Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką

Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką - zdjęcie

Nowoczesne urządzenia cyfrowe znacznie ułatwiają nasze codzienne życie. Czy ktoś z nas jest obecnie w stanie wyobrazić sobie egzystencję bez użycia komputera, smartfona czy tabletu? Z drugiej jednak strony elektronika jest obiektem częstej krytyki z uwagi na liczne potencjalne słabości oraz zagrożenia. Krytycy nowoczesnych urządzeń elektronicznych twierdzą, że rozwiązania te przyczyniają się do powstawania uzależnień – szczególnie wśród młodych ludzi – oraz depresji. Innym z problemów jest tzw. cyfrowa bezsenność. Zjawisko to, choć czasem pomijane, jest w rzeczywistości i rozpowszechnione na całym świecie i może prowadzić do poważnych, negatywnych skutków.

W przygotowanym przez nas artykule poradnikowym poznasz ciekawe informacje na temat takich zagadnień jak między innymi:

 • bezsenność  przyczyny,
 • światło niebieskie a sen – jaka jest zależność?
 • czy istnieje skuteczny lek na bezsenność cyfrową?
 • jakie sposoby na zaśnięcie warto wykorzystać w codziennym życiu?
 • jakie negatywne konsekwencje może przynieść utrzymujący się, chroniczny brak snu w nocy?

oraz wiele innych.

Bezsenność jest bardzo obszernym i skomplikowanym zagadnieniem. Jeśli możesz o sobie powiedzieć: „cięgle nie chce mi się spać”, to lektura naszego tekstu stanowi dla Ciebie wręcz obowiązkowe zadanie. Opisanie w jednym wpisie wszystkich aspektów z nią związanych jest niemożliwe. Jeśli zainteresował Cię ten temat, zobacz także artykuł: Bezsenność – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Miłej lektury!

Bezsenność – narastający problem XXI wieku

Rozwój technologiczny, z jakim mamy do czynienia na przełomie na przełomie dwudziestego oraz dwudziestego pierwszego wieku, przyniósł ludzkości wiele udogodnień w codziennym życiu. Nie wolno jednak zapominać także o drugiej stronie medalu – mowa tu o tzw. chorobach cywilizacyjnych. Według różnych szacunków, dokonywanych na przykład przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne cierpi nawet ponad jedna trzecia spośród wszystkich ludzi. Do tego typu schorzeń zalicza się głównie zaburzenia natury psychicznej i osobowościowej, w tym ADHD, depresję czy alkoholizm. Last but not least, poważnym problemem jest również bezsenność (insomnia). Choroba ta jest czasem bagatelizowana, w rzeczywistości jednak grozi poważnymi następstwami.

Jak długo można wytrzymać bez snu? Konsekwencje zdrowotne

Rekord Guinnessa w tym obszarze został ustanowiony jeszcze w latach 60. XX w. Wynosił on nieco ponad 260 godzin, a zatem – około jedenastu pełnych dób. Nie trzeba jednak czekać tak wiele czasu, by odczuć negatywne efekty bezsenności. Jest tak, ponieważ już 24 godziny bez snu to niemal pewna gwarancja takich zaburzeń jak między innymi:

 • poczucie irytacji,
 • osłabiona czujność i koncentracja,
 • bolące oczy,
 • pogorszona kondycja fizyczna,
 • bóle głowy,
 • możliwe problemy w utrzymaniu koordynacji ruchowej,
 • uczucie silnego głodu.
 • piekące, opuchnięte oczy.

Oczywiście, wraz z wydłużającym się okresem bezsenności objawy te ulegają nasileniu. Co więcej, należy liczyć się z takimi groźnymi symptomami jak między innymi silne napięcie mięśni, niczym nieuzasadniony stres, a nawet ataki psychozy.

Niska jakość snu i problemy z zaśnięciem? Problemem może być elektronika

Problemy ze snem mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Mogą one wynikać na przykład ze stresującego trybu życia lub chorób (schorzenia reumatyczne czy zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, problemy z tarczycą). Ważnym, coraz częstszym czynnikiem przyczyniającym się do bezsenności jest nadmierne używanie elektroniki, szczególnie w porze wieczornej.

Komfort snu a światło niebieskie – negatywne skutki oddziaływania światła na wzrok i mózg

Używanie elektroniki przed snem powoduje poważne problemy z zasypianiem. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: podczas używania np. telefonu, laptopa czy konsoli do gier nasz mózg jest wystawiony na działanie tzw. światła niebieskiego. To właśnie nadmierna ekspozycja na światło niebieskie przyczynia się do powstawania problemów z zasypianiem. Światło to jest wydzielane przez takie urządzenia elektroniczne wykorzystywane na co dzień jak między innymi monitory oraz laptopy, telewizory, smartfony itp. wyposażone w ekrany typu LED lub LCD. Co ważne, promieniowanie tego typu jest wysyłane także przez słońce w czasie dnia.

Światło to wprowadza mózg w błąd, ponieważ wskutek jego oddziaływania ludzki organizm zaczyna zachowywać się tak, jakby wciąż był dzień. W efekcie mamy do czynienia z zaburzonym wydzielaniem melatoniny (melatonina jest określana potocznie jako tzw. hormon snu).

Leczenie cyfrowej bezsenności – farmakologia i zmiana nawyków to krok do sukcesu

Aby zwiększyć efektywność walki z cyfrową bezsennością, warto połączyć zmianę nawyków oraz środki farmakologiczne. Dzięki temu nasz organizm będzie stymulowany na różne sposoby. Połączenie takich działań znacznie zwiększa szanse na pokonanie cyfrowej bezsenności.

Wśród medykamentów, które pomagają zwalczyć uczucie cyfrowej bezsenności, należą między innymi takie rozwiązania jak:

 • suplement diety Dobry sen Forte. Jest to ekstrakt zawierający takie składniki jak między innymi chmiel, melisa, melatonina oraz magnez. Regularnie stosowany Dobry sen Forte pomaga w zasypianiu

Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu suplementy nie mogą zastąpić pełnowartościowej, zbilansowanej diety ani regularnego trybu życia. Stosowanie suplementów niewiele pomoże, jeśli będziesz przed snem spędzał wiele czasu wpatrzony w ekran smartfona lub laptopa.

To właśnie dlatego medykamenty powinny stanowić jedynie uzupełnienie. Podstawą jest zmiana nawyków. Warto w tym celu przygotować sobie np. listę To Do, w której będziesz regularnie zapisywał sobie czas, w jakim możesz używać telefonu lub laptopa w godzinach popołudniowych i wieczornych. 

Światło niebieskie, złe oświetlenie i reakcja immunologiczna – co je łączy?

Światło niebieskie płynące z ekranu monitora lub smartfona to częsty, ale nie jedyny czynnik powodujący trudności w zasypianiu oraz płytki sen (objawem tego ostatniego problemu jest między innymi nieregularne tętno podczas snu). Nie wolno zapominać także o innym ważnym aspekcie – jest nim złe oświetlenie. Stosowanie zbyt jasnego i jaskrawego oświetlenia w porze wieczornej stwarza – podobnie jak ma to miejsce w przypadku niebieskiego światła – ryzyko zaburzeń podczas snu.

Aby przygotować organizm do odpoczynku, warto już przynajmniej na jedną godzinę przed snem używać w sypialni jedynie lekkiego, przyciemnionego oświetlenia. Takie działanie sprawi, że organizm nie będzie narażony na oddziaływanie zbyt silnych bodźców. Jak widać, także właściwy kolor światła do snu jest niezbędny do tego, by móc uniknąć nieprzespanych nocy. 

Oprócz oświetlenia, warta uwagi zależność występuje między układem immunologicznym a snem. Nieregularny sen oraz bezsenność przyczyniają się do osłabienia odporności ludzkiego organizmu.

Jak zadbać o zdrowy sen? 5 sposobów na skuteczną walkę z bezsennością i uzależnieniem od Internetu

Zaburzenia snu to problem istotny, ale nie oznacza to jeszcze, że jest on nierozwiązywalny. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele sposobów na walkę z bezsennością wywołaną wieczornym korzystaniem z Internetu. Nie stanowią one stuprocentowej gwarancji na osiągnięcie sukcesu, ale znacznie zwiększają szansę na spokojny sen. W ramach walki z tym problemem można:

 • stosować dedykowane aplikacje komputerowe. Co ciekawe, walkę z cyfrową bezsennością można prowadzić także z użyciem programu Terapia Bezsenności, który jest elektronicznym odpowiednikiem terapii behawioralnej,
 • ustalić dzienny limit korzystania z Internetu,
 • zastąpić Internet książką w tradycyjnej, papierowej postaci,
 • zażywać melatoninę w tabletkach,
 • uprawiać sport (np. bieganie) w godzinach wieczornych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.