Instagram a zdrowie psychiczne. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka? Gdzie szukać pomocy?

Instagram a zdrowie psychiczne. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka? Gdzie szukać pomocy? - zdjęcie

Instagram to jedno z wiodących obecnie social mediów. Popularne jest zarówno wśród młodzieży, jak i wśród młodszych dzieci. Niezwykle ważną kwestią jest wpływ portalu na postrzeganie rzeczywistości przez nastolatki. Instagram a kompleksy to jeden z wielu problemów, z jakimi muszą się mierzyć obecnie psychologowie dziecięcy zajmujący się dziecięcą depresją. Jeśli chodzi o kwestię jaka jest depresja dziecka, objawy zależą od wieku naszej pociechy i często zlewają się z burzliwym okresem dojrzewania. Poniższy tekst ma za zadanie zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów związanych z problemami psychicznymi młodych osób.

W celu jeszcze większego zrozumienia tematu zobacz także artykuł: Depresja - jakie są jej przyczyny oraz objawy? Jak leczyć depresję?

5 rzeczy, które rodzic musi wziąć pod uwagę, gdy dziecko chce założyć konto na Instagramie

Media społecznościowe stają się teraz miejscem, w którym dzieci i młodzież spędzają większą część swojego życia. Postęp czasu jest sprawą nieuniknioną. Wszystko niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne wpływy. Kluczem do szczęścia, zdrowia i spokoju jest jednak znalezienie w tym wszystkim umiaru i wyważenia. Nie warto zabraniać swojemu dziecku zakładać konta na jednym z popularniejszych obecnie social mediów, czyli Instagramie. Jednak zanim nasza pociecha zagłębi się w ten niezwykle bogaty i różnorodny w treści internetowy świat, warto zwrócić uwagę i przedyskutować z nią kilka niezwykle ważnych szczegółów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, gdy nasze dziecko chce stworzyć instagramowe konto.

Wiek dziecka

Instagram regulaminowo przeznaczony jest dla dzieci powyżej 13 roku życia. Obostrzenie to wynika głównie z faktu nieumiejętności selekcjonowania jakichkolwiek źródeł i informacji, jakie napływają do młodszego umysłu. Instagram kładzie duży nacisk na idealizację życia zarówno w aspektach fizycznych, jak i psychicznych. Prowadzi to do kształtowania nieistniejących wzorców w umysłach młodych osób, które w następnych miesiącach bądź latach mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na ich psychikę.

Rodzaj konta, jakie chce założyć dziecko

Przed założeniem konta warto spytać się dziecka, jaki rodzaj konta chce prowadzić. Czy zależy mu na obserwowaniu znajomych oraz stron o interesujących je tematyce, czy może pragnie samo prowadzić konto obserwowane przez dziesiątki innych instagramowiczów? Taka wiedza pozwoli nam przewidzieć między innymi to, ile czasu nasza pociecha będzie chciała włożyć w prowadzenie konta.

Motywacja dziecka

Poprzedni punkt ściśle wiąże się z motywacją naszej pociechy do założenia konta. Warto dopytać dziecko o szczegóły. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego w sposób zbyt bezpośredni lub nachalny. Nastolatek skłonny jest do szukania oskarżeń lub krytyki w słowach rodziców. Uważajmy, by zwykła ciekawość i troska nie dała mu pretekstu do podejrzliwości i zamknięcia się w sobie.

Zaufanie do dziecka

Wyrażając zgodę na założenie konta na Instagramie dajemy dziecku znak, że mu ufamy. Nie oszukujmy się, że bez naszego przyzwolenia, nasza pociecha nie założy Instagrama. Zazwyczaj jest to jedynie kwestia kilku tygodni lub miesięcy. Czasami dobrze jest uświadomić dziecku, że ma nasze zaufanie i nie musi niczego udowadniać samemu sobie lub znajomym.

Bezpieczeństwo dziecka w Internecie – zasady, które warto wspólnie ustalić

Gdy nasze dziecko zakłada konto na Instagramie, warto porozmawiać z nim na temat kwestii bezpieczeństwa i granic w Internecie. Ważne, aby nie robić tego w sposób „pouczający” lub „ostrzegający”. To ma być zwykła rozmowa z podsumowaniem tworzącym jasne zasady. Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, które treści są podejrzane i o jakich zachowaniach warto powiadomić inne bliskie osoby.

Instagram a zdrowie psychiczne – wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież

Media społecznościowe zajmują ogromną część życia dzieci w obecnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że niektóre treści są naprawdę wartościowe, a inna część nieszkodliwie zabawnych i umilających czas. Niemniej jednak większość treści na Instagramie jest po prostu kłamstwem lub jedynie częścią prawdy. Świat w Internecie wydaje się idealny i pozbawiony problemów. Właśnie ten fakt bardzo kontrastuje z codziennością, która później wydaje się młodzieży szara, nudna i pozbawiona sensu. Depresja u dzieci często może wynikać właśnie ze zbytniego zaangażowania się w ten idealny, ale nieistniejący świat.

Depresja u dziecka – przyczyny, objawy i rozpoznanie

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest depresja dziecka, objawy często są podobne do tych obserwowanych u dorosłych. Są to głównie apatia, zmęczenie, niechęć do rozmów.

Jeśli zastanawiamy się, jakie są objawy depresji u nastolatków, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wycofanie się z życia towarzyskiegoW przeciwieństwie do dorosłych, częstym objawem depresji u dzieci jest również drażliwość.

W sprawie jaką jest depresja dziecka, objawy u młodszych pociech to większa skłonność do płaczu oraz zaniechanie lubianych wcześniej aktywności. Nierzadko pojawić się mogą również biegunkabóle brzucha lub bóle głowy.

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji u dzieci? Jak wspólnie rozmawiać o problemie?

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest depresja dziecka, objawy mogą być widoczne na pierwszy rzut oka lub być ledwie dostrzegalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skierować się do psychologa. Oczywiście rozmowa z nauczycielem bądź pedagogiem szkolnym może być pomocna, ale depresja jako choroba powinna być objęta specjalną terapią. Jak najszybciej należy skierować się do profesjonalisty obeznanego w temacie, który wie, jak przebiega depresja wśród dzieci i młodzieży.

Nawet w przypadku bardzo zaufanego psychologa, warto upewnić się, że zajmuje się on również tematyką nastolatków. Powinien dokładnie wiedzieć, co to jest depresja dziecięca i z jakimi objawami się wiąże.

Warto zadbać o relacje offline – więzi dziecka w domu, w szkole i najbliższym otoczeniu

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają często z kontrastu, jaki istnieje pomiędzy bezpiecznym i wesołym światem w Internecie, a światem realnym. Budowanie głębokich i satysfakcjonujących relacji w prawdziwym życiu może w znacznej mierze zapobiec problemowi. Taką praktykę powinno rozpocząć się jak najwcześniej, jednak nawet gdy do tego nie doszło, pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno. Jeśli zobaczymy u swojego dziecka jakiekolwiek uzależnienie od Instagrama lub innych mediów, zamiast prowadzić pouczające rozmowy, zwyczajnie zaangażujmy się w życie pociechy. Ten prosty krok nierzadko jest znacznie skuteczniejszy niż bezpośrednia ingerencja w to, jak dziecko spędza czas wolny.

Jak walczyć z negatywnym wpływem Instagrama – porady dla rodziców

Jeśli chodzi o kwestię jaką jest zdrowie psychiczne, Instagram z pewnością nie pomaga w dowartościowywaniu się bądź umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi. Nie jest to jednak reguła. Na mediach społecznościowych istnieje wiele kont, które są faktycznie pożyteczne i warte uwagi. Zamiast zabraniać dziecku korzystania z mediów, postarajmy się wskazać mu dobrą drogę. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie musi opierać się na uczeniu selekcjonowania wiadomości, a nie odcięcia od tego wszechobecnego teraz świata.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem