Uczulenie na truskawki u dziecka - objawy, co podać

Uczulenie na truskawki u dziecka - objawy, co podać - zdjęcie

Uczulenie na truskawki jest często alergią pokarmową u dzieci. Jej objawy są mocno zróżnicowane - od wysypki, przez bóle brzucha po mrowiejący język i problemy z oddychaniem. Uczulenie na truskawki u niemowlaka i starszego dziecka może być bardzo groźne i stanowić zagrożenie życia. Co podać na alergię na truskawki? Jak długo trwa wysypka po truskawkach? Co warto wiedzieć o uczuleniu na ten popularny owoc?

Alergia na truskawki u dzieci i niemowląt

Uczulenie po truskawkach u dzieci jest częstą alergią pokarmową u małych pacjentów, choć może ujawniać się klinicznie w każdym wieku. Czym właściwie jest alergia na truskawki? To forma niepożądanej reakcji, której dolegliwości kliniczne są kształtowe przez mechanizmy immunologiczne. Mówiąc prościej, uczulenie od truskawek wyzwala procesy zapalne i objawy chorobowe, które wynikają z nadwrażliwości organizmu na alergen. Reakcja nie wynika z toksycznych właściwości pokarmu, lecz z nadwrażliwości organizmu – truskawki same w sobie są nieszkodliwe i zdrowe dla ogółu populacji.

Truskawki – uczulenie skórne czy pokarmowe?

Uczulenie może wystąpić u dziecka po zjedzeniu owoców (alergia pokarmowa) lub po kontakcie skóry z liśćmi truskawek (alergia skórna). W tym drugim przypadku najczęstszym objawem jest wysypka lub pokrzywka na skórze, która zaostrza się pod wpływem promieni słonecznych.

Skąd się bierze uczulenie po truskawkach u dzieci?

Predyspozycje do alergii są dziedziczone, ale zależą też od wielu innych czynników środowiskowych, na przykład dużej podaży substancji alergizującej w wieku wczesnodziecięcym. Dziecko może być uczulone na białka z grupy PR-10, PR-5 lub białka taumatynowe TLP, będące składem owoców. Częstym powodem uczulenia na truskawki są salicylany, czyli estry kwasu salicylowego naturalnie występujące w tych owocach w wysokiej zawartości.

Czy alergia po zjedzeniu truskawek zawsze jest reakcją na owoce?

Dlaczego nieraz po zjedzeniu owoców nie pojawia się żaden objaw, a innym razem po zjedzeniu truskawki uczulenie występuje? Alergia na owoce może być pomylona z alergią na inne substancje niekoniecznie wchodzące w skład truskawek. Mowa tu o nawozach sztucznych i środkach ochrony roślin użytych w uprawie, a także konserwantach w przypadku owoców przetworzonych lub mrożonych. Dlatego należy zawsze dokładnie myć truskawki przed podaniem, choć to nie zawsze uchroni przed dziecko przed reakcją alergiczną na nawozy, pestycydy i konserwanty.

Alergia na truskawki – objawy

Objawy uczulenia na truskawki mogą być izolowane. Może na przykład występować tylko pokrzywka po truskawkach. Objawy mogą być też skojarzone ze strony: skóry, układu oddechowego, przewodu pokarmowego. Poważnym następstwem alergii jest reakcja uogólniona, tak zwany wstrząs anafilaktyczny, który jest bardzo groźny dla dziecka. Poniżej zostały wymienione cztery najważniejsze grupy objawów alergii na truskawki.

  1. Uczulenie na truskawki – objawy w obrębie przewodu pokarmowego

Alergen może wyzwolić objawy natychmiastowe w obrębie przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha. Rozwolnienie po truskawkach również może być objawem alergii.

Truskawki a biegunka – uwaga! Przy uczuleniu od truskawek u dzieci objawiającym od strony układu pokarmowego należy szczególnie uważać, bo to znak, że w przyszłości jest ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

  1. Truskawki uczulenie – objawy w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej

Obrzęk błon śluzowych to kolejny objaw uczulenia na truskawki. Częstym symptomem jest mrowienie, pieczenie lub swędzenie języka i jamy ustnej. Występuje też łzawienie i szczypanie oczu oraz kichanie. Może pojawić się niebezpieczny obrzęk warg, języka, gardła lub całej twarzy, prowadzący do problemów z oddychaniem.

  1. Uczulenie na truskawki – wysypka i inne objawy na skórze

Uczulenie na truskawki na skórze objawia się w postaci wysypki, pokrzywki, świądu i zapalenia skóry.

  1. Groźne objawy uczulenia na truskawki

Reakcja alergiczna może powodować problemy z oddychaniem w wyniku zwężenia i skurczu dróg oddechowych. Występuje wtedy obrzęk języka i gardła; może pojawić się świszczący oddech lub atak astmy. W wyniku uczulenia po truskawkach może dojść do szczególnie niebezpiecznego stanu, jakim jest wstrząs anafilaktyczny, który oprócz zaburzeń oddychania, objawia się gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, biegunką, wymiotami, pokrzywką, zawrotami głowy, utratą przytomności i zapaścią.

Jak wygląda uczulenie na truskawki?

Jak rozpoznać uczulenie na truskawki u dziecka? Obrzęk śluzówek, mrowienie warg, pieczenie języka, ból brzucha, biegunka – to wszystko mogą być objawy uczulenia na truskawki. Znamienne są też oznaki na skórze, które wyglądają jak rozlane, czerwone plamy. Zwykle wysypce towarzysz silny świąd i zapalenie skóry, może pojawić się obrzęk.

Zmiany przypominają rozległe poparzenie pokrzywą, skąd reakcję określa się mianem „pokrzywki”. Skóra jest mocno zaczerwieniona, mogą pojawić się bąble z płynem lub wypryski. Ile trwa wysypka po truskawkach? Bez podania leków wysypka alergiczna utrzymuje się do 7-14 dni. Po podaniu leków czas ten skraca się.

Rozpoznanie uczulenia na truskawki

Rozpoznanie uczulenia na truskawki może być trudne, ze względu na różnie długi czas upływający od momentu pojawianie się objawów po ich spożyciu przez dziecko. Aby ustalić przyczynę reakcji alergicznych, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi na obecność immunoglobuliny E (IgE) oraz specyficznych przeciwciał w tej klasie (sIgE). Niekiedy też wykonuje się testy skórne (ATP i STP). Gdy uczulenie na truskawki u dziecka występuje gwałtownie, natychmiast po ich zjedzeniu lub jeszcze w trakcie ich spożywania, łatwo ustalić źródło alergii. Dla potwierdzenia alergii można wykonać testy zlecone przez alergologa.

Uczulenie na truskawki – co podać?

Zwalczanie objawów klinicznych, takich jak pokrzywka po truskawkach polega na podaniu dziecku leków antyhistaminowych lub antyalergicznych, na przykład w syropie lub kroplach. Zawsze należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Leki przeciwalergiczne obejmują różne grupy, na przykład:

  • cetyryzyna,
  • loratadyna,
  • desloratadyna,
  • feksofenadyna,

Aby opanować objawy zagrażające życiu, należy bezzwłocznie podać leki pierwszej pomocy, na przykład epinefrynę (adrenalinę) w postaci autostrzykawki i przekazać dziecko do natychmiastowej opieki medycznej.

Leczenie alergii na truskawki

Podstawą leczenia alergia na truskawki u dzieci jest:

  • eliminacja alergenu z diety w każdej postaci (owoców, przetworów, soków itd.); należy też zwracać uwagę na skład słodyczy i innych produktów, które mogą potencjalnie zawierać ten składnik;
  • konsultacja z alergologiem. Lekarz może też zalecić ograniczenie spożywania produktów i leków zawierających salicylany;
  • podawanie leków przeciwhistaminowych, które szybko poprawiają samopoczucie i stan chorego.

Jeśli uczulenie po truskawkach ma przebieg ciężki, farmakoterapia jest postępowaniem pierwszoplanowym. Warto też zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy zarówno w przypadku alergii u dziecka, jak i u dorosłego.

Uwaga! Jeśli uczulenie na truskawki u niemowlaka lub starszego dziecka objawia się niepokojącą reakcją organizmu, niezwłocznie zadzwoń po pomoc medyczną! Jeśli Twój podopieczny przeszedł w przeszłości poważny epizod alergiczny lub wstrząs anafilaktyczny, lekarz może zalecić Ci noszenie adrenaliny w autostrzykawkach, którą należy dziecku wstrzyknąć pod skórę wg zaleceń lekarskich i natychmiast dzwonić na pogotowie – po 5-10 minutach objawy mogą powrócić.

Źródła:

  1. Kaczmarski M., Nadwrażliwość pokarmowa u dzieci i młodzieży, Standardy medyczne/pediatria 2009, t.6.
  2. Krogulska A., Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, Alergia Astma Immunologia 2016,
  3. Robinson F., Alergia pokarmowa, Brytyjska Fundacja ds. Żywienia

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem