zdjecie zdjecie
Kategoria Choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry

 Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry obecnie jest bardzo powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Jak na razie nie ma na niego lekarstwa i można jedynie minimalizować doskwierające objawy. Co należy wiedzieć o AZS?

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

AZS – wyprysk atopowy – to przewlekła oraz nawrotowa dermatoza zapalna, która zazwyczaj rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Choroba ta ma charakterystyczną morfologię i lokalizację zmian skórnych. Bardzo typowym objawem tego schorzenia jest bardzo silny świąd skóry, który powoduje niekontrolowane i trudne do opanowania drapanie. W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia naskórka oraz osłabienia bariery ochronnej skóry,a z czasem nadmiernej utraty wody i jej przesuszeniu.  Przyczynia się to do wnikania alergenów i powstania atopii.

Przyczyny schorzenia

U niemal połowy chorych pierwsze objawy AZS występują pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. W większości przypadków choroba ta ujawnia się wciągu pierwszych pięciu lat życia. Rzadko zdarza się, by ujawniła się później. Pochodzenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo złożone i wpływa na nie wiele czynników: genetyczne, środowiskowe, immunologiczne

Niestety nie można określić jedynej przyczyny wyprysku atopowego. Według badań można wnioskować, że główny wpływ mają czynniki genetyczne. Rozwój schorzenia jest wynikiem niewłaściwej reakcji immunologicznej, która związana jest z nieprawidłową odpowiedzią na działanie alergenów. Defekt ten prowadzi do tego, ze skóra chorego jest nadmiernie narażona na wnikanie alergenów, sprzyjając rozwojowi AZSu. Duży wpływ mają również czynniki środowiskowe. Zanieczyszczone środowisko, wysoka temperatura oraz zwiększona potliwość organizmu nasilają schorzenie.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Najbardziej charakterystycznymi symptomami choroby są zaczerwienienie oraz suchość skóry. Występują również świąd, łuszczenie naskórka, a także nawracające zakażenia bakteryjne. Zmiany na skórze najczęściej występują na kolanach, zgięciach łokciowych, na szyi oraz twarzy. Wyprysku atopowemu często towarzyszą takie choroby jak: przewlekły katar sienny, astma oskrzelowa czy alergiczne zapalenie spojówek. W ostrej fazie choroby powstają rumienie, którym mogą towarzyszyć nadżerki, grudki oraz pęcherzyki. W trakcie powstania stanu zapalnego skóry, można zauważyć łuszczenia naskórka. Przebieg choroby u pacjentów jest bardzo zróżnicowany. AZS może utrzymywać się nawet przez całe życie, z okresami remisji oraz nasilenia objawów.

Na czym polega leczenie?

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest trudne i często żmudne. Kuracja jest złożona, wymaga ciągłej obserwacji stanu skóry. Pacjenci powinni unikać kontaktów z uczulającymi alergenami. Bardzo ważne jest by pamiętać o konieczności przywrócenia właściwej funkcji ochronnej skóry. W tym celu trzeba jak najczęściej nawilżać oraz natłuszczać skórę, stosując specjalne preparaty. Dzięki stosowaniu leczniczych tłuszczy można przywrócić prawidłowe nawodnienie skóry. W bardziej zaawansowanej postaci atopowego zapalenia skóry choremu podaje się:glikokortykosteroidy, leki grzybobójcze, czasami antybiotyki, leki przeciwhistaminowe. Często do glikokortykosteroidów miejscowych dodawane są mocznik, kwas salicylowy oraz mentol, które pozwalają pozbyć się zgrubień naskórka, zmiękczają skórę oraz łagodzą świąd. Warto również wyeliminować z otoczenia alergeny, które wzmagają objawy choroby. Wpływ na stan chorego ma również ogromne znaczenia higiena oraz pielęgnacja skóry. Należy wyeliminować kosmetyki mające działanie złuszczające, a zaopatrzyć się w natłuszczające i nawilżające.

Jak się okazuje atopowe zapalenie skóry ma także negatywny wpływ na psychikę chorego. Głównie dzieci oraz nastolatki mają ogromny problem z akceptacją choroby w swoim otoczeniu.Pamiętajmy jednak, że w większości przypadków objawy z czasem ustępują w pełni bądź występują w łagodniejszej postaci.
Atopowe zapalenie skóry -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.