Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami - zdjęcie

Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować. Ciało często w ten sposób komunikuje nam, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Znając rodzaje plam na skórze oraz prawdopodobne przyczyny ich powstania, łatwiej dbać o cerę, a co za tym idzie, zapobiegać nieatrakcyjnym przebarwieniom.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

  • Czy czerwone plamy na ciele, nawet te nieswędzące, również są groźne?
  • Czy okrągłe plamy na skórze powinny niepokoić równie mocno jak te nieregularne?
  • Jakie są rodzaje plam na skórze?
  • Czerwone krostki i grudki - jak się ich pozbyć?
  • Suche plamy na skórze - jakie są przyczyny ich powstawania i jak je wyleczyć?
  • Fioletowe plamy na ciele - skąd się biorą?
  • Brązowe plamy na skórze - czy zawsze winne jest słońce?
  • Żółte plamy na ciele - czy to choroba?
  • Czy skóra naprawdę zdradza stan zdrowia?
  • Białe plamy na skórze - defekt estetyczny, czy poważne schorzenie?

Zobaczcie też artykuł: Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną. Choroby skóry dermatozy - rodzaje, objawy i zapobieganieZnajdziecie tam mnóstwo informacji pomocnych dla wszystkich tych, którzy zmagają się na co dzień z nadwrażliwą skórą.

Rodzaje plam na skórze: wrodzone i nabyte zmiany skórne, których nie można ignorować

Rodzajów plam na skórze istnieje całkiem sporo. Od uroczych piegów, swędzących wysypek, przez charakterystyczne pieprzyki, na nieatrakcyjnych przebarwieniach posłonecznych kończąc. Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że należy przykładać dużą uwagę do chronienia znamion przed nadmierną ekspozycją na słońce. Kremy z wysokim filtrem (na rynku istnieją już nawet produkty o SPF100!) efektywnie ograniczają ilość szkodliwego promieniowania, które dociera da skóry i mogłoby doprowadzić do rozwinięcia się niebezpiecznej złośliwej formy nowotworu, jakim bez wątpienia jest czerniak. Uważać powinny zwłaszcza osoby o jasnej karnacji i tendencji do powstawania piegów. W Waszym przypadku ryzyko jest znacznie wyższe.

Plamy na skórze mogą świadczyć także o wielu schorzeniach, które wymagają szybkiego leczenia. Czerwonymi krostkami i grudkami objawiają się między innymi różyczka, szkarlatyna i odra, czyli bardzo zakaźne choroby wymagające czasowej izolacji.

Rodzaje plam na skórze:

  • plamy naczyniowe wrodzone (naczyniaki)
  • plamy wybroczynowe
  • plamy rumieniowe (charakterystyczne dla chorób zakaźnych takich jak np. różyczka)
  • teleangiektazje (poszerzenie naczyń krwionośnych)
  • rumień
  • plamy barwnikowe (bielactwo)

Skóra zdradza stan zdrowia - jakie choroby ujawniają plamy na ciele?

Kluczowe znaczenie w diagnozowaniu chorób ma kształt, kolor, struktura i umiejscowienie plam na skórze. Z punktu widzenia lekarza istotne jest także to czy plamy na ciele pacjenta są swędzące, typowo alergiczne czy też głównym problemem jest ich nieestetyczny wygląd i/lub intensywne łuszczenie się naskórka. W zależności od tego jakie warunki spełnia dana zmiana, możemy mówić o występowaniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, łupieżu (pstry, suchy, tłusty), grzybicy, skazy białkowej, ospy wietrznej, bielactwa, chorób wątroby i wielu innych przypadłości. Lista mogłaby być naprawdę długa.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości do do charakteru plam na skórze, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który posiada niezbędną wiedzę, zaleci odpowiednie badania oraz przepisze leki, które wyleczą lub chociaż złagodzą nieprzyjemne objawy. 

Okrągłe lub nieregularne plamy na skórze – co może oznaczać ich kształt?

Choroby skóry niejedno mają imię, dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała. Skóra jest w końcu największym ludzkim organem!

Największe zaniepokojenie powinny budzić plamy na skórze o nieregularnym kształcie. Jeżeli zauważycie, że pieprzyk, który macie od dzieciństwa nagle zamienia się w rozlaną brązową plamę na ciele, nie pokrywają go żadne włoski, a w dodatku swędzi, czym prędzej umawiajcie wizytę u lekarza!

Nieregularne plamy na ciele pojawiają się także w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym takich jak łuszczyca i AZS (czyli atopowe zapalenie skóry).

Osoby o skórze wrażliwej, suchej i naczynkowej często doświadczają niesymetrycznego rumienia (na szczęście nie jest on groźny dla zdrowia, u wielu osób stanowi jednak źródło kompleksów), czerwonych suchych plam na ciele oraz twarzy.

Okrągłe plamy na skórze są charakterystyczne między innymi dla boreliozy, ziarniniaka obrączkowatego oraz liszaju płaskiego.

Czerwone plamy na skórze – co mogą oznaczać i jakie są przyczyny ich powstawania?

Czerwone plamy na ciele to zazwyczaj objaw stanu zapalnego, reakcji alergicznej lub miejscowego przekrwienia skóry. Czerwone krostki i grudki są zmorą osób mających skórę wrażliwą, walczących z trądzikiem, alergiami kontaktowymi i pokarmowymi (np. celiakia), oraz osób przechodzących choroby zakaźne typowe dla wieku dziecięcego. Czerwone suche plamy na ciele często są efektem łuszczycy, świerzbu, tocznia lub atopowego zapalenia skóry. Mogą jednak świadczyć także o boreliozie.

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?

Białe plamy na skórze to najczęściej zasługa bielactwa nabytego. U chorego pojawiają się charakterystyczne odbarwienia, zanika naturalny kolor ciała. Jedną z osób, których dotknęło to schorzenie jest popularna modelka Winnie Harlow. Dobrą wiadomością jest to, że bielactwo nabyte nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia.

Brązowe i ciemne plamy na skórze – przyczyny i sposoby leczenia

Brązowe plamy na skórze mogą pojawić się po nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcąc pozbyć się przebarwień warto stosować kosmetyki z witaminą C, niacynamidem oraz regularnie złuszczać naskórek. Profilaktycznie poleca się używanie kremów z filtrem i unikanie opalania.

Jeżeli brązowe plamy pojawiły się nagle na waszych dłoniach powinniście wykonać próby wątrobowe, odstawić alkohol i ograniczyć tłuszcze.

Żółte plamy na ciele – o czym świadczą zażółcenia skóry?

Żółte plamy (żółtaki) na ciele mogą świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu, cukrzycy, chorobach nerek, miażdżycy lub chorobach wątroby. Żółtaki to zmiany, w których gromadzi się cholesterol i lipidy. Zażółcenie dużych powierzchni ciała jest typowe dla żółtaczki.

Fioletowe plamy na skórze – najczęstsze przyczyny wybroczyn

Fioletowe plamy na ciele to nie tylko irytujące siniaki i wybroczyny. Popękane naczynka również mogą przybierać taki kolor. Przyczyną powstawania wybroczyn są najczęściej zbyt kruche naczynia krwionośne. W rzadszych przypadkach winę za ten stan ponosi choroba Schönleina-Henocha (zmiany na nogach i pośladkach), zapalenie osierdzia lub małopłytkowość.

Suche plamy na skórze – przyczyny i leczenie szorstkich zmian skórnych

Wiatr, niskie temperatury, poparzenia słoneczne, choroby autoimmunologiczne oraz nieodpowiednia pielęgnacją mogą przyczyniać się do powstawania suchych plam na skórze. Kompleksy witamin i minerałów w tabletkach oraz nawilżające kremy i balsamy z wysoką zawartością mocznika sprawdzają się w łagodniejszych przypadkach. Jeżeli dla Was to za mało, konieczne może być stosowanie specjalistycznych maści na receptę.

Pielęgnacja skóry z plamami – bezpieczne kosmetyki dla skóry wrażliwej, z plamami i krostkami

Niezależnie od tego czy Waszym problemem są swędzące plamy na ciele, czy tylko czerwone krostki i grudki, stosowanie łagodnych kosmetyków i tak jest wskazane. Dla wrażliwej skóry polecane są produkty zawierające między innymi kwas hialuronowy, pantenol, mocznik, masło shea, glicerynę, witaminę C i niacynamid. Pomocne okażą się także suplementy diety dostępne bez recepty.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem