Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami - zdjęcie

Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować. Ciało często w ten sposób komunikuje nam, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Znając rodzaje plam na skórze oraz prawdopodobne przyczyny ich powstania, łatwiej dbać o cerę, a co za tym idzie, zapobiegać nieatrakcyjnym przebarwieniom.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Czy czerwone plamy na ciele, nawet te nieswędzące, również są groźne?
 • Czy okrągłe plamy na skórze powinny niepokoić równie mocno jak te nieregularne?
 • Jakie są rodzaje plam na skórze?
 • Czerwone krostki i grudki - jak się ich pozbyć?
 • Suche plamy na skórze - jakie są przyczyny ich powstawania i jak je wyleczyć?
 • Fioletowe plamy na ciele - skąd się biorą?
 • Brązowe plamy na skórze - czy zawsze winne jest słońce?
 • Żółte plamy na ciele - czy to choroba?
 • Czy skóra naprawdę zdradza stan zdrowia?
 • Białe plamy na skórze - defekt estetyczny, czy poważne schorzenie?

Zobaczcie też artykuł: Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną. Choroby skóry dermatozy - rodzaje, objawy i zapobieganieZnajdziecie tam mnóstwo informacji pomocnych dla wszystkich tych, którzy zmagają się na co dzień z nadwrażliwą skórą.

Rodzaje plam na skórze: wrodzone i nabyte zmiany skórne, których nie można ignorować

Rodzajów plam na skórze istnieje całkiem sporo. Od uroczych piegów, swędzących wysypek, przez charakterystyczne pieprzyki, na nieatrakcyjnych przebarwieniach posłonecznych kończąc. Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że należy przykładać dużą uwagę do chronienia znamion przed nadmierną ekspozycją na słońce. Kremy z wysokim filtrem (na rynku istnieją już nawet produkty o SPF100!) efektywnie ograniczają ilość szkodliwego promieniowania, które dociera da skóry i mogłoby doprowadzić do rozwinięcia się niebezpiecznej złośliwej formy nowotworu, jakim bez wątpienia jest czerniak. Uważać powinny zwłaszcza osoby o jasnej karnacji i tendencji do powstawania piegów. W Waszym przypadku ryzyko jest znacznie wyższe.

Plamy na skórze mogą świadczyć także o wielu schorzeniach, które wymagają szybkiego leczenia. Czerwonymi krostkami i grudkami objawiają się między innymi różyczka, szkarlatyna i odra, czyli bardzo zakaźne choroby wymagające czasowej izolacji.

Rodzaje plam na skórze:

 • plamy naczyniowe wrodzone (naczyniaki)
 • plamy wybroczynowe
 • plamy rumieniowe (charakterystyczne dla chorób zakaźnych takich jak np. różyczka)
 • teleangiektazje (poszerzenie naczyń krwionośnych)
 • rumień
 • plamy barwnikowe (bielactwo)

Skóra zdradza stan zdrowia - jakie choroby ujawniają plamy na ciele?

Kluczowe znaczenie w diagnozowaniu chorób ma kształt, kolor, struktura i umiejscowienie plam na skórze. Z punktu widzenia lekarza istotne jest także to czy plamy na ciele pacjenta są swędzące, typowo alergiczne czy też głównym problemem jest ich nieestetyczny wygląd i/lub intensywne łuszczenie się naskórka. W zależności od tego jakie warunki spełnia dana zmiana, możemy mówić o występowaniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, łupieżu (pstry, suchy, tłusty), grzybicy, skazy białkowej, ospy wietrznej, bielactwa, chorób wątroby i wielu innych przypadłości. Lista mogłaby być naprawdę długa.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości do do charakteru plam na skórze, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który posiada niezbędną wiedzę, zaleci odpowiednie badania oraz przepisze leki, które wyleczą lub chociaż złagodzą nieprzyjemne objawy. 

Okrągłe lub nieregularne plamy na skórze – co może oznaczać ich kształt?

Choroby skóry niejedno mają imię, dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała. Skóra jest w końcu największym ludzkim organem!

Największe zaniepokojenie powinny budzić plamy na skórze o nieregularnym kształcie. Jeżeli zauważycie, że pieprzyk, który macie od dzieciństwa nagle zamienia się w rozlaną brązową plamę na ciele, nie pokrywają go żadne włoski, a w dodatku swędzi, czym prędzej umawiajcie wizytę u lekarza!

Nieregularne plamy na ciele pojawiają się także w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym takich jak łuszczyca i AZS (czyli atopowe zapalenie skóry).

Osoby o skórze wrażliwej, suchej i naczynkowej często doświadczają niesymetrycznego rumienia (na szczęście nie jest on groźny dla zdrowia, u wielu osób stanowi jednak źródło kompleksów), czerwonych suchych plam na ciele oraz twarzy.

Okrągłe plamy na skórze są charakterystyczne między innymi dla boreliozy, ziarniniaka obrączkowatego oraz liszaju płaskiego.

Czerwone plamy na skórze – co mogą oznaczać i jakie są przyczyny ich powstawania?

Czerwone plamy na ciele to zazwyczaj objaw stanu zapalnego, reakcji alergicznej lub miejscowego przekrwienia skóry. Czerwone krostki i grudki są zmorą osób mających skórę wrażliwą, walczących z trądzikiem, alergiami kontaktowymi i pokarmowymi (np. celiakia), oraz osób przechodzących choroby zakaźne typowe dla wieku dziecięcego. Czerwone suche plamy na ciele często są efektem łuszczycy, świerzbu, tocznia lub atopowego zapalenia skóry. Mogą jednak świadczyć także o boreliozie.

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?

Białe plamy na skórze to najczęściej zasługa bielactwa nabytego. U chorego pojawiają się charakterystyczne odbarwienia, zanika naturalny kolor ciała. Jedną z osób, których dotknęło to schorzenie jest popularna modelka Winnie Harlow. Dobrą wiadomością jest to, że bielactwo nabyte nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia.

Brązowe i ciemne plamy na skórze – przyczyny i sposoby leczenia

Brązowe plamy na skórze mogą pojawić się po nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcąc pozbyć się przebarwień warto stosować kosmetyki z witaminą C, niacynamidem oraz regularnie złuszczać naskórek. Profilaktycznie poleca się używanie kremów z filtrem i unikanie opalania.

Jeżeli brązowe plamy pojawiły się nagle na waszych dłoniach powinniście wykonać próby wątrobowe, odstawić alkohol i ograniczyć tłuszcze.

Żółte plamy na ciele – o czym świadczą zażółcenia skóry?

Żółte plamy (żółtaki) na ciele mogą świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu, cukrzycy, chorobach nerek, miażdżycy lub chorobach wątroby. Żółtaki to zmiany, w których gromadzi się cholesterol i lipidy. Zażółcenie dużych powierzchni ciała jest typowe dla żółtaczki.

Fioletowe plamy na skórze – najczęstsze przyczyny wybroczyn

Fioletowe plamy na ciele to nie tylko irytujące siniaki i wybroczyny. Popękane naczynka również mogą przybierać taki kolor. Przyczyną powstawania wybroczyn są najczęściej zbyt kruche naczynia krwionośne. W rzadszych przypadkach winę za ten stan ponosi choroba Schönleina-Henocha (zmiany na nogach i pośladkach), zapalenie osierdzia lub małopłytkowość.

Suche plamy na skórze – przyczyny i leczenie szorstkich zmian skórnych

Wiatr, niskie temperatury, poparzenia słoneczne, choroby autoimmunologiczne oraz nieodpowiednia pielęgnacją mogą przyczyniać się do powstawania suchych plam na skórze. Kompleksy witamin i minerałów w tabletkach oraz nawilżające kremy i balsamy z wysoką zawartością mocznika sprawdzają się w łagodniejszych przypadkach. Jeżeli dla Was to za mało, konieczne może być stosowanie specjalistycznych maści na receptę.

Pielęgnacja skóry z plamami – bezpieczne kosmetyki dla skóry wrażliwej, z plamami i krostkami

Niezależnie od tego czy Waszym problemem są swędzące plamy na ciele, czy tylko czerwone krostki i grudki, stosowanie łagodnych kosmetyków i tak jest wskazane. Dla wrażliwej skóry polecane są produkty zawierające między innymi kwas hialuronowy, pantenol, mocznik, masło shea, glicerynę, witaminę C i niacynamid. Pomocne okażą się także suplementy diety dostępne bez recepty.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.