Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką

Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką - zdjęcie

Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką

Nowoczesne urządzenia cyfrowe znacznie ułatwiają nasze codzienne życie. Czy ktoś z nas jest obecnie w stanie wyobrazić sobie egzystencję bez użycia komputera, smartfona czy tabletu? Z drugiej jednak strony elektronika jest obiektem częstej krytyki z uwagi na liczne potencjalne słabości oraz zagrożenia. Krytycy nowoczesnych urządzeń elektronicznych twierdzą, że rozwiązania te przyczyniają się do powstawania uzależnień – szczególnie wśród młodych ludzi – oraz depresji. Innym z problemów jest tzw. cyfrowa bezsenność. Zjawisko to, choć czasem pomijane, jest w rzeczywistości i rozpowszechnione na całym świecie i może prowadzić do poważnych, negatywnych skutków.

W przygotowanym przez nas artykule poradnikowym poznasz ciekawe informacje na temat takich zagadnień jak między innymi:

 • bezsenność  przyczyny,
 • światło niebieskie a sen – jaka jest zależność?
 • czy istnieje skuteczny lek na bezsenność cyfrową?
 • jakie sposoby na zaśnięcie warto wykorzystać w codziennym życiu?
 • jakie negatywne konsekwencje może przynieść utrzymujący się, chroniczny brak snu w nocy?

oraz wiele innych.

Bezsenność jest bardzo obszernym i skomplikowanym zagadnieniem. Jeśli możesz o sobie powiedzieć: „cięgle nie chce mi się spać”, to lektura naszego tekstu stanowi dla Ciebie wręcz obowiązkowe zadanie. Opisanie w jednym wpisie wszystkich aspektów z nią związanych jest niemożliwe. Jeśli zainteresował Cię ten temat, zobacz także artykuł: Bezsenność – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Miłej lektury!

Bezsenność – narastający problem XXI wieku

Rozwój technologiczny, z jakim mamy do czynienia na przełomie na przełomie dwudziestego oraz dwudziestego pierwszego wieku, przyniósł ludzkości wiele udogodnień w codziennym życiu. Nie wolno jednak zapominać także o drugiej stronie medalu – mowa tu o tzw. chorobach cywilizacyjnych. Według różnych szacunków, dokonywanych na przykład przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne cierpi nawet ponad jedna trzecia spośród wszystkich ludzi. Do tego typu schorzeń zalicza się głównie zaburzenia natury psychicznej i osobowościowej, w tym ADHD, depresję czy alkoholizm. Last but not least, poważnym problemem jest również bezsenność (insomnia). Choroba ta jest czasem bagatelizowana, w rzeczywistości jednak grozi poważnymi następstwami.

Jak długo można wytrzymać bez snu? Konsekwencje zdrowotne

Rekord Guinnessa w tym obszarze został ustanowiony jeszcze w latach 60. XX w. Wynosił on nieco ponad 260 godzin, a zatem – około jedenastu pełnych dób. Nie trzeba jednak czekać tak wiele czasu, by odczuć negatywne efekty bezsenności. Jest tak, ponieważ już 24 godziny bez snu to niemal pewna gwarancja takich zaburzeń jak między innymi:

 • poczucie irytacji,
 • osłabiona czujność i koncentracja,
 • bolące oczy,
 • pogorszona kondycja fizyczna,
 • bóle głowy,
 • możliwe problemy w utrzymaniu koordynacji ruchowej,
 • uczucie silnego głodu.
 • piekące, opuchnięte oczy.

Oczywiście, wraz z wydłużającym się okresem bezsenności objawy te ulegają nasileniu. Co więcej, należy liczyć się z takimi groźnymi symptomami jak między innymi silne napięcie mięśni, niczym nieuzasadniony stres, a nawet ataki psychozy.

Niska jakość snu i problemy z zaśnięciem? Problemem może być elektronika

Problemy ze snem mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Mogą one wynikać na przykład ze stresującego trybu życia lub chorób (schorzenia reumatyczne czy zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, problemy z tarczycą). Ważnym, coraz częstszym czynnikiem przyczyniającym się do bezsenności jest nadmierne używanie elektroniki, szczególnie w porze wieczornej.

Komfort snu a światło niebieskie – negatywne skutki oddziaływania światła na wzrok i mózg

Używanie elektroniki przed snem powoduje poważne problemy z zasypianiem. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: podczas używania np. telefonu, laptopa czy konsoli do gier nasz mózg jest wystawiony na działanie tzw. światła niebieskiego. To właśnie nadmierna ekspozycja na światło niebieskie przyczynia się do powstawania problemów z zasypianiem. Światło to jest wydzielane przez takie urządzenia elektroniczne wykorzystywane na co dzień jak między innymi monitory oraz laptopy, telewizory, smartfony itp. wyposażone w ekrany typu LED lub LCD. Co ważne, promieniowanie tego typu jest wysyłane także przez słońce w czasie dnia.

Światło to wprowadza mózg w błąd, ponieważ wskutek jego oddziaływania ludzki organizm zaczyna zachowywać się tak, jakby wciąż był dzień. W efekcie mamy do czynienia z zaburzonym wydzielaniem melatoniny (melatonina jest określana potocznie jako tzw. hormon snu).

Leczenie cyfrowej bezsenności – farmakologia i zmiana nawyków to krok do sukcesu

Aby zwiększyć efektywność walki z cyfrową bezsennością, warto połączyć zmianę nawyków oraz środki farmakologiczne. Dzięki temu nasz organizm będzie stymulowany na różne sposoby. Połączenie takich działań znacznie zwiększa szanse na pokonanie cyfrowej bezsenności.

Wśród medykamentów, które pomagają zwalczyć uczucie cyfrowej bezsenności, należą między innymi takie rozwiązania jak:

 • suplement diety Dobry sen Forte. Jest to ekstrakt zawierający takie składniki jak między innymi chmiel, melisa, melatonina oraz magnez. Regularnie stosowany Dobry sen Forte pomaga w zasypianiu

Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu suplementy nie mogą zastąpić pełnowartościowej, zbilansowanej diety ani regularnego trybu życia. Stosowanie suplementów niewiele pomoże, jeśli będziesz przed snem spędzał wiele czasu wpatrzony w ekran smartfona lub laptopa.

To właśnie dlatego medykamenty powinny stanowić jedynie uzupełnienie. Podstawą jest zmiana nawyków. Warto w tym celu przygotować sobie np. listę To Do, w której będziesz regularnie zapisywał sobie czas, w jakim możesz używać telefonu lub laptopa w godzinach popołudniowych i wieczornych. 

Światło niebieskie, złe oświetlenie i reakcja immunologiczna – co je łączy?

Światło niebieskie płynące z ekranu monitora lub smartfona to częsty, ale nie jedyny czynnik powodujący trudności w zasypianiu oraz płytki sen (objawem tego ostatniego problemu jest między innymi nieregularne tętno podczas snu). Nie wolno zapominać także o innym ważnym aspekcie – jest nim złe oświetlenie. Stosowanie zbyt jasnego i jaskrawego oświetlenia w porze wieczornej stwarza – podobnie jak ma to miejsce w przypadku niebieskiego światła – ryzyko zaburzeń podczas snu.

Aby przygotować organizm do odpoczynku, warto już przynajmniej na jedną godzinę przed snem używać w sypialni jedynie lekkiego, przyciemnionego oświetlenia. Takie działanie sprawi, że organizm nie będzie narażony na oddziaływanie zbyt silnych bodźców. Jak widać, także właściwy kolor światła do snu jest niezbędny do tego, by móc uniknąć nieprzespanych nocy. 

Oprócz oświetlenia, warta uwagi zależność występuje między układem immunologicznym a snem. Nieregularny sen oraz bezsenność przyczyniają się do osłabienia odporności ludzkiego organizmu.

Jak zadbać o zdrowy sen? 5 sposobów na skuteczną walkę z bezsennością i uzależnieniem od Internetu

Zaburzenia snu to problem istotny, ale nie oznacza to jeszcze, że jest on nierozwiązywalny. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele sposobów na walkę z bezsennością wywołaną wieczornym korzystaniem z Internetu. Nie stanowią one stuprocentowej gwarancji na osiągnięcie sukcesu, ale znacznie zwiększają szansę na spokojny sen. W ramach walki z tym problemem można:

 • stosować dedykowane aplikacje komputerowe. Co ciekawe, walkę z cyfrową bezsennością można prowadzić także z użyciem programu Terapia Bezsenności, który jest elektronicznym odpowiednikiem terapii behawioralnej,
 • ustalić dzienny limit korzystania z Internetu,
 • zastąpić Internet książką w tradycyjnej, papierowej postaci,
 • zażywać melatoninę w tabletkach,
 • uprawiać sport (np. bieganie) w godzinach wieczornych.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.