zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 49.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Choroba lokomocyjna u dzieci i niemowląt

 choroba lokomocyjna u dzieci i niemowląt

Kinetoza, powszechnie określana chorobą lokomocyjną, to przykra i dolegliwa przypadłość, która często występuje u dzieci. Co ważne, nieprzyjemne dolegliwości bardzo rzadko pojawiają się u niemowląt czy nawet rocznych dzieci, ponieważ są one przyzwyczajone do biernego przemieszczania się we wszystkich kierunkach – przy kołysaniu, bujaniu czy noszeniu w chuście. Nie oznacza to jednak, że choroba lokomocyjna nie może wystąpić. Należy wskazać, że choroba komunikacyjna obejmuje wszystkie środki transportu. Samochody, autobusy, pociągi, ale w przypadku choroby powietrznej może wystąpić też w samolocie. Dodatkowo dolegliwości pojawić się mogą również na statku – wówczas mówimy o chorobie morskiej. Jakie zatem są objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i niemowląt? Jak leczyć chorobę komunikacyjną? Co pomaga na dolegliwości u dzieci i niemowląt? Jak im zapobiegać?

Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i niemowląt

Kinetoza to nieprzyjemna dolegliwość związana ze złym samopoczuciem w czasie podróży. Co ciekawe, nie każdy środek transportu musi wywoływać dolegliwości. Niektóre dzieci źle znoszą jazdę autobusem, ale w trakcie jazdy autem czują się dobrze. Niemniej jednak choroba może występować w czasie podróżowania każdym środkiem lokomocji – samochodem, samolotem i statkiem. Należy wskazać, że kinetoza rozwija się wraz z dzieckiem, a swoje apogeum osiąga zazwyczaj wtedy, kiedy dziecko ma około 10 lat. Choroba komunikacyjna to nie tylko złe samopoczucie. Dzieciom towarzyszą również inne, nieprzyjemne objawy. Kinetoza wywołuje u dzieci i niemowląt bóle brzucha, zawroty głowy, ślinotok, nudności i wymioty, a także uczucie zmęczenia i zimne poty. Niekiedy objawy choroby są subtelniejsze, przez co rodzicom trudniej odgadnąć, co jest przyczyną złego samopoczucia w trakcie podróży. Z tego powodu sygnałami, które mogą stanowić przesłankę do podejrzewania choroby lokomocyjnej, jest ziewanie, ślinienie się, bladość czy płacz malucha. Starsze dzieci mogą uskarżać się na ból i/lub zawroty głowy.

Leki na chorobę lokomocyjną u dzieci i niemowląt

Najbardziej znanym i powszechnym środkiem podawanym dzieciom, które cierpią na chorobę lokomocyjną są leki antyhistaminowe blokujące receptory H1. Niemniej jednak, ich podanie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, m.in. senności, suchości w ustach czy problemów żołądkowych. Warto zatem wskazać, że w aptekach dostępne są też leki antyhistaminowe, które zgodnie z zapewnieniami producentów, nie wywołują dodatkowych dolegliwości. Ponadto, leczenie choroby lokomocyjnej możliwe jest poprzez podanie leków (np. Aviomarin) bądź suplementów (np. Lokomotiv). Preparaty te niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Działają przeciwwymiotnie, przeciwalergicznie i delikatnie uspokajająco. Zawierają wyciąg z kłącza imbiru, który wykazuje skuteczne działanie przeciwwymiotne. Należy wskazać, że aby preparaty odpowiednio zadziałały, należy je przyjąć na około pół godziny przed planowaną podróżą. Co ważne, środki te występują w różnej postaci – nie tylko tabletek, ale również kropli, syropu, cukierków do ssania czy lizaków. Leki i suplementy na kinetozę dla dzieci dostępne są w aptekach bez recepty. Niemniej jednak, warto poprosić o poradę farmaceutę bądź skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać właściwy środek dla dziecka.

Sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci i niemowląt

Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości u dzieci w trakcie podróży może być zastosowanie syropu imbirowego, znanego z właściwości przeciwwymiotnych. Ponadto, przed podróżą warto podać dziecku herbatkę miętową bądź rumiankową. Należy również wskazać, że w walce z kinetozą skuteczna jest akupresura. W aptekach dostępne są opaski i plastry przeciwwymiotne, które działają na zasadzie ucisku. W przypadku opasek – uciskają punkt około 7 cm powyżej nadgarstka, natomiast plastry należy przykleić we wskazanych w ulotce informacyjnej miejscach. W celu profilaktycznym warto również zastosować plaster na pępek. Zaklejenie pępka plastrem pomoże uchronić dziecko przed wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. 

Jak zapobiegać kinetozie u dzieci i niemowląt?

Kinetoza to choroba, która może, ale nie musi obejmować wszystkich środków transportu. Jeżeli dziecko źle znosi podróż samochodem, ale objawy nie występują podczas jazdy pociągiem, warto wówczas zamienić pojazd i formę przemieszczania się. Ponadto, jeśli to możliwe dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy – w pozycji półleżącej z opartą głową. W ten sposób zmniejszona zostanie dezorientacja ruchowa. W autobusie warto wybierać miejsca oddalone od osi kół, zaś w samolocie należy siadać w okolicy skrzydeł. W trakcie jazdy samochodem nieprzyjemne dolegliwości mogą być łagodzone poprzez wietrzenie auta bądź włączenie klimatyzacji. Konieczne jest również odpowiednie wyregulowanie pasa bezpieczeństwa tak, by nie był on napięty – powinien obejmować biodra, a nie brzuch dziecka. Ulgę przynieść mogą również częste przystanki, podczas których dziecko będzie mogło zaczerpnąć świeżego powietrza. Przed podróżą należy podać dziecku lekkostrawne, delikatne śniadanie oraz unikać słodyczy i napojów gazowanych w trakcie jazdy.

Warto wskazać, że choroba lokomocyjna, mimo iż głównie dotyka dzieci, to nierzadko jest problemem również wśród dorosłych. Przyczyny i objawy kinetozy nie różnią się w zależności od wieku. Podobne są również sposoby zapobiegania i eliminowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z podróżą.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.