Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski - zdjęcie

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski

Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą popsuć radość z nowych butów czy długo wyczekiwanego wyjazdu. Warto dowiedzieć się, dlaczego na stopach pojawiają się te bolesne zmiany i sprawdzić, jak można je usunąć.

Co to są modzele i nagniotki? Jak sobie z nimi radzić?

Modzele i nagniotki to zmiany na stopach, które powodują duży ból i dyskomfort. Powstają pod wpływem nadmiernego tarcia i nacisku, najczęściej są wynikiem noszenia źle dopasowanego obuwia. Nagniotki na stopach mają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem. Rdzeń, który w czasie chodzenia wbija się w skórę, powoduje ostry ból. Nagniotki są bezbarwne, mają niewielkie rozmiary. Modzele to zgrubienia na warstwie rogowej naskórka, które powstają wskutek długotrwałego nacisku. Najczęściej występują na podeszwowej stronie stopy, dłoniach, rzadziej na kolanach i łokciach. Są nieostro ograniczone od zdrowej skóry, nie mają jądra, zazwyczaj przybierają żółty lub szary odcień. Początkowo są niebolesne, ale mogą pękać, a to zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz powoduje nieprzyjemne odczucia. Modzele na stopach występuję często u kobiet, które noszą buty na obcasach oraz osób chorych na cukrzycę. Zmiany na stopach można całkowicie wyleczyć, pomocne są metody domowe oraz środki dostępne w aptekach. Bardzo ważna jest również codzienna profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja stóp.

Modzele a odciski - jak wygląda odcisk?

Odciski to zgrubienia na dłoniach lub stopach, które są bardziej ograniczone niż modzele. Wnikają głęboko w skórę, posiadają korzeń. Odciski na stopach mogą mieć różne kształty, np. owalne lub klinowe. Są bolesne, najczęściej powstają na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie, rzadziej pod płytką i w wałach paznokciowych. Najczęstszą przyczyną odcisków jest noszenie źle dobranego obuwia. Bywa, że zmiany powstają pod wpływem intensywnych ćwiczeń, które powodują ucisk na stopę, mogą być wynikiem dostania się pod skórę piasku czy szkła. Odciski są często mylone z modzelami, ale różnią się tym, że mają jądro, a ich ucisk powoduje ból. Mają także inne rozmiary. Modzele mają ok. 2 cm średnicy, widać na nich linie narośniętej skóry, tkanka dookoła nich jest zaczerwiona. Odcisk na stopie jest dużo mniejszy i ma widoczny biały punkt w środku. Na stopach mogą pojawić się również kurzajki, ale przyczyną ich powstania są wirusy, dlatego wymagają innego leczenia. 

Kiedy najczęściej powstają modzele i odciski na stopach?

Zmiany na stopach występuję przede wszystkim u osób dorosłych, u dzieci zdarzają sporadycznie. Na odciski i modzele bardziej narażone są kobiety, osoby starsze i otyłe. Przyczyny powstawania modzeli to m.in.:

  • noszenie ciasnego, zbyt wąskiego obuwia,
  • noszeniu butów na wysokim obcasie,
   • noszenie zbyt luźnych butów, które pod wpływem ruchu, obcierają stopy,
    • noszenie butów z cienką podeszwą,
     • wkładanie butów na bosą stopę,
      • chodzeniem na boso po twardym podłożu,
       • długotrwała praca w pozycji stojącej

        Modzele mogą być również następstwem chorób, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, płaskostopia czy ostrogi piętowej. Ryzyko pojawianie się zmian zwiększa otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia. Odciski są także wynikiem noszenia źle dopasowanego obuwia. Podobnie jak modzele, na występowanie zmian narażone są osoby otyłe, z wadami postawy, cierpiące na choroby ogólnoustrojowe. Mogą pojawić się również na skutek długiego marszu, często psują górskie wycieczki czy zwiedzanie okolicy. Aby uniknąć tego problemu, na wakacje warto zabrać ze sobą zestaw plastrów

        Jak dbać o stopy i co robić, by uniknąć powstawania modzeli?

        W zapobiegną występowania modzelinagniotków i odcisków bardzo ważna jest profilaktyka oraz pozbycie się czynników, które powodują powstawanie zmian na stopach. Niezbędna jest zmiana obuwia na takie, które nie powoduje dyskomfortu, jest miękkie, wykonane z oddychających materiałów, o odpowiednio grubej podeszwie. Dobrym rozwiązaniem są specjalne wkładki do butów, które redukują problem. Aby uniknąć kłopotów, należy codziennie dbać o skórę stóp, stosować specjalistyczne kosmetyki. Nawilżające kremy i balsamy poprawiają elastyczność skóry, która staje się bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia, ucisk i tarcie. Pomocne są np. kremy z mocznikiem lub specjalne skarpetki złuszczające. Dobrą metodą pielęgnacji jest moczenie stóp w wodzie z solą leczniczą lub w ziołowych naparach. W profilaktyce nagniotkowi i odcisków ważne jest stosowanie peelingów. Świetnie sprawdzi się peeling gruboziarnisty, którym można dotrzeć w każde trudno dostępne miejsce i złuszczyć naskórek.

        Jak usunąć modzele i odciski na stopie? Leczenie

        Jest wiele sposób, dzięki którym można usunąć bolesne i nieestetyczne zmiany na stopach. W przypadku, gdy odciski i modzele na stopie nie są duże, można zastosować metody domowe. Stopy należy regularnie moczyć w ciepłej wodzie z mydłem lub dodatkiem sody oczyszczonej. Ten zabieg spowoduje, że skóra zmięknie i samodzielne usunięcie odcisków będzie łatwiejsze. Trzeba pamiętać, aby do samodzielnego usuwania zmian nie stosować ostrych narzędzi. Lepszą opcją będzie pumeks lub delikatna tarka, ale również nie należy używać ich zbyt często. Intensywne ścieranie naskórka może spowodować stan zapalny. Na odciski można również nakładać opatrunki z czosnku, cytryny, cebuli, aloesu czy pokrzywy. Inną metodą jest stosowanie pasty z aspiryny i kurkumy, którą aplikuje się na kilkanaście minut na odcisk. Po tym czasie zmiana robi się miękka i łatwa od usunięcia. Działanie zmiękczające ma również ocet oraz rumianek, które mają również właściwości przeciwzapalne.

        Plastry na modzele i inne sprawdzone sposoby na odciski

        Jeżeli metody domowe zawiodą, można zdecydować się na preparaty dostępne w aptekach. Są to zazwyczaj płyny, maści, aplikatory lub plastry, w których substancją aktywną jest kwas salicylowy i kwas mlekowy. Preparaty mają działanie złuszczające, zmiękczające i rozpulchniające na skórę. Bardzo ważne, aby wybrane środki stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy nakładać je tylko na zmienione chorobowe miejsce, ograniczyć kontakt ze zdrową skórą. Można to robić, smarując zdrową skórę tłustym kremem, który ograniczy niepożądane działanie preparatu. Godne polecenia są plastry na odciski, które zawierają kwas salicylowy, posiadający właściwości złuszczające. Oprócz kwasu, plastry zawierają również substancje o działaniu antyseptycznym, natłuszczającym i wygładzającym, dlatego działają kompleksowo. Plastry na odciski są grube, często w kształcie pierścienia, dzięki temu zmniejszają ucisk, chronią chorą skórę przed podrażnieniem. Jeżeli skóra w okolicy zmian jest zraniona lub obtarta, należy zastosować miękkie plastry z opatrunkiem, bez kwasu salicylowego. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się modzeli i odcisków jest skorzystanie z pomocy podologa. Specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje najlepsze metody leczenia, doradzi, jak pozbyć się bólu stóp. Najczęściej zmiany usuwane są na pierwszej wizycie. Lekarz wykonuje pedicure leczniczy, za pomocą frezarki i innych specjalistycznych narzędzi usuwa odciski, a następnie szlifuje i wyrównuje zewnętrze krawędzi. Zabieg jest szybki, bezbolesny i pozwala szybko zapomnieć o męczących dolegliwościach. Możliwe jest również usunięcie modzeli i nagniotków za pomocą lasera. Do podologa nie trzeba skierowania, warto się do niego udać również z innymi problemami, np. haluksami.

        Nieleczone nagniotki – ból i możliwe powikłania

        Nagniotki to jedna z odmian odcisków, które powstają głównie na małych palcach u nóg i między palcami. Powstają na skutek nacisku na naskórek, który broniąc się, nadmiernie się rozrasta i obumiera. Lekceważenie zmiany mogą spowodować przykre i bolesne konsekwencje. Początkowo nagniotek powoduje lekki ból przy ucisku, ale z czasem ból staje się coraz silniejszy, utrudnia chodzenie. Im leczenie jest później rozpoczęte, tym trwa dłużej. Jeżeli zmiany nie są duże, można leczyć je samodzielnie. W przypadku zaawansowanych zmian na skórnych można zdecydować się na plastry lecznicze, które działają na rdzeń nagniotki. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może nie tylko powodować ogromny ból, ale również być przyczyną problemów z kolanami, biodrami czy kręgosłupem. Chorzy starają się odciążać obolałe miejsce, zaczynają inaczej chodzić i dochodzi do groźnych konsekwencji. Nagniotki mogą również powodować stan zapalny, w takim wypadku często konieczna jest leczenie chirurgiczne.

        Zmiany na stopach zdarzają się bardzo często, nie zawsze da się ich uniknąć. Ważne, aby nie zwlekać z leczeniem, reagować, gdy odciski i nagniotki są małe i łatwe do usunięcia. Warto mieć w domu dobre plastry na odciski, które szybko poradzą sobie z problemem.

        Choroby zakaźne i pasożytnicze

        Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
        Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

        Choroby i dolegliwości

        Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
        Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

        Układ rozrodczy i moczowy

        Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
        Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

        Informacje dla pacjenta

        Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
        Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

        Informacje dla pacjenta

        Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
        Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

        Informacje dla pacjenta

        Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
        Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

        Układ oddechowy

        Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
        W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

        Choroby i dolegliwości

        Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
        Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

        Układ pokarmowy

        Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
        Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

        Układ nerwowy

        Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
        Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

        Dieta i odchudzanie

        Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
        Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

        Dieta i odchudzanie

        Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
        W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

        Dieta i odchudzanie

        Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
        Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

        Serce i układ krążenia

        Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
        Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

        Choroby wieku dziecięcego

        Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
        Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

        Układ nerwowy

        Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
        Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

        Układ oddechowy

        Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
        Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

        Serce i układ krążenia

        Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
        Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

        Dlaczego my?
        why-us-img

        Odbiór osobisty w aptece

        why-us-img

        Profesjonalna obsługa

        why-us-img

        Szybka wysyłka

        why-us-img

        Legalnie działająca apteka

        why-us-img

        Płatność online lub za pobraniem

        cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.