Zeaksantyna – na co pomaga, w jakich produktach można ją znaleźć i kto może ją zażywać?

Zeaksantyna – na co pomaga, w jakich produktach można ją znaleźć i kto może ją zażywać? - zdjęcie

Zeaksantyna – na co pomaga, w jakich produktach można ją znaleźć i kto może ją zażywać?

Czym jest zeaksantyna? W jaki sposób działa, jakie właściwości wykazuje? Czy bierze udział w ważnych procesach metabolicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie? Gdzie można znaleźć jej naturalne źródła i co robić, aby jak najlepiej wchłaniała się do organizmu? Czy może być ona stosowana z luteiną? Jakie korzyści wynikają ze stosowania tych dwóch substancji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule, który w kompleksowy sposób opowiada o tym niezwykłym związku organicznym, jakim jest zeaksantyna.

Zobacz także artykuł: Co włączyć do diety, by poprawić wzrok i zdrowie oczu

Zeaksantyna – co to jest?

Co to jest zeaksantyna? To związek organiczny, który spełnia kilka bardzo istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Bez niego niemożliwe byłoby wyraźne widzenie. Naturalnie występuje jedynie w roślinach. Jest bardzo podobna w działaniu i budowie do luteiny, której jest izomerem (bliźniaczym związkiem chemicznym).

Zeaksantyna należy do ksantofili, a więc substancji pochodzących z roślin, które odpowiadają za barwienie kwiatów, owoców czy warzyw. Zeaksantyna i luteina znajdują się w siatkówce oka. Obszarem, w którym daje się dostrzec największe ich zagęszczenie, jest plamka żółta. Dlatego też zeaksantynę nazywa się karotenoidem plamkowym. Plamka jest obszarem, w którym występuje bardzo duża ilość fotoreceptorów (czopki, pręciki), które odpowiadają za prawidłowe i wyraźne widzenie. Zeaksantynę można również znaleźć, choć nie w takich ilościach jak w plamce żółtej, w soczewce oka.

Gdzie występuje zeaksantyna?

W czym jest zeaksantyna? Naturalnie występuje jedynie w produktach roślinnych Wchłania się najlepiej wtedy, kiedy jest przyjmowana również z tłuszczami. Jej wchłanianie staje się szybsze i łatwiejsze dla organizmu, gdy pokarm, w którym występuje, jest gotowany i bardzo dobrze rozdrobniony.

Gdzie występuje zeaksantyna?

Oto lista warzyw i owoców, które stanowią bogate, naturalne źródła zeaksantyny:

 • sałata;
 • brokuły;
 • jarmuż;
 • szpinak;
 • arbuz;
 • zielony groszek;
 • kukurydza;
 • dynia;
 • cukinia ze skórką;
 • żółtko;
 • papaja;
 • jagody goi;
 • papryka pomarańczowa i czerwona;
 • rukola.

Jakie właściwości ma zeaksantyna?

Substancja ta, która występuje w ludzkim organizmie, ma dwa zadania. Po pierwsze: chronić oczy przed działaniem promieni ultrafioletowych (stanowi wtedy swego rodzaju filtr). Po drugie: działać przeciwutleniająco (zeaksantyna jako przeciwutleniacz). Co to w praktyce oznacza?

W siatkówce oka zachodzi wiele procesów metabolicznych. Związane są między innymi z pracą fotoreceptorów, a ich działanie wiąże się niestety z produkcją dużych ilości wolnych rodników. Wolne rodniki powstają również wtedy, kiedy siatkówka jest wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego, a to z tego powodu, że ekspozycja siatkówki na światło zwiększa stres oksydacyjny. Fotoreceptory są komórkami, w których składzie znajduje się wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Z tego względu są komórkami narażonymi w wysokim stopniu na niszczące działanie reaktywnych form tlenu.

Właściwości zeaksantyny (ze względu na to, że jest silnym antyoksydantem) polegają na wychwytywaniu i niszczeniu wolnych rodników tlenowych. Żółta barwa zeaksantyny sprawia, że może ona absorbować najbardziej szkodliwe dla oka wysokoenergetyczne fale światła niebieskiego. Jego intensywność zmniejsza się wtedy o kilkadziesiąt procent (czasem nawet 90 procent!). Co to wszystko oznacza? Działanie zeaksantyny sprawia, że jest ona naturalnym filtrem dla oczu, który chroni je przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC.

Jeśli połączy się ją z luteiną, może ona zmniejszać zmęczenie oczu, które powstaje najczęściej podczas długotrwałej pracy przed monitorem przeróżnych urządzeń elektronicznych.

Jakie działanie ma zeaksantyna?

Spektrum działania tej substancji jest naprawdę szerokie: jest przeciwutleniaczem, zapobiega rozwojowi groźnych chorób nowotworowych, usprawnia działanie i chroni narząd wzroku, ma również zbawienny wpływ na kondycję ludzkiej skóry i opóźnia jej starzenie. Szerzej o działaniu zeaksantyny w pozostałych rozdziałach tego artykułu.

Zeaksantyna i luteina – dlaczego warto stosować je w parze?

Gdy zeaksantyna i luteina zostaną zastosowane jednocześnie, wystąpi tak zwany synergizm hiperaddacyjny. Polega on na tym, że dwie substancje użyte razem zadziałają silniej niż w sytuacji, w której zastosowano by tylko jedną z tych substancji. Właśnie dlatego na rynku można spotkać suplementy, które w swoim składzie zawierają i luteinę, i zeaksantynę. Stosunek tych dwóch substancji (zeaksantyny do luteiny) względem siebie wynosi zazwyczaj 1 do 5. Dlaczego? Ponieważ właśnie w takich proporcjach obie te substancje występują w osoczu człowieka.

Z wyżej wymienionych powodów warto łączyć zeaksantynę z luteiną. Obie substancje wpłyną dodatnio na funkcjonowanie narządu wzroku czy procesy kognitywne, usuną także zmęczenie oczu po długotrwałej pracy przed komputerem. Stosowanie dwóch substancji zostało przebadane i jest w pełni bezpieczne do stosowania przez ludzi nawet przez bardzo długi czas, a efekty uboczne są niemal niespotykane, gdyż udokumentowanych problemów po zażyciu suplementu z luteiną i zeaksantyną jest niezwykle mało.

Zeaksantyna jako przeciwutleniacz

Zeaksantyna jako silny przeciwutleniacz, który naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych (produkty roślinne), wykazuje wiele właściwości ochronnych wobec organizmu człowieka, który dostarcza jej sobie w odpowiedniej dawce wraz z pożywieniem. Ta substancja działa więc przeciwnowotworowo, a także zmniejsza ryzyko występowania takich chorób jak choroby sercowo-naczyniowe czy udar mózgu.

Związek ten w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry. Sprawia też, że skóra nie starzeje się tak szybko. Dodatkowo ksantofile wykazują powinowactwo do komórek nerwowych mózgu, a to oznacza, że mają wpływ na procesy kognitywne. Należy również wspomnieć o tym, że ksantofile przenikają przez łożysko i do mleka matki. Dzięki temu wpływają na prawidłowy rozwój narządu wzroku u dziecka, a także prawidłowe funkcjonowanie jego mózgu i późniejsze zdolności kognitywne. 

Zeaksantyna i luteina – skutki uboczne?

Suplementy, które zawierają luteinę i zeaksantynę, nie wykazują zbyt dużo efektów ubocznych. Stosowanie suplementów zawierających te substancje nawet przez długi okres (kilka lat) nie prowadzi do występowania efektów ubocznych. Jedyne, co można zaobserwować, to lekkie zażółcenie skóry, ale nie jest to efekt szkodliwy dla zdrowia.

Zarówno luteina, jak i zeaksantyna są niesamowicie bezpieczne dla organizmu ludzkiego. Stosowanie nawet 1 miligrama luteiny lub 0,75 miligrama zeaksantyny na kilogram masy ciała nie jest dawką niebezpieczną. Dla osoby, która waży 100 kilogramów, dawka 100 miligramów luteiny i 75 miligramów zeaksantyny będzie dawką bezpieczną.

Udokumentowanych skutków ubocznych stosowania suplementów z luteiną i zeaksantyną jest naprawdę niewiele i są to odosobnione przypadki.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.