Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnianiem? Co można jeść, a czego nie przy zaparciach?

Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnianiem? Co można jeść, a czego nie przy zaparciach? - zdjęcie

Dieta na zaparcia może być smaczna i urozmaicona. W poniższym artykule znajdziesz przykładowy jadłospis, który pomoże Ci odzyskać sprawny metabolizm i wszystkie niezbędne do poradzenia sobie z problemem zaparć informacje. Dodatkowo z naszego poradnika dowiesz się: - kiedy warto rozważyć dietę na zaparcia? - co jeść, jeśli miewamy problemy z wypróżnianiem? - co powoduje zaparcia? - jakie suplementy diety warto włączyć przy zaparciach? - jakie są domowe sposoby na zaparcia?

Zaparcia to uciążliwy problem, który nierzadko łączy się również z innymi dolegliwościami gastrycznymi, takimi jak problemy z trawieniem. Jeśli ich doświadczasz, zobacz także artykuł: Co jest dobre na trawienie? Co jeść na lepsze trawienie?

Kiedy trzeba zastosować dietę na zaparcia?

Rytm wypróżnień jest indywidualną kwestią każdego człowieka. Ogólne normy podawane przez lekarzy mówią jednak, że o prawidłowo działającym metabolizmie świadczą 1-3 stolce dziennie, których konsystencja jest zwarta i które nie są strzeliste. W niektórych przypadkach normą bywa 1 wypróżnienie na 2 dni. Nie ma również nic złego w wypróżnianiu 1 raz na 3 dni pod warunkiem jednak, że nie doświadczamy objawów zaparcia. Dieta, stres, podaż wody, w przypadku kobiet również moment cyklu menstruacyjnego - te wszystkie kwestie mogą wpływać na regularność wypróżnień. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje samopoczucie, kontrolować rytm wizyt w toalecie i sprawdzać konsystencję stolca. Wszystkie te zmienne pomogą nam poznać, czy to już zatwardzenie. Dieta usprawniająca działanie jelit powinna być wprowadzona na pewno, jeśli:

  • dawno nie odwiedzaliśmy toalety, a nasz rytm wypróżnień został znacząco zaburzony
  • doświadczamy ciężkości w podbrzuszu i wzdęć
  • czujemy potrzebę oddania stolca, ale mimo wizyt w toalecie nie udaje nam się to
  • oddawany kał jest bardzo zbity, twardy, a wypróżnianie się jest bolesne.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w większości przypadków powyższe objawy powodowane są stosunkowo niegroźnym dla zdrowia zatwardzeniem i nie wymagają w pierwszej chwili konsultacji lekarskiej. Jednak sporadycznie mogą być objawem choroby, szczególnie jeśli towarzyszy im podwyższenie temperatury ciała, silny ból brzucha, brak apetytu. Wtedy konieczne jest jak najszybsze zasięgnięcie opinii specjalisty - internisty lub lekarza rodzinnego na początek.

Przy bardzo trudnych zaparciach koniecznym może być wprowadzenie konkretnych zmian w diecie, zażywanie pewnych preparatów, a nawet wykonanie lewatywy. O podjęciu radykalnych działań będzie jednak decydować lekarz.

Co jeść przy problemach z wypróżnianiem?

Tak jak w przypadku tzw. diety wątrobowej, także w przypadku diety mającej na celu usprawnienie działania metabolizmu konieczne jest codzienne i stałe stosowanie się do zaleceń. Czasowe ich zaniechanie może prowadzić do szybkiego nawrotu problemu. Jest to prawdopodobne zwłaszcza, jeśli mamy do niego predyspozycje.

Co jeść przy zaparciach? Jakie produkty są wskazane, jeśli miewamy problemy z wypróżnianiem?

  • pieczywo żytnie, razowe, z ziarnami, otrębami i chrupkie
  • grube kasze, takie jak gryczana czy jaglana
  • niełuskany ryż (tzw. dziki)
  • otręby, płatki zbożowe
  • siemię lniane (w formie zmielonej, zalanej wrzątkiem i ostudzonej)
  • jogurty naturalne
  • maślanki i kefiry bez dodatków
  • jaja
  • chude mięso i dobrej jakości wędliny
  • rośliny strączkowe jak ciecierzyca, soczewica
  • warzywa w dowolnych ilościach, szczególnie karczochy, surowa marchew, seler, buraki
  • suszone owoce (śliwki, figi)
  • ziemniaki gotowane lub pieczone
  • zioła do smaku oraz czosnek.

Wszystkie powyższe produkty tworzą łącznie tzw. dietę bogatoresztkową. Taka dieta przy zaparciach sprawdza się doskonale, generalnie jednak jest wskazana dla każdego. Wyjątkiem mogą być osoby doświadczające chronicznego bólu żołądka. Dieta w takim przypadku powinna wykluczać pieczywo na zakwasie i ziarniste, jak również rośliny strączkowe.

Czym jest dieta bogatoresztkowa? To taki sposób odżywiania, w którym duży nacisk kładziony jest na spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Nieodzownym towarzyszem diety bogatoresztkowej jest woda - odpowiednio duże spożywanie płynów jest konieczne, aby dieta osiągnęła spodziewany efekt. Przy odwodnieniu organizmu i dużym spożyciu błonnika może dojść do nasilenia się objawów zatwardzenia.

Co powoduje zaparcia – czego nie należy jeść przy diecie na zaparcia?

Stosując dietę na zaparcia nie powinniśmy doprowadzić do odwodnienia organizmu - dbajmy o spożywanie co najmniej 2. litrów płynów dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem niegazowanej, niskomineralizowanej wody. Dieta dla osób z zaparciami nie powinna obejmować produktów takich jak:

  • białe, pszenne pieczywo
  • kluski, makarony bazujące na pszennej mące
  • kasza kukurydziana, manna
  • biały, oczyszczony ryż
  • tłusty nabiał: sery pełnotłuste i topione, śmietana kremówka itp.
  • podroby, pasztety, tłuste mięsa jak karczek
  • produkty smażone
  • fast food
  • słodycze, w szczególności przemysłowe: ciastka, cukierki, drożdżówki etc.
  • słodzone napoje gazowane.

Dieta na zaparcia - przykładowy jadłospis

Dieta na zaparcia jest smaczną i pożywną dietą, w której nie doskwiera nam głód. Dzieje się tak głównie dlatego, że spożywane są produkty o niskim indeksie glikemicznym, które na długo nasycają organizm sprawiając, że nie odczuwamy łaknienia - w tym pociągu do słodyczy. Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: pieczywo chrupkie lub żytnie, kilka plasterków wędliny z indyka, świeży pomidor, kiełki rzodkiewki, szklanka wody, ewentualnie: czarna kawa

Drugie śniadanie: jogurt naturalny z dodatkiem suszonych śliwek i płatkami owsianymi, herbatka z owoców leśnych

Obiad: wołowina duszona z papryką i cebulą w bulionie warzywnym (na rozgrzany olej wrzucić do garnka kolejno cebulę, pokrojoną w kostki wołowinę i paprykę. Całość zalać bulionem warzywnym, doprawić wedle smaku, np. lubczykiem, czosnkiem i papryką słodką. Dusić, aż mięso będzie miękkie. Podawać z pieczonymi w łupinach ziemniakami, kromką pełnoziarnistego pieczywa lub dzikim ryżem), do popicia woda z odrobiną soku z cytryny

Podwieczorek: smoothie z brzoskwini, jagód, soku pomarańczowego i odrobiny jarmużu

Kolacja: kasza gryczana z brokułem i kilkoma kostkami fety, z dodatkiem oliwy z oliwek i ulubionymi ziołami, słaba herbata lub woda

Suplementy pomocne przy diecie na zaparcia

Już wiesz, jaka dieta przy zaparciach będzie pomocna. Pytanie jednak, czy warto wspomagać się również suplementami? Stosowanie diety bogatoresztkowej może skutkować gorszym przyswajaniem takich składników mineralnych jak żelazo, wapń, cynk, miedź i magnez. Koniecznym jest zatem regularne sprawdzanie, czy nie doszło do powstania deficytów i ewentualne włączenie suplementacji - w tym celu pomocne okazują się dobrej jakości kompleksowe preparaty zawierające witaminy i minerały w dawce dla osób dorosłych.

Na aptecznych półkach odnajdziemy również liczne preparaty zawierające m.in. aloinę lub wyciągi z różnych ziół. Nie ma nic złego w stosowaniu ich doraźnie, jednak długotrwałe przyjmowanie takich środków nie jest leczeniem problemu, a jedynie jego maskowaniem. Jeśli mimo stosowania diety bogatoresztkowej i odpowiedniego nawadniania zaparcia nam dokuczają od dłuższego czasu - należy odwiedzić specjalistę.

Nie ma za to przeciwwskazań do suplementacji probiotykami, które pomagają kolonizować nasze jelita odpowiednimi dla nich szczepami bakterii.

Inne domowe przepisy na zaparcia

Przede wszystkim, najlepszym domowym sposobem w zaburzeniach pracy jest dieta przeciw zaparciom - urozmaicony, różnorodny jadłospis obfitujący w warzywa, kasze, strączki, chude mięsa i nabiał oraz zdrowe tłuszcze roślinne to doskonała profilaktyka zaparć i ogólnego zdrowia. Co jednak zrobić, jeśli zaparcie już się pojawi?

  • zjeść suszone śliwki - z rana zalać kilka śliwek suszonych wrzątkiem i pozostawić do ostudzenia pod przykryciem. Wieczorem zjeść namoczone owoce i wypić wodę, w której się moczyły. Przy łagodnych zaparciach ten sposób powinien pomóc następnego dnia rano oddać stolec. Uwaga: cukrzycy nie powinni spożywać zbyt wielkiej ilości suszonych owoców ze względu na ilość cukru w nich zawartych.
  • wypić siemię lniane - ziarenka siemienia lnianego należy namoczyć we wrzątku i pozostawić do ostygnięcia. Następnie powstałą mieszaninę należy wypić, dokładnie gryząc ziarenka. Uwaga: nie wszystkim osobom odpowiada specyficzna, żelowa konsystencja namoczonych ziarenek siemienia. W takim wypadku można nasionka wraz z wodą zmiksować np. z malinami, tworząc gęsty koktajl przypominający kisiel.
  • wypić mocną kawę - kawa poprawia metabolizm i przyspiesza perystaltykę jelit. Ten sposób jest wskazany jedynie w przypadku, gdy spożywamy odpowiednią ilość wody i nie nadużywamy kawy na co dzień.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem