Przedwczesne siwienie włosów – 6 porad od trychologa jak leczyć i zapobiegać siwieniu

Przedwczesne siwienie włosów - zdjęcie

Siwienie włosów to problem, który w końcu dotknie każdego człowieka. Jednakże niektóre osoby borykają się z tym zdecydowanie wcześniej, niż reszta populacji. Wyróżniamy siwienie fizjologiczne (naturalne) oraz przedwczesne. Może ono wynikać zarówno z genów, jak i z wpływu środowiska oraz własnego stylu życia. By zapobiegać siwieniu włosów, warto zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednie kosmetyki i ochronę włosów przez promieniowaniem słonecznym. Możemy także sięgać po kosmetyki i suplementy, dzięki którym siwienie włosów zostanie skutecznie opóźnione.

Z artykułu poznasz i dowiesz się:

  1. Jakie są rodzaje procesów siwienia włosów?
  2. Czy możemy odziedziczyć przedwczesne siwienie?
  3. 6 porad, które pomogą opóźnić siwienie włosów
  4. Jak wygląda dieta przeciw siwieniu włosów?
  5. Naturalne olejki i maski do włosów przeciw siwieniu.
  6. Suplementy diety i kosmetyki zapobiegające siwieniu.

Może Cię zainteresować także ten artykuł: Jak przeciwdziałać starzeniu włosów?

Siwienie włosów – czy mamy na nie wpływ? Rodzaje procesów siwienia

Nie zawsze mamy wpływ na to, kiedy zaczną nam siwieć włosy. Wyróżniamy różne rodzaje tego procesu:

  • siwienie fizjologiczne, czyli to, które zachodzi zupełnie naturalnie, gdy ludzie się starzeją. Siwienie włosów w wieku 30 lat może być zupełnie normalne. To okres, kiedy zaczynamy zauważać pierwsze siwe włosy, np. na skroniach,
  • przedwczesne siwienie włosów, które pojawia się czasem nawet u dzieci. Siwienie włosów w młodym wieku może rozpocząć się już po 20. roku życia. Może to wynikać zarówno z genów, jak i choroby, dlatego warto skonsultować ten problem z lekarzem. 

Wszyscy znają powiedzenie "osiwieć ze stresu". Jest to jak najbardziej możliwe. Kiedy się nadmiernie i przez długi czas stresujemy, organizm zaczyna się szybciej starzeć, przez co siwienie włosów ze stresu może nastąpić bardzo szybko i niespodziewanie (w ekstremalnych przypadkach jest to nawet kwestia dni). 

Siwienie włosów a geny – czy przedwczesne siwienie może być dziedziczne?

Przedwczesne siwienie włosów może być dziedziczne. Jeśli nasi bliscy borykali się z tym problemem w młodości, jest duża szansa, że sami także zaczniemy obserwować siwiejące włosy znacznie szybciej, niż nasi rówieśnicy. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, dlatego też pojawianie się białych włosów może następować w różnym czasie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko geny mają wpływ na to, jak szybko zaobserwujemy ten proces. Ogromne znaczenie mają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia. 

6 czynników przyspieszających siwienie włosów – jak skutecznie ich uniknąć? Co radzą trycholodzy?

Wiele osób zastanawia się, jak opóźnić siwienie włosów. Pamiętajmy jednak, że każdego w końcu dotknie siwienie włosów. Przyczyny mogą być zarówno fizjologiczne (wynikające po prostu z procesu starzenia się), jak i genetyczne. Możemy jednak opóźnić ten proces, stosując się do 6 porad, sformułowanych przez trychologów. 

  1. Unikanie stresu – warto stosować różne techniki, które obniżają poziom stresu, takie jak joga, medytacja, pisanie dziennika, czy nawet psychoterapia. 
  2. Zbilansowana dieta – warto jeść dużo owoców, warzyw, produktów bogatych w żelazo, a także w witaminy z grupy B. Odżywiają one i wzmacniają włosy, a dodatkowo opóźniają ich odbarwianie. 
  3. Aktywność fizyczna – sprawia, że organizm odmładza się i lepiej funkcjonuje.
  4. Rezygnacja z używek – papierosy, alkohol i inne używki znacznie osłabiają cały organizm, a przez to także włosy, które zaczną siwieć zdecydowanie wcześniej.
  5. Ochrona przed słońcem – mało kto wie, ale włosy również należy chronić przed promieniowaniem UV. Jak to zrobić? Wystarczy chustka lub kapelusz z szerokim rondem oraz kosmetyki z filtrami UV.
  6. Pielęgnacja włosów – wybierz odpowiedni szampon opóźniający pojawienie się odbarwionych włosów. Stosuj także kosmetyki odbudowujące zniszczone włosy i nawilżające je dogłębnie. W kosmetykach szukaj także antyoksydantów, np. witaminy E lub C. Pamiętaj także o skórze głowy. Oczyszczaj ją delikatnymi kosmetykami, które jednocześnie ją nawilżą. 

Dieta a siwienie włosów – jakie produkty warto włączyć do codziennego jadłospisu?

Do naszego codziennego odżywiania warto dołączyć produkty, które mają pozytywny wpływ na kondycję włosów. Warto zażywać kwasy omega-3. Dodatkowo zadbajmy o to, by w naszych posiłkach była optymalna dawka żelaza. Jakie produkty mają go dużo? Wątróbka, jaja, buraki, suszone morele, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, pestki dyni i wiele, wiele innych. Warto także zadbać o antyoksydanty w diecie, czyli takie produkty, jak chociażby truskawki, jeżyny, porzeczki czy aronia. Najważniejsze, by nasza dieta była bogata w owoce i warzywa, a także jak najbardziej zróżnicowana. Pamiętajmy, że jedna porcja owoców lub warzyw to ok. 100 gramów. 

Naturalne olejki i maski do włosów – jakie składniki pomagają zapobiegać siwieniu?

Możemy zastanawiać się, jak cofnąć siwienie włosów. Nie jest to łatwe. O wiele lepiej jest zapobiegać temu procesowi jak najwcześniej. By to zrobić, warto zadbać o – oprócz diety i aktywności fizycznej – dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jakie składniki powinny zawierać? 

Maski do włosów powinny zawierać składniki odbudowujące zniszczone włosy, np. keratynę. Dodatkowo warto szukać w nich składników, któresilnie nawilżą włosy oraz skórę głowy. Są to m.in. gliceryna, lecytyna, sorbitol oraz kwas hialuronowy. Dobrze, by zawierały one także naturalne olejki (możemy je stosować także samodzielnie, bez maski) odżywiające włosy. Należą do nich np. olejek arganowy, oliwa z oliwek oraz olejek lniany. 

Kosmetyki przeciw starzeniu włosów powinny zawierać także antyoksydanty, czyli witaminę E oraz C. Możemy wybierać także maski do włosów z kategorii przeciwstarzeniowej. Mają one specjalne składy zapobiegające przedwczesnemu siwieniu. Podczas stosowania takich preparatów warto masować skórę głowy, by składniki odżywcze dobrze się wchłonęły i skutecznie zadziałały.

Skuteczne suplementy diety i kosmetyki na siwienie włosów – co wybrać?

Siwienie włosów to proces nieodwracalny. Dlatego też nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie "jak cofnąć siwienie włosów". Gdy włos stanie się biały, nie ma zbyt dużej szansy, by jego dawny kolor – bez użycia farby do włosów – powrócił. Dlatego też żaden lek na siwienie włosów nie jest w 100% skuteczny. Możemy jednak stosować kosmetyki oraz suplementy diety, które zadbają o jak najlepszą kondycję włosów. Jakie wybrać? Zawsze zwracajmy uwagę na skład. Suplementy powinny zawierać jak najwięcej składników mających korzystny wpływ na włosy. Są to m.in. kolagen, witamina E, witamina C, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, ekstrakt ze skrzypu polnego lub pokrzywy, biotyna.

Kosmetyki przeciw siwieniu włosów są oznaczone jako: silnie nawilżające, odbudowujące, odżywiające czy przeciwstarzeniowe. Możemy wybierać między kosmetykami dla kobiet oraz dla mężczyzn. Warto włączyć je do codziennej pielęgnacji jak najszybciej, by proces siwienia nie zdążył się rozpocząć. W przypadku, gdy mamy już siwe włosy, kosmetyki te spowolnią proces i dłużej będziemy cieszyć się swoim pierwszym naturalnym kolorem włosów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem