zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Ból brzucha ze stresu

 ból brzucha ze stresu

Szybkie tempo życia, problemy, brak czasu, praca, obowiązki – to wszystko sprzyja pojawianiu się napięć nerwowych, będących efektem nadmiernego stresu. Permanentny stan napięcia ma negatywne skutki na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niemniej jednak pierwsze jego skutki zauważyć można w pracy żołądka, który wytwarza większe ilości soków trawiennych. Wynikiem tego jest ból w nadbrzuszu na tle nerwowym. Nierzadko towarzyszą mu zaparcia lub rozwolnienie, mdłości i wymioty, wzdęcia, a nawet gorączka. Dolegliwości te można łagodzić preparatami i tabletkami uspokajającymi, dostępnymi w aptece bez recepty. Jeżeli jednak przyczyna dolegliwości nie zostanie zlikwidowana, mogą powrócić nasilone objawy schorzenia.

Stres a ból brzucha

Pod wpływem stresu podnosi się poziom adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. W wyniku ich działania obniża się odporność organizmu, wzrasta napięcie mięśniowe, podnosi się ciśnienie krwi oraz zwiększa się ryzyko chorób serca. Należy również wskazać, że stres ma także negatywny wpływ na żołądek. Napięcie nerwowe skutkuje uwrażliwieniem błony śluzowej żołądka na działanie kwasów trawiennych, które pod wpływem adrenaliny wydzielane są w większej ilości. Z tego powodu w sytuacjach stresowych odczuwane jest pieczenie i ból w nadbrzuszu, ściśnięcie i nerwobóle żołądka. Co ważne, im dłużej trwa stres, tym większe prawdopodobieństwo, że dolegliwości się utrwalą. Wynikiem tego może być choroba wrzodowa żołądka (wrzody żołądka) bądź dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka lub nadwrażliwość jelita grubego. Należy również wskazać, że na stres organizm reaguje przyspieszeniem pasażu jelitowego – biegunką lub jego spowolnieniem, czyli zaparciami. Z tego powodu długotrwały stres może skutkować również przewlekłymi problemami związanymi z prawidłową perystaltyką jelit.

Jak sobie radzić z bólem brzucha na tle nerwowym?

W sytuacji, kiedy sytuacje stresowe występują okazjonalnie, doraźnym sposobem radzenia sobie z przypadłością są tabletki rozkurczające lub zioła uspokajające. Warto jednak wskazać, że nie rozwiążą one problemu w przypadku chronicznych dolegliwości. Co więcej, w momencie, kiedy stres zaczyna zaciskać żołądek, należy ograniczyć spożywanie węglowodanów. Zawarte w nich tłuszcze i toksyny nasilają objawy i skutecznie przyczyniają się do większego osłabienia metabolizmu. Należy również podkreślić, że proces trawienny w sytuacjach stresowych przebiega wolno i boleśnie, dlatego intensyfikuje objawy. W przypadku dolegliwości żołądkowych na tle nerwowym pomocne mogą być napary i herbatki uspokajające. Pozytywne działanie na ukojenie nerwów wykazuje rumianek, passiflora, melisa, anyżek, a także goździk. Istotne jest jednak to, że napary powinny być spożywane po około 2 godzinach od posiłku, gdyż rośliny, z których są przygotowywane, wykazują tendencje do wchłaniania żelaza.

W momencie, gdy objawy bólu brzucha na tle nerwowym się nasilają, konieczna jest wizyta u internisty. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wywiad lekarski i zleci badania, celem upewnienia się, że dolegliwości są spowodowane stresem i nie towarzyszą mu inne schorzenia. Często dobór odpowiednich leków uspokajających i rozkurczających konsultowany jest również z psychiatrą, gdyż w ciężkich przypadkach konieczne może okazać się dobranie odpowiednich leków psychotropowych. Dodatkowo, jeżeli czynniki psychosomatyczne doprowadziły do niekorzystnych, chorobowych zmian w żołądku, dwunastnicy lub jelicie, niezbędne jest również przepisanie środków łagodzących te dolegliwości.

Co ważne, długotrwały stres i związany z nim ból brzucha może doprowadzić do nerwicy żołądkowej. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u gastrologa i psychologa, który wskaże sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Ponadto, stany lękowe oraz depresyjne są również nieodłącznym elementem objawiania się zespołu jelita nadwrażliwego. Dlatego też, jeżeli często pojawia się ból brzucha z nerwów, nie należy go bagatelizować i skonsultować się z lekarzem.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.