Ibuprofen: działanie, właściwości lecznicze, wskazania i zasady stosowania

Ibuprofen: działanie, właściwości lecznicze, wskazania i zasady stosowania - zdjęcie

Ibuprofen to powszechnie znany składnik leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Pomimo, że dobrze radzą sobie one z łagodzeniem bólu różnego rodzaju, należy stosować je z rozwagą. Kiedy warto sięgnąć po ibuprofen, a kiedy lepiej go unikać? 

Z artykułu dowiesz się:

  • jak działa ibuprofen i po jakim czasie niweluje ból,
  • jakie są wskazania do jego stosowania,
  • jak bezpiecznie stosować ibuprofen,
  • jak stosować ibuprofen i paracetamol naprzemiennie,
  • czy w ciąży można przyjmować ibuprofen,
  • kiedy nie należy sięgać po ibuprofen.

Przeczytaj także artykuł: "Ból głowy - skąd się bierze i jak mu zaradzić?".

Jak działa ibuprofen? Po jakim czasie niweluje ból?

Ibuprofen to jedna z najpopularniejszych substancji przeciwbólowych, wykazująca także działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można zakupić bez recepty, w różnych dawkach, dopasowanych do wieku pacjenta. Ibuprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które biorą aktywny udział w syntezie prostaglandyn powodujących ból, obrzęk czy stan zapalny. Ponadto zmniejsza on krzepliwość krwi. Jest to bezpieczna substancja, gdyż nie kumuluje się w organizmie - po około dobie ibuprofen zostaje z niego całkowicie wydalony. Zazwyczaj zaczyna działać już po około 30 minutach od podaniu leku, jednak wyłącznie w przypadku przyjęcia odpowiedniej dawki. Najwyższe stężenia osiąga natomiast po około 2 godzinach.

Ibuprofen - wskazania do zastosowania leku i dawkowanie

Ibuprofen niweluje ból o małym i umiarkowanym nasileniu, dlatego jest stosowany przede wszystkim w bólach:

  • głowy,
  • zębów,
  • mięśni i stawów,
  • kości,
  • miesiączkowych.

Ponadto można go przyjmować przy gorączce, chorobie zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dawkowanie ibuprofenu zależy przede wszystkim od wieku pacjenta. Można podawać go nawet 3-miesięcznym niemowlakom - w ich przypadku obowiązuje zasada 20-30 mg na 1 kg masy ciała. Takiego przeliczenia dokonuje się u dzieci do 6. roku życia. Pociechom w wieku 6-9 lat podaje się maksymalnie 600 mg ibuprofenu na dobę, natomiast do 12. roku życia obowiązuje limit 800 mg na dobę. U nastolatków i osób dorosłych jest on nieco wyższy i wynosi 1200 mg/dobę. Niemniej jednak zaleca się stosowanie jak najmniejszych dawek i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Jak bezpiecznie stosować ibuprofen? I jak długo można go przyjmować?

Leki z ibuprofenem dostępne są w aptece bez recepty. Pacjenci często zastanawiają się, jaka jest różnica między Ibupromem a ibuprofenem - otóż Ibuprom to nazwa leku, natomiast ibuprofen to substancja aktywna. Nie ma znaczenia, jaki dokładnie produkt zakupimy - najważniejsze jest stężenie substancji w jednej tabletce. Nie należy bowiem przekraczać dziennej zalecanej dawki - przedawkowanie ibuprofenu może objawiać się osłabieniem, sennością, nudnościami, bólem żołądka.

Ibuprofen dla dzieci i osób dorosłych można podawać bez konsultacji z lekarzem, jednak jeśli objawy nie miną po 3 dniach, należy zgłosić się po poradę. W sytuacji, gdy pomimo przyjmowania leku objawy ulegają nasileniu, trzeba udać się do lekarza bezzwłocznie. Ważne, aby nie przyjmować leków z ibuprofenem zbyt często, gdyż nie pozostają one bez wpływu na organizm. Warto sięgać po nie tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Leki z ibuprofenem można podawać o dowolnej porze, także w nocy. Tabletkę należy popić dużą ilością wody.

Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie, czyli recepta na gorączkę u dorosłych i dzieci

Jaka jest różnica pomiędzy ibuprofenem a paracetamolem? To w rzeczywistości dwie różne substancje, choć wykazują one podobne działanie. Ibuprofen zwalcza dodatkowo stan zapalny, natomiast paracetamol nie posiada takich właściwości. Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem? Tak, jednak należy robić to we właściwy sposób. Ibuprofen podaje się naprzemiennie z paracetamolem co 4 godziny, celem obniżenia gorączki. Najczęściej taki sposób obniżania temperatury praktykuje się u dzieci, choć nie ma przeciwwskazań ku temu, aby skorzystała z niego także osoba dorosła. Nie można przy tym przekraczać dziennych maksymalnych dawek leków. Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie stosuje się jedynie do czasu, gdy gorączka ustąpi. Na rynku dostępne są również preparaty zawierające paracetamol oraz ibuprofen, jednak dostępne są one na receptę.

Ibuprofen w ciąży – czy można przyjmować lek przeciwbólowy w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią?

Kobietom ciężarnym nierzadko towarzyszą dolegliwości bólowe, które można zniwelować, sięgając po bezpieczne leki. Niestety, ibuprofen w ciąży nie powinien być stosowany, zwłaszcza w pierwszym oraz w trzecim trymestrze. W pierwszym trymestrze może on bowiem powodować problemy z implantacją zarodka, doprowadzając do poronienia. Ponadto negatywnie oddziałuje na żeński płód, zmniejszając zapas komórek zarodkowych w jajnikach. Tymczasem w trzecim trymestrze może zmniejszać ilość płynu owodniowego i przedłużać okres porodu. W rzeczywistości więc jedynym okresem, gdy można bezpiecznie podać ciężarnej ibuprofen, jest drugi trymestr. Niemniej jednak należy to zrobić wyłącznie w przypadku, gdy inne - bezpieczniejsze - leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Inaczej natomiast wygląda kwestia przyjmowania ibuprofenu przez matki karmiące. Ibuprofen a karmienie piersią to temat, który nie budzi wątpliwości - w okresie laktacji można go bezpiecznie stosować, jednak nie należy przekraczać dziennej, zalecanej dawki. Substancja ta polecana jest na przykład kobietom walczącym z zapaleniem piersi, które często pojawia się u matek karmiących.

Kiedy nie należy stosować ibuprofenu i z czym nie można go łączyć?

Pacjenci często zadają sobie pytanie, czy ibuprofen jest szkodliwy? Otóż na ogół jest to substancja bezpieczna, jednak w przypadku niektórych lepiej zrezygnować z jej stosowania. Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych oraz niemowląt do ukończenia 3. miesiąca życia. Ponadto leki z ibuprofenem nie powinny być przyjmowane przez osoby:

  • ze skazą krwotoczną,
  • z nadwrażliwością na ibuprofen,
  • z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby,
  • u których wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • z nadciśnieniem tętniczym,
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, astmie oskrzelowej czy zaburzeniach czynności nerek i wątroby należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem preparatu z ibuprofenem. Nie zaleca się przyjmowania tego typu leków pacjentom chorującym na ospę wietrzną. Ibuprofenu nie należy łączyć z:

  • diuretykami - może to doprowadzić do uszkodzenia nerek,
  • aspiryną - osłabia działanie ibuprofenu, powodując jednocześnie ból żołądka,
  • paracetamolem - substancje te można stosować naprzemiennie, lecz w połączeniu mogą spowodować ból głowy czy zaburzenia pracy nerek.

W rzeczywistości ibuprofen nie powinien być przyjmowany w niektórych schorzeniach, mogąc powodować efekty uboczne. Osoby, które przyjmują leki na stałe, powinny przed zażyciem ibuprofenu upewnić się, czy substancja ta nie wchodzi z nimi w interakcje. Jeśli tak, konieczne będzie znalezienie preparatu przeciwbólowego zawierającego inną substancję aktywną.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem