zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

Zapalenie zatok. Jakie są jego przyczyny, objawy i leczenie

wapteka-zapalenie-zatok Zapalenie zatok przynosowych to częsta i przykra dolegliwość. Choć zazwyczaj mija wraz z końcem przeziębienia, nieleczona może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem – zapalenia opon mózgowych i ropnia mózgu. Jak rozpoznać zapalenie zatok i co zrobić, aby skutecznie się z nim uporać?

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym (podobnie jak przeziębienie), rzadziej bakteryjnym lub grzybiczym. Sprzyjają mu również takie nieprawidłowości anatomiczne, jak skrzywiona przegroda nosowa czy przerost migdałków. Istnieją także czynniki środowiskowe, które przyczyniają się do nieprawidłowego funkcjonowania rzęsek nabłonka wyścielającego zatokę. Należą do nich m.in. niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura oraz dym tytoniowy. Niezależnie od przyczyny, stan zapalny w tkance wyścielającej zatoki powoduje powstanie wydzieliny, która zatyka ich ujścia. Tym samym niemogące się wydostać powietrze naciska na ściany zatok, co z kolei jest bezpośrednią przyczyną charakterystycznego bólu w okolicach nasady nosa, który nasila się przy pochylaniu. Inne objawy zapalenia zatok to katar, gorączka, ropna wydzielina z nosa i ból głowy.

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok dzielimy na zachowawcze i operacyjne. W pierwszym przypadku celem jest zwalczenie zakażenia i przywrócenie drożności zatok. Lekarz może wypisać antybiotyk, jednak w przypadku infekcji wirusowej będzie on niestety nieskuteczny. Ulgę mogą przynieść leki dostępne bez recepty, takie jak Ibuprom Zatoki czy Modafen, zawierające efedrynę lub pseudoefedrynę. Możemy również wspomagać się domowymi inhalacjami i stosowaniem maści rozgrzewających. Jeśli tak prowadzona kuracja okaże się nieskuteczna, a zapalenie zatok będzie trwać dłużej niż 12 tygodni, należy udać się do chirurga. Przeprowadzenie zabiegu jest często jedynym sposobem uwolnienia się od uporczywych dolegliwości. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:
  • Polipektomia – usunięcia polipów z nosa i zatok
  • Korekcja przegrody nosowej (septoplastyka) – przeprowadzana w przypadku silnego skrzywienia przegrody nosowej
  • Endoskopowa operacja zatok – najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na bardzo dokładne usunięcie zmian chorobowych.


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.