Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu - zdjęcie
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy. Efektem jest odczuwanie silnego bólu oraz miejscowa nadwrażliwość. Zwykle wynikają one z utworzenia się stanu zapalnego zęba, który powinien być natychmiastowo skonsultowany z lekarzem stomatologiem. Czym jest stan zapalny zęba? Na czym polega jego leczenie?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest nadwrażliwość oraz stan zapalny zęba?
  • jakich objawów dotyczących uzębienia nie należy lekceważyć?
  • jaka jest zależność między stanem zapalnym zęba a bólem głowy?
  • na czym polega leczenie stanu zapalnego zęba?
  • jakie mogą być konsekwencje stanu zapalnego zęba (powikłania)?
  • jak właściwie dbać o higienę całej jamy ustnej?

Zobacz również artykułZapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Stan zapalny zęba: czym jest i jak go rozpoznać?

Higiena jamy ustnej jest czynnością, która bez wątpienia warunkuje zdrowie zębów oraz dziąseł. Jej zaniechanie prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmowych, które wraz z upływem czasu prowadzą do rozwoju chorób zębów. Zapalenie zęba jest hasłem, który powszechnie określa stan zapalny ulokowany w okolicy miazgi zęba. Z medycznego punktu widzenia, stan zapalny zęba jest procesem chorobowym, w którym dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Ta ostatnia jest strukturą, która charakteryzuje się bardzo silnym unerwieniem oraz obecnością licznych naczyń krwionośnych. Wytworzenie przez miazgę zębową stanu zapalnego ma za zadanie ochraniać ząb oraz zabezpieczać go przed czynnikami zewnętrznymi doprowadzającymi do jego zniszczenia, czyli próchnicą, urazem mechanicznym czy ścieraniem się kości zębowej.

Jak rozpoznać stan zapalny zęba? Ból zęba podczas jedzenia i picia, zwłaszcza produktów o wysokiej lub niskiej temperaturze, zwykle jest pierwszym symptomem zwiastującym rozwój zapalenia. Kolejny etap stanowi przeważnie odczuwanie silnego, nieprzerwanego bólu, utrudniającego funkcjonowanie. Równie niepokojący powinien być ból zęba w nocy, który nie ustaje po przyjęciu środków farmakologicznych. Bagatelizowanie objawów stanu zapalnego zęba może mieć wiele konsekwencji, do których należy zapalenie okostnej zęba, tworzenie się zgorzeli lub powstanie przetoki zębowej.

Ból zęba: nadwrażliwość czy stan zapalny?

Ból zęba jest negatywnym doświadczeniem, który zwykle skłania pacjentów do poprawy higieny lub konsultacji schorzenia jamy ustnej ze specjalistą. Wielu pacjentów ma problem z odróżnieniem poszczególnych dolegliwości, a najwięcej trudności sprawia rozróżnienie nadwrażliwości od stanu zapalnego. Czym charakteryzują się te dwie jednostki chorobowe?

  • Nadwrażliwość zęba występuje podczas ekspozycji zęba lub dziąsła na konkretny bodziec, na przykład zimno, ciepło, słodki lub kwaśny pokarm. Cechą charakterystyczną nadwrażliwości jest pojawienie się krótkotrwałej reakcji bólowej, która przy braku bodźca ustępuje.
  • Stan zapalny zęba występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba. Wyróżnia go wytwarzanie silnego, pulsującego bólu, który znacznie obniża samopoczucie, a dodatkowo nie ustaje po podaniu medykamentów, do których należą leki przeciwzapalne oraz leki na ból zęba o działaniu miejscowym. Dodatkowo, stanom zapalnym zęba może towarzyszyć ból głowy, obrzęk policzka, twarzy lub szyi, a także widoczne opuchnięcie dziąsła.

Stan zapalny zęba jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować ze stomatologiem, który decyduje o dalszych krokach i zleca na przykład leczenie kanałowe lub stosowanie antybiotykoterapii.

Ból zęba podczas jedzenia i picia, przy nagryzaniu oraz w nocy, czyli objawy, których nie należy lekceważyć

Ból zęba przy nagryzaniu, występujący w nocy lub podczas spożywania pokarmów to objawy, których nie należy bagatelizować. Takie sygnały występujące w jamie ustnej mogą świadczyć o zapaleniu miazgi zęba, ale też o znacznie poważniejszych schorzeniach. Jakie mogą być potencjalne przyczyny bólu zęba w różnych sytuacjach?

  • Stan zapalny zęba, czyli zapalenie jego miazgi.
  • Próchnica ukryta, czyli ubytki w zębie, których nie widać podczas rutynowych kontroli stomatologicznych. To stan pojawiający się zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych. Nieleczony dosięga nerwów zęba, drażniąc je i wywołując ból.
  • Paradontoza, czyli tworzący się stan zapalny przyzębia, a dokładniej tkanki okalającej konkretny ząb.

Ból zęba w nocy, przy jedzeniu czy piciu jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. W takim wypadku warto zasięgnąć porady specjalisty, co może okazać się jedyną szansą na wyleczenie zęba i uniknięcie bólu.

Stan zapalny zęba a ból głowy, czyli objawy towarzyszące podczas zapalenia okostnej

Ból zęba podczas występowania stanu zapalnego może być połączony z dodatkowymi symptomami. Szczególną zależnością, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej jest współistnienie bólu zęba oraz bólu głowy. Te dwa objawy zwykle pojawiają się, gdy pacjent bagatelizuje obecny w jamie ustnej stan zapalny, czego konsekwencją jest utworzenie się zapalenia okostnej.

Głównym objawem zapalenia okostnej jest silny, pulsujący ból, który promieniuje do głowy, zwłaszcza do oka, czoła oraz ucha i szyi. Ból jest na tyle trudny, że utrudnia pacjentom wykonywanie codziennych czynności, takich jak mówienie czy spożywanie pokarmu i napojów. Dodatkowo, bólowi towarzyszy silny obrzęk okolicy objętej zapaleniem, a sam ząb staje się ruchomy ze względu na powiększanie się dziąsła. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego oraz antybiotykoterapii, a w szczególnych wypadkach – ekstrakcja zęba. Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym? Niestety, nie jest to możliwe, ze względu na silne zakażenie tkanek, które w pierwszej kolejności wymagają leczenia. Warto zaznaczyć, że stan zapalny bardzo często pojawia się na zębach mądrości. Tak zwane ósemki są ulokowane w tylnej części jamy ustnej, a dodatkowo wyrastają w nieprawidłowy sposób, co utrudnia ich domywanie. Takie czynniki sprawiają, że atakowane są zęby mądrości – stany zapalne tworzą się właśnie na nich.

Domowe sposoby na ból zęba: woda utleniona, słona woda, olejek goździkowy i ekstrakt waniliowy w walce z bólem

Co na stan zapalny zęba sprawdzi się najlepiej? Pierwszą pomocą zwykle są leki na ból zęba z substancją czynną o działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym. Wielu pacjentów zmagających się ze stanem zapalnym zęba w początkowej fazie decyduje się na zastosowanie domowych sposobów, które mają przynieść ulgę w bólu.

Stan zapalny zęba: domowe sposoby na złagodzenie bólu.

  • Woda utleniona – połączenie 3% wody utlenionej z wodą w proporcji 1:1 daje płukankę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Regularne traktowanie zmienionych chorobowo miejsc takim roztworem z pewnością zmniejsza obrzęk, a także skutecznie uśmierza ból.
  • Słona woda – roztwór wody i soli podawany na stan zapalny w jamie ustnej wpływa na niego antyseptycznie. Dodatkowo, sól ma właściwości zmieniające pH jamy ustnej, dzięki czemu dalsze namnażanie się bakterii zostaje uniemożliwione.
  • Olejek goździkowy – podanie okładu z olejkiem goździkowym skutecznie uśmierza i eliminuje ból, a dodatkowo zmniejsza obrzęk i zapalenie.
  • Ekstrakt waniliowy – podanie około 3 kropli na objęty zapaleniem ból niemal natychmiastowo zwalcza nieprzyjemne odczucie.

Naturalne sposoby walki z bólem zęba należy stosować jako środki poprawiające komfort życia. Stan zapalny zęba jest schorzeniem, które wymaga leczenia, a jego bagatelizowanie może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Leczenie stanu zapalnego zęba: antybiotykoterapia, leczenie kanałowe lub ekstrakcja

Leczenie stanu zapalnego zęba jest jedynym sposobem na przywrócenie pełnej homeostazy jamy ustnej. Obecna medycyna dysponuje trzema metodami walki z tym schorzeniem, do których należy antybiotykoterapia, leczenie kanałowe oraz ekstrakcja. Co warto o nich wiedzieć?

Antybiotyki na stan zapalny zęba pomagają zmniejszyć obszar zapalenia, a także wyeliminować nagromadzone tam bakterie. Wykluczenie zapalenia jest podstawą dalszego leczenia, czyli przeprowadzenia endodoncji. Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, polega na całkowitym usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba z kanałów. Po jej usunięciu stomatolog dokonuje intensywnej dezynfekcji miejsc i szczelnego wypełnienia kanałów właściwym surowcem. Tak przygotowany ząb stanowi podstawę do jego odbudowy, zazwyczaj z wykorzystaniem tak zwanych koronek. Ekstrakcja zęba – jego usunięcie – wykonywane jest, gdy wykorzystano wszystkie metody leczenia, a ich zastosowanie nie dało pożądanych efektów. Ekstrakcji zwykle poddawane są zęby mądrości, z uwagi na ich lokalizację i trudność w oczyszczaniu.

Higiena jamy ustnej: jak utrzymać zdrowe zęby i uniknąć stanów zapalnych?

Efektywne wykonywanie codziennych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej jest głównym czynnikiem, który ochrania pacjentów przed tworzeniem się stanów zapalnych zębów oraz ubytków próchniczych. Trzeba więc zadać fundamentalne pytanie: jak dbać o zęby?

Podstawą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Obecnie na rynku można znaleźć wysokiej klasy szczoteczki soniczne czy elektryczne, które efektywnie usuwają nagromadzone zanieczyszczenia, nie podrażniając przy tym dziąseł. Niezwykle ważne jest również usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych, co uskutecznia proces mycia zębów. Uzupełnieniem codziennego oczyszczania zębów jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, który dodatkowo ochrania dziąsła, język i policzki przed tworzeniem się stanów zapalnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem