Kolagen rybi – właściwości, zastosowanie i efekty. Ochrona przed zniszczeniem skóry i chrząstek

Kolagen rybi – właściwości, zastosowanie i efekty. Ochrona przed zniszczeniem skóry i chrząstek - zdjęcie

Czas jest nieubłagany i pędzi w niemal zawrotnym tempie. Wraz z upływem lat organizm w naturalny sposób traci swoje zdolności do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Tym samym skóra traci jędrność i swój młodzieńczy wygląd. Kolagen ma ogromny wpływ również na kondycję stawów i chrząstek, dlatego tak istotne wydaje się odpowiednie jego suplementowanie. Obecnie jednym z najskuteczniejszych preparatów jest kolagen rybi, który wykazuje duże powinowactwo do tego wytwarzanego przez ludzki organizm.

Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kolagen-czym-jest-jakie-ma-wlasciwosci-i-jak-wplywa-na-zdrowie

Rybi kolagen – co to?

Kolagen to białko, które zbudowane jest z dość nietypowej konfiguracji aminokwasów (dwa podstawowe to glicyna i prolina). Jak się okazuje, do zbudowania zmodyfikowanych aminokwasów, z których składa się łańcuch kolagenowy niezbędna jest odpowiednia dawka witaminy C.

Warto również dodać, że pozyskiwanie kolagenu z ryb jest stosunkowo wydajnym i bardziej ekonomicznym sposobem jego produkcji w przeciwieństwie do innych jego form.

Rybi kolagen wyróżnia się tym, że jego wiązania chemiczne między poszczególnymi włóknami są nieco rzadsze. Taka właściwość w praktyce oznacza dużo wyższą rozpuszczalność rybiego kolagenu niż w przypadku pozyskiwanego ze skór bydlęcych czy wieprzowych.

Rybi kolagen – jaki wybrać?

Doskonałym rozwiązaniem uzupełnienia niedoborów kolagenu jest jego regularna suplementacja. Jednak przed zakupem pierwszego lepszego preparatu warto zwrócić uwagę na fakt, że wyróżnia się dwa główne rodzaje kolagenu:

kolagen typu I, który jest tym najbardziej wartościowym dla organizmu, ponieważ stanowi nawet do 90% wszystkich białek kolagenowych;

kolagen typu II, sprawdzi się lepiej w przypadku osób, którym zależy na poprawieniu elastyczności stawów i chcą zwiększyć ich zakres ruchliwości.

Obecnie najlepszą przyswajalnością może się pochwalić kolagen morski, czyli taki, który jest pozyskiwany z ryb. Głównie jest to tuńczyk, rekin żarłacz lub dorsz. Kolagen rybi wykazuje podobną budowę strukturalną do kolagenu wytwarzanego przez ludzki organizm. Warto jednak, aby wybrany preparat był bogaty również w witaminę C oraz kwas hialuronowy, co znacznie bardziej podbije właściwości kolagenu. Wybór preparatu powinien być warunkowany przede wszystkim potrzebami zainteresowanego.

Rybi kolagen – na co pomaga?

Kolagen nazywany jest białkiem młodości. I jest w tym sporo prawdy. Kolagen stanowi niemal 30% wszystkich białek produkowanych przez ludzki organizm, jednocześnie jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen bowiem stanowi podstawowy budulec skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówek oka.

Dodatkowo przyczynia się do utrzymania gładkości, jak również elastyczności i jędrności skóry. Wraz z cząsteczkami kwasu hialuronowego zapewnia odpowiednie nawilżenie i napięcie skóry. Bez kolagenu stawy nie mogą prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Odpowiednia dawka kolagenu zapewnia dużo szybsze gojenie się ran, jak również wpływa pozytywnie na proces zrastania złamanych kości. Należy również pamiętać, że kolagen wpływa także na zachowanie odpowiedniej elastyczności naczyń krwionośnych, tym samym usprawniając krążenie krwi w organizmie.

Kolagen jako białko funkcjonalne

Kolagen wykazuje również właściwości ochronne narządów wewnętrznych w tym nerek, żołądka i wątroby, poprzez tworzenie wokół nich specyficznej warstwy zabezpieczającej. Niektóre z doniesień naukowych wskazują na ważną rolę kolagenu w utrzymaniu prawidłowej pracy układu immunologicznego, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za aktywną walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi, różnego rodzaju toksynami, a nawet komórkami nowotworowymi.

Rybi kolagen na stawy

Stosowanie kolagenu ze względu na problemy z odpowiednią pracą stawów, z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty. Regularna suplementacja wpływa pozytywnie na wzmocnienie odporności całego układu ruchu na wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, a nawet wycieranie się mazi stawowej, która jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.

Właściwości rybiego kolagenu

Kolagen rybi wykazuje dużą skuteczność ze względu na swoją podobną budowę chemiczną do ludzkiego kolagenu. To co wyróżnia go od konkurencji, to przede wszystkim dużo wyższa biodostępność niż w przypadku przyjmowania chociażby kolagenu wieprzowego. Rybi kolagen pozyskiwany jest z rybich skór poddanych kwaśnej hydratacji.

Odpowiednia podaż kolagenu przyczynia się do poprawienia wyglądu skórywłosów paznokci. Oprócz regularnej suplementacji kolagenu warto zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę oraz należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu - zgodnie z rekomendacjami człowiek powinien wypijać średnio od 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia.

W przeciwieństwie do przyjmowania kolagenu bydlęcego, kolagen rybi nie naraża człowieka na zachorowanie na chorobę Creutzfelda-Jacoba, czyli chorobę „wściekłych krów”. Dodatkowo specyficzna obróbka kolagenu rybiego pozwala na skuteczną metodę jego oczyszczenia w czasie produkcji, co przyczynia się niemal do wyeliminowania jakichkolwiek właściwości alergizujących.

Regularne stosowanie rybiego kolagenu z pewnością okaże się pomocny w drodze do wizualnej poprawy skóry i zmniejszy jej podatność na powstawanie zmarszczek i mało estetycznych bruzd.

Rybi kolagen w proszku czy w tabletkach?

Na rynku najbardziej popularnym środkiem jest rybi kolagen w proszku, który przeznaczony jest do rozpuszczania w wodzie. Można również łączyć go z różnymi napojami lub koktajlami, ponieważ nie ma żadnego smaku i zapachu, co dla niektórych osób, może być istotnym kryterium wyboru. Kolagen w proszku wyróżnia się przede wszystkim szybkim i łatwym wchłanianiem.

Z kolej preparaty, które oferowane są w formie tabletek wchłaniają się nieco wolniej w porównaniu do kolagenu w proszku. Warto również pamiętać, że przyjmując kolagen w tabletkach zawsze należy popijać je dużą ilością wody.

Przyjmowanie kolagenu - skutki uboczne

Przyjmowanie kolagenu może w niektórych przypadkach wywołać reakcję alergiczną, dlatego najbardziej polecanym produktem jest kolagen rybi, który niemal do zera eliminuje ten problem. Inne niepożądane skutki mogą występować w postaci: ogólnego osłabienia, bóli mięśniowych i stawowych, problemów z wypróżnianiem się, kwaśnego oddechu lub nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Zdecydowana większość skutków ubocznych ma miejsce, w przypadku nie przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania. Obecnie przyjmuje się, że maksymalna dzienna dawka wynosi 4000 mg na dobę.

Niezależnie od wybranej formy rybiego kolagenu - proszek do rozpuszczania czy tabletki, jest to doskonały sposób na zdrową suplementację tego jakże ważnego dla ludzkiego organizmu białka. Chociaż z biegiem lat organizm ludzki traci swoje umiejętności wytwarzania odpowiednich dawek kolagenu, w łatwy i przystępny sposób można uzupełniać jego niedobory.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.