zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Kulki gejszy: kiedy warto je stosować oraz w czym pomagają?

 Kulki gejszy: kiedy warto je stosować oraz w czym pomagają?

Kulki gejszy kojarzą się głównie ze sferą erotyczną kobiety. Ich nazwa pochodzi od podobnych japońskich gadżetów, które były stosowane od IV wieku przez ówczesne Gejsze. Okazuje się jednak, że kulki te znajdują również zastosowanie w urologii i ginekologii. Są dostępne w czterech rodzajach, wielu wzorach i kolorach. Kulki gejszy dostępne są nawet w specjalnej wersji dla mężczyzn.

Do czego służą kulki gejszy?

Kulki gejszy, inaczej kulki waginalne lub kulki miłości (kulki kegla, loveballs, smartballs, czy kulki do pochwy), przeznaczone są do ćwiczenia mięśni Kegla (są to mięśnie dna macicy). Pod tą szumną nazwą kryją się dwie niewielkie kule o średnicy około 3,5-4 cm, połączone ze sobą za pomocą sznureczka. W ich wnętrzu znajdują się mniejsze kulki o większej masie, które podczas chodzenia obijają się o ścianę większych kulek i zaczynają delikatnie drgać. Drgania te wywołują mimowolne zaciskanie się mięśni gładkich w obrębie pochwy i mięśni Kegla. Dzięki temu kondycja tych mięśni poprawia się, a pochwa staje się bardziej elastyczna. Dostępne są też kulki gejszy bez dodatkowych kuleczek w środku, które nie wykazują właściwości terapeutycznych. Ich głównym przeznaczeniem jest poprawa jakości doznań towarzyszących aktywności seksualnej.

Nazwa mięśni Kegla pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza ginekologa, który w latach 1940-1950 opracował podstawy naukowe do rehabilitacji mięśni dna miednicy. Arnold Kegel wykorzystał ćwiczenia, które kiedyś były stosowane przez gejsze (w celu wzbogacenia życia seksualnego) do leczenia kobiet cierpiących na niewydolność pęcherza moczowego.

Jakie są rodzaje kulek gejszy?

Na rynku dostępne są cztery rodzaje kulek gejszy:

  • kulki gejszy progresywne, inaczej grawitacyjne, które polecane są do stymulacji gry wstępnej (składają się z dwóch lub większej ilości ciężarków o różnej wadze),
  • kulki gejszy biofeedback, inaczej kulki do mięśni kegla. Są one dużo lżejsze od grawitacyjnych i posiadają bardziej zaawansowaną budowę (w środku większych kulek znajdują się mniejsze, cięższe). Pod wpływem potrząsania grzechoczą, a drgania, które są dzięki temu generowane, są przenoszone na mięśnie Kegla, co wywołuje mimowolny skurcz mięśni dna miednicy,
  • kulki gejszy silikonowe, bardzo łatwe do utrzymania w czystości i higienie. Są miękkie w dotyku, szybko się ogrzewają i długo utrzymują ciepło,
  • kulki gejszy wibrujące, do których dołączony jest pilot na baterie, sterujący poziomem wibracji mechanizmu umieszczonego w ich środku. Jest to najnowocześniejszy rodzaj kulek dostępnych na rynku, służący do uzyskania wysublimowanych doznań podczas gry wstępnej.

Kiedy warto stosować kulki gejszy?

Kulki gejszy pozwalają utrzymać w dobrej kondycji mięśnie dna miednicy, które słabną w miarę starzenia się organizmu. Są one współodpowiedzialne za podtrzymywanie macicy i kontrolę pęcherza (napinane są podczas zatrzymywania strumienia moczu), a także wpływają na doznania seksualne. Podczas ich stosowania niezbędne jest zachowanie zasad higieny. Przed i po każdym użyciu należy je myć w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem lub z użyciem żelu do higieny intymnej. Kulki gejszy pomagają również przy nietrzymaniu moczu – częstej dolegliwości występującej po porodzie, dlatego polecane są przez urologów i ginekologów.

Kulki gejszy – kiedy nosić?

Kobiety, które noszą kulki dopochwowe, uważają, że jest to świetny gadżet do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla tworzy 14 silnie unerwionych mięśni, które zamykają otwór miednicy od dołu. Otaczają one cewkę moczową, pochwę i odbyt, stanowiąc podparcie dla całego narządu rodnego i trzewi. Wpływają również pozytywnie na stabilizację kręgosłupa. Kiedy mięśnie te ulegają osłabieniu, pojawia się problem z trzymaniem moczu. Może się zdarzyć, że podczas wysiłku fizycznego lub ataku śmiechu dojdzie do „popuszczenia” niewielkich ilości uryny. Można temu zapobiec w prosty i łatwy sposób, stosując kulki gejszy. Opinie na temat korzyści wynikających z ich stosowania są z reguły pozytywne. Ponadto, kulki Kegla, stosowane systematycznie, zapobiegają wypadaniu macicy – schorzeniu, które zagraża kobietom po ciąży mnogiej. Użycie kulek gejszy jest wskazane po okresie połogu, ponieważ ułatwia i przyspiesza odzyskanie sprawności mięśni Kegla i jednocześnie uelastycznia pochwę, co wpływa na większy komfort podczas seksu. Oprócz efektu terapeutycznego, kulki miłości mogą stanowić urozmaicenie życia seksualnego i wzmocnić doznania cielesne. Zostały przecież stworzone w celu pobudzenia zmysłów erotycznych i zwiększenia satysfakcji z seksu.

Kiedy nie należy stosować kulek gejszy?

Nie należy korzystać z kulek gejszy podczas ciąży, ponieważ mięśnie Kegla są w tym okresie mocno obciążone przez płód rozwijający się w łonie matki. Ponadto zbyt mocne i wytrenowane mięśnie dna macicy mogą stanowić problem z ich całkowitym rozluźnieniem, co mogłoby utrudnić przebieg porodu. Kulek gejszy nie powinno się także stosować tuż po porodzie – należy wstrzymać się z ćwiczeniami przynajmniej do zakończenia okresu połogu. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Jak powinny wyglądać ćwiczenia z kulkami gejszy?

Dla większości kobiet przeznaczone są kulki podwójne, natomiast dla pań początkujących, o drobnej budowie ciała, z obniżoną macicą lub tyłozgięciem macicy zalecane są pojedyncze.

Kulki należy umieścić w pochwie, podobnie jak tampon (można pomocniczo użyć żelu nawilżającego). Najlepiej, aby jedna z nich przylegała do szyjki macicy, a druga była przytrzymywana przez mięśnie pochwy. Głębokość wprowadzania kulek gejszy do pochwy jest kwestią indywidualną – najważniejsze jest to, aby czuć się wygodnie. Kulek miłości można używać podczas zabaw erotycznych. W celach terapeutycznych należy zakładać je w ciągu dnia i nosić podczas codziennych czynności. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby cały czas się poruszać, ponieważ kulki działają tylko w ruchu. Należy więc chodzić, spacerować itd. Ćwiczenia z kulkami gejszy będą dawały lepsze efekty, jeśli kobieta dodatkowo będzie poruszała miednicą w przód, tył oraz na boki. Intensywne ćwiczenia z kulkami gejszy polegają na tym, że nosi się je podczas aktywności fizycznej, np. biegania, tańca czy aerobiku. Czas trwania ćwiczeń należy dostosować do możliwości i predyspozycji każdej kobiety, jednak całkowity czas ćwiczeń nie powinien przekraczać 3 godzin dziennie. Ważne jest, aby treningi były wykonywane systematycznie.

Na co zwrócić uwagę, kupując kulki gejszy?

Przed zakupem kulek gejszy należy rozważyć, do czego będą używane. Jeśli mają służyć do wzmocnienia mięśni Kegla, należy zaopatrzyć się w kulki biofeedbackowe, które są lżejsze od grawitacyjnych i mają bardziej złożoną budowę. Ich działanie wywołuje efekt podobny do elektrostymulacji stosowanej w terapii nietrzymania moczu. Pozostałe trzy rodzaje kulek doskonale nadają się do stosowania w celach erotycznych. Kulki silikonowe są miękkie i łatwiejsze do utrzymania w czystości, wibrujące (najdroższe) stwarzają możliwość uzyskania większych doznań, natomiast grawitacyjne pozwalają na dostosowanie indywidualnych potrzeb. Cena kulek jest zróżnicowana, w zależności od jakości i funkcjonalności produktu – waha się od kilku do ponad 300 zł. W zależności od zasobności portfela można wybrać odpowiedni model w sklepie internetowym lub aptece.Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.