Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu - zdjęcie
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy. Efektem jest odczuwanie silnego bólu oraz miejscowa nadwrażliwość. Zwykle wynikają one z utworzenia się stanu zapalnego zęba, który powinien być natychmiastowo skonsultowany z lekarzem stomatologiem. Czym jest stan zapalny zęba? Na czym polega jego leczenie?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest nadwrażliwość oraz stan zapalny zęba?
 • jakich objawów dotyczących uzębienia nie należy lekceważyć?
 • jaka jest zależność między stanem zapalnym zęba a bólem głowy?
 • na czym polega leczenie stanu zapalnego zęba?
 • jakie mogą być konsekwencje stanu zapalnego zęba (powikłania)?
 • jak właściwie dbać o higienę całej jamy ustnej?

Zobacz również artykułZapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Stan zapalny zęba: czym jest i jak go rozpoznać?

Higiena jamy ustnej jest czynnością, która bez wątpienia warunkuje zdrowie zębów oraz dziąseł. Jej zaniechanie prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmowych, które wraz z upływem czasu prowadzą do rozwoju chorób zębów. Zapalenie zęba jest hasłem, który powszechnie określa stan zapalny ulokowany w okolicy miazgi zęba. Z medycznego punktu widzenia, stan zapalny zęba jest procesem chorobowym, w którym dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Ta ostatnia jest strukturą, która charakteryzuje się bardzo silnym unerwieniem oraz obecnością licznych naczyń krwionośnych. Wytworzenie przez miazgę zębową stanu zapalnego ma za zadanie ochraniać ząb oraz zabezpieczać go przed czynnikami zewnętrznymi doprowadzającymi do jego zniszczenia, czyli próchnicą, urazem mechanicznym czy ścieraniem się kości zębowej.

Jak rozpoznać stan zapalny zęba? Ból zęba podczas jedzenia i picia, zwłaszcza produktów o wysokiej lub niskiej temperaturze, zwykle jest pierwszym symptomem zwiastującym rozwój zapalenia. Kolejny etap stanowi przeważnie odczuwanie silnego, nieprzerwanego bólu, utrudniającego funkcjonowanie. Równie niepokojący powinien być ból zęba w nocy, który nie ustaje po przyjęciu środków farmakologicznych. Bagatelizowanie objawów stanu zapalnego zęba może mieć wiele konsekwencji, do których należy zapalenie okostnej zęba, tworzenie się zgorzeli lub powstanie przetoki zębowej.

Ból zęba: nadwrażliwość czy stan zapalny?

Ból zęba jest negatywnym doświadczeniem, który zwykle skłania pacjentów do poprawy higieny lub konsultacji schorzenia jamy ustnej ze specjalistą. Wielu pacjentów ma problem z odróżnieniem poszczególnych dolegliwości, a najwięcej trudności sprawia rozróżnienie nadwrażliwości od stanu zapalnego. Czym charakteryzują się te dwie jednostki chorobowe?

 • Nadwrażliwość zęba występuje podczas ekspozycji zęba lub dziąsła na konkretny bodziec, na przykład zimno, ciepło, słodki lub kwaśny pokarm. Cechą charakterystyczną nadwrażliwości jest pojawienie się krótkotrwałej reakcji bólowej, która przy braku bodźca ustępuje.
 • Stan zapalny zęba występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba. Wyróżnia go wytwarzanie silnego, pulsującego bólu, który znacznie obniża samopoczucie, a dodatkowo nie ustaje po podaniu medykamentów, do których należą leki przeciwzapalne oraz leki na ból zęba o działaniu miejscowym. Dodatkowo, stanom zapalnym zęba może towarzyszyć ból głowy, obrzęk policzka, twarzy lub szyi, a także widoczne opuchnięcie dziąsła.

Stan zapalny zęba jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować ze stomatologiem, który decyduje o dalszych krokach i zleca na przykład leczenie kanałowe lub stosowanie antybiotykoterapii.

Ból zęba podczas jedzenia i picia, przy nagryzaniu oraz w nocy, czyli objawy, których nie należy lekceważyć

Ból zęba przy nagryzaniu, występujący w nocy lub podczas spożywania pokarmów to objawy, których nie należy bagatelizować. Takie sygnały występujące w jamie ustnej mogą świadczyć o zapaleniu miazgi zęba, ale też o znacznie poważniejszych schorzeniach. Jakie mogą być potencjalne przyczyny bólu zęba w różnych sytuacjach?

 • Stan zapalny zęba, czyli zapalenie jego miazgi.
 • Próchnica ukryta, czyli ubytki w zębie, których nie widać podczas rutynowych kontroli stomatologicznych. To stan pojawiający się zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych. Nieleczony dosięga nerwów zęba, drażniąc je i wywołując ból.
 • Paradontoza, czyli tworzący się stan zapalny przyzębia, a dokładniej tkanki okalającej konkretny ząb.

Ból zęba w nocy, przy jedzeniu czy piciu jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. W takim wypadku warto zasięgnąć porady specjalisty, co może okazać się jedyną szansą na wyleczenie zęba i uniknięcie bólu.

Stan zapalny zęba a ból głowy, czyli objawy towarzyszące podczas zapalenia okostnej

Ból zęba podczas występowania stanu zapalnego może być połączony z dodatkowymi symptomami. Szczególną zależnością, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej jest współistnienie bólu zęba oraz bólu głowy. Te dwa objawy zwykle pojawiają się, gdy pacjent bagatelizuje obecny w jamie ustnej stan zapalny, czego konsekwencją jest utworzenie się zapalenia okostnej.

Głównym objawem zapalenia okostnej jest silny, pulsujący ból, który promieniuje do głowy, zwłaszcza do oka, czoła oraz ucha i szyi. Ból jest na tyle trudny, że utrudnia pacjentom wykonywanie codziennych czynności, takich jak mówienie czy spożywanie pokarmu i napojów. Dodatkowo, bólowi towarzyszy silny obrzęk okolicy objętej zapaleniem, a sam ząb staje się ruchomy ze względu na powiększanie się dziąsła. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego oraz antybiotykoterapii, a w szczególnych wypadkach – ekstrakcja zęba. Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym? Niestety, nie jest to możliwe, ze względu na silne zakażenie tkanek, które w pierwszej kolejności wymagają leczenia. Warto zaznaczyć, że stan zapalny bardzo często pojawia się na zębach mądrości. Tak zwane ósemki są ulokowane w tylnej części jamy ustnej, a dodatkowo wyrastają w nieprawidłowy sposób, co utrudnia ich domywanie. Takie czynniki sprawiają, że atakowane są zęby mądrości – stany zapalne tworzą się właśnie na nich.

Domowe sposoby na ból zęba: woda utleniona, słona woda, olejek goździkowy i ekstrakt waniliowy w walce z bólem

Co na stan zapalny zęba sprawdzi się najlepiej? Pierwszą pomocą zwykle są leki na ból zęba z substancją czynną o działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym. Wielu pacjentów zmagających się ze stanem zapalnym zęba w początkowej fazie decyduje się na zastosowanie domowych sposobów, które mają przynieść ulgę w bólu.

Stan zapalny zęba: domowe sposoby na złagodzenie bólu.

 • Woda utleniona – połączenie 3% wody utlenionej z wodą w proporcji 1:1 daje płukankę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Regularne traktowanie zmienionych chorobowo miejsc takim roztworem z pewnością zmniejsza obrzęk, a także skutecznie uśmierza ból.
 • Słona woda – roztwór wody i soli podawany na stan zapalny w jamie ustnej wpływa na niego antyseptycznie. Dodatkowo, sól ma właściwości zmieniające pH jamy ustnej, dzięki czemu dalsze namnażanie się bakterii zostaje uniemożliwione.
 • Olejek goździkowy – podanie okładu z olejkiem goździkowym skutecznie uśmierza i eliminuje ból, a dodatkowo zmniejsza obrzęk i zapalenie.
 • Ekstrakt waniliowy – podanie około 3 kropli na objęty zapaleniem ból niemal natychmiastowo zwalcza nieprzyjemne odczucie.

Naturalne sposoby walki z bólem zęba należy stosować jako środki poprawiające komfort życia. Stan zapalny zęba jest schorzeniem, które wymaga leczenia, a jego bagatelizowanie może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Leczenie stanu zapalnego zęba: antybiotykoterapia, leczenie kanałowe lub ekstrakcja

Leczenie stanu zapalnego zęba jest jedynym sposobem na przywrócenie pełnej homeostazy jamy ustnej. Obecna medycyna dysponuje trzema metodami walki z tym schorzeniem, do których należy antybiotykoterapia, leczenie kanałowe oraz ekstrakcja. Co warto o nich wiedzieć?

Antybiotyki na stan zapalny zęba pomagają zmniejszyć obszar zapalenia, a także wyeliminować nagromadzone tam bakterie. Wykluczenie zapalenia jest podstawą dalszego leczenia, czyli przeprowadzenia endodoncji. Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, polega na całkowitym usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba z kanałów. Po jej usunięciu stomatolog dokonuje intensywnej dezynfekcji miejsc i szczelnego wypełnienia kanałów właściwym surowcem. Tak przygotowany ząb stanowi podstawę do jego odbudowy, zazwyczaj z wykorzystaniem tak zwanych koronek. Ekstrakcja zęba – jego usunięcie – wykonywane jest, gdy wykorzystano wszystkie metody leczenia, a ich zastosowanie nie dało pożądanych efektów. Ekstrakcji zwykle poddawane są zęby mądrości, z uwagi na ich lokalizację i trudność w oczyszczaniu.

Higiena jamy ustnej: jak utrzymać zdrowe zęby i uniknąć stanów zapalnych?

Efektywne wykonywanie codziennych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej jest głównym czynnikiem, który ochrania pacjentów przed tworzeniem się stanów zapalnych zębów oraz ubytków próchniczych. Trzeba więc zadać fundamentalne pytanie: jak dbać o zęby?

Podstawą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Obecnie na rynku można znaleźć wysokiej klasy szczoteczki soniczne czy elektryczne, które efektywnie usuwają nagromadzone zanieczyszczenia, nie podrażniając przy tym dziąseł. Niezwykle ważne jest również usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych, co uskutecznia proces mycia zębów. Uzupełnieniem codziennego oczyszczania zębów jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, który dodatkowo ochrania dziąsła, język i policzki przed tworzeniem się stanów zapalnych.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ nerwowy

Zespół Patau – objawy i wygląd dzieci z chorobą Patau. Co to jest Trisomia chromosomu 13 i jak można ją wykryć?
Trisomia chromosomu 13, czyli inaczej Zespół Patau to jedna z najcięższych chorób genetycznych, która w większości przypadków doprowadza do śmierci płodu jeszcze w macicy lub bardzo krótko po porodzie. Jedynie niewielki odsetek chorych pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ rozrodczy i moczowy

Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dieta i odchudzanie

Jak schudnąć z brzucha? Dieta na płaski brzuch i zrzucenie boczków
Pytanie o to, jak schudnąć z brzucha, jest jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Szczególnie przed zbliżającym się sezonem bikini szukamy sposobów na to, jak zrzucić zbędny tłuszcz z brzucha. Istnieje wiele sposob&a...

Mięśnie i kości

Piękne nogi na wiosnę - przygotuj się na nowy sezon
Ty też możesz się pochwalić zgrabnymi, szczupłymi nogami. Ćwiczenia, dieta i pielęgnacja będą wymagały czasu oraz zaangażowania, jednak smukła sylwetka oraz dobre samopoczucie będą wspaniałą nagrodą za wszelkie wyrzeczenia. Już w...

Dieta i odchudzanie

Odchudzanie na wiosnę
Wiosna zwykle kojarzy się wielu osobom z zupełnie nowym początkiem, a także pewną zmianą w życiu lub codziennym funkcjonowaniu. Jednym z elementów tej zmiany może być również odchudzanie, czyli kompleksowa zmiana swoich nawy...

Mięśnie i kości

Czym grozi przedawkowanie witaminy D?
Dbanie o odpowiednią podaż witamin jest niezbędne do zachowania zdrowia. Ponieważ większość witamin potrzebnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu nie może być przez niego wytwarzana, konieczne jest takie komponowanie diety, aby dostarc...

Alergia

Uwolnij się od alergii!
Colostrum w walce z alergiami - naturalna pomoc dla układu odpornościowego Alergie są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawy alergii, takie jak swędzenie, kichanie, wysypki sk&oa...

Układ rozrodczy i moczowy

Białko w moczu – przyczyny, objawy, normy i leczenie. Czy białkomocz powinien niepokoić?
Kontrolne wykonywanie badania moczu pomaga określić zdrowotną kondycję organizmu, a także zobrazować funkcjonowanie układu moczowego. Co może oznaczać białko w moczu? Czy białkomocz jest powodem do niepokoju?...

Jama ustna

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy....

Układ rozrodczy i moczowy

Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego.&l...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.