Wrzody żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

wrzody żołądka objawy - zdjęcie

Wrzody żołądka to przykra i bolesna dolegliwość, na którą cierpi co dziesiąty Polak. Choroba wrzodowa najczęściej występuje u pacjentów w młodym i średnim wieku. Nie oznacza to jednak, że wrzody na żołądku nie mogą pojawić się u nastolatków czy dzieci. Warto również wskazać, że choroba wrzodowa żołądka to przypadłość, która częściej atakuje mężczyzn, aniżeli kobiety. Czym zatem są wrzody żołądka? Od czego można dostać wrzodów na żołądku? Jakie są objawy choroby wrzodowej? Jak leczyć wrzody żołądka?

Wrzody żołądka – co to jest?

Wrzód żołądka to mały, kraterowaty ubytek w śluzówce żołądka lub dwunastnicy (pierwszym odcinku jelita cienkiego, tzw. opuszka dwunastnicy), któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Należy wskazać, że wrzody żołądka stosunkowo rzadko pojawiają się w pętli dwunastnicy i przełyku, natomiast jeżeli już występują to w jego dolnej części, która może być narażona na działanie kwasu żołądkowego. Co ważne, wrzód zlokalizowany w żołądku to wrzód żołądka, natomiast umiejscowiony niżej to wrzód dwunastnicy. Warto podkreślić, że lekarze nierzadko określają wrzody trawiennymi, celem pokreślenia, że pojawiają się one tylko w tej części przewodu pokarmowego, w której działa pepsyna, czyli enzym żołądka trawiący białka. Ubytki w ścianie śluzówki żołądka lub dwunastnicy mogą mieć różną wielkość. Ich średnica może mieć bowiem wielkość kilku milimetrów, ale może osiągać nawet kilku centymetrów. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy stanowi wynik zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi, czyli kwasem solnym czy peptyną i ochronnymi.

Przyczyny wrzodów żołądka

Wrzody żołądka najczęściej wywołuje zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przetrwać w kwaśnych warunkach w żołądku. Co ważne, zakażenie bakterią stanowi 75-90% przypadków zachorowań na wrzody dwunastnicy oraz około 70% wrzodów żołądka. Co ważne, bakteria (Helicobacter pylori) produkuje toksyny, które powodują uszkodzenia komórek błony śluzowej i wywołują jej zapalenie. Powoduje to zwiększenie wydzielania hormonu gastryny, co przyczynia się do zwiększonego wydzielania kwasu solnego w żołądku. Prowadzi to bezpośrednio do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Warto wskazać, że do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.

Choroba wrzodowa żołądka może być również spowodowana niepożądanym działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – przeciwbólowych środków, m.in. aspiryny, ibuprofenu czy ketoprofenu. Ponadto, dużą rolę w zachorowaniu na wrzody żołądka odgrywają czynniki genetyczne. Co więcej, nie bez znaczenia jest także palenie tytoniu. U palaczy bowiem obserwuje się większą zapadalność na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także częstsze nawroty choroby oraz trudniejsze gojenie się wrzodów.

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Objawy wrzodów żołądka uzależnione są od lokalizacji i wieku osoby, u której się pojawiły, a także od zaawansowania choroby. U osób starszych wrzody są mniej dolegliwe, aniżeli u młodszych pacjentów. Wrzody żołądka dają objawy ze strony układu pokarmowego. Pacjent może odczuwać dyskomfort i ból zlokalizowany w nadbrzuszu po jedzeniu bądź w nocy i nad ranem. Najczęściej dolegliwości bólowe zlokalizowane są na środku brzucha, poniżej mostka bądź nad pępkiem. Pacjenci ból opisują jako pieczenie, a niekiedy boleści dają wrażenie głodu. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zgaga – uczucie pieczenia, palenia w przełyku połączone z dosyć silnym bólem w nadbrzuszu. Co istotne, dolegliwościom towarzyszyć mogą mdłości, odbijanie, a niekiedy również wymioty. Należy wskazać, że charakterystyczne są krwawe lub fusowate wymioty oraz czarny, smolisty kolor kału. Ponadto, niekiedy choroba wrzodowa daje objawy uczucia pełności bądź rozpierania po posiłkach, a nawet wymiotów. Co ważne, przy wrzodach żołądka charakterystyczne jest nasilenie dolegliwości bólowych po jedzeniu. Ból zazwyczaj pojawia się po około 30-60 minutach od zjedzenia posiłku, szczególnie jeżeli był ostro przyprawiony albo jedzenie było kwaśne. Wówczas dodatkowo pojawiają się wzdęcia, nudności i wymioty. Natomiast w przypadku owrzodzenia dwunastnicy ból pojawia się zazwyczaj zaraz po przebudzeniu, zaś zmniejsza się po 2-3 godzinach po zjedzeniu posiłku. Ponadto, stosunkowo często pojawia się ssący ból w nocy lub rankiem, który określany jest jako głodowy. Dolegliwości bólowe mogą być łagodzone poprzez zjedzenie czegoś bądź wypicie mleka. Należy wskazać, że w obu przypadkach dolegliwości te nie muszą występować jedynie w zaawansowanym stadium choroby wrzodowej żołądka. Dodatkowo, dokuczliwy ból mogą wywołać nawet niewielkie nadżerki, które również wymagają leczenia, ponieważ mogą przerodzić się we wrzody żołądka. Co ciekawe, najczęściej dochodzi do tego wiosną lub jesienią, czyli w trakcie pór przejściowych, kiedy obserwuje się nasilenie objawów.

Niemniej jednak należy podkreślić, że typowe objawy występują tylko u połowy chorych. Z tego względu lekarze niekiedy mają problem z ustaleniem rozpoznania i postawieniem diagnozy. Wielu pacjentów bowiem może nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Jak często występują wrzody żołądka?

Choroba wrzodowa stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Schorzenie dotyczy około 10% populacji osób dorosłych. Wrzody na żołądku mogą występować rodzinnie. Co ważne, u krewnych pierwszego stopnia ryzyko zachorowania wzrasta nawet trzykrotnie. Niemniej jednak należy wskazać, że w ostatnich latach wrzody na żołądku i dwunastnicy pojawiają się stosunkowo rzadziej.

Rozpoznanie i leczenie wrzodów żołądka

Diagnoza wrzodów żołądka możliwa jest poprzez przeprowadzenie badania endoskopowego – gastroskopii. Podczas tego badania lekarz wprowadza przez przełyk do żołądka giętki przewód, na którego końcu znajduje się kamera. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie ubytków, wykrycie bakterii Helicobacter pylori oraz ewentualne pobranie wycinków do badania. Niemniej jednak nawet doświadczony lekarz może przeoczyć około 10% zmian wrzodowych, dlatego zalecane jest również wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego, które przeprowadzane jest po zażyciu tzw. kontrastu. Innym rodzajem badania jest tomografia komputerowa przewodu pokarmowego. Przed wykonaniem badania pacjent otrzymuje dożylnie środek kontrastujący.

Podstawową metodą leczenia choroby wrzodowej u pacjentów zakażonych bakterią jest usunięcie, czyli eradykacja, zakażenia Helicobacter pylori. Jest to możliwe poprzez zastosowanie antybiotyków oraz leków, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego. Niemniej jednak należy wskazać, że skuteczność eradykacji bakterii zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest dyscyplina pacjentów co do stosowania się do zaleceń lekarskich. Ponadto, w sytuacji pojawienia się pierwszych objawów wrzodów żołądka lub wrzodów dwunastnicy ulgę mogą przynieść dostępne w aptekach bez recepty środki zobojętniające sok żołądkowy. Zawierają one różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu oraz kwasu alginowego, bądź blokery receptorów histaminowych H2 – famotydyna, ranitydyna. Niemniej jednak należy wskazać, że większą skutecznością charakteryzują się inhibitory pompy protonowej, czyli esomeprazol, pantoprazol, omeprazol czy lanzoprazol. Hamują one wytwarzanie kwasu solnego przez pompę protonową, która znajduje się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Niezwykle ważne jest, aby leki te stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie chirurgiczne w przypadku wrzodów żołądka ma zastosowanie w sytuacji powikłań wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy. Ponadto, po zakończeniu leczenia wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety i zaprzestanie palenia tytoniu.

Choroba wrzodowa żołądka stanowi poważne schorzenie, które związane jest z potencjalnymi niebezpieczeństwami wystąpienia powikłań, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej. Z tego powodu, w sytuacji pojawienia się pierwszych alarmujących objawów – przewlekłych bólów brzucha, należy zgłosić się do lekarza, celem przeprowadzenia podstawowej diagnostyki umożliwiającej rozpoznanie problemu. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.