Instagram a zdrowie psychiczne. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka? Gdzie szukać pomocy?

Instagram a zdrowie psychiczne. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka? Gdzie szukać pomocy? - zdjęcie

Instagram a zdrowie psychiczne. Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka? Gdzie szukać pomocy?

Instagram to jedno z wiodących obecnie social mediów. Popularne jest zarówno wśród młodzieży, jak i wśród młodszych dzieci. Niezwykle ważną kwestią jest wpływ portalu na postrzeganie rzeczywistości przez nastolatki. Instagram a kompleksy to jeden z wielu problemów, z jakimi muszą się mierzyć obecnie psychologowie dziecięcy zajmujący się dziecięcą depresją. Jeśli chodzi o kwestię jaka jest depresja dziecka, objawy zależą od wieku naszej pociechy i często zlewają się z burzliwym okresem dojrzewania. Poniższy tekst ma za zadanie zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów związanych z problemami psychicznymi młodych osób.

W celu jeszcze większego zrozumienia tematu zobacz także artykuł: Depresja - jakie są jej przyczyny oraz objawy? Jak leczyć depresję?

5 rzeczy, które rodzic musi wziąć pod uwagę, gdy dziecko chce założyć konto na Instagramie

Media społecznościowe stają się teraz miejscem, w którym dzieci i młodzież spędzają większą część swojego życia. Postęp czasu jest sprawą nieuniknioną. Wszystko niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne wpływy. Kluczem do szczęścia, zdrowia i spokoju jest jednak znalezienie w tym wszystkim umiaru i wyważenia. Nie warto zabraniać swojemu dziecku zakładać konta na jednym z popularniejszych obecnie social mediów, czyli Instagramie. Jednak zanim nasza pociecha zagłębi się w ten niezwykle bogaty i różnorodny w treści internetowy świat, warto zwrócić uwagę i przedyskutować z nią kilka niezwykle ważnych szczegółów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, gdy nasze dziecko chce stworzyć instagramowe konto.

Wiek dziecka

Instagram regulaminowo przeznaczony jest dla dzieci powyżej 13 roku życia. Obostrzenie to wynika głównie z faktu nieumiejętności selekcjonowania jakichkolwiek źródeł i informacji, jakie napływają do młodszego umysłu. Instagram kładzie duży nacisk na idealizację życia zarówno w aspektach fizycznych, jak i psychicznych. Prowadzi to do kształtowania nieistniejących wzorców w umysłach młodych osób, które w następnych miesiącach bądź latach mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na ich psychikę.

Rodzaj konta, jakie chce założyć dziecko

Przed założeniem konta warto spytać się dziecka, jaki rodzaj konta chce prowadzić. Czy zależy mu na obserwowaniu znajomych oraz stron o interesujących je tematyce, czy może pragnie samo prowadzić konto obserwowane przez dziesiątki innych instagramowiczów? Taka wiedza pozwoli nam przewidzieć między innymi to, ile czasu nasza pociecha będzie chciała włożyć w prowadzenie konta.

Motywacja dziecka

Poprzedni punkt ściśle wiąże się z motywacją naszej pociechy do założenia konta. Warto dopytać dziecko o szczegóły. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego w sposób zbyt bezpośredni lub nachalny. Nastolatek skłonny jest do szukania oskarżeń lub krytyki w słowach rodziców. Uważajmy, by zwykła ciekawość i troska nie dała mu pretekstu do podejrzliwości i zamknięcia się w sobie.

Zaufanie do dziecka

Wyrażając zgodę na założenie konta na Instagramie dajemy dziecku znak, że mu ufamy. Nie oszukujmy się, że bez naszego przyzwolenia, nasza pociecha nie założy Instagrama. Zazwyczaj jest to jedynie kwestia kilku tygodni lub miesięcy. Czasami dobrze jest uświadomić dziecku, że ma nasze zaufanie i nie musi niczego udowadniać samemu sobie lub znajomym.

Bezpieczeństwo dziecka w Internecie – zasady, które warto wspólnie ustalić

Gdy nasze dziecko zakłada konto na Instagramie, warto porozmawiać z nim na temat kwestii bezpieczeństwa i granic w Internecie. Ważne, aby nie robić tego w sposób „pouczający” lub „ostrzegający”. To ma być zwykła rozmowa z podsumowaniem tworzącym jasne zasady. Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, które treści są podejrzane i o jakich zachowaniach warto powiadomić inne bliskie osoby.

Instagram a zdrowie psychiczne – wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież

Media społecznościowe zajmują ogromną część życia dzieci w obecnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że niektóre treści są naprawdę wartościowe, a inna część nieszkodliwie zabawnych i umilających czas. Niemniej jednak większość treści na Instagramie jest po prostu kłamstwem lub jedynie częścią prawdy. Świat w Internecie wydaje się idealny i pozbawiony problemów. Właśnie ten fakt bardzo kontrastuje z codziennością, która później wydaje się młodzieży szara, nudna i pozbawiona sensu. Depresja u dzieci często może wynikać właśnie ze zbytniego zaangażowania się w ten idealny, ale nieistniejący świat.

Depresja u dziecka – przyczyny, objawy i rozpoznanie

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest depresja dziecka, objawy często są podobne do tych obserwowanych u dorosłych. Są to głównie apatia, zmęczenie, niechęć do rozmów.

Jeśli zastanawiamy się, jakie są objawy depresji u nastolatków, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wycofanie się z życia towarzyskiegoW przeciwieństwie do dorosłych, częstym objawem depresji u dzieci jest również drażliwość.

W sprawie jaką jest depresja dziecka, objawy u młodszych pociech to większa skłonność do płaczu oraz zaniechanie lubianych wcześniej aktywności. Nierzadko pojawić się mogą również biegunkabóle brzucha lub bóle głowy.

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji u dzieci? Jak wspólnie rozmawiać o problemie?

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest depresja dziecka, objawy mogą być widoczne na pierwszy rzut oka lub być ledwie dostrzegalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skierować się do psychologa. Oczywiście rozmowa z nauczycielem bądź pedagogiem szkolnym może być pomocna, ale depresja jako choroba powinna być objęta specjalną terapią. Jak najszybciej należy skierować się do profesjonalisty obeznanego w temacie, który wie, jak przebiega depresja wśród dzieci i młodzieży.

Nawet w przypadku bardzo zaufanego psychologa, warto upewnić się, że zajmuje się on również tematyką nastolatków. Powinien dokładnie wiedzieć, co to jest depresja dziecięca i z jakimi objawami się wiąże.

Warto zadbać o relacje offline – więzi dziecka w domu, w szkole i najbliższym otoczeniu

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają często z kontrastu, jaki istnieje pomiędzy bezpiecznym i wesołym światem w Internecie, a światem realnym. Budowanie głębokich i satysfakcjonujących relacji w prawdziwym życiu może w znacznej mierze zapobiec problemowi. Taką praktykę powinno rozpocząć się jak najwcześniej, jednak nawet gdy do tego nie doszło, pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno. Jeśli zobaczymy u swojego dziecka jakiekolwiek uzależnienie od Instagrama lub innych mediów, zamiast prowadzić pouczające rozmowy, zwyczajnie zaangażujmy się w życie pociechy. Ten prosty krok nierzadko jest znacznie skuteczniejszy niż bezpośrednia ingerencja w to, jak dziecko spędza czas wolny.

Jak walczyć z negatywnym wpływem Instagrama – porady dla rodziców

Jeśli chodzi o kwestię jaką jest zdrowie psychiczne, Instagram z pewnością nie pomaga w dowartościowywaniu się bądź umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi. Nie jest to jednak reguła. Na mediach społecznościowych istnieje wiele kont, które są faktycznie pożyteczne i warte uwagi. Zamiast zabraniać dziecku korzystania z mediów, postarajmy się wskazać mu dobrą drogę. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie musi opierać się na uczeniu selekcjonowania wiadomości, a nie odcięcia od tego wszechobecnego teraz świata.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.