Alergia w ciąży - co na alergię w ciąży?

Alergia w ciąży - co na alergię w ciąży? - zdjęcie

Alergia w ciąży - objawy

Problem uczulenia w ciąży dotyczy nie tylko kobiet z wcześniej zdiagnozowaną alergią, ale również tych, które nigdy przedtem się z nią osobiście nie zetknęły. Funkcjonowanie organizmu podczas tych 9 miesięcy ulega bardzo silnym przemianom, układ immunologiczny działa nieco inaczej, niż dotychczas, stąd mogą się pojawić zupełnie nowe przypadłości. Jak rozpoznać objawy alergii? To najczęściej:

  • katar alergiczny w ciąży - wydzielina z nosa jest rzadka, bezbarwna, sączy się przez cały dzień, a jej ilość może być mniejsza z dala od alergenu (w domu przy zamkniętych oknach, jeśli uczulają pyłki, a na zewnątrz, jeśli uczula np. kurz, zarodniki grzybów oraz pleśni),
  • swędzenie, pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie oczu,
  • drapanie w gardle, chrypka, trudności z oddychaniem, suchy kaszel, kichanie - podobnie jak w przypadku kataru, te objawy również nasilają się i słabną w zależności od ekspozycji na alergen,
  • swędząca wysypka.

Diagnostyka - uczulenie w ciąży

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie powyższe symptomy, przypuszczasz, że możesz mieć alergię, lecz nigdy nie byłaś pod jej kontem badana, do momentu porodu nie przeprowadzisz testów skórnych. Nie są one wskazane w tym stanie z uwagi na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Bezpieczne i wskazane są zaś badania krwi, które mają wykazać całkowitą ilość przeciwciał IgE oraz IgE swoistych dla określonych alergenów. Może się jednak zdarzyć, że wyniki będą negatywne pomimo wyraźnych objawów alergii i lekarz podejmie decyzję o leczeniu.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

To jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie każda przyszła mama, która zaobserwuje u siebie uczulenie w ciąży. Największe niebezpieczeństwo występuje wówczas, gdy ciężarna zmaga się z alergią i astmą jednocześnie. Taka sytuacja może prowadzić m.in. do opóźnień w rozwoju dziecka, hipotrofii, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, wad wrodzonych, powikłań w trakcie porodu. Niezwykle ważnejest więc, by przez cały okres trwania ciąży kobieta ze stwierdzoną astmą była pod opieką specjalisty i przyjmowała zalecone leki. Kontrolowana astma niesie bardzo niewielkie ryzyko powikłań w ciąży. Ewentualne skutki uboczne wynikające z zażywania leków jest znacznie niższe niż astma pozostawiona bez wsparcia farmakologicznego. A co na alergię w ciąży można przyjmować?

Jakie leki na alergię w ciąży?

Najważniejsza zasada to unikać alergenów. Jeżeli wiesz, co Cię uczula, staraj się to w miarę możliwości wyeliminować ze swojego życia. Najłatwiej jest w przypadku alergii pokarmowej. Wystarczy wykluczyć z diety produkt wywołujący objawy. Nieco trudniej mają osoby uczulone na pyłki. Jakie leki na alergie w ciąży mogą pomóc, a przy tym nie wywrzeć negatywnego wpływu na płód?

Z uwagi na to, że na kobietach ciężarnych nie testuje się leków, o żadnych nie można powiedzieć, że są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się w macicy dziecka. Najczęściej zapisywane na alergię w ciąży są leki przeciwhistaminowe. Zostały one zaliczone do kategorii B w klasyfikacji FDA. Oznacza to, że przebadano je na grupie zwierząt i nie wykazały negatywnego wpływu na płód, lecz nie potwierdzono tego na kobietach. Najmniej ryzykownym medykamentem są te, na bazie cetyryzyny (Zyrtec), klemastyny (Clemastinum), loratadyny (Claritina), a także: difenhydramina, dimentynden (Fenistil), cyproheptadyna (Peritol).

Jeśli u przyszłej mamy występuje alergia w ciąży, leki przeciwhistaminowe stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską mogą poprawić jej jakość życia. Może się zdarzyć, że leczenie zostanie włączone dopiero po zakończeniu I trymestru ciąży, w którego trakcie płód jest wyjątkowo wrażliwy.

Wśród substancji, które w badaniach na zwierzętach wykazały uszkodzenia płodu, znajdują się: hydroksyzyna oraz feksofenadyna.

Jak wyglądają popularne zalecenia na alergię w ciąży w zależności od rodzaju uczulenia i objawów?

Katar alergiczny w ciąży

Najczęściej spowodowany jest przez pyłki drzew, krzewów, grzyby, pleśnie, sierść zwierząt domowych, kurz i roztocza. Poza lekami przeciwhistaminowymi lekarz może zalecić także dołączenie inhalacji z kortykosteroidów. Pomocne będą na pewno również nebulizacje z soli fizjologicznej, które udrażniają nos i nawilżają jego śluzówkę. Wspomagająco można wypróbować maść majerankową, stosowaną nawet u małych niemowląt.

Alergia skórna w ciąży

Krosty, rumień, wysypka, swędzące suche placki, to objawy skórne alergii kontaktowej lub pokarmowej. Wyklucz ze swojej diety produktu uczulające, zmień stosowane kosmetyki, detergenty, płyn do prania, płyn do płukania, żel pod prysznic, balsam. Sięgnij po kosmetyki emolientowe, które wykazują działanie głęboko nawilżające, natłuszczające i wspierają odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka.

Alergia pokarmowa w ciąży

Dieta eliminacyjna jest tu podstawą. Warto jednak przeprowadzać ją pod okiem lekarza prowadzącego ciążę lub dietetyka klinicznego. W razie potrzeby alergolog zadecyduje o włączeniu leków przeciwhistaminowych. W przypadku wystąpienia objawów skórnych stosuj emolienty.

Alergiczne zapalenie spojówek w ciąży

Świąd oczu, zaczerwienienie, szczypanie, światłowstręt może być objawem alergii na pyłki. Bezpieczne będzie płukanie oczu solą fizjologiczną, ale również stosowanie kropli na bazie hialuronianu sodu.

Astma w ciąży

Podstawa w leczeniu astmy u kobiet ciężarnych to glikokortykosteroidy wziewne. Są stosunkowo bezpieczne z uwagi na fakt, że trafiają bezpośrednio do układu oddechowego przyszłej mamy i w niewielkim stopniu docierają do układu krwionośnego. W cięższych przypadkach może się okazać konieczne włącznie tabletki na alergię w ciąży z glikokortykosteroidami, lecz wówczas wymagana jest stała kontrola stanu zdrowia płodu oraz matki.

Pokrzywka alergiczna w ciąży

Swędząca wysypka będąca wynikiem reakcji alergicznej może być leczona za pomocą maści z kortykosteroidem i ewentualnie zapisanych przez lekarza preparatów doustnych.

Odczulanie w ciąży

Jeżeli kobieta zaszła w ciążę w trakcie odczulania, zwykle lekarze pozwalają kontynuować immunoterapię. Jednak w sytuacji, gdy pojawiła się nagła alergia w ciąży, z odczulaniem należy poczekać do czasu porodu.

Pamiętaj, że wszelkie leki na alergie w ciąży, nawet te dostępne bez recepty, należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. To samo dotyczy również domowych sposobów, nawet ziół.

Alergia w ciąży - jak sobie radzić?

Dotknęła Cię alergia w ciąży? Jak sobie radzić, by uniknąć farmakologii lub ją wesprzeć i przyspieszyć powrót do zdrowia? Przede wszystkim zadbaj o porządek w domu. Pozbądź się kurzu, roztoczy. Odkurzaj codziennie, raz w tygodniu zmieniaj pościel, możesz także zwinąć na pewien czas dywany. Bardzo często wietrz mieszkanie. Jeśli masz alergię skórną w ciąży, nie przegrzewaj się. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać w ciągu dnia 20°C, w nocy zaś 18°C.

W przypadku kataru, chrypki, kaszlu, warto zmierzyć w domu, szczególnie w sypialni poziom wilgotności powietrza. Jeśli jest zbyt suche, zaopatrz się w nawilżacz. Do wody destylowanej możesz dodawać kilka kropli olejków eterycznych np. eukaliptusowego, sosnowego, miętowego.

Alergia w ciąży wiąże się z przykrymi dolegliwościami, lecz każde podjęte leczenie musi mieć na uwadze zarówno dobro pacjentki, jak i rozwijającego się w niej dziecka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zaproponowanego przez specjalistę leczenia, skonsultuj je z jeszcze jednym, by mieć pewność, że wdrożysz najlepsze rozwiązanie z możliwych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.