Przebieg zakażenia Omikronem - fakty i mity. Co już wiemy na temat nowego wariantu COVID-19?

Przebieg zakażenia Omikronem - fakty i mity. Co już wiemy na temat nowego wariantu COVID-19? - zdjęcie

Przebieg zakażenia Omikronem - fakty i mity. Co już wiemy na temat nowego wariantu COVID-19?

Pandemia koronawirusa to wydarzenie, które bez wątpienia przejdzie do historii. Temat Covid-19 już od ponad dwóch lat jest głównym tematem poruszanym w kanałach informacyjnych, mediach społecznościowych oraz na różnego rodzaju panelach dyskusyjnych. Należy mieć na uwadze, że określenie „koronawirus” ma charakter zbiorczy. W rzeczywistości, na świecie istnieje obecnie wiele odmian tej choroby, które różnią się między sobą pod kątem objawów czy wpływu na ludzki organizm. Do szczególnie silnie rozprzestrzenionych odmian należy tzw. omikron.

Jeśli chodzi o wszelkie kwestie związane z pandemią, to wokół poszczególnych zagadnień wyrosło wiele mitów. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. To właśnie dlatego, jeśli interesujesz się tematem koronawirusa, powinieneś przeczytać nasz artykuł poradnikowy. Dzięki niemu poznasz cenne informacje na temat takich aspektów jak:

  • jakie są objawy zarażenia Omikronem?
  • Omikron – objawy choroby Covid w różnych wariantach,
  • Omikron – leczenie,
  • Omikron u dzieci – czy także jest możliwy?
  • Omikron a Delta – jakie są najważniejsze różnice między tymi odmianami?

Musisz jednak pamiętać o tym, że istotny jest nie tylko właściwy przebieg choroby, ale także powikłania pocovidowe. Jak można sobie z nimi radzić? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj także artykuł: Powikłania po koronawirusie – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Polska: Omikron w liczbach

To właśnie statystyki pokazują najlepiej, w jak szybkim tempie rozprzestrzenia się Omikron, który pojawił się w Polsce w grudniu 2021 roku. Wystarczy rzut oka na kilka liczb. Przykładowo, już w styczniu 2022 roku nieco ponad połowa wszystkich zakażeń została wywołana przez wariant Omikronu. W ostatnim tygodniu tego samego miesiąca zakażenia tym wariantem stanowiły więcej niż sześćdziesiąt procent spośród wszystkich zachorowań. Jeśli chodzi o Omikronobjawy występują u dorosłych oraz dzieci (symptomy są podobne w obu przypadkach).

Koronawirus – wariant Omikron: łagodniejszy w objawach, ale bardziej zaraźliwy? Rozwiewamy wątpliwości

Czy opinie, zgodnie z którymi Omikron to szczególnie zaraźliwy wariant koronawirusa? Niestety tak – taki stan rzeczy wynika z faktu, że Omikron szczególnie dobrze wchłania się do ludzkich komórek, przebijając się przez układ immunologiczny (odpornościowy).

Z drugiej jednak strony Omikron nie jest tak groźny, jak ma to miejsce w przypadku innych wariantów, w tym między innymi odmiany typu Gamma (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu). Takie swoiste połączenie, czyli większa zaraźliwość i łagodniejsze objawy, to cecha charakterystyczna spotykana także w przypadku wielu innych chorób.

Objawy zakażenia Omikronem – 5 symptomów, które pojawiają się najczęściej

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia Omikronem? Wariant ten jest czasem określany jako nowy COVIDObjawy są łagodniejsze niż w przypadku innych wariantów, ale także mogą zaszkodzić zdrowiu. Generalnie, na podstawie badań przeprowadzanych na całym świecie można wyróżnić takie symptomy jak między innymi:

  • kaszel (zarówno łagodny, jak i bardziej uporczywy),
  • kater,
  • ból gardła (pieczenie),
  • ból głowy przypominający migrenę,
  • podwyższona temperatura ciała.

Oczywiście, Omikron może objawiać się różnymi symptomami w zależności takich czynników jak na przykład wiek itd. Powyższe przykłady to tylko niektóre spośród wszystkich możliwych objawów Omikronu. Mogą wystąpić także inne rodzaje dolegliwości podczas Covid – wysypka itd. Ponadto, choroba może przebiegać również w sposób bezobjawowy – aby się przekonać o swoim stanie zdrowia, należy wypełnić test na Covid-19. Obecnie, na rynku są dostępne różne rodzaje testów, w tym np. szybki test antygenowy.

Omikron a Delta, Alfa i Gamma – porównanie przebiegu choroby z innymi mutacjami

Jak zapewne wiesz, omikron to mocno rozpowszechniona, ale nie jedyna odmiana koronawirusa. Wirus ten mutuje. Oprócz niej, do głównych odmian należą także przede wszystkim: Delta, Alfa oraz Gamma. Warto mieć świadomość na temat poszczególnych wariantów, ponieważ istotnie różnią się one między innymi pod kątem przebiegu choroby.

Jeśli z kolei chodzi o odmianę Alfa, to wariant ten przede wszystkim szybko się rozprzestrzenia. Jest on nazywany także brytyjskim z uwagi na miejsce jego pierwszej identyfikacji we wrześniu 2020 roku, ale w następnych miesiącach szybko pojawił się także w ponad stu trzydziestu krajach na całym świecie. Z pewnością dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy obawiają się zarażenia odmianą Alfa, stanowi informacja, że zaszczepienie się znacznie obniża ryzyko zgonu w wyniku koronawirusa, a nawet hospitalizacji.

Typowe odmiany wariantu Alfa to przede wszystkim: silny kaszel, uczucie zmęczenia oraz objawy typowe dla zwykłej grypy (ból gardła, gorączka). Co ciekawe, w przypadku Alfy nie mamy do czynienia z tak charakterystycznym objawem, jakim jest czasowa utrata węchu lub smaku.

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku typu Gamma. Ta mutacja koronawirusa wiąże się z takimi objawami jak przede wszystkim trudności zaburzone funkcjonowanie układu pokarmowego (co nasuwa skojarzenia z grypą żołądkową), gorączka, a nawet problemy ze słuchem i trudności w wysławianiu się.

Typowe objawy wariantu Gamma, który został po raz pierwszy zidentyfikowany na terenie Brazylii, to choroba, której typowe symptomy są podobne jak w przypadku pozostałych odmian (gorączka, trudności w oddychaniu itp.), ale ich nasilenie często bywa znacznie silniejsze.

Jak długo utrzymują się objawy zakażenia Omikronem?

Choć Omikron także może być w niektórych przypadkach bardzo groźny dla ludzkiego organizmu i utrudniać normalne funkcjonowanie, to dobrą informacją jest to, że objawy w przypadku zachorowania ustępują dość szybko.

Jak długo utrzymują się objawy Omikrona? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przebieg choroby może znacząco różnić się w zależności od indywidualnego stanu zdrowia chorego, jego wieku, chorób współistniejących itd. Zasadniczo jednak czas utrzymywania się objawów Omikrona to nie więcej niż około jeden tydzień, a przypadku młodych osób prowadzących zdrowy tryb życia – nawet trzy-cztery dni. Jedynie w bardziej skomplikowanych przypadkach choroba może utrzymywać się przez kilka tygodni, a w skrajnych sytuacjach – zmiany w organizmie będą zauważalne przez wiele lat.

Co z efektem „długiego ogona COVID-19” w przypadku Omikrona – czy jest się czego obawiać?

Ważną kwestią są nie tylko objawy występujące bezpośrednio podczas przebiegu choroby, ale także tzw. długi COVID-19, czyli wpływ koronawirusa na funkcjonowanie organizmu w dalszej perspektywie. Choć Omikron jest stosunkowo łagodną odmianą w porównaniu np. z Alfą czy Gammą, to w tym przypadku także należy liczyć się z takimi powracającymi problemami jak na przykład bóle głowy, chroniczne zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Wariant Omikron a szczepienia – czy szczepionki nadal zapewniają ochronę przed infekcją?

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że w opinii naukowców zajmujących się badaniem koronawirusa większość szczepionek jest skuteczna przeciwko koronawirusowi. Oczywiście, nawet pełne zaszczepienie się – choć znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania – nie eliminuje zagrożenia związanego z wariantem Omikron.

Szczepionki to nie jedyna dostępna broń w walce z Covid. Obecnie prowadzone są także badania np. nad fluwoksaminą.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.