Bilirubina całkowita - norma, badanie podwyższonej bilirubiny

Bilirubina całkowita - norma, badanie podwyższonej bilirubiny - zdjęcie

Bilirubina całkowita - norma, badanie podwyższonej bilirubiny

Bilirubina całkowita jest barwnikiem żółciowym, który powstaje w wyniku rozpadu hemu, czyli głównego składnika hemoglobiny. Za pomocą badania, którego zadaniem jest stwierdzenie jej poziomu we krwi, można zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego i ocenić stan wątroby człowieka. Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej związany jest z uszkodzeniem wątroby lub trzustki, kamieniami żółciowymi, zatruciem grzybami, lekami czy narkotykami, ale także występuje w wielu chorobach np. Zespole Gilberta. Objawia się głównie zażółceniem oczu i skóry.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym jest bilirubina całkowita,
 • jakie są jej normy,
 • kiedy warto wykonać badanie stężenia bilirubiny,
 • jaka jest różnica między bilirubiną pośrednią a bezpośrednią,
 • co oznacza jej podwyższony poziom,
 • w jaki sposób można obniżyć poziom bilirubiny.

Zobacz także artykuł: Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby. Norma i wyniki

#BBD0E0»

Bilirubina całkowita - co to jest?

Bilirubina całkowita powstaje z połączenia bilirubiny bezpośredniej i pośredniej. Jest to żółty barwnik, który jest produktem rozpadu krwinek czerwonych, a dokładnie hemu, będącego składnikiem hemoglobiny. Bilirubina gdzie powstaje? Hem przedostaje się do osocza, skąd przechodzi do wątroby, w której zachodzą różnorodne przemiany metaboliczne. Z wątroby bilirubina trafia do pęcherzyka żółciowego. Rozkłada się w wątrobie i śledzionie. 

Co to jest za badanie bilirubina całkowita?

Badanie bilirubiny całkowitej jest powszechnie znanym i wykonywanym pomiarem laboratoryjnym. Wykonywane jest najczęściej na zlecenie lekarza podczas diagnozowania chorób w celu oceny funkcjonowania wątroby. Pomaga w zdiagnozowaniu żółtaczki i kamieni żółciowych, ale także wirusowego zapalenia wątroby, zatrucia grzybami, lekami, narkotykami czy alkoholem. Każdy zdrowy człowiek produkuje około 200 do 350 mg bilirubiny, a jej większe ilości diagnozuje się u noworodków. Badanie polega na pobraniu krwi żylnej i należy je przeprowadzać na czczo. 

Bilirubina całkowita, czyli pośrednia i bezpośrednia

Co to jest bilirubina? Tak, jak już zostało wcześniej wspomniane, bilirubina całkowita jest połączeniem dwóch frakcji - bilirubiny pośredniej określanej jako wolna i niesprzężona, oraz bilirubiny bezpośredniej nazywanej związana i sprzężoną. Niesprzężona bilirubina (bezpośrednia) jest nierozpuszczalna w wodzie, łączy się z albuminami w osoczu, gdzie powstaje bilirubina sprzężona (pośrednia), która rozpuszcza się w wodzie, dzięki temu jest wydalana z organizmu człowieka wraz z żółcią. 

Jakie są wskazania do badania bilirubiny całkowitej?

Badanie poziomu bilirubiny całkowitej jest wykonywane w sytuacji:

 • zażółcenia skóry i oczu w celu zdiagnozowania żółtaczki i określeniu jej rodzaju;
 • podejrzenia wirusowego zapalenia wątroby;
 • podejrzenia zaburzeń funkcjonowania wątroby i trzustki,
 • podejrzenia zatrucia grzybami, lekami, narkotykami czy alkoholem,
 • podejrzenia chorób pęcherzyka żółciowego i kolki żółciowej. 

Bilirubina całkowita – norma w badaniu

Podwyższony poziom bilirubiny występuje u noworodków i kobiet w ciąży, ze względu na zachodzące zmiany hormonalne w organizmie. Nie jest to powód do niepokoju, jest to całkowicie naturalny stan. 

Bilirubina całkowita dla dzieci i dorosłych oprócz noworodków powinna wynosić od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl.

Ile powinna wynosić bilirubina u noworodka?

 • w 1 dniu życia - do 4 mg/dl,
 • w 3 dniu życia - do 10 mg/dl,
 • w 1 miesiącu życia - do 1 mg/dl.

U dorosłych:

Bilirubina pośrednia może wynosić od 0,2 mg/dl do 0,7 mg/dl.

Bilirubina bezpośrednia może wynosić od 0,1 mg/dl do 0,3 mg/dl. 

Oznaczanie bilirubiny - kiedy wykonać badanie?

Badanie należy wykonać na czczo najlepiej 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem można wypić niewielką ilość wody. Krew żylna potrzebna do oznaczenia poziomu bilirubiny całkowitej powinna być pobrana w godzinach porannych między 7.00 a godziną 10.00. Ważne, aby dzień przed planowanym badaniem unikać jedzenia tłustych potraw i dużych ilości cukru. Przed badaniem wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek. 

Jaki poziom bilirubiny jest niepokojący u dorosłych?

Za wysoka bilirubina całkowita zawsze jest niepokojącym objawem, którego nie należy lekceważyć. Bilirubina za wysoka diagnozowana jest u kobiet w ciąży, gdzie jest to normalny stan, który nie wymaga interwencji lekarskiej. U dorosłych bilirubina całkowita powinna mieścić się w normach od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl. Kiedy jest ona nawet nieznaczenie podwyższona, warto udać się do lekarza prowadzącego w celu rozszerzenia diagnostyki. Bardzo często oznacza się dodatkowo poziom:

 • bilirubiny sprzężonej i niesprzężonej,
 • ALP - fosfataza alkaliczna,
 • AIAT - aminotransferaza alaninowa,
 • AspAT -aminotransferaza aspargninianowa,
 • GGTP -gammaglutamylotransferaza.

Lekarz może również zlecić wykonanie badania USG w celu sprawdzenia funkcjonowania wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego, w którym mogą wytworzyć się złogi prowadzące do podwyższenia poziomu bilirubiny. 

Co oznacza podwyższona bilirubina?

Okazuje się, że podwyższony poziom bilirubiny całkowitej może być związany z występowaniem wielu chorób, takich jak:

 • Zespół Gilberta jest to choroba metaboliczna i genetyczna, gdzie bilirubina podwyższona nie wymaga leczenia.
 • Hemoliza, czyli choroba polegająca na niszczeniu krwinek czerwonych.
 • Marskość wątroby.
 • Zespół Criglera-Najjara, gdzie brakuje w organizmie enzymu odpowiedzialnego za wydalanie bilirubiny.
 • Zespół Dubina-Jonsona zaburzenie związane z wydalaniem sprzężonej bilirubiny z hepatocytów. 

Niski poziom bilirubiny całkowitej a podejrzenie sarkoidozy

Niska bilirubina co oznacza? Bilirubina całkowita poniżej normy nie ma znaczenia klinicznego i występuje bardzo rzadko. W chorobie układu odpornościowego sarkoidozie może występować zażółcenie skóry i oczu oraz inne objawy charakterystyczne dla żółtaczki, jednak nie są one związane z występowaniem podwyższonego poziomu bilirubiny całkowitej we krwi. 

Metoda przeprowadzenia badania

Poziom bilirubiny całkowitej oznaczany jest za pomocą pobranej krwi żylnej metodą analityczną chromatografią cieczową, która cechuje się ogromną dokładnością analizy próbek krwi. Badanie bilirubiny wykonywane jest także z pobranej próbki moczu porannego.

Podwyższona bilirubina w moczu co oznacza? Jej podwyższony poziom może wskazywać na choroby wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego. 

Bilirubina w moczu 1+ co oznacza? Wskazuje na podwyższony poziom bilirubiny w moczu, gdyż norma wynosić do 1,1 mg/dl. 

Bilirubina w moczu negatywna co oznacza? Wskazuje na prawidłowy wynik badania. 

Jak obniżyć podwyższoną bilirubinę - nasze porady

Wielu ludzi szuka sposobów, gdy bilirubina podwyższona jak ją obniżyć. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Bardzo często podwyższona bilirubina występuje u noworodków, gdzie jest to stan fizjologiczny i przejściowy. Bilirubina jak obniżyć u noworodka? Polecane jest nawadnianie dziecka, czyli częste karmienie piersią, ale także w szpitalach stosowane są leki i fototerapia. Jak szybko spada bilirubina po fototerapii? Okazuje się, że fototerapia jest bardzo skuteczną metodą zwalczania żółtaczki fizjologicznej u dzieci, jednak spadek poziomu bilirubiny jest zależny od funkcji organizmu i wielu innych czynników.

Bilirubina w moczu jak zbić? Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy zadbać o prawidłowe nawadnianie około 2 litrów wody dziennie oraz stosować lekkostrawną dietę złożoną z gotowanych warzyw i chudego mięsa. Warto wystrzegać się smażonych i tłustych potraw oraz cukru, które nadmiernie obciążają układ pokarmowy. 

Wysoka bilirubina jak obniżyć? Tak, jak zostało wspomniane, konieczna jest zmiana diety i wprowadzenie stałych posiłków. Kluczowa okazuje się również aktywność fizyczna. Można wspomóc się herbatkami ziołowymi, jak mięta, rumianek czy ostropest oraz suplementować witaminy, szczególnie magnez i witaminy z grupy B

Jak szybko spada bilirubina? Okazuje się, że każdy organizm jest inny, dlatego tempo wydalania nadmiaru żółtego barwnika jest u każdego człowieka inne. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.