Kolagen rybi – właściwości, zastosowanie i efekty. Ochrona przed zniszczeniem skóry i chrząstek

Kolagen rybi – właściwości, zastosowanie i efekty. Ochrona przed zniszczeniem skóry i chrząstek - zdjęcie

Czas jest nieubłagany i pędzi w niemal zawrotnym tempie. Wraz z upływem lat organizm w naturalny sposób traci swoje zdolności do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Tym samym skóra traci jędrność i swój młodzieńczy wygląd. Kolagen ma ogromny wpływ również na kondycję stawów i chrząstek, dlatego tak istotne wydaje się odpowiednie jego suplementowanie. Obecnie jednym z najskuteczniejszych preparatów jest kolagen rybi, który wykazuje duże powinowactwo do tego wytwarzanego przez ludzki organizm.

Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kolagen-czym-jest-jakie-ma-wlasciwosci-i-jak-wplywa-na-zdrowie

Rybi kolagen – co to?

Kolagen to białko, które zbudowane jest z dość nietypowej konfiguracji aminokwasów (dwa podstawowe to glicyna i prolina). Jak się okazuje, do zbudowania zmodyfikowanych aminokwasów, z których składa się łańcuch kolagenowy niezbędna jest odpowiednia dawka witaminy C.

Warto również dodać, że pozyskiwanie kolagenu z ryb jest stosunkowo wydajnym i bardziej ekonomicznym sposobem jego produkcji w przeciwieństwie do innych jego form.

Rybi kolagen wyróżnia się tym, że jego wiązania chemiczne między poszczególnymi włóknami są nieco rzadsze. Taka właściwość w praktyce oznacza dużo wyższą rozpuszczalność rybiego kolagenu niż w przypadku pozyskiwanego ze skór bydlęcych czy wieprzowych.

Rybi kolagen – jaki wybrać?

Doskonałym rozwiązaniem uzupełnienia niedoborów kolagenu jest jego regularna suplementacja. Jednak przed zakupem pierwszego lepszego preparatu warto zwrócić uwagę na fakt, że wyróżnia się dwa główne rodzaje kolagenu:

kolagen typu I, który jest tym najbardziej wartościowym dla organizmu, ponieważ stanowi nawet do 90% wszystkich białek kolagenowych;

kolagen typu II, sprawdzi się lepiej w przypadku osób, którym zależy na poprawieniu elastyczności stawów i chcą zwiększyć ich zakres ruchliwości.

Obecnie najlepszą przyswajalnością może się pochwalić kolagen morski, czyli taki, który jest pozyskiwany z ryb. Głównie jest to tuńczyk, rekin żarłacz lub dorsz. Kolagen rybi wykazuje podobną budowę strukturalną do kolagenu wytwarzanego przez ludzki organizm. Warto jednak, aby wybrany preparat był bogaty również w witaminę C oraz kwas hialuronowy, co znacznie bardziej podbije właściwości kolagenu. Wybór preparatu powinien być warunkowany przede wszystkim potrzebami zainteresowanego.

Rybi kolagen – na co pomaga?

Kolagen nazywany jest białkiem młodości. I jest w tym sporo prawdy. Kolagen stanowi niemal 30% wszystkich białek produkowanych przez ludzki organizm, jednocześnie jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen bowiem stanowi podstawowy budulec skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówek oka.

Dodatkowo przyczynia się do utrzymania gładkości, jak również elastyczności i jędrności skóry. Wraz z cząsteczkami kwasu hialuronowego zapewnia odpowiednie nawilżenie i napięcie skóry. Bez kolagenu stawy nie mogą prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Odpowiednia dawka kolagenu zapewnia dużo szybsze gojenie się ran, jak również wpływa pozytywnie na proces zrastania złamanych kości. Należy również pamiętać, że kolagen wpływa także na zachowanie odpowiedniej elastyczności naczyń krwionośnych, tym samym usprawniając krążenie krwi w organizmie.

Kolagen jako białko funkcjonalne

Kolagen wykazuje również właściwości ochronne narządów wewnętrznych w tym nerek, żołądka i wątroby, poprzez tworzenie wokół nich specyficznej warstwy zabezpieczającej. Niektóre z doniesień naukowych wskazują na ważną rolę kolagenu w utrzymaniu prawidłowej pracy układu immunologicznego, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za aktywną walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi, różnego rodzaju toksynami, a nawet komórkami nowotworowymi.

Rybi kolagen na stawy

Stosowanie kolagenu ze względu na problemy z odpowiednią pracą stawów, z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty. Regularna suplementacja wpływa pozytywnie na wzmocnienie odporności całego układu ruchu na wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, a nawet wycieranie się mazi stawowej, która jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.

Właściwości rybiego kolagenu

Kolagen rybi wykazuje dużą skuteczność ze względu na swoją podobną budowę chemiczną do ludzkiego kolagenu. To co wyróżnia go od konkurencji, to przede wszystkim dużo wyższa biodostępność niż w przypadku przyjmowania chociażby kolagenu wieprzowego. Rybi kolagen pozyskiwany jest z rybich skór poddanych kwaśnej hydratacji.

Odpowiednia podaż kolagenu przyczynia się do poprawienia wyglądu skórywłosów paznokci. Oprócz regularnej suplementacji kolagenu warto zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę oraz należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu - zgodnie z rekomendacjami człowiek powinien wypijać średnio od 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia.

W przeciwieństwie do przyjmowania kolagenu bydlęcego, kolagen rybi nie naraża człowieka na zachorowanie na chorobę Creutzfelda-Jacoba, czyli chorobę „wściekłych krów”. Dodatkowo specyficzna obróbka kolagenu rybiego pozwala na skuteczną metodę jego oczyszczenia w czasie produkcji, co przyczynia się niemal do wyeliminowania jakichkolwiek właściwości alergizujących.

Regularne stosowanie rybiego kolagenu z pewnością okaże się pomocny w drodze do wizualnej poprawy skóry i zmniejszy jej podatność na powstawanie zmarszczek i mało estetycznych bruzd.

Rybi kolagen w proszku czy w tabletkach?

Na rynku najbardziej popularnym środkiem jest rybi kolagen w proszku, który przeznaczony jest do rozpuszczania w wodzie. Można również łączyć go z różnymi napojami lub koktajlami, ponieważ nie ma żadnego smaku i zapachu, co dla niektórych osób, może być istotnym kryterium wyboru. Kolagen w proszku wyróżnia się przede wszystkim szybkim i łatwym wchłanianiem.

Z kolej preparaty, które oferowane są w formie tabletek wchłaniają się nieco wolniej w porównaniu do kolagenu w proszku. Warto również pamiętać, że przyjmując kolagen w tabletkach zawsze należy popijać je dużą ilością wody.

Przyjmowanie kolagenu - skutki uboczne

Przyjmowanie kolagenu może w niektórych przypadkach wywołać reakcję alergiczną, dlatego najbardziej polecanym produktem jest kolagen rybi, który niemal do zera eliminuje ten problem. Inne niepożądane skutki mogą występować w postaci: ogólnego osłabienia, bóli mięśniowych i stawowych, problemów z wypróżnianiem się, kwaśnego oddechu lub nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Zdecydowana większość skutków ubocznych ma miejsce, w przypadku nie przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania. Obecnie przyjmuje się, że maksymalna dzienna dawka wynosi 4000 mg na dobę.

Niezależnie od wybranej formy rybiego kolagenu - proszek do rozpuszczania czy tabletki, jest to doskonały sposób na zdrową suplementację tego jakże ważnego dla ludzkiego organizmu białka. Chociaż z biegiem lat organizm ludzki traci swoje umiejętności wytwarzania odpowiednich dawek kolagenu, w łatwy i przystępny sposób można uzupełniać jego niedobory.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem