Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

baner

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. 

Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Nietrzymanie moczu inaczej zwane jest inkontynencją i wynika z zaburzonej pracy mięśni dna miednicy. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. Nietrzymanie moczu to przypadłość, która czasami pojawia się po porodzie siłami natury lub może wynikać z predyspozycji genetycznych. W zależności od przyczyny inkontynencję można całkowicie wyleczyć lub skutecznie złagodzić jej objawy. W walce z nietrzymaniem moczu pomocne będzie ziołolecznictwo, leki, ćwiczenia mięśni Kegla oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Jak jeszcze można sobie poradzić z nietrzymaniem moczu?

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?
 • Jakie są rodzaje i objawy nietrzymania moczu?
 • Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
 • Jak leczyć nietrzymanie moczu?
 • Jakie zioła można stosować na nietrzymanie moczu?
 • Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla w domu?
 • Co można jeść przy nietrzymaniu moczu?

Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/pieluchomajtki-dla-doroslych-i-seniorow-jak-wybrac-dopasowac-i-prawidlowo-zakladac

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Pierwsze symptomy sygnalizujące problem

Nietrzymanie moczu zwykle nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to proces, który rozwija się w organizmie tygodniami i na początku daje bardzo subtelne objawy, a wczesne wykrycie tej dolegliwości, może znacznie zwiększyć szanse na jej skuteczne wyleczenie. A jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Pierwszym sygnałem, że mięśnie miednicy nie pracują tak, jak powinny, jest popuszczanie kilku kropel moczu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub nagłego kaszlu. Kolejnym niepokojącym objawem jest częste chodzenie do łazienki i oddawanie niewielkich ilości moczu przy jednoczesnym uczuciu silnego parcia na pęcherz. Jeśli wspomniane objawy nie ustępują i nasilają się z czasem, to warto udać się na konsultację do urologa.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu a naglące nietrzymanie moczu – na czym polega różnica?

Mięśnie dna miednicy pełnią kluczową rolą w regulacji zamknięcia cewki moczowej i odbytu. Osłabione mięśnie nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, co prowadzi do wysiłkowego nietrzymania moczu. Gdy w wyniku intensywnej aktywności fizycznej rośnie ciśnienie wewnątrz pęcherza, to wówczas mocz bezwiednie z niego wypływa, powodując uczucie znacznego dyskomfortu. Taka sytuacja może mieć miejsce w trakcie uprawiania sportu, kichania, a także podczas gwałtownego śmiechu. Inną odmianą tej dolegliwości jest kropelkowe nietrzymanie moczu, które polega na regularnym popuszczaniu niewielkich ilości uryny w ciągu dnia. Natomiast naglące nietrzymanie moczu spowodowane jest nieprawidłową pracą samych mięśni pęcherza. W takim wypadku osoba dotknięta inkontynencją odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu, a jeśli w porę nie zdąży dotrzeć do łazienki, to po zaledwie kilku sekundach dojdzie do samoistnego wypływu moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu – trafna diagnoza pozwoli szybciej rozwiązać problem

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, dlatego, aby postawić trafną diagnozę, lekarz będzie musiał zlecić szereg badań adekwatnych do zgłaszanych objawów oraz płci pacjenta. Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu można zaliczyć takie czynniki jak:

 • infekcje dróg moczowych
 • zaawansowany wiek
 • nadwagę i otyłość
 • przebyte ciąże i porody siłami natury
 • predyspozycje genetyczne
 • cukrzycę
 • problemy natury neurologicznej

Ponadto niektóre przyczyny mogę się na siebie nakładać w czasie. Dzieje się tak przykład, gdy osoba starsza jest dodatkowo chora na cukrzycę i ma dużą nadwagę. Jak wygląda leczenie nietrzymania moczuKuracja powinna przebiegać wielotorowo, ponieważ musi uwzględniać wszystkie czynniki mające wpływ na osłabienie mięśni dna miednicy lub na nieprawidłową pracę pęcherza moczowego.

Co pomaga na inkontynencję? Skuteczne leki na nietrzymanie moczu dla kobiet i mężczyzn

Inkontynencja to dolegliwość, która może być z powodzeniem leczona farmakologiczne przy użyciu dostępnych na rynku medykamentów. Co pomaga na nietrzymanie moczuLeki na nietrzymanie moczu dla kobiet i mężczyzn zawierają takie składniki jak ekstrakt z pestek dyni, żurawiny czy pokrzywy. Dobroczynne działanie na pęcherz moczowy ma również wyciąg z liści morwy białej, wierzbownica drobnokwiatowa, ekstrakt z nasion soi oraz witamina D3, magnez i cynk. Poza tym w uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać specjalistyczne leki na receptę lub nawet zaproponować zabieg, który pozwoli usunąć przyczynę nietrzymania moczu. Co ważne, tabletki na nietrzymanie moczu należy przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza, ponieważ ich nadużywanie może przynieść odwrotny skutek.

Ziołolecznictwo w walce z problemem – zioła na nietrzymanie moczu

Choć leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu bywa na ogół dosyć skuteczne, to jednak warto wspomagać się ziołolecznictwem. Ponieważ niektóre zioła mają wyjątkowo dobry wpływ na układ moczowy. Wynika to z faktu, że zioła na nietrzymanie moczu mają właściwości moczopędne, wspomagają prawidłową pracę mięśni dna miednicy, redukcję wagi oraz lepszą przemianę materii. W efekcie osoba dotknięta inkontynencją regularnie się wypróżnia, co pozwala uniknąć silnego parcia na pęcherz. A jakie zioła warto stosować na nietrzymanie moczu? W takim wypadku świetnie się sprawdzi:

 • ziele pokrzywy
 • korzeń mniszka lekarskiego
 • kwiat lipy
 • zielona herbata

Ponadto z ziół można zrobić także ciepły okład lub kojącą kąpiel, która rozluźni cały organizm i wzmocni ukrwienie mięśni. Rozgrzewające okłady lub kąpiel można przygotować z takich ziół jak tasznik, krwawnik czy skrzyp polny.

Ćwiczenia mięśni Kegla – ćwiczenia dna miednicy, które możesz wykonywać w domu

Ćwiczenia mięśni Kegla są polecane kobietom w ciąży lub po porodzie oraz wszystkim tym osobom, które chcą szybko i sprawnie wzmocnić mięśnie dna miednicy. Takie ćwiczenia można przeprowadzić samodzielnie w domu przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań dla pań są na przykład kulki gejszy na nietrzymanie moczu, które należy umieścić w pochwie podobnie jak tampon. A jak wykonać nietrzymanie moczu - ćwiczenia? Taki trening polega głównie na noszeniu kulek przez kilka godzin w ciągu dnia, gdy dana osoba jest w ciągłym ruchu. Ponieważ wówczas kulki będą stymulowały mięśnie i pobudzą je do pracy. W aptece można również kupić inne przyrządy do ćwiczenia mięśni Kegla typu elektroda dopochwowa, elektroda doodbytnicza czy jajeczko wibrujące. Poza tym joga na nietrzymanie moczu to także doskonały sposób na skuteczne wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz całego ciała. 

Zdrowa dieta wspomagająca leczenie, czyli co jeść, a z czego zrezygnować przy nietrzymaniu moczu?

Przy nietrzymaniu moczu kluczowa będzie zdrowa dieta, która wspomoże leczenie i sprawi, że osoba z inkontynencją poczuje się lepiej. W takim wypadku warto spożywać produkty z dużą zawartością błonnika takie jak warzywa, owoce, pełnoziarnisty chleb czy razowy makaron. Ponadto dieta przy nietrzymaniu moczu powinna zawierać w szczególności ogórki, pietruszkę, czarną porzeczkę, czerwoną paprykę, szpinak, a także kapustę i brokuły. Natomiast, jeśli osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu, chce czuć się komfortowo w ciągu dnia, to musi przede wszystkim zrezygnować z napojów gazowanych, soku z grejpfruta, alkoholu i palenia papierosów. Zbilansowana i zdrowa dieta sprawi, że objawy inkontynencji będą mniej uciążliwe, a sam proces leczenie przebiegnie szybciej i efektywniej.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Przebarwienia na twarzy: przyczyny i leczenie. Jak szybko się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej....

Układ pokarmowy

Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?
Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.