Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Choroba lokomocyjna u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

 choroba lokomocyjna u dorosłych

Choroba lokomocyjna to częsta dolegliwość, która początki ma zazwyczaj w dzieciństwie. Mimo że, schorzenie może samoistnie ustąpić, niektórzy dorośli z niego nie wyrastają. Dane wskazują, że na kinetozę cierpi co 5 dorosły – częściej kobiety, aniżeli mężczyźni. Na czym zatem polega choroba komunikacyjna? Jak leczyć chorobę lokomocyjną? Co pomaga na dolegliwości? Jak im zapobiegać?

Co to jest choroba lokomocyjna? 

Choroba lokomocyjna określana również jako choroba komunikacyjna lub kinetoza, stanowi zespół objawów, które pojawiają się w czasie podróży – poruszania się. Co ważne, choroba komunikacyjna obejmuje niemal wszystkie środki transportu – nie tylko samochody, ale również autobusy, pociągi, samoloty (choroba powietrzna) i statki (choroba morska). Zazwyczaj choroba ustępuje po zakończeniu podroży i nie wiąże się z powikłaniami. Niemniej jednak długotrwałe podróżowanie i towarzysząca mu choroba komunikacyjna mogą prowadzić do osłabienia organizmu.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak zgodności pomiędzy wzrokowym, subiektywnym postrzeganiem ruchu, a sygnałami, które odbierane są przez błędnik (narząd przedsionkowo-ślimakowy, znajdujący się w uchu środkowym), odpowiadający za zmysł równowagi. Nakładające się sygnały rejestrowane przez zmysł wzroku i ciało w czasie podróży przeczą sobie Mózg wówczas rejestruje informację, że ciało znajduje się w spoczynku, a wzrok przekazuje wiadomość o ruchu i prędkości. W wyniku tego do mózgu docierają rozbieżne informacje, co skutkuje podrażnieniem błędnika i pojawieniem się nieprzyjemnych objawów kinetozy. Spowodowane jest to napięciem nerwu błędnego, znajdującego się w uchu wewnętrznym. Należy zatem wskazać, że bezpośrednią przyczyną kinetozy jest chaos informacyjny, skutkujący wystąpieniem typowych dla schorzenia objawów.

Objawy choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna jest zespołem objawów, które towarzyszą podczas podróży. Charakterystycznym, początkowy symptomem kinetozy jest brak apetytu, ogólne osłabienie i zmęczenie oraz złe samopoczucie. W miarę trwania podróży i nasilania się czynników, które wywołują chorobę, pojawiają się dolegliwości w postaci zawrotów głowy, nadpotliwości, ślinotoku, szumu w uszach, a także nudności i wymiotów. Warto wskazać, że objawy są nasilone w sytuacji, kiedy ruch jest niejednostajny, a także odbywa się w różnych kierunkach. Należy podkreślić, że nieprzyjemne dolegliwości w postaci zmęczenia, nudności i zawrotów głowy stanowią najczęstsze symptomy choroby lokomocyjnej. W sytuacji, kiedy ruch jest przyczyną dolegliwości i związany z nim problem nie zostanie rozwiązany, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się wymiotów. Co ważne, ich wystąpienie nie przyniesie ulgi, a nudności mogą się nasilać.

Jak wyleczyć chorobę lokomocyjną? 

Leczenie choroby lokomocyjnej możliwe jest poprzez zażycie leków (np. Aviomarin) lub suplementów (np. Lokomotiv), które niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Zawierają one wyciąg z kłącza imbiru, który jest skutecznym środkiem zwalczającym mdłości i wymioty. Celem przeciwdziałania pojawieniu się przykrych objawów kinetozy należy przyjąć zalecaną dawkę leków około pół godziny przed planowaną podróżą. Ponadto, w aptekach dostępne są również specjalne plastry, które przykleja się na skórę. W doraźnym wyleczeniu dolegliwości pomocne są również leki przeciwwymiotne, przeciwalergiczne i uspokajające. Leki, najczęściej w formie tabletek, dostępne są w aptece bez recepty, niemniej jednak warto skonsultować się z farmaceutą i poprosić o poradę. Niektóre z nich bowiem nie powinny być stosowne przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Z tego powodu najlepiej udać się przed podróżą do lekarza, który dobierze odpowiednie medykamenty.

Jak zapobiegać kinetozie? Sposoby na chorobę lokomocyjną u dorosłych 

Osoby dorosłe, które zmagają się z chorobą lokomocyjną, mogą zapobiegać pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości poprzez zastosowanie się do kilku zasad podczas podróży. Uniknięcie dyskomfortu w trakcie przemieszczania się środkami transportu możliwe jest poprzez:

siadanie przodem do kierunku jazdy,

w autobusie siadanie w miejscach odległych od osi kół,

unikanie czytania i korzystania z komputera podczas jazdy,

w samolocie siadanie w fotelach umiejscowionych nad skrzydłem od strony okna,

jedzenie lekkich posiłków przed podróżą,

unikanie picia napojów gazowanych,

unikanie intensywnych zapachów,

skupianie wzroku na stabilnych punktach krajobrazu – horyzont,

w miarę możliwości wybieranie pozycji półleżącej,

wietrzenie pojazdu, o ile to możliwe,

robienie przerw w trakcie podróży.

Należy wskazać, że przed podróżą warto wypocząć i wyspać się. Nie należy zapominać o torebkach foliowych, które przydadzą się w sytuacji nagłego wystąpienia objawów. Jeżeli dolegliwości się pojawią, należy zamknąć oczy i głęboko oddychać, ulgę w schorzeniu może przynieść zaczerpnięcie świeżego powietrza.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.