zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 49.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Co jest dobre na trawienie? Co jeść na lepsze trawienie?

 co jeść na lepsze trawienie

Problemy trawienne to stosunkowo częsta dolegliwość, która pojawić się może w każdym wieku. Występują wówczas zaparcia lub biegunka, zgaga i wzdęcia. Nieprzyjemne dolegliwości nie tylko odbierają apetyt, ale przyczyniają się też do obniżenia komfortu. Przyczyną problemów trawiennych jest zazwyczaj ciężkostrawna, niezdrowa dieta. Należy zatem wskazać, że jeżeli powodem niestrawności jest źle zbilansowana dieta, trawienie można usprawnić. Niemniej jednak warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć problemy zdrowotne. 

Co zatem jeść i pić na lepsze trawienie? Jakie są domowe sposoby na poprawę trawienia?

Co na lepsze trawienie?

Trawienie to niezwykle złożony proces. W sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z trawieniem, mamy do czynienia z niestrawnością. Wiąże się ona z nieprzyjemnymi dolegliwościami – zgagą, wzdęciami, zaparciami, uczuciem pełności czy skurczowymi bólami brzucha. W momencie wystąpienia schorzeń warto sięgnąć po tabletki, których zadaniem jest złagodzenie niekomfortowych doznań. Zdrowa, zbilansowana dieta pomaga zapobiegać pojawianiu się niestrawności. Niemniej jednak, szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków nierzadko uniemożliwiają wprowadzanie zasad zdrowego żywienia. W momencie, kiedy dochodzi do zaburzeń układu pokarmowego, należy go wspomagać poprzez zażycie suplementów na trawienie. Należy wskazać, że dostępne w aptekach bez recepty suplementy jedynie wspomagają trawienie, nie mają jednak właściwości leczniczych. Z tego powodu, ich wybór powinien być uzależniony od dolegliwości, jakie występują. Dlatego warto poprosić o poradę farmaceutę, który dobierze specyfik na występujące dolegliwości (pacjenci nierzadko pytają o „coś” na trawienie).

Leki na trawienie bez recepty – co oferuje apteka?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które umożliwiają pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zaparciami i niestrawnością. Wśród nich znajduje się wiele ziołowych środków, które pobudzają trawienie i usprawniają perystaltykę jelit. Zioła na trawienie z apteki dostępne są w różnej formie. Występują w postaci herbat, które można zaparzyć, ale również doustnych kropli bądź soku. Ponadto, zioła dostępne są również w formie tabletek na trawienie, które w składzie mogą zawierać wyciąg z korzenia arcydzięgla, mniszka lekarskiego, melisy, ziele dziurawca bądź mirry. Tabletki na trawienie w swojej ingrediencji mogą też zawierać wyciąg z ostryżu długiego, który przeciwdziała zbieraniu się tłuszczu. Co więcej, w aptekach dostępny jest również len mielony, który jest bogatym źródłem błonnika. Ów błonnik w naturalny sposób wspiera perystaltykę jelit. 

W sytuacji, kiedy którykolwiek z organów biorących udział w trawieniu przestaje prawidłowo funkcjonować, odczuwane są kłopoty z trawieniem i pogorszenie samopoczucia. Niemniej jednak mogą być one łagodzone poprzez zastosowanie dostępnych leków na niestrawność. Zazwyczaj zawierają one cholinę, wpierającą działanie wątroby, korzeń cykorii, poprawiający trawienie bądź wyciąg z rumianku, kolendry lub czarnego bzu. Warto wskazać, że w takich środkach znajduje się również zielona herbata, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Ponadto, korzystne działanie na trawienie mają również probiotyki – wspomagają trawienie, zapobiegają wzdęciom, biegunkom oraz hamują poziom wzrostu bakterii.

Dieta na lepsze i szybsze trawienie – naturalne sposoby

Naturalnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej i samopoczucia jest utrzymywanie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej i zrównoważonej diety. To, co spożywamy, w dużej mierze przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również przewodu pokarmowego. Należy zatem pamiętać, by codzienna dieta była różnorodna, dostarczać niezbędnych substancji odżywczych, witamin oraz składników mineralnych. Z tego powodu, warto zamienić białe pieczywo, ryż i makarony na pełnoziarniste odpowiedniki. Ponadto, należy włączyć do diety ryby, które zastąpią tłuste mięsa. Co więcej, dieta na lepsze trawienie powinna zawierać dużo warzyw i owoców, które są bogatym źródłem błonnika. Warto wskazać, że pozytywne działanie wykazują produkty, które zawierają szczepy dobroczynnych bakterii – jogurty, kefiry, maślanki. Przyczyniają się one bowiem do poprawy funkcjonowania jelit. Co więcej, należy ograniczyć spożycie soli i zachować umiar w piciu alkoholu. Co ważne, niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniej perystaltyki jelit jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego też, zaleca się picie 1,5-2 litrów wody w ciągu dnia.

Domowe sposoby na trawienie

Na poprawę trawienia dobra dieta może okazać się niewystarczająca. Warto zatem wprowadzić kilka zmian, które pomogą w usprawnieniu trawienia. Z tego powodu należy zadbać o stałe pory jedzenia. Zgodnie z zaleceniami dietetyków powinno się spożywać trzy główne posiłki oraz dwie przekąski w odstępach 3-4 godzin (częstsze posiłki w mniejszych porcjach). Regularne posiłki pomagają utrzymanie określonego rytmu pracy układu pokarmowego. Co ważne, najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, dlatego nie wolno go pomijać, gdyż jego brak powoduje zwolnienie tempa metabolizmu. Kolację z kolei należy spożywać na 2-3 godziny przed snem. Ponadto, każdy posiłek należy jeść wolno i dokładnie przeżuwać każdy kęs, gdyż trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej. Niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu bowiem przyczynia się do poprawy pracy układu pokarmowego, dzięki czemu wspomaga trawienie i zapobiega pojawianiu się zaparć. Domowym sposobem są również przyprawy, które przyspieszają trawienie i poprawiają perystaltykę jelit. Warto zatem stosować jałowiec, majeranek, chili, kolendrę i pietruszkę, kminek, imbir oraz cynamon.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.