Uczulenie na truskawki u dziecka - objawy, co podać

Uczulenie na truskawki u dziecka - objawy, co podać - zdjęcie

Uczulenie na truskawki jest często alergią pokarmową u dzieci. Jej objawy są mocno zróżnicowane - od wysypki, przez bóle brzucha po mrowiejący język i problemy z oddychaniem. Uczulenie na truskawki u niemowlaka i starszego dziecka może być bardzo groźne i stanowić zagrożenie życia. Co podać na alergię na truskawki? Jak długo trwa wysypka po truskawkach? Co warto wiedzieć o uczuleniu na ten popularny owoc?

Alergia na truskawki u dzieci i niemowląt

Uczulenie po truskawkach u dzieci jest częstą alergią pokarmową u małych pacjentów, choć może ujawniać się klinicznie w każdym wieku. Czym właściwie jest alergia na truskawki? To forma niepożądanej reakcji, której dolegliwości kliniczne są kształtowe przez mechanizmy immunologiczne. Mówiąc prościej, uczulenie od truskawek wyzwala procesy zapalne i objawy chorobowe, które wynikają z nadwrażliwości organizmu na alergen. Reakcja nie wynika z toksycznych właściwości pokarmu, lecz z nadwrażliwości organizmu – truskawki same w sobie są nieszkodliwe i zdrowe dla ogółu populacji.

Truskawki – uczulenie skórne czy pokarmowe?

Uczulenie może wystąpić u dziecka po zjedzeniu owoców (alergia pokarmowa) lub po kontakcie skóry z liśćmi truskawek (alergia skórna). W tym drugim przypadku najczęstszym objawem jest wysypka lub pokrzywka na skórze, która zaostrza się pod wpływem promieni słonecznych.

Skąd się bierze uczulenie po truskawkach u dzieci?

Predyspozycje do alergii są dziedziczone, ale zależą też od wielu innych czynników środowiskowych, na przykład dużej podaży substancji alergizującej w wieku wczesnodziecięcym. Dziecko może być uczulone na białka z grupy PR-10, PR-5 lub białka taumatynowe TLP, będące składem owoców. Częstym powodem uczulenia na truskawki są salicylany, czyli estry kwasu salicylowego naturalnie występujące w tych owocach w wysokiej zawartości.

Czy alergia po zjedzeniu truskawek zawsze jest reakcją na owoce?

Dlaczego nieraz po zjedzeniu owoców nie pojawia się żaden objaw, a innym razem po zjedzeniu truskawki uczulenie występuje? Alergia na owoce może być pomylona z alergią na inne substancje niekoniecznie wchodzące w skład truskawek. Mowa tu o nawozach sztucznych i środkach ochrony roślin użytych w uprawie, a także konserwantach w przypadku owoców przetworzonych lub mrożonych. Dlatego należy zawsze dokładnie myć truskawki przed podaniem, choć to nie zawsze uchroni przed dziecko przed reakcją alergiczną na nawozy, pestycydy i konserwanty.

Alergia na truskawki – objawy

Objawy uczulenia na truskawki mogą być izolowane. Może na przykład występować tylko pokrzywka po truskawkach. Objawy mogą być też skojarzone ze strony: skóry, układu oddechowego, przewodu pokarmowego. Poważnym następstwem alergii jest reakcja uogólniona, tak zwany wstrząs anafilaktyczny, który jest bardzo groźny dla dziecka. Poniżej zostały wymienione cztery najważniejsze grupy objawów alergii na truskawki.

 1. Uczulenie na truskawki – objawy w obrębie przewodu pokarmowego

Alergen może wyzwolić objawy natychmiastowe w obrębie przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha. Rozwolnienie po truskawkach również może być objawem alergii.

Truskawki a biegunka – uwaga! Przy uczuleniu od truskawek u dzieci objawiającym od strony układu pokarmowego należy szczególnie uważać, bo to znak, że w przyszłości jest ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

 1. Truskawki uczulenie – objawy w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej

Obrzęk błon śluzowych to kolejny objaw uczulenia na truskawki. Częstym symptomem jest mrowienie, pieczenie lub swędzenie języka i jamy ustnej. Występuje też łzawienie i szczypanie oczu oraz kichanie. Może pojawić się niebezpieczny obrzęk warg, języka, gardła lub całej twarzy, prowadzący do problemów z oddychaniem.

 1. Uczulenie na truskawki – wysypka i inne objawy na skórze

Uczulenie na truskawki na skórze objawia się w postaci wysypki, pokrzywki, świądu i zapalenia skóry.

 1. Groźne objawy uczulenia na truskawki

Reakcja alergiczna może powodować problemy z oddychaniem w wyniku zwężenia i skurczu dróg oddechowych. Występuje wtedy obrzęk języka i gardła; może pojawić się świszczący oddech lub atak astmy. W wyniku uczulenia po truskawkach może dojść do szczególnie niebezpiecznego stanu, jakim jest wstrząs anafilaktyczny, który oprócz zaburzeń oddychania, objawia się gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, biegunką, wymiotami, pokrzywką, zawrotami głowy, utratą przytomności i zapaścią.

Jak wygląda uczulenie na truskawki?

Jak rozpoznać uczulenie na truskawki u dziecka? Obrzęk śluzówek, mrowienie warg, pieczenie języka, ból brzucha, biegunka – to wszystko mogą być objawy uczulenia na truskawki. Znamienne są też oznaki na skórze, które wyglądają jak rozlane, czerwone plamy. Zwykle wysypce towarzysz silny świąd i zapalenie skóry, może pojawić się obrzęk.

Zmiany przypominają rozległe poparzenie pokrzywą, skąd reakcję określa się mianem „pokrzywki”. Skóra jest mocno zaczerwieniona, mogą pojawić się bąble z płynem lub wypryski. Ile trwa wysypka po truskawkach? Bez podania leków wysypka alergiczna utrzymuje się do 7-14 dni. Po podaniu leków czas ten skraca się.

Rozpoznanie uczulenia na truskawki

Rozpoznanie uczulenia na truskawki może być trudne, ze względu na różnie długi czas upływający od momentu pojawianie się objawów po ich spożyciu przez dziecko. Aby ustalić przyczynę reakcji alergicznych, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi na obecność immunoglobuliny E (IgE) oraz specyficznych przeciwciał w tej klasie (sIgE). Niekiedy też wykonuje się testy skórne (ATP i STP). Gdy uczulenie na truskawki u dziecka występuje gwałtownie, natychmiast po ich zjedzeniu lub jeszcze w trakcie ich spożywania, łatwo ustalić źródło alergii. Dla potwierdzenia alergii można wykonać testy zlecone przez alergologa.

Uczulenie na truskawki – co podać?

Zwalczanie objawów klinicznych, takich jak pokrzywka po truskawkach polega na podaniu dziecku leków antyhistaminowych lub antyalergicznych, na przykład w syropie lub kroplach. Zawsze należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Leki przeciwalergiczne obejmują różne grupy, na przykład:

 • cetyryzyna,
 • loratadyna,
 • desloratadyna,
 • feksofenadyna,

Aby opanować objawy zagrażające życiu, należy bezzwłocznie podać leki pierwszej pomocy, na przykład epinefrynę (adrenalinę) w postaci autostrzykawki i przekazać dziecko do natychmiastowej opieki medycznej.

Leczenie alergii na truskawki

Podstawą leczenia alergia na truskawki u dzieci jest:

 • eliminacja alergenu z diety w każdej postaci (owoców, przetworów, soków itd.); należy też zwracać uwagę na skład słodyczy i innych produktów, które mogą potencjalnie zawierać ten składnik;
 • konsultacja z alergologiem. Lekarz może też zalecić ograniczenie spożywania produktów i leków zawierających salicylany;
 • podawanie leków przeciwhistaminowych, które szybko poprawiają samopoczucie i stan chorego.

Jeśli uczulenie po truskawkach ma przebieg ciężki, farmakoterapia jest postępowaniem pierwszoplanowym. Warto też zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy zarówno w przypadku alergii u dziecka, jak i u dorosłego.

Uwaga! Jeśli uczulenie na truskawki u niemowlaka lub starszego dziecka objawia się niepokojącą reakcją organizmu, niezwłocznie zadzwoń po pomoc medyczną! Jeśli Twój podopieczny przeszedł w przeszłości poważny epizod alergiczny lub wstrząs anafilaktyczny, lekarz może zalecić Ci noszenie adrenaliny w autostrzykawkach, którą należy dziecku wstrzyknąć pod skórę wg zaleceń lekarskich i natychmiast dzwonić na pogotowie – po 5-10 minutach objawy mogą powrócić.

Źródła:

 1. Kaczmarski M., Nadwrażliwość pokarmowa u dzieci i młodzieży, Standardy medyczne/pediatria 2009, t.6.
 2. Krogulska A., Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, Alergia Astma Immunologia 2016,
 3. Robinson F., Alergia pokarmowa, Brytyjska Fundacja ds. Żywienia

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.