla zwykłej grypy (ból gardła, gorączka). Co ciekawe, w przypadku Alfy nie mamy do czynienia z tak charakterystycznym objawem, jakim jest czasowa utrata węchu lub smaku.

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku typu Gamma. Ta mutacja koronawirusa wiąże się z takimi objawami jak przede wszystkim trudności zaburzone funkcjonowanie układu pokarmowego (co nasuwa skojarzenia z grypą żołądkową), gorączka, a nawet problemy ze słuchem i trudności w wysławianiu się.

Typowe objawy wariantu Gamma, który został po raz pierwszy zidentyfikowany na terenie Brazylii, to choroba, której typowe symptomy są podobne jak w przypadku pozostałych odmian (gorączka, trudności w oddychaniu itp.), ale ich nasilenie często bywa znacznie silniejsze.

Jak długo utrzymują się objawy zakażenia Omikronem?

Choć Omikron także może być w niektórych przypadkach bardzo groźny dla ludzkiego organizmu i utrudniać normalne funkcjonowanie, to dobrą informacją jest to, że objawy w przypadku zachorowania ustępują dość szybko.

Jak długo utrzymują się objawy Omikrona? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przebieg choroby może znacząco różnić się w zależności od indywidualnego stanu zdrowia chorego, jego wieku, chorób współistniejących itd. Zasadniczo jednak czas utrzymywania się objawów Omikrona to nie więcej niż około jeden tydzień, a przypadku młodych osób prowadzących zdrowy tryb życia – nawet trzy-cztery dni. Jedynie w bardziej skomplikowanych przypadkach choroba może utrzymywać się przez kilka tygodni, a w skrajnych sytuacjach – zmiany w organizmie będą zauważalne przez wiele lat.

Co z efektem „długiego ogona COVID-19” w przypadku Omikrona – czy jest się czego obawiać?

Ważną kwestią są nie tylko objawy występujące bezpośrednio podczas przebiegu choroby, ale także tzw. długi COVID-19, czyli wpływ koronawirusa na funkcjonowanie organizmu w dalszej perspektywie. Choć Omikron jest stosunkowo łagodną odmianą w porównaniu np. z Alfą czy Gammą, to w tym przypadku także należy liczyć się z takimi powracającymi problemami jak na przykład bóle głowy, chroniczne zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Wariant Omikron a szczepienia – czy szczepionki nadal zapewniają ochronę przed infekcją?

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że w opinii naukowców zajmujących się badaniem koronawirusa większość szczepionek jest skuteczna przeciwko koronawirusowi. Oczywiście, nawet pełne zaszczepienie się – choć znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania – nie eliminuje zagrożenia związanego z wariantem Omikron.

Szczepionki to nie jedyna dostępna broń w walce z Covid. Obecnie prowadzone są także badania np. nad fluwoksaminą.


Źródło:

- https://www.statista.com/statistics/1279628/omicron-variant-cases-in-europe/
- Misiurewicz-Gabi, Agata. "Pandemia 2020–2022–co się zmieniło?." Kurier Medyczny 2022.1: 12-15.
- Dobrowolska, Krystyna, et al. "Differences between the course of SARS-CoV-2 infections in the periods of the Delta and Omicron variants dominance in Poland." Pol. Arch. Intern. Med 16403 (2023).
- Gautam, Sneha, and Luc Hens. "Omikron: where do we go in a sustainability context?." Environment, Development and Sustainability 24.4 (2022): 4491-4492.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.