Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Slow food – czym jest i na czym polega? Co stoi za ruchem społecznym slow food?

 Slow food – czym jest i na czym polega? Co stoi za ruchem społecznym slow food?

Slow Food narodził się w ubiegłym wieku, jednak to głównie teraz zdobywa rzesze oddanych miłośników. Dowiedz się: - jakie są zasady Slow Food - co to jest, jak działa - jakie są przykłady produktów Slow Food - czy w Polsce możliwe jest życie zgodne są z tą filozofią - czy warto żyć Slow?

Slow Food podbija serca kolejnych osób, dla których ważne jest celebrowanie życia, pielęgnowanie relacji z innymi i świadomego dbania o swoje zdrowie. Doskonale łączy się z ideami zero/less waste, domową pielęgnacją i wybieraniem ekologicznych rozwiązań na co dzień.

Interesują Cię naturalne kosmetyki? Przeczytaj nasz artykuł o olejku arganowym: Olejek arganowy – jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy i włosów?

Slow Food – jaka jest ideologia tego ruchu?

Slow Food to jednocześnie nazwa organizacji jak i całego ruchu skupionego wokół "powolnego" życia. Podstawowym elementem ideologii jest właśnie ono: niespieszne, uważne życie, skupione na pielęgnowaniu tego, co mamy i czego doświadczamy. Chociaż w nazwie ruchu znajduje się "food" (z ang. jedzenie) nie tylko o pożywienie tutaj chodzi. Zwolennicy Slow Food kontestują oczywiście jedzenie typu fast food, ale traktują temat znacznie szerzej. Fast food jest dla nich synonimem pewnego trybu życia, który został nam zaproponowany kilkadziesiąt lat temu i który zmusza nas do ustawicznego pędu, sprzyja odczuwaniu stresu oraz nawiązywania powierzchownych relacji.

Ruch został założony w 1986 roku we Włoszech przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego. Był to swego rodzaju sprzeciw i protest przeciwko nowootwartej restauracji McDonald's. Od początku założenia organizacji po dziś dzień, Slow Food ma za zadanie wspierać regionalnych producentów żywności na całym świecie.

Jakie są główne zasady Slow Food?

Slow Food to filozofia, która zakłada zwolnienie tempa, skupienie się na chwili i czerpanie radości z życia. Jedzenie, jako istotny element naszej egzystencji, stanowi jej rdzeń. Organizacje Slow Food w każdym kraju, w którym funkcjonują, odrobinę inaczej definiują poszczególne zasady, jednak całościowy wydźwięk ich jest ten sam. Slow Food zakłada:

 • promocję kultury i ochronę dóbr społecznych, jakimi są tradycyjne receptury i sposób przygotowywania produktów spożywczych
 • promowanie stylu życia zgodnego z prawami natury
 • promowanie różnorodności smaków
 • zwiększanie świadomości na temat ekologicznej i zrównoważonej produkcji pożywienia
 • ochrona tradycyjnych, regionalnych produktów
 • przeciwstawianie się produktom zmodyfikowanym genetycznie
 • wspieranie tradycyjnych metod produkcji żywności, dalekich od nowoczesnych technologii.

Z ostatniego punktu wynika, że żywność w stylu slow food nie jest poddawana obróbce takiej jak smażenie i miksowanie. Nie może również zawierać sztucznych barwników i konserwantów. Dopuszczalne metody przygotowywania produktów spożywczych to wędzenie, marynowanie, wyciskanie i dojrzewanie.

Jakie są zalety Slow Food?

Wytwarzana metodami Slow Food żywność ma wyjątkowy aromat i doskonały smak. Charakteryzuje ją dobra przyswajalność - o wiele rzadziej, niż żywność przemysłowa, powoduje uczulenia czy zatrucia pokarmowe. Miłośnicy Slow Food uważają, że odżywianie się w ten sposób chroni przed wieloma chorobami, poprawia samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Nie przeprowadzano badań w powyższym względzie, jednak faktem jest, że spożywanie małej ilości konserwantów, poświęcanie uwagi na przygotowanie potraw, a następnie powolne ich spożywanie i ogólne "zwolnienie tempa" z pewnością sprzyjają zdrowiu - fizycznemu i psychicznemu. Nad każdym z tym aspektów pochylono się wielokrotnie i jednoznacznie stwierdzono, że taki tryb życia znacznie bardziej służy człowiekowi, niż ciągła gonitwa i spożywanie w pędzie przetworzonych produktów.

Gotowanie w domu w stylu Slow Food jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Dodatkowo, wcale nie musi być drogie. Co zyskujemy? Pyszne posiłki i lepsze samopoczucie. Jak wprowadzić kuchnię slow w swoim domu?

 • gotuj na parze - Twoje warzywa i inne produkty zachowają więcej składników odżywczych
 • piecz w garnku rzymskim lub naczyniu żaroodpornym - to szybki i smaczny sposób przygotowania żywności (mięsa, warzyw, makaronów i kasz)
 • używaj tradycyjnych naczyń - wspomniany garnek rzymski to wspaniały wynalazek; podobnie jak żeliwna patelnia
 • zostań samodzielnym wytwórcą eko-żywności: ogórki, domowa nalewka z propolisu, olej z czaruszki, sok z brzozy możesz z powodzeniem wykonać w domu. Potrzebujesz jedynie kilku składników i cierpliwości
 • zostań piekarzem - pieczenie chleba na zakwasie jest proste i daje niesamowitą satysfakcję. Podobnie jak wszystkie z powyższych punktów.

Jak widać, wcale nie trzeba być mistrzem kulinarnym, aby gotować zgodnie z filozofią Slow Food. Przepisy znajdziemy nie tylko w internecie i książkach, ale również w zapiskach rodzinnych - to świetny sposób na spędzenie czasu ze starszym pokoleniem.

Najpopularniejsze przykłady produktów Slow Food

Carlo Petrini, twórca Slow Food Movement, stworzył tzw. Arkę Smaku. To wykaz produktów regionalnych z całego świata, które zagrożone są "wyginięciem" z racji szerzenia się żywności przemysłowej, wypierającej tradycyjne receptury. Przykładowe produkty Slow Food - jedzenie oparte na tradycji, to:

 • cheddar z Somerset w Anglii
 • olej arganowy z Maroka
 • kapary z wyspy Panteleria
 • ziemniaki Andyjskie z Peru
 • gwatemalska kawa huehuetenango
 • śliwki slatko z Bośni i Hercegowiny
 • czarna świnia gaskońska z Francji.

Czy istnieją polskie produkty Slow Food?

Oczywiście! Co więcej - jest ich stosunkowo dużo, bo aż 52. Między innymi na liście polskiej Arki Smaku znalazły się:

 • Polska czerwona krowa, hodowana w Małopolsce między innymi przez cystersów ze Szczyrzyca
 • kochany przez wszystkich oscypek
 • polska fasola z orzełkiem
 • fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca
 • Dolnośląski Piernik Figuralny
 • Piwo Sobótka Górka
 • chleb Białoprądnicki z Krakowa.

Czy warto wprowadzić w swoje życie Slow Food?

Wprowadzając do swojego życia filozofię Slow Food możemy jedynie zyskać. Po pierwsze, Slow Food nie wymaga dogłębnego analizowania swoich tajników: można angażować się w działalność tej organizacji, wyszukiwać wiele informacji na temat receptur czy sposobu przygotowywania wyszukanych potraw, ale nie jest to konieczne. Już ogólne przyswojenie podstawowych zasad, o których wspomnieliśmy w tym artykule, może znacząco poprawić komfort życia. Diecie Slow Food jest bardzo blisko do mindfulness: filozofii zakotwiczenia w chwili, ćwiczenia uważności. Obie te filozofie pomagają mieć lepszy wgląd w siebie, budować zdrowsze relacje z innymi i naturą, żyć bardziej świadomie.

Interesuje Cię temat zdrowego odżywiania? Przeczytaj specjalistyczny artykuł o słodzeniu: "Ksylitol (cukier brzozowy) – co warto o nim wiedzieć? Co warto wybrać, ksylitol a erytrol (erytrytol), stewia?"mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.