Refundacja pieluchomajtek w 2023: kto może skorzystać? Nowe zasady i limity

Refundacja pieluchomajtek w 2023: kto może skorzystać? Nowe zasady i limity - zdjęcie

Nietrzymanie moczu to poważny problem dotykający nawet ponad miliona ludzi w naszym kraju. Nie ulega wątpliwościom, że jest to nie tylko problem natury społecznej i zdrowotnej, ale również ekonomicznej. Zakup wyrobów chłonnych generuje wysokie wydatki, dlatego refundacja pieluchomajtek jest niezwykle pomocnym wsparciem od Narodowego Funduszu Zdrowia.

W artykule dowiesz się m.in:

 • Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek?
 • Jakie zmiany w systemie refundacji pieluchomajtek weszły w 2023 roku?
 • Jak otrzymać refundację?
 • Jak i gdzie złożyć wniosek o refundację pieluchomajtek?

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie: "jak wybrać i odpowiednio dopasować pieluchomajtki?", zobacz artykuł: Pieluchomajtki dla dorosłych i seniorów – jak wybrać, dopasować i prawidłowo zakładać?

Kto może skorzystać z refundacji pieluchomajtek w 2023 roku? Zasady refundacji na wyroby chłonne

Refundacja na wyroby chłonne dotyczy pacjentów, u których zdiagnozowano nietrzymanie moczu lub stolca. Jednak pacjent musi spełniać jeden z następujących warunków:

 • posiada wady wrodzone lub choroby układu nerwowego,
 • doświadczył trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
 • pacjent jest głęboko upośledzony umysłowo,
 • posiada wady wrodzone lub choroby dróg moczowych,
 • posiada pourazowe lub jatrogenne uszkodzenie dróg moczowych lub układu pokarmowego,
 • cierpi na chorobę nowotworową lub powikłania po jej przebyciu, które skutkują nietrzymaniem moczu.

Należy wspomnieć, że z refundacji wyłączeni są pacjenci, u których stwierdzono wysiłkowe nietrzymanie moczu. Warto wiedzieć, że refundacja pieluchomajtek dotyczy środków dobrej jakość, które są wygodne, chłonne oraz komfortowe. Jeżeli zależy Ci na produktach wysokiej jakości sprawdź ofertę pampersów dla dorosłychpieluchomajtekartykułów higienicznych, a także produktów do higieny intymnej, których stosowanie jest niezwykle ważne przy problemach związanych z nietrzymaniem moczu.

Jakie zmiany w systemie refundacji pieluchomajtek na NFZ wchodzą w życie w 2023 roku?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21.10.2022, które weszło w życie 1 stycznia 2023 roku, zmieniło zasady refundacji pieluchomajtek na bardziej korzystniejsze. NFZ refundacja pieluchomajtek 2023 to przede wszystkim nowe limity finansowania wyrobów chłonnych. Dla nielicznej grupy osób, której dotyczy maksymalna kwota dofinansowania (100%), czyli inwalidom wojennym oraz wojskowym, a także osobom represjonowanych, aktualne progi finansowania przedstawiają się następująco:

 • 2,30 zł/szt. dla wyrobów o minimalnej chłonności 1400 gramów dla majtek chłonnych oraz 2500 gramów dla pieluch,
 • 1,70 zł/szt. dla wyrobów o minimalnej chłonności 1000 gramów dla majtek chłonnych oraz 1400 gramów dla pieluch,
 • 1 zł/szt. dla wyrobów o chłonności do 450 gramów.

Wszystkim pozostałym pacjentom przysługuje refundacja 70% i jej progi kształtują się następująco:

 • 1,61 zł/szt. dla wyrobów o minimalnej chłonności 1400 gramów dla majtek chłonnych oraz 2500 gramów dla pieluch,
 • 1,19 zł/szt. dla wyrobów o minimalnej chłonności 1000 gramów dla majtek chłonnych oraz 1400 gramów dla pieluch,
 • 0,70 zł/szt. dla wyrobów o chłonności do 450 gramów.

Należy pamiętać, że kwota jaką pacjent musi dopłacić do zakupu wyrobów chłonnych jest różnicą między ceną, która wynika z umowy realizatora z NFZ a wartością refundacji NFZ. Ponadto wartości dopłaty pacjenta mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu. Warto wspomnieć, że dla pieluchomajtki dla dorosłych refundacja funkcjonują 2 podstawowe kody uprawnień pacjenta. Kod P.100 dotyczy refundacji wyrobów chłonnych dla osób dotkniętych chorobą nowotworową, natomiast kod P.101 dotyczy refundacji dla pozostałych pacjentów. Niezależnie od kodu pacjentowi przysługuje maksymalnie 90 sztuk produktów chłonnych na miesiąc.

Nowe zasady przyznawania refundacji pieluchomajtek - jak otrzymać refundację?

Refundacja pieluchomajtek dla osób starszych i innych osób dorosłych nie jest możliwa bez odpowiedniego zlecenia refundacyjnego wystawionego przez lekarza. W celu otrzymania tego typu zalecania należy umówić się na konsultacje z lekarzem, który ma podpisana umowę z NFZ. Dzięki systemowi NFZ e-ZMW zlecenie jest automatycznie potwierdzane po weryfikacji uprawnień pacjenta. Wizyta w oddziale NFZ nie jest wtedy konieczna, chyba że zlecenie zostało zweryfikowane negatywnie. Po pozytywnym rozpatrzeniu zlecenia pacjent musi tylko podać w aptece numer PESEL oraz numer zlecenia. Przed zrealizowaniem recepty warto sprawdzić, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rozmiaru pieluchomajtek.

Komu przysługuje refundacja na wyroby chłonne?

Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek? Niestety nie każdy pacjent, który nie trzyma moczu lub stolca może skorzystać z refundacji pieluchomajtek. Refundacja na wyroby chłonne dotyczy tylko tych pacjentów, którzy spełnili przynajmniej jeden z wcześniej wymienionych warunków.

Niestety osób, które nie mogą skorzystać z refundacji jest wiele. W większości są to osoby dotknięte procesem starzenia się organizmu, w wyniku którego następuje osłabienie mięśni, które odpowiadają za trzymanie moczu. Problemem tym dotknięte są również kobiety, które przeszły ciążę, a także poród siłami natury, ludzie otyli oraz osoby, które zbyt ciężko pracują fizycznie. W przypadku takich dolegliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, a także sprawdzić, jakie zioła i ćwiczenia pomagają na nietrzymanie moczu.

Jakie rodzaje pieluchomajtek są refundowane?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra zdrowia refundacją objęte są następujące wyroby chłonne:

 • majtki chłonne,
 • pieluchomajtki,
 • pieluchy anatomiczne,
 • podkłady,
 • wkłady anatomiczne,
 • wkłady urologiczne.

Jak składać wniosek o refundację pieluchomajtek i jakie dokumenty są potrzebne?

Decyzję o przyznaniu pacjentowi uprawnienia do refundacji wyrobów chłonnych podejmuje lekarz na podstawie diagnozy. Złożenie wniosku o refundację materiałów chłonnych obejmuje następujące kroki:

 1. Zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty w celu uzyskania zlecenia refundacyjnego.
 2. Automatycznie rejestrowanie zlecenia w systemie NFZ - nie trzeba się stawiać osobiście w placówce.
 3. Oczekiwanie na potwierdzenie wniosku przez NFZ.

Warto wiedzieć, że dofinansowanie wyroby chłonne może być udzielone raz na trzy miesiące, dlatego najlepiej jest poprosić lekarza o wystawienie trzech osobnych zleceń na każdy miesiąc, aby nie być zmuszonym do jednorazowego zakupu 270 sztuk produktu.

A jak obliczyć refundację pieluchomajtek? Limit finansowanie wylicza się od ceny za sztukę. Dla kodów P.100 oraz P.101 wysokość dofinansowania będzie obliczać się od sztuki w zależności od rodzaju produktu:

 • przy limicie 1,00 zł jest to: 1,00 x 70% = 0,70 zł,
 • przy limicie 1,70 zł jest to: 1,70 x 70% = 1,19 zł,
 • przy limicie 2,30 zł jest to: 2,30 x 70% = 1,61 zł.

Gdzie można zrealizować zlecenie refundacyjne?

Aby zrealizować zlecenie refundacyjne, można wybrać się do apteki lub sklepu medycznego. Pamiętaj jednak, że warto postawić na wygodę i bez wychodzenia z domu zamówić produkty w aptece internetowej Wapteka.pl. Do realizacji wniosku będzie Ci potrzebny tylko numer zlecenia oraz PESEL. W naszej aptece klient ma możliwość spokojnie zapoznać się ze specyfiką produktu oraz porównać ceny. Dodatkowo nasze poradnikowe wpisy oraz personel z chęcią odpowiedzą na wszelkie wątpliwości.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.