Prostata a seksualność

prostata a seksualność - zdjęcie

Prostata, czyli gruczoł krokowy stanowi jeden z elementów męskiego układu płciowego. W tym znaczeniu prostata nie tylko wpływa na możliwość zapłodnienia kobiety i spłodzenia potomstwa, ale ma również ogromny wpływ na sprawność seksualną. Warto zaznaczyć, że choroby prostaty nie występują zazwyczaj wcześniej niż przed 40. rokiem życia. Niemniej jednak po tym wieku pojawić się mogą pierwsze problemy związane z funkcjonowaniem narządu. Najczęściej występującymi problemami jest przerost prostaty czy zapalenie gruczołu krokowego. Schorzenia te  zazwyczaj nasilają się wraz z wiekiem. Szacuje się, że na choroby prostaty cierpi blisko 90% mężczyzn po 80. roku życia. Choroby prostaty są schorzeniami, które można leczyć, a terapia pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. Niemniej jednak w przypadku zaniedbania chorób gruczołu krokowego, może dojść do poważnych powikłań. Należy jednak wskazać, że u mężczyzn pojawić się może również rak prostaty, który zazwyczaj wiąże się z koniecznością usunięcia gruczołu krokowego. Jednym z poważniejszych powikłań, które negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie mężczyzn, ale również ich psychikę jest impotencja. W tym znaczeniu zaburzenia erekcji i brak wzwodu spowodowane schorzeniami prostaty powodują zaniżoną samoocenę, brak pewności siebie i wycofanie ze współżycia w obawie przed niesprostaniem oczekiwań partnerki. Pojawiają się zatem pytania, czy prostata wpływa na sprawność seksualną i osiągnięcie wzwodu? Czy po usunięciu prostaty można współżyć?

Czy prostata ma wpływ na erekcję?

Prostata jest narządem, który pełni ważną funkcję w życiu płciowym mężczyzny. Gruczoł krokowy ma ogromny wpływ na libido, czyli ochotę na seks oraz pojawienie się i utrzymanie erekcji koniecznej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Dlatego też choroby prostaty mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do zaburzeń w życiu seksualnym mężczyzny. Niemniej jednak należy wskazać, że problemy z potencją stanowią zawsze objaw choroby, nie są natomiast schorzeniem samym w sobie. Z tego powodu nie należy bagatelizować pojawiających się dysfunkcji potencji. Problemy z erekcją w tym znaczeniu mogą bowiem być oznaką, swoistym sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie pojawia się stan chorobowy. Dlatego też zaburzenia erekcji, niezależnie czy związane są z chorobami prostaty, czy innymi schorzeniami, zawsze stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które umożliwia zachowanie sprawności seksualnej na satysfakcjonującym poziomie. Najczęstszymi chorobami prostaty są:

- zapalenie gruczołu krokowego,

- łagodny rozrost stercza,

- rak prostaty.

Wszystkie z wymienionych schorzeń mogą mieć wpływ na pojawienie się problemów ze sprawnością seksualną mężczyzny. Niemniej jednak każda choroba charakteryzuje się innymi symptomami i koniecznością wdrożenia odmiennego leczenia, które ma odmienny wpływ na funkcje seksualne.

Czy można współżyć przy zapaleniu prostaty?

Zapalenie prostaty stanowi najczęstszą chorobę prostaty u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Można rozróżnić cztery rodzaje zapalenia gruczołu krokowego:

- ostre bakteryjne zapalnie prostaty,

- przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego,

- przewlekły – zapalny i niezapalny – zespół bólowy miednicy,

- bezobjawowe zapalenie stercza.

Ostre bakteryjne zapalenie prostaty wiąże się z dolegliwymi objawami: wysoką gorączką, częstym, utrudnionym oddawaniem moczu oraz dyskomfortem, który odczuwany jest w okolicy spojenia łonowego. Dodatkowo zapalenie wiąże się z powiększeniem gruczołu krokowego i jego tkliwością. Dolegliwości te znacznie utrudniają prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego, ponieważ okolica narządów płciowych jest niezwykle bolesna i tkliwa. Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty z kolei wiąże się z bólem jąder i pachwin, a niekiedy także z problemami z oddawaniem moczu. U mężczyzn wówczas pojawia się przedwczesna ejakulacja, która obniża satysfakcję ze współżycia seksualnego. Zespół bólowy natomiast negatywnie wpływa na aktywność płciową, gdyż powoduje dyskomfort psychiczny, co doprowadza do zaburzeń erekcji.

Przerost prostaty a aktywność seksualna

Stercz, czyli gruczoł krokowy ma wielkość kasztana i okala cewkę moczową. Prostata wydziela płyn, który wraz z plemnikami tworzy spermę sprawiając, że jest ona bardziej płynna. Niemniej jednak gruczoł krokowy wraz z wiekiem się powiększa. Mimo że jest to naturalny proces, może wpływać na ograniczenie strumienia moczu. Niewielki przerost prostaty pojawić się może u mężczyzn powyżej 40. roku życia. Co ważne, łagodny przerost prostaty to schorzenie, którego częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Warto wskazać, ze schorzenie to nie jest niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia mężczyzny, niemniej jednak powoduje odczuwanie dyskomfortu. Przerost prostaty wiąże się bowiem z częstym oddawaniem moczu, parciem na pęcherz i niepełnym opróżnieniem pęcherza podczas mikcji. Objawy te wpływają nie tylko na samopoczucie mężczyzny, ale również na jego możliwości seksualne. Istnieją badania, które wykazują silną korelację pomiędzy przerostem prostaty a zaburzeniami erekcji. W tym znaczeniu im większe nasilenie objawów ze strony przerostu prostaty i układu moczowego, tym większe problemy w sferze seksualnej.

Łagodny przerost gruczołu prostaty wiąże się ze zmienionym balansem skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych, które zależne są między innymi od tlenku azotu, co oznacza problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Dodatkowo łagodny przerost prostaty wiąże się również ze zmianami hormonalnymi. W tym znaczeniu należy wskazać, że testosteron ma wpływ na erekcję, a spadek jego stężenie skutkuje obniżeniem libido i problemami z potencją.


Rak prostaty a sprawność seksualna

Rak prostaty wiąże się dla mężczyzn z ogromnym stresem i koniecznością wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dlatego warto wskazać, że sam stres może już w znacznym stopniu intensyfikować problemy z erekcją i wiązać się z niskim libido. Dodatkowo zburzenia erekcji mogą wynikać z rozległości patologicznych tkanek. 

W leczeniu raka prostaty stosuje się:

- radykalną prostatektomię, która wiąże się z całkowitym usunięciem gruczołu prostaty,

- terapię hormonalną,

- radioterapię – naświetlanie promieniami rentgenowskimi.

Należy wskazać, że każda z powyższych metod leczenia wpływa na sprawność seksualną mężczyzn. Usunięcie prostaty w tym znaczeniu wiąże się z ograniczeniami seksualnymi aż do dwóch lat po operacji, a niekiedy wstrzemięźliwość seksualna musi być zachowana przez całe życie, jeżeli konieczne było wycięcie więcej tkanek wraz ze strukturami, które są niezbędne do osiągnięcia erekcji. Radioterapia z kolei może negatywnie wpływać na naczynia krwionośne, która zazwyczaj ulegają zniszczeniu podczas naświetlań. W związku z tym upośledzona zostaje cyrkulacja krwi z prącia i do członka, co przekłada się na problemy w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Terapia hormonalna natomiast wiąże się ze spodkiem stężenia testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, który jest niezbędny do osiągnięcia podniecenia i prawidłowej sprawności seksualnej. Co ważne, podczas terapii mężczyźni mogą zauważyć zmniejszenie się jąder oraz członka. Dodatkowo panowie skarżą się na obniżone libido i problemy z erekcją. Niemniej jednak zaburzenia potencji ustępują po zakończonej terapii.

Leki na prostatę a potencja

Choroby gruczołu krokowego skutkują pojawieniem się niekomfortowych, dotkliwych objawów. Z tego powodu konieczne się wdrożenie odpowiedniego leczenia schorzeń stercza. W zależności od choroby, stosowane są inne leki na prostatę. Niemniej jednak w każdym przypadku umożliwiają ustabilizowanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego, co przekłada się na sferę seksualną mężczyzn. Należy zatem wskazać, że terapia farmakologiczna w pozytywny sposób wpływa na potencję i aktywność seksualną u mężczyzn, gdyż umożliwia pozbycie się schorzenia, które stanowi przyczynę dysfunkcji seksualnych.

Czy po operacji prostaty można współżyć?

Operacja prostaty to poważny zabieg, który wiąże się z okresem rekonwalescencji, podczas którego bezwzględnie należy przestrzegać wstrzemięźliwości seksualnej. Niemniej jednak mężczyźni zastanawiają się, czy po biopsji prostaty można współżyć? Kiedy można współżyć po operacji prostaty? Należy wskazać, że poza okresem rekonwalescencji, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres około dwóch lat po operacji, nawet jeżeli podczas zabiegu nie zostały uszkodzone żadne naczynia ani nerwy. W niektórych przypadkach konieczne jest zachowanie dożywotniej wstrzemięźliwości od seksu. Konieczność ta zachodzi w sytuacji usunięcia prostaty spowodowanego rakiem prostaty, kiedy naciek nowotworowy był na tyle duży, że konieczne było wycięcie większej ilości tkanek i struktur, które są niezbędne do osiągnięcia i utrzymania erekcji.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.